Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν ειναι καθολου ασχημη πολη πεντακαθαρη ειναι και με πανεμορφα κιτιρια.Πολυ λενε και μελαγχολικη πολη και απορω ,με αλλα ματια πηγαν ?Ισως βεβαια ειναι και η εποχη γιατι εχω παει μονο Μαιο -Ιουνιο και ποτε χειμωνα
Εμένα ίσα ίσα μου είχε φανεί πολύ ζωντανή πόλη. Αν και πήγα Μάη και είχε 10 βαθμούς, είχε πολύ κόσμο έξω στα πάρκα το βράδυ & open air street food μαγαζιά σε αυλές που μου άρεσαν πολύ. Επίσης ήταν όντως μια εξαιρετικά καθαρή πόλη!
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
στα σετσενυ παντως εγω επρεπε να ξεπερασω πολυ τα στανταρ σχετικα με καθαριοτητα... Τα βρηκα πριν 7 χρονια απιστευτα βρωμικα! ποσο μαλλον με κοβιντ και με παιδι .... Απο την αλλη ειναι οντως τελεια.... και ειχαμε παει μαρτιο με 3 βαθμους εξω.... Η βουδαπεστη ειναι απιστευτη πολη... πανεμορφη και θεωρω ειδανικη για παδια!
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν είχαμε πάει στα Λουτρά. Αναφέρομαι στην καθαριότητα της πόλης.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εγω ειχα παει 2Ο χρονων στο spa party στα λουτρα με πολυ μπιρα και shots οποτε ολα τοτε wow μου φαινοντουσαν.Ισως τα gillert εχουνε λιγοτερο κοσμο αλλα και παλι γυρω γυρω να δεις τα λουτρα Σιτζενι με την αρχιτεκτονικη που εχει σαν αξιοθεατο αξιζει ,αλλα σαν πολυκοσμια ισως οκ να συμφωνησω
 

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Εγω ειχα παει 2Ο χρονων στο spa party στα λουτρα με πολυ μπιρα και shots οποτε ολα τοτε wow μου φαινοντουσαν.Ισως τα gillert εχουνε λιγοτερο κοσμο αλλα και παλι γυρω γυρω να δεις τα λουτρα Σιτζενι με την αρχιτεκτονικη που εχει σαν αξιοθεατο αξιζει ,αλλα σαν πολυκοσμια ισως οκ να συμφωνησω
Καλα αν εχει πολυκοσμία μαλλον δε θα πάμε αλλα θα δωσουμε μια ευκαιρια
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
πατε καλε, κ ο θεος βοηθος!!! εμεις ειχαμε φρικαρει για κανενα μισαωρο, αλλα μετα λεμε... πληρωσαμε τοσα λεφτα.. .δεν λεει να φυγουμε.... και τελικα δεν θελαμε να βγουμε!!! ειδικα στον σαλιγκαρο!!!!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Προσωπικα θα απέφευγα τα gellert σ αυτή τη φάση. Οι περισσότεροι χώροι τους είναι κλειστοί και δεν ξέρω αν ενδείκνυται να πάτε εν μέσω covid. Συμφωνώ στο θέμα της καθαριότητας, έπαθα δύο τρία εγκεφαλικά μέχρι να μπω στο κλίμα αλλά μετά το συνήθισα και εγώ. Καλά να περάσετε!
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
επιστρέφοντας από 4ήμερο Βουδαπέστη, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από την τελευταία φορά που ήμουν εκεί (10+ χρόνια).
Η πόλη, μια κούκλα όπως πάντα. Χαίρεσαι να την περπατάς. Όμως ο κόσμος φαίνεται διαφορετικός.

Ίσως να είναι πράγματα που δεν ενδιαφέρουν κάποιον αλλά δυστυχώς έτυχε να πέσουν στην αντίληψη μου.

Κατ'αρχήν, μάσκα Ποτέ - Κανένας - Πουθενά. wtf? Παράλληλο σύμπαν? Μας κοίταζαν σαν εξωγήινοιυς όταν μπαίναμε κάπου με τις μάσκες!
Άλλο θέμα, τα πολλά κλειστά καταστήματα. Προφανώς θύματα των lockdown(?). Πάντως όχι ευχάριστη η εικόνα μίας πόλης σε εμπορική παρακμή (Vaci Utka εξαιρουμένης..).
Επόμενο θέμα, οι ντόπιοι έχουν περάσει σε ένα πιο...brutal mode. Μπίρα, τατουάζ γεμάτοι όλοι, ,αγριοφωνάρες κλπ, (τρομερή παρατήρηση από οδοντίατρο μέλος της παρέας: άθλιες οδοντοστοιχίες με πολλά δόντια να λείπουν!!)

Στα highlights δε, να προσθέσω και το νησί Μαργαρίτα όπου πραγματικά περάσαμε μια υπέροχη και γαλήνια ημέρα.
Επίσης, τα λουτρά Palatinum στο νησάκι, όπου υπήρχαν αξιοπρεπέστατες ανοιχτές εγκαταστάσεις και σε κλάσμα τιμής των υπολοίπων λουτρών.
Πρόταση: ενοικίαση ποδηλάτων (προτείνεται το Bike and Relax). Εξαιρετικό δίκτυο ποδηλατόδρομων, όπου κινούμενος με ασφάλεια, σου επιτρέπει να δεις όλη την πόλη μέσα σε μία ημέρα και χωρίς ιδιαίτερο κόπο.
 

Attachments

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Γυρισαμε λοιπον και εμεις, η πολη ειναι πανεμορφη απο ολες τις αποψεις, οντως επιβεβαιωνω 2 πραγματα , αρκετα κλειστα μαγαζια μαλλον θυματα του lock down και επισης μασκα πουθενα… γελαγανε μαζι μας που φοραγαμε μασκα στο τραμ.. :).
Τωρα ακουσα ολες τις συμβουλες ειδαμε σχεδον οσα γραφονται εδω 78χλμ με τα ποδια σε 5 μερες λιωσαμε με την μικρη να μην παραπονιεται για το περπατημα ποτε.. προσθεσαμε στις επισκεψεις μας τον Λαβυρινθο του καστρου καλουτσικος αν και δεν τον ειδαμε ολο γιατι τρομαξε η μικρη και ηθελε να φυγουμε (λογικα δεν ειχα διαβασει πως ειχε σχεση με τον κομη δρακουλα σαν ατραξιον τυχαια το βρηκαμε και μπηκαμε 😂)
Και επισης οπως ανεφερα και σε αλλο νημα
Προσθεσαμε λογο ενασχοληση και επισκεψης σε τοπικο μικροζυθοποιιο (γενικα ειναι ωραιο να δοκιμαζεις τοπικα πραγματα οπου πας)οπου ειχε beer garden με street food με επιρροές απο την ουγγαρεζικη κουζινα και αφθονη φρεσκια μπυρα.
Λουτρα σεντσενι πηγαμε αλλα δεν μπηκαμε ειχε αρκετο κοσμο.
Επισης για φαγητο φαγαμε εκτος απο αυτα που αναφερατε (menza, paprika) και στο incognito που ειναι 2μαγαζια πριν το menza αξιολογη ουγγρικη κουζινα καθως και craft head για burger.
Νησι της μαργαριτας απλα μαγεια χαλαροτητα στο φουλ!
Οτι και να πω ειναι λιγο γενικα…. Θα θελα να τη δω και Χριστουγεννα!
 
Last edited:

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Γυρισαμε λοιπον και εμεις, η πολη ειναι πανεμορφη απο ολες τις αποψεις, οντως επιβεβαιωνω 2 πραγματα , αρκετα κλειστα μαγαζια μαλλον θυματα του lock down και επισης μασκα πουθενα… γελαγανε μαζι μας που φοραγαμε μασκα στο τραμ.. :).
Τωρα ακουσα ολες τις συμβουλες ειδαμε σχεδον οσα γραφονται εδω 78χλμ με τα ποδια σε 5 μερες λιωσαμε με την μικρη να μην παραπονιεται για το περπατημα ποτε.. προσθεσαμε στις επισκεψεις μας τον Λαβυρινθο του καστρου καλουτσικος αν και δεν τον ειδαμε ολο γιατι τρομαξε η μικρη και ηθελε να φυγουμε (λογικα δεν ειχα διαβασει πως ειχε σχεση με τον κομη δρακουλα σαν ατραξιον τυχαια το βρηκαμε και μπηκαμε 😂)
Και επισης οπως ανεφερα και σε αλλο νημα
Προσθεσαμε λογο ενασχοληση και επισκεψης σε τοπικο μικροζυθοποιιο (γενικα ειναι ωραιο να δοκιμαζεις τοπικα πραγματα οπου πας)οπου ειχε beer garden με street food με επιρροές απο την ουγγαρεζικη κουζινα και αφθονη φρεσκια μπυρα.
Λουτρα σεντσενι πηγαμε αλλα δεν μπηκαμε ειχε αρκετο κοσμο.
Επισης για φαγητο φαγαμε εκτος απο αυτα που αναφερατε (menza, paprika) και στο incognito που ειναι 2μαγαζια πριν το menza αξιολογη ουγγρικη κουζινα καθως και craft head για burger.
Νησι της μαργαριτας απλα μαγεια χαλαροτητα στο φουλ!
Οτι και να πω ειναι λιγο γενικα…. Θα θελα να τη δω και Χριστουγεννα!
Επίσης να αναφέρω για όσους ετοιμάζονται να πάνε σύντομα πως την αλυσιδωτή γέφυρα δεν θα μπορέσουν να την δουν γιατί γίνονται έργα σε έτη και στις προβλήτες γύρω της.
Εμείς δε μπορέσαμε να δούμε και την πλατεία ηρώων μιας και ετοίμαζαν φιεστα για την επίσκεψη του Παπα την εβδομάδα που μας ερχετε.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Επίσης να αναφέρω για όσους ετοιμάζονται να πάνε σύντομα πως την αλυσιδωτή γέφυρα δεν θα μπορέσουν να την δουν γιατί γίνονται έργα σε έτη και στις προβλήτες γύρω της.
Εμείς δε μπορέσαμε να δούμε και την πλατεία ηρώων μιας και ετοίμαζαν φιεστα για την επίσκεψη του Παπα την εβδομάδα που μας ερχετε.
Η γέφυρα θα παραμείνει κλειστή τουλάχιστον μέχρι το 2023
 

Traxanas1991

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα στην παρέα....εδώ και κάποια χρόνια σκέφτομαι με την σύζυγό να πάμε στην Βουδαπέστη αλλά όλο κάτι μας έβγαινε και τελικά ακόμη δεν έχουμε πάει... εν τέλη φέτος λέμε αρχές του Δεκεμβρίου αν πανε όλα καλά να κλείσουμε αεροπορικά εισιτήρια εγώ η σύζυγος και τα δυο παιδιά μας ηλικίας 5 και 2 ετών.. για 6 με 7 μέρες ..όσο αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια έχω βρει καλές τιμές για αρχές Δεκεμβρίου τώρα θα ήθελα να ρωτήσω από περιοχή ποια προτείνετε να ψάξω για ξενοδοχείο ώστε να μπορούμε να κοιμόμαστε κάπως άνετα και με τα παιδιά και φυσικά από θα ασφαλείας...όσο αφορά την περίοδο εκείνη λογικά θα έχει χαμηλές θερμοκρασίες και από τι έχω διαβάσει θα είναι και στολισμένα... πρέπει να προσέξω κατι να έχω στο νου Μου? Θα προσπαθήσω να γυρίσω αρκετά αξιοθέατα αν και ξέρω θα ταλαιπωρηθουμε λίγο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.484
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom