Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Σε μια εβδομάδα από τώρα θα είμαι Βουδαπέστη!Απ' ότι ακούω είναι πολύ όμορφη πόλη..θα είμαι εκεί για 2 ημέρες μόνο..Ξενοδοχείο βέβαια δε βρήκαμε ακόμη γιατί έχω καταμπερδευτεί με τις περιοχές.Σε ποια περιοχή να ψάξω κυρίως?Έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε?Έχω μπει σε διάφορα sites για ξενοδοχεία αλλά το καθένα δίνει διαφορετικές τιμές μ'αυτές που δίνει το original site του ξενοδοχείου για ποιο λόγο?
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είχα πάει πέρσυ τον Νοέμβρη.
Εμεινα 4 μέρες στο Novotel Budapest Centrum 4* με 70ευρώ την βραδυά. Το ξενοδοχείο ήταν πραγματικά 4*! Το πρωινό του ... φοβερό! Εγώ το είχα κλείσει μέσω πρακτορείου, αλλά φαντάζομαι ότι θα βρείς καλύτερη τιμή αν το κλείσεις από το site του ξενοδοχείου .. και φυσικά όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο.

Το συγκεκριμένο ξενοδοχέιο δεν ήταν στην παλιά πόλη μέσα, αλλά πολύ κοντά. Είχε τόσο καλή συγκοινωνία (τραμ) που δεν δυσανασχετήσαμε καθόλου.

Αν θέλεις πάντως την γνώμη μου, επειδή θα πας μόνο για δύο μέρες, σου προτείνω την μια μέρα βόλτα με το πουλμανακι HopOn-site seeing, που θα δεις τα highlights (αν θυμάμαι καλά, έχει και στα ελληνικά ξεναγηση) να λιώσετε μέχρι το βράδυ!!.
και την επόμενη μέρα να πας στο ζωολογικό κήπο. Είναι καταπληκτικός!:)
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Και οι δυο περιοχες ειναι ωραιες.
Η Βούδα είναι η ''παλια πόλη'' πιο ήσυχη, ενω στη Πεστη έχει τα περισσότερα αξιοθέατα(εννοώντας μουσεια).Εγώ είχα μείνει στο Marriot στη Πέστη επειδή είχα πάει με τους γονεις μου τότε, αλλά δεν είναι και τόσο φτηνό απλά έχει καταπληκτική θέα επειδή είναι στις όχθες του Δούναβη.
Αν προλάβεις, σου προτείνω να επισκευτείς και λουτρά, η Βουδαπέστη φημίζεται για τα λουτρά της(Τα πιο γνωστηά είναι τα gelert αλλα για μένα τα πιο ομορφα ήταν τα ''τούρκικα'', ρούντας λέγονται.Να περπατήσεις οπωσδήποτε στη Παλιά πόλη και στη συνοικια του Πύργου. είναι πολυ γραφικά και η θέα του Δούναβη υπέροχη..Κάτι που μ άρεσε πολύ και ήταν κάτι το διαφορετικό ήταν ο Λαβύρυνθος ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ως καταφύγιο στον Α Παγκόσμιο, και ανήκει στην προιστορική εποχή..Τον έχουν φτιάξει πάρα πολυ ωραίο..Βρίσκεται στη Βούδα στη Παλιά Πολη ,στην Uri utca.
Για καφέ στο New York kafe είναι πανεμορφο, μ αρεσε πάρα πολύ. Πολύ Ενδιαφέρον βρήκα και το Εθνικό μουσείο στη Πέστη, πιστεύω αξίζει να προλάβεις να το δεις. Η Βουδαπέστη είναι πάρα πολύ όμορφη.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Κι εγω Νοvotel ειχα μεινει. Πολυ καλο για τα δεδομενα της πολης. Το Novotel της Σκωτιας παραδειγμα στην ιδια κατηγορια ηταν πολυ καλυτερο. Για την συγκοινωνια δεν θα συμφωνησω, περναμε λεωφορειο και μετα μετρο. Αν δεν μας το ειχαν εξηγησει θα μπερδευομασταν λιγο αλλα αυτη δεν ειναι και η ομορφια??? Τωρα εσυ που θα μεινεις μονο δυο μερες ισως υπαρχει και κατι πιο βολικο για σενα, να μην χανεις χρονο στην μετακινηση.
Ο ζωολογικος πραγματι πολυ καλος. Πολυ καλο καφε μεσα στο καστρο. Θα καταλαβεις το μαγαζι απο τις μυρωδιες των γλυκων! Ακολουθησε τες!!!
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Λοιπόν, επειδή γύρισα πριν ένα μήνα από τη Βουδαπέστη και κάθισα επτά μέρες θα σου προτείνω τα εξής:
Επειδή έχεις μόνο δύο ημέρες στη διάθεσή σου να πάρεις οπωσδήποτε το Sightseeing (κόκκινο λεωφορείο). Το παίρνεις από οποιοδήποτε σταθμό τραμ (αλλά καλύτερα πάρτο από τη βάση του λόφου του Βούδα στο τελεφερίκ). Είναι στην γέφυρα Margrit νομίζω. Θα γυρίσεις όλα τα αξιοθέατα (Λόφος Geller, Πύργος Ψαράδων, Κοινοβούλιο, Παλιά πόλη, κλπ.). Και το κυριότερο θα αποφύγεις τυχόν ταλαιπωρία με βροχή, κίνηση (αυτήν την εποχή φτιάχνουν όλο το κεντρικό σύστημα του τραμ). Και βέβαια θα ξεναγηθείς στα ελληνικά από κόκκινο λεωφορείο. Η πόλη είναι πολή μεγάλη, οπότε για το ελάχιστο του χρόνου που διαθέτεις αξίζει να το πάρεις. Κοστίζει 14 ευρώ νομίζω αλλά αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω, γιατί χρησιμεύει και σαν μέσο συγκοινωνίας.
Η δεύτερή μου πρόταση είναι να πας στο νησί της Μαργαρίτας με την τοπική συγκοινωνία για να νοιώσεις τι είναι να είσαι σε νησί μέσα στο Δούναβη.
Και η τρίτη να πας το βράδυ στο Λόφο του Βούδα για να βγάλεις φωτογραφίες (ίσως στην πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης) και σε ένα σημείο στην Ομπούντα από τα πιο γραφικά της πόλης με όμορφα μπαράκια και ταβερνάκια παραδοσιακά και ολίγον αριστοκρατικά (με φθηνές όμως τιμές).
Εμείς (γυναίκα και παιδιά) μείναμε σε ένα ξενοδοχείο όπου νοικιάσαμε διαμέρισμα με 43 ευρώ με πρωϊνό!. Ήταν φοβερό σε καλή περιοχή με πολύ εύκολη πρόσβαση σε μετρό και τραμ. Γενικά οι τιμές είναι πολύ καλές και τα ξενοδοχεία αξιόπιστα.
Το ξενοδοχείο το έκλεισα από booking.com και το λιν είναι αυτό.
Booking.com: ξενοδοχείο Premium Apartment House, Budapest, Ουγγαρία - 249 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Ελπίζω να περάσεις καλά. Για περισσότερες πληροφορίες (αεροδρόμιο, μέσα συγκοινωνίας, αριθμοί τραμ και μετρό, ξενοδοχεία, happenings κλπ.) ενημέρωσέ με.

Η πόλη είναι τέλεια και θα την γνωρίσεις σε λίγο χρόνο μόνο με το κόκκινο λεωφορείο.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
awww.budapesthotelreservation.hu_site_skins_design_2_skin_images_szallora_r_nyil.gif
Hotel: MERCURE BUDAPEST CITY CENTER
awww.budapesthotelreservation.hu_site_skins_design_2_skin_images_szallora_r_nyil.gif
Category: * * * *
awww.budapesthotelreservation.hu_site_skins_design_2_skin_images_szallora_r_nyil.gif
Address: Budapest, Váci utca 20.
awww.budapesthotelreservation.hu_site_skins_design_2_skin_images_szallora_r_nyil.gif
City: Budapest
awww.budapesthotelreservation.hu_site_skins_design_2_skin_images_szallora_r_nyil.gif
BHR Phone in working hours: +36-1-8012700
awww.budapesthotelreservation.hu_site_skins_design_2_skin_images_szallora_r_nyil.gif
Location: City center
ενα καλό ξενοδοχείο και κεντρικοτατο ειναι το hotel taverna της πιο πάνω αλυσίδας..
βρισκεται πάνω στην vaci utca 20.εχει σταση μετρο και τραμ πολυ κοντα.
νομιζω οτι επειδη ο χρονος ειναι περιορισμενος ....μην προτιμησεις ξενοδοχεια μακρια απο το κεντρο...
ειχα μεινει χριστουγεννα σε αυτό το ξενοδοχείο και με βολεψε απο καθε αποψη.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ψαξτο και σαν mercure budapest city center
μαλλον εχει αλλαξει ονομα..
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πιστεύω θα με βοηθήσουν πολύ!Με το λεωφοριάκι σίγουρα θα πάμε μ' άρεσε πολύ η ιδέα να τα γυρίσουμε έτσι!Κ επίσης το νησάκι μέσα στο Δούναβη δεν το ήξερα και τώρα θέλω πολύ να πάω.Όσο για τα ξενοδοχεία εντάξει δεν έχω βρει κ πάρα πολύ καλές τιμές εντάξει τα ωραία είναι ακριβά για φοιτήτριες γύρω στα 110 τη βραδιά..καλύτερα να τα ξοδέψουμε κάπου αλλού.Βρήκα ένα συμπαθητικό και σε κεντρικό σημείο απ'ότι κατάλαβα αυτό Hotel Erzsebet City Center. Budapest, Hungary - Travelstories να κλείσω άφοβα μέσω booking.com?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Το booking είναι πολύ αξιόπιστο site.Δεν έχεις να φοβηθείς απολύτως τίποτα.
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στην Αμερική
Είχαμε πάει τον Απρίλιο για δύο μέρες και περάσαμε τέλεια!Φεύγαμε το πρωί και γυρίζαμε το βράδυ.Το μετρό και γενικά όλες οι συγκοινωνίες ήταν πολύ βολικές.Δεν πήραμε τα τουριστικά λεωφορεία γιατί φοβηθήκαμε την κίνηση στούς δρόμους και δεν μας ενδιέφεραν όλες οι στάσεις που έκαναν. City Tour Budapest Βρήκαμε πιο οικονομική τη λύση της Budapest Card (26 ευρώ για 48 ώρες ή 6.300 HUF).Δωρεάν μετακίνηση με όλα τα μέσα, έκπτωση στα εισιτήρια εισόδου σε ορισμένα αξιοθέατα κλπ. Budapest Tourism Office - Budapest Card Μείναμε στο Hotel Palazzo Zichy ? 4* boutique hotel in the heart of Budapest - The Hotel στη Πέστη.Απλά τέλειο!Ήταν το καλοκαιρινό ανάκτορο του κόμη Zichy.Ξεκίνησε να λειτουργεί τον Φεβρουάριο και όπως καταλαβαίνεις όλα είναι καινούρια.Για πρωινό είχε ένα πολύ πλούσιο μπουφέ και το servis ήταν άψογο.Το μετρό ήταν 5' με τα πόδια.Οπωσδήποτε να επισκεφτείς το νησί Μαργαρίτα και φυσικά την Βούδα με τ'ανάκτορα και τον προμαχώνα των ψαράδων για τήν υπέροχη θέα.Μια κρουαζιέρα στον Δούναβη επιβάλλεται.Στή Μαργαρίτα είναι προτιμότερο να νοικιάσετε ποδήλατα ή ακόμα καλύτερα ηλεκτροκίνητα αυτοκινητάκια. Είναι πολύ μεγάλο για να περπατηθεί και αξίζει τον κόπο να το δείτε όλο.Πάρε ένα τουριστικό οδηγό,αν δέν το έχεις ήδη,αποφάσισε τι σ'ενδιαφέρει να δείς, βρές τα στο χάρτη και όλα είναι έυκολα.Από πείρα σου λέω ότι ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος για να τον χάσεις μέσα σε μουσεία.Καλό ταξίδι!
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πιστεύω θα με βοηθήσουν πολύ!Με το λεωφοριάκι σίγουρα θα πάμε μ' άρεσε πολύ η ιδέα να τα γυρίσουμε έτσι!Κ επίσης το νησάκι μέσα στο Δούναβη δεν το ήξερα και τώρα θέλω πολύ να πάω.Όσο για τα ξενοδοχεία εντάξει δεν έχω βρει κ πάρα πολύ καλές τιμές εντάξει τα ωραία είναι ακριβά για φοιτήτριες γύρω στα 110 τη βραδιά..καλύτερα να τα ξοδέψουμε κάπου αλλού.Βρήκα ένα συμπαθητικό και σε κεντρικό σημείο απ'ότι κατάλαβα αυτό Hotel Erzsebet City Center. Budapest, Hungary - Travelstories να κλείσω άφοβα μέσω booking.com?
Με συγχωρείς Αλέκα που επεμβαίνω, αλλά απ' ότι ξέρω στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο έχει πάει φίλη από τη Θεσσαλονίκη. Μικρά δωμάτια, μικρή σχέση τιμής σέρβις, αμερικάνικο κοινό πρωϊνό, και το χειρότερο πανάκριβο για τα κυβικά του και τα άλλα ξενοδοχέια της πόλης. Ίσως "βαράει" επειδή είναι στη Vaci Uchi. Δόξα τω Θεό υπάρχουν ξενοδοχεία αυτή την εποχή με 70 ευρώ με πρωϊνό που και σε κεντρικό σημείο είναι και καλά αξιολογημένα από ταξιδευτές της πόλης. Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω καλύτερα να κλείσεις ένα ξενοδοχείο με 70 ευρώ και τα υπόλοιπα χρήματα της διαφοράς να τα φας σε bringo-hinto (ποδήλατο στο Νησάκι της Μαργαρίτας) και σε ένα μεσαιωνικό εστιατόριο του Λόφου του Βούδα με βιολιά και χορό.
Επίσης να σου προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε sightseeing από το τελεφερίκ του Λόφου του Βούδα γιατί μαζί με την περιήγηση σου κάνουν δώρο και μια κρουαζιέρα στο Δούναβη μιας ώρα από την προβλήτα Νο10. Οπότε κερδίζεις και τη δωρεάν κρουαζιέρα.
Α! Και για το τέλος, μην ξεχάσεις (αν προλάβεις) να πας στην Λαική τους Αγορά κοντά στη Vaci Uci η οποία είναι φανταστική, πολύ ωραία διαμορφωμένη και να φας απ' τα τοπικά προϊόντα που είναι φοβερά και φθηνά. :)
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Με συγχωρείς Αλέκα που επεμβαίνω, αλλά απ' ότι ξέρω στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο έχει πάει φίλη από τη Θεσσαλονίκη. Μικρά δωμάτια, μικρή σχέση τιμής σέρβις, αμερικάνικο κοινό πρωϊνό, και το χειρότερο πανάκριβο για τα κυβικά του και τα άλλα ξενοδοχέια της πόλης. Ίσως "βαράει" επειδή είναι στη Vaci Uchi. Δόξα τω Θεό υπάρχουν ξενοδοχεία αυτή την εποχή με 70 ευρώ με πρωϊνό που και σε κεντρικό σημείο είναι και καλά αξιολογημένα από ταξιδευτές της πόλης. Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω καλύτερα να κλείσεις ένα ξενοδοχείο με 70 ευρώ και τα υπόλοιπα χρήματα της διαφοράς να τα φας σε bringo-hinto (ποδήλατο στο Νησάκι της Μαργαρίτας) και σε ένα μεσαιωνικό εστιατόριο του Λόφου του Βούδα με βιολιά και χορό.
Επίσης να σου προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε sightseeing από το τελεφερίκ του Λόφου του Βούδα γιατί μαζί με την περιήγηση σου κάνουν δώρο και μια κρουαζιέρα στο Δούναβη μιας ώρα από την προβλήτα Νο10. Οπότε κερδίζεις και τη δωρεάν κρουαζιέρα.
Α! Και για το τέλος, μην ξεχάσεις (αν προλάβεις) να πας στην Λαική τους Αγορά κοντά στη Vaci Uci η οποία είναι φανταστική, πολύ ωραία διαμορφωμένη και να φας απ' τα τοπικά προϊόντα που είναι φοβερά και φθηνά. :)
Κι όμως γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο καλύτερο με 70 ευρώ?Συμφωνώ στο να κλείσω καλύτερα γύρω στα 70 και τα άλλα για αξιοθέατα κλπ αλλά...
Όλα πάντως τέλεια ακούγονται σχετικά με την πόλη αλλά αγχώθηκα με τη διαμονή γιατί πρέπει να κλείσω σήμερα-αύριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom