Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
καλά να περάσεις.και μία συμβουλή που ίσως σου χρειαστεί. τα λεωφορεία ξενάγησης και περιήγησης της πόλης (το κόκκινο) δεν ανήκουν όλα σε μία εταιρεία. να διαλέξεις αυτήν που έχει ξενάγηση και στα ελληνικά (στην εξωτερική πλευρά των λεωφορείων έχουν τυπωμένες σημαίες που ενημερώνουν σε ποιες γλώσσες γίνεται η ξενάγηση)
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!Εντάξει το έκλεισα!!Όλα καλά πήγαν πιστεύω!Άντε να δούμε..
Μπράβο Αλέκα! Να στείλεις σ' όλο το φόρουμ τις εντυπώσεις σου από το ταξίδι. Αυτό είναι το ζητούμενο. Να περάσεις καλά!
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
καλά να περάσεις.και μία συμβουλή που ίσως σου χρειαστεί. τα λεωφορεία ξενάγησης και περιήγησης της πόλης (το κόκκινο) δεν ανήκουν όλα σε μία εταιρεία. να διαλέξεις αυτήν που έχει ξενάγηση και στα ελληνικά (στην εξωτερική πλευρά των λεωφορείων έχουν τυπωμένες σημαίες που ενημερώνουν σε ποιες γλώσσες γίνεται η ξενάγηση)
Ωραία ευχαριστώ πολύ θα το προσέξω αυτό!Πάντως πιστεύω ότι αξίζει να πάρουμε το λεωφοριάκι για να τη γυρίσουμε το οποίο θα το πάρουμε από το λόφο του Βούδα ...θα τα ρίξουμε έτσι όλα μια ματιά!Στο νησάκι δεν ξέρω αν πάμε σίγουρα γιατί μου είπαν ότι έχει γύρω στα 50 ευρώ να πας με το πλοιαράκι.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όλων σας!Το μόνο που μένει είναι να πάμε!
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ωραία ευχαριστώ πολύ θα το προσέξω αυτό!Πάντως πιστεύω ότι αξίζει να πάρουμε το λεωφοριάκι για να τη γυρίσουμε το οποίο θα το πάρουμε από το λόφο του Βούδα ...θα τα ρίξουμε έτσι όλα μια ματιά!Στο νησάκι δεν ξέρω αν πάμε σίγουρα γιατί μου είπαν ότι έχει γύρω στα 50 ευρώ να πας με το πλοιαράκι.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όλων σας!Το μόνο που μένει είναι να πάμε!
Με συγχωρείς που παρεμβαίνω , αλλά επειδή έχω πάει δύο φορές στο νησί της Μαργαρίτας, παίρνεις το αστικό λεωφορείο και πηγαίνεις με 0,50 σεντ. Δεν υπάρχει 50 ευρώ με πλοιαράκι. Εκεί μπορείς να πάρεις το bringo-hinto(ποδήλατο με θέσεις και οδηγό σαν τα ταϋλανδέζικα ταξί) με 12 ευρώ την ώρα και να γυρίσεις όλο το νησάκι. Η γνώμη μου είναι να πάρεις το κόκκινο λεωφορείο από εκεί που σου είπα (τελεφερίκ Λόφο του Βούδα), να κάνεις μια γύρα των 13 στάσεων (νομίζω τόσες είναι), το μεσημέρι να κατεβείς με το ίδιο λεωφορείο στην γέφυρα της Μαργαρίτας να κάνεις το γύρο του νησιού και με το ίδιο εισιτήριο να κάνεις κρουαζιέρα δωρεάν την άλλη ημέρα. Αυτά.
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Με συγχωρείς που παρεμβαίνω , αλλά επειδή έχω πάει δύο φορές στο νησί της Μαργαρίτας, παίρνεις το αστικό λεωφορείο και πηγαίνεις με 0,50 σεντ. Δεν υπάρχει 50 ευρώ με πλοιαράκι. Εκεί μπορείς να πάρεις το bringo-hinto(ποδήλατο με θέσεις και οδηγό σαν τα ταϋλανδέζικα ταξί) με 12 ευρώ την ώρα και να γυρίσεις όλο το νησάκι. Η γνώμη μου είναι να πάρεις το κόκκινο λεωφορείο από εκεί που σου είπα (τελεφερίκ Λόφο του Βούδα), να κάνεις μια γύρα των 13 στάσεων (νομίζω τόσες είναι), το μεσημέρι να κατεβείς με το ίδιο λεωφορείο στην γέφυρα της Μαργαρίτας να κάνεις το γύρο του νησιού και με το ίδιο εισιτήριο να κάνεις κρουαζιέρα δωρεάν την άλλη ημέρα. Αυτά.
Μάλιστα...θα προτιμήσω το τελευταίο που πρότεινες.Να σαι καλα!!
 

lilianfal

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του πάσχα στη χιλή
ΝΥκαφε

Και οι δυο περιοχες ειναι ωραιες.
Η Βούδα είναι η ''παλια πόλη'' πιο ήσυχη, ενω στη Πεστη έχει τα περισσότερα αξιοθέατα(εννοώντας μουσεια).Εγώ είχα μείνει στο Marriot στη Πέστη επειδή είχα πάει με τους γονεις μου τότε, αλλά δεν είναι και τόσο φτηνό απλά έχει καταπληκτική θέα επειδή είναι στις όχθες του Δούναβη.
Αν προλάβεις, σου προτείνω να επισκευτείς και λουτρά, η Βουδαπέστη φημίζεται για τα λουτρά της(Τα πιο γνωστηά είναι τα gelert αλλα για μένα τα πιο ομορφα ήταν τα ''τούρκικα'', ρούντας λέγονται.Να περπατήσεις οπωσδήποτε στη Παλιά πόλη και στη συνοικια του Πύργου. είναι πολυ γραφικά και η θέα του Δούναβη υπέροχη..Κάτι που μ άρεσε πολύ και ήταν κάτι το διαφορετικό ήταν ο Λαβύρυνθος ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ως καταφύγιο στον Α Παγκόσμιο, και ανήκει στην προιστορική εποχή..Τον έχουν φτιάξει πάρα πολυ ωραίο..Βρίσκεται στη Βούδα στη Παλιά Πολη ,στην Uri utca.
Για καφέ στο New York kafe είναι πανεμορφο, μ αρεσε πάρα πολύ. Πολύ Ενδιαφέρον βρήκα και το Εθνικό μουσείο στη Πέστη, πιστεύω αξίζει να προλάβεις να το δεις. Η Βουδαπέστη είναι πάρα πολύ όμορφη.
πολύκαλή ιδέα το ΝΥορκ καφε θα πάω και εγώ
 

lilianfal

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του πάσχα στη χιλή
καλή ιδέα

Με συγχωρείς που παρεμβαίνω , αλλά επειδή έχω πάει δύο φορές στο νησί της Μαργαρίτας, παίρνεις το αστικό λεωφορείο και πηγαίνεις με 0,50 σεντ. Δεν υπάρχει 50 ευρώ με πλοιαράκι. Εκεί μπορείς να πάρεις το bringo-hinto(ποδήλατο με θέσεις και οδηγό σαν τα ταϋλανδέζικα ταξί) με 12 ευρώ την ώρα και να γυρίσεις όλο το νησάκι. Η γνώμη μου είναι να πάρεις το κόκκινο λεωφορείο από εκεί που σου είπα (τελεφερίκ Λόφο του Βούδα), να κάνεις μια γύρα των 13 στάσεων (νομίζω τόσες είναι), το μεσημέρι να κατεβείς με το ίδιο λεωφορείο στην γέφυρα της Μαργαρίτας να κάνεις το γύρο του νησιού και με το ίδιο εισιτήριο να κάνεις κρουαζιέρα δωρεάν την άλλη ημέρα. Αυτά.
πολύ καλή πρόταση
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Να κανω και εγω μερικες ερωτησουλες;
1. Με καινουργια ταυτοτητα πας ή θελει και διαβατηριο;;;
2. Εχουν δικο τους νομισμα, σωστα; Ξερετε κανενα καλο ανταλλακτηριο;
3. Η malev ειναι ασφαλης εταιρια;;;
4. Ποσο κοστιζει να πας με πλοιο Μπρατισλαβα;

Ευχαριστώ!!!! :clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι Buda, τι Buddha - εν και το αυτόν! :shock:

Τον Βούδα, πάντως, στη Βουδαπέστη, όσο κι αν ψάξετε δεν θα τον βρείτε...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Να κανω και εγω μερικες ερωτησουλες;
1. Με καινουργια ταυτοτητα πας ή θελει και διαβατηριο;;;
2. Εχουν δικο τους νομισμα, σωστα; Ξερετε κανενα καλο ανταλλακτηριο;
3. Η malev ειναι ασφαλης εταιρια;;;
1. Με καινούρια ταυτότητα είσαι οκ
2. Εγώ είχα βρει καλή ισοτιμία σε ένα ανταλλακτήριο στην αρχή της Vaci Utca, αλλά φυσικά θέλει λίγο ψάξιμο. Σίγουρα θα βρεις και αλλού. Διάβασε όμως εδώ: http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/1301-%F3%F5%ED%DC%EB%EB%E1%E3%EC%E1-%F0%EF%FD-%ED%E1-%E1%EB%EB%DC%EE%F9-%F7%F1%DE%EC%E1%F4%E1.html
και εδώ: http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E%ED/3443-%F3%F5%ED%DC%EB%EB%E1%E3%EC%E1.html
3. Μια χαρά είναι
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Να κανω και εγω μερικες ερωτησουλες;
1. Με καινουργια ταυτοτητα πας ή θελει και διαβατηριο;;;
2. Εχουν δικο τους νομισμα, σωστα; Ξερετε κανενα καλο ανταλλακτηριο;
3. Η malev ειναι ασφαλης εταιρια;;;
4. Ποσο κοστιζει να πας με πλοιο Μπρατισλαβα;

Ευχαριστώ!!!! :clap:
1. Με ταυτότητα μόνο πάς.
2. καλύτερα σε συμφέρει να σηκώνεις απο ατμ. για ανταλλακτήριο δεν ξέρω κάτι.
3. Δεν έχω ταξιδέψει μαζί της αλλά έχω διαβάσει κάποια παράπονα εδώ στο φόρουμ για τη μεταφορά αποσκευών.
4.τσέκαρε εδώ
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
1. Με ταυτότητα μόνο πάς.
2. καλύτερα σε συμφέρει να σηκώνεις απο ατμ. για ανταλλακτήριο δεν ξέρω κάτι.
3. Δεν έχω ταξιδέψει μαζί της αλλά έχω διαβάσει κάποια παράπονα εδώ στο φόρουμ για τη μεταφορά αποσκευών.
4.τσέκαρε εδώ
Αν καταλαβα σωστα, θελει 200 ευρω για μια μονοημερη Μπρατισλαβα για 2 ατομα;;; Υπερβολικο ποσό νομιζω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom