Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Υπάρχουν και πολύ φθηνότερες επιλογές με τρένο ή λεωφορείο.
Ίδια ώρα κάνουν για να πάς και σε βολικές ώρες για μονοήμερη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
3. Δεν έχω ταξιδέψει μαζί της αλλά έχω διαβάσει κάποια παράπονα εδώ στο φόρουμ για τη μεταφορά αποσκευών.
Φρόντισε να μην έχεις πράγματα αξίας στην αποσκευή που θα τσεκάρεις και να μην υπερβείς το επιτρεπόμενο βάρος και δε θά'χεις πρόβλημα...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλήμερα σας!


2,3 ερωτήσεις που έχω για την Βουδαπέστη (έχω να την επισκεφτώ πάνω απο 8 χρόνια)

οι τιμές τι γίνετε ανέβηκαν κάμποσο από ότι είδα (για ένα low budget ταξιδιώτη ποσά λεφτά θα προτείνατε την μέρα κυρίως φαΐ και σουβενίρ ((σουβενίρ χμμμ, λογικά κάμποσα μπουκάλια palinka και υπέροχο ουγγρικό κρασί)) να χαλάσω εκεί)

η budapest card αξίζει καθόλου τα λεφτά της (η τιμή για μένα είναι εξωφρενικά υψηλή για 3 μέρες που θέλω)

κάνα καλό θερμαινόμενο μπάνιο να μου προτείνετε (τιμή/ομορφιά)

σας ευχαριστώ!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
η budapest card αξίζει καθόλου τα λεφτά της (η τιμή για μένα είναι εξωφρενικά υψηλή για 3 μέρες που θέλω)
κάνα καλό θερμαινόμενο μπάνιο να μου προτείνετε (τιμή/ομορφιά)
Κοίτα, εγώ έτσι όπως τα είχα υπολογίσει, η budapest card δεν με σύμφερε. Και τελικά χρησιμοποίησα το μετρό και επισκέφθηκα όλα αυτά που ήθελα με λιγότερα χρήματα. Για λουτρά κοίτα αυτό: Szechenyi Bath and Spa Budapest Απλά υπέροχο!!!:clap:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αυτό σκέφτομαι και εγώ, είναι πολλά τα λεφτά Αρη
και δε έχει και καλές τιμές σε εισόδους για μουσεία (10 με 15%)
μακράν για μένα καλύτερη ήταν η Berlin Welcome Card
αλήθεια τι παίζει με το θέμα μαγιό, γιατί άκουσα κάμποσα από γνωστούς ότι δε τους επέτρεπαν να μπουν με μαγιό βερμούδα κτλ κτλ

υγ η πλάκα είναι, στην σχολή μου έχω συμφοιτήτρια από Βουδαπέστη, αλλά γαμώ, δε είναι καθόλου ενημερωμένη για το που και το τι :Ρ
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
αλήθεια τι παίζει με το θέμα μαγιό, γιατί άκουσα κάμποσα από γνωστούς ότι δε τους επέτρεπαν να μπουν με μαγιό βερμούδα κτλ κτλ
Έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι εντελώς σίγουρη) ότι αυτό που λες ισχύει. Και σε άλλες πισίνες που έχω βρεθεί στο εξωτερικό απαγορεύεται να κολυμπήσεις με μαγιώ βερμούδα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι εντελώς σίγουρη) ότι αυτό που λες ισχύει. Και σε άλλες πισίνες που έχω βρεθεί στο εξωτερικό απαγορεύεται να κολυμπήσεις με μαγιώ βερμούδα.
Στη χειρότερη σου νοικιάζουν μαγιώ, πετσέτες κλπ (στα Gellert το κάνουν σίγουρα, νομίζω και στα υπόλοιπα). Με το αζημίωτο, όμως.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Στη χειρότερη σου νοικιάζουν μαγιώ, πετσέτες κλπ (στα Gellert το κάνουν σίγουρα, νομίζω και στα υπόλοιπα). Με το αζημίωτο, όμως.
Ναι, έχεις δίκιο και στα Széchenyi νοικιάζουν μαγιώ και πετσέτες. Προσοχή όμως γιατί οι πετσέτες που νοικιάζουν δεν έχουν καμιά σχέση με "πραγματικές" πετσέτες. Είναι κάτι τεράστια πανιά, σαν σεντόνι, που μουσκεύουν αμέσως. Εμείς ευτυχώς είχαμε πάρει πετσέτα από το ξενοδοχείο μαζί μας.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Το 2007 επισκέφθηκα Szechenyi,Gellert και Alfréd Hajós.Φορούσα μαγιό-σορτς και δεν αντιμετώπισα πουθενά πρόβλημα.Απλά απαγορευόταν να χρησιμοποιήσεις κάποιες συγκεκριμένες πισίνες χωρίς σκουφάκι κολύμβησης.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το 2007 επισκέφθηκα Szechenyi,Gellert και Alfréd Hajós.Φορούσα μαγιό-σορτς και δεν αντιμετώπισα πουθενά πρόβλημα.Απλά απαγορευόταν να χρησιμοποιήσεις κάποιες συγκεκριμένες πισίνες χωρίς σκουφάκι κολύμβησης.
Τον Οκτώβριο πάντως που πήγα στα Széchenyi, δεν μου ζήτησαν σκουφάκι και για να πω την αλήθεια δε θυμάμαι να είδα κάποιον να φοράει. Μπορεί κάποιοι να φόραγαν, υποχρεωτικό όμως δεν ήταν.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Τον Οκτώβριο πάντως που πήγα στα Széchenyi, δεν μου ζήτησαν σκουφάκι και για να πω την αλήθεια δε θυμάμαι να είδα κάποιον να φοράει. Μπορεί κάποιοι να φόραγαν, υποχρεωτικό όμως δεν ήταν.
Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα.

...απαγορευόταν να χρησιμοποιήσεις κάποιες συγκεκριμένες πισίνες χωρίς σκουφάκι κολύμβησης.;)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα.

...απαγορευόταν να χρησιμοποιήσεις κάποιες συγκεκριμένες πισίνες χωρίς σκουφάκι κολύμβησης.;)
Κοίτα, αυτό που έγραψα και αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι μπήκα σχεδόν σε όλες τις πισίνες στα Széchenyi, στις 2 από τις 3 εξωτερικές (τη μεσαία εξωτερική την επισκεύαζαν/καθάριζαν, λες εκεί να ήθελαν σκουφάκι?) και σε όλες τις εσωτερικές, χωρίς σκουφάκι κολύμβησης. Και φυσικά δεν μπήκα μόνο εγώ χωρίς σκουφάκι, όλοι ή σχεδόν όλοι ήταν χωρίς σκουφάκι (οκ πιθανόν κάποιοι να φόραγαν, αλλά σίγουρα ήταν η εξαίρεση γιατί ούτε καν θυμάμαι κάποιον που να φορούσε). Για Gellert και Alfréd Hajós δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom