Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Βουδαπέστη με μωρό

Δεν ανοίγω άλλο θέμα, πιστεύω ότι όλοι οι καλοί χωράνε εδώ :)

Πέρασαν χρόνια από τότε που πήγα τελευταία φορά Βουδαπέστη και τώρα προβλέπεται να ξαναπάω το φθινόπωρο με ένα μωρό ενός έτους! Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κανείς από σας, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.
Στα περισσότερα ξενοδοχεία προσφέρουν baby cot δωρεάν, θα είναι όμως άνετα ή μήπως να προτιμήσω διαμερισματάκια; Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;
Επίσης θυμάται κανείς αν στα εστιατόρια βρίσκεις εύκολα το ειδικό κάθισμα για τα μωρά;
Τελευταία ερώτηση: να το κάνω το ταξίδι ή θα είναι ταλαιπωρία για το μικρό; Έχουμε πάει Κύπρο και Ιταλία ως τώρα με το μωρό που ήταν και μικρότερο αλλά μας είχαν φιλοξενήσει και ήταν μια χαρά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και εγω αφου βρηκα την ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος το εχει κανει,δηλαδη εαν εχει κλεισει δωματιο χωρις πρωινο,τι εκανε? πως βολευτικε απο πρωινο.υπαρχουν μαγαζακια που μπορεις να παρεις γαλα,νερο,ψωμι κλπ,γενικως μπακαλικα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
και εγω αφου βρηκα την ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος το εχει κανει,δηλαδη εαν εχει κλεισει δωματιο χωρις πρωινο,τι εκανε? πως βολευτικε απο πρωινο.υπαρχουν μαγαζακια που μπορεις να παρεις γαλα,νερο,ψωμι κλπ,γενικως μπακαλικα?
Φιρί φιρί για καζούρα το πας και θα παρεξηγηθείς μετά. Μα είναι δυνατόν να κάνεις τέτοια ερώτηση για τη Βουδαπέστη? :shock:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
και εγω αφου βρηκα την ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος το εχει κανει,δηλαδη εαν εχει κλεισει δωματιο χωρις πρωινο,τι εκανε? πως βολευτικε απο πρωινο.υπαρχουν μαγαζακια που μπορεις να παρεις γαλα,νερο,ψωμι κλπ,γενικως μπακαλικα?
Όχι δεν υπάρχει τίποτε τέτοιο στη Βουδαπέστη... γάλα μοιράζουν με δελτίο , νερό με την χούφτα και ψωμί μια φορά τον μήνα... γενικά στη Βουδαπέστη πεινάει ο κόσμος και δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτε... μπακάλικα? τι είναι μπακάλικο babaduma?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όχι δεν υπάρχει τίποτε τέτοιο στη Βουδαπέστη... γάλα μοιράζουν με δελτίο , νερό με την χούφτα και ψωμί μια φορά τον μήνα... γενικά στη Βουδαπέστη πεινάει ο κόσμος και δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτε... μπακάλικα? τι είναι μπακάλικο babaduma?
Αμ, έτσι πές μου... Τώρα κατάλαβα γιατί ρωτάει ο φίλος. Μόλις προσγειώθηκε το διαστημόπλοιό μου απ' τον α του Κενταύρου και έχασα τις κοσμογονικές αλλαγές που συνέβησαν στο μεταξύ. Η ιστορία επαναλαμβάνεται - επιτέλους! Αλέκααααα, ΠΑΜΕ Βουδαπέστη: Το όνειρό μας εκπληρώθηκε!

Μπακάλικο? Δεν ξέρω... Ίσως ο Αρτέμης Μάτσας να ξέρει...
 

AOYE

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Πολύ καλημέρα σας!
Αρχές Σεπτέμβρη πρόκειται να επισκεφτώ με την κοπέλα μου την Βουδαπέστη! Αρχικά λέγαμε για Πράγα αλλά εφόσον τα εισητήρια για συγκεκριμένες ημρομηνίες είναι στη διπλάσια τιμή και με ενδιάμεση στάση Βουδαπέστη είπαμε να πάμε κατ ευθείαν εκεί κι αργότερα επισκεφτόμαστε και την Πράγα...
Είμαι έτοιμος να κλείσω τα αεροπορικά αλλά η αλήθεια είναι ότι τα έχω βρει λίγο σκούρα με το θέμα του ξενοδοχείου! Η ερώτηση είναι απλή:
Βούδα η Πέστη? Για διαμονή 6 νύχτες...

Κοιτώντας τον χάρτη θεώρησα ότι καλύτερα είναι από πλευράς τησ Βούδας και πάνω στο ποτάμι, αλλά μήπως όλη τη μέρα θα την παιρνάμε στην Πέστη και καλύτερα θα ήταν να μέναμε εκεί? Ένα παράδειγμα είναι το NOVOTEL που άκουσα από πολλούς και είναι στα 89 ευρώ τη μέρα αλλά χωρίς πρωινό! Το πρωινό για 2 άτομα είναι +28 ευρώ! Τα οποία δεν κρύβω ότι τα τσιγκουνεύομαι γιατί με αυτά θα μπορούσα να τα ξοδέψω σε γεύμα έξω. Πιο φτηνά ξενοδοχεία βρήκα από πλευρά της Πέστης καθώς και μεσα στο Κάστρο της Βούδας. Αλήθεια αξίζει να μείνουμε εκεί? Η είναι καλύτερα στην πόλη και απλά να πας να το δεις 2-3 φορές...
Ευχαριστώ προκαταβολικά!! Το άγχος είναι αρκετό γιατί δυστυχώς είναι το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό...(από κάπου πρέπει να αρχίσουμε κι εμείς..)

*έχω υπόψιν ότι θα πρέπει να κλείσω κάπου κοντά σε μετρό (είτε Βούδα είτε Πεστη μεριά:))
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Κοιτώντας τον χάρτη θεώρησα ότι καλύτερα είναι από πλευράς τησ Βούδας και πάνω στο ποτάμι, αλλά μήπως όλη τη μέρα θα την παιρνάμε στην Πέστη και καλύτερα θα ήταν να μέναμε εκεί? Ένα παράδειγμα είναι το NOVOTEL που άκουσα από πολλούς και είναι στα 89 ευρώ τη μέρα αλλά χωρίς πρωινό! Το πρωινό για 2 άτομα είναι +28 ευρώ! Τα οποία δεν κρύβω ότι τα τσιγκουνεύομαι γιατί με αυτά θα μπορούσα να τα ξοδέψω σε γεύμα έξω. Πιο φτηνά ξενοδοχεία βρήκα από πλευρά της Πέστης καθώς και μεσα στο Κάστρο της Βούδας. Αλήθεια αξίζει να μείνουμε εκεί? Η είναι καλύτερα στην πόλη και απλά να πας να το δεις 2-3 φορές...
Ευχαριστώ προκαταβολικά!! Το άγχος είναι αρκετό γιατί δυστυχώς είναι το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό...(από κάπου πρέπει να αρχίσουμε κι εμείς..)
Εύχομαι να είναι πολύ όμορφο το πρώτο σας ταξίδι στο εξωτερικό και να ακολουθήσουν κι άλλα.
Λογικά θα είστε όλη μέρα στο δρόμο οπότε δε σας νοιάζει τόσο το ξενοδοχείο, εγώ έχω όμως να σου πω 1-2 πράγματα από δική μου εμπειρία. Είχαμε μείνει σε ένα πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο στη Βούδα -από άποψη τιμής, ευρυχωρίας, καθαριότητας και πρωινού, το Charles Hotel & Apartments, 60 ευρώ και περιλάμβανε πρωινό. Η στάση του λεωφορείου ακριβώς απ' έξω και σε 5 λεπτά ήσουν στη vaci utca. Το θέμα είναι ότι χωρίς λεωφορείο δεν μπορούσες να φτάσεις απέναντι (τραμ και μετρό δεν έφταναν κοντά στο ξενοδοχείο) και τη συγκεκριμένη γέφυρα δεν μπορούσες να τη διασχίσεις με τα πόδια. Το πρόβλημα λοιπόν ήταν ότι έπρεπε να γυρίζουμε πάντα στο ξενοδοχείο πριν από το τελευταίο δρομολόγιο, κάτι πολύ δεσμευτικό. (φυσικά υπάρχει η επιλογή των ταξί, αλλά δεν τη χρησιμοποιήσαμε).
Επίσης η περιοχή του κάστρου είναι πανέμορφη και όντως τα ξενοδοχεία πιο φτηνά, είναι όμως κι αυτή εξίσου δεσμευτική. Λάβε υπόψη σου ότι η πόλη είναι μεγάλη και τα αξιοθέατα διάσπαρτα, δε θα μπορείτε να περιοριστείτε μόνο στο κάστρο.
Θα πρότεινα κάτι στην κεντρική Πέστη. Κάποια παιδιά ανέφεραν το Boutique Hotel Zara Boutique Hotel Zara- Quality hotel in Budapest city centre και απ' ό,τι είδα είναι όντως πολύ ωραίο, ρίξε του μια ματιά.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Είμαι έτοιμος να κλείσω τα αεροπορικά αλλά η αλήθεια είναι ότι τα έχω βρει λίγο σκούρα με το θέμα του ξενοδοχείου! Η ερώτηση είναι απλή:
Βούδα η Πέστη? Για διαμονή 6 νύχτες...
Εγώ ψάχνω εδώ και έναν μήνα και ακόμη δεν κατέληξα....:shock:
 

AOYE

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Εγώ ψάχνω εδώ και έναν μήνα και ακόμη δεν κατέληξα....:shock:
Μόλις έκλεισα τα εισιτηρια και δεν έχασα ευκαιρία με 125.40 ευρώ το άτομο πήγαινε - έλα, γιατί μέρα με τη μέρα παίρνανε τα πάνω τους...

Τώρα το ξενοδοχείο είναι ένα θέμα...

Σχετικά με το Zara Boutique διάβσα ότι είναι πολύ στριμόχωρο...
Από την άλλη βρήκα αυτό εδώ που είναι αρκετά πιο ευρύχωρο και η τιμή του είναι στα 70 ευρώ με πρωινό..
Regency Suites Budapest ****

Ευχαριστώ πολύ nera_gr για τις απόψεις σου, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και μπήκες στην ψυχολογία μου!:)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εγώ έμενα σε φοιτητικές εστίες στην Βουδαπέστη. Πάμφθηνες (11 ευρώ το μονόκλινο) και λίγα μέτρα δίπλα απο την Citadela (δηλάδη ήμουν πάνω στο βουνό Gellert) Youth Hostels Budapest - City Hostels Budapest

έγω εμείνα στο city hostel buda Youth Hostels Budapest - City Hostels Budapest

αν θέλετε κανένα info ας ρωτήσετε μιας και είμαι φρέσκος (χθες γύρισα απο την υπέροχη πόλη)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
και τα 2 είναι σε καλό σημείο για τις μετακινήσεις σας και σε καλές περιοχές.
δίπλα στο boscolo,που εμένα μου φάνηκε κάπως "βαρύ' είναι αυτόBooking.com: Corinthia Hotel Budapest, Budapest, Hungary - 688 Guest reviews. Book your hotel now! πρόσφατα έμεινα εκεί και είναι καταπληκτικό!
λάβε υπόψη σου πως η επίσκεψη στα σπα και στην εσωτερική πισίνα,είναι δωρεάν για τους πελάτες του ξενοδοχείου...και είναι απλά τέλεια!!!
αλλά όπου και να επιλέξεις φρόντισε να προμηθευτείτε κάρτα για τα μεταφορικά μέσα,ανάλογα με τις μέρες που θα μείνετε.γλιτώνεις χρήμα και κόπο..ειδικά με το τραμ που πάει σχεδόν παντού μπορείς να κάνεις βόλτα σε διάφορα σημεία της πόλης..εννοώ και αυτά που δεν είναι στο τουριστικό κέντρο...είναι υπέροχη πόλη,εύχομαι να την απολαύσετε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom