Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλησπέρα!Εκλεισα εισιτηρια για Βουδαπεστη 4-7/09 και τωρα ψαχνω για διαμονη!Ποια περιοχη μου προτεινετε?Θελουμε καπου με ωραια και καλα μαγαζια για καφε και φαγητο...Liszt Ferenc ή Vaci utca ειναι καλυτερα?
Εμείς μεναμε κοντα στην Εβραϊκή Συναγωγή στην Rakoczi st συγκεκριμένα και βόλευε πολύ για το κέντρο και όλα τα μπαράκια και τα φαγάδικα ηταν πολυ κοντά και οι στασεις για μετρό και λεωφορείο ηταν διπλα.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Σε διημερο τα λουτρα ειναι καλο να τα βαλουμε στο προγραμμα η δεν ειναι απαραιτητο και θα μας φαει χρονο απο αλλα πιο βασικα?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Θα χασετε χρονο... Για 2 μερες καλυτερα να μην πατε. Να πατε αλλη φορα που θα ειστε χαλαροι.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Και κατι ακομα, σκεφτομαι να βγαλω 24ωρη καρτα για τα μεσα, αλλα θα τη χρησιμοποιησω κυριως το Σαββατο που θελω να παρω και το hope on bus, οποτε μηπως θα βγαλω αδικα την καρτα η συμφερει κατι αλλο για τα μεσα?
 
Μηνύματα
22
Likes
29
Τα εισητήρια για τα μέσα ειναι για μια χρήση δηλαδή δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις δεύτερη φορά. Οπότε αν τα χρησιμοποιήσεις αρκετές φορές καλύτερα κάρτα νομίζω.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλησπέρα!Εκλεισα εισιτηρια για Βουδαπεστη 4-7/09 και τωρα ψαχνω για διαμονη!Ποια περιοχη μου προτεινετε?Θελουμε καπου με ωραια και καλα μαγαζια για καφε και φαγητο...Liszt Ferenc ή Vaci utca ειναι καλυτερα?
εμείς μείναμε δίπλα στο Liszt Ferenc και 3-5 λέπτα από πλατεία Oktogon. εκεί έχει μετρό,τραμ,λεωφορεία ,πας όπου θες χωρίς πρόβλημα.
Για ωραία μαγαζιά όμως σίγουρα σε βολεύει Vaci utca, έχει τα πάντα.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Και κατι ακομα, σκεφτομαι να βγαλω 24ωρη καρτα για τα μεσα, αλλα θα τη χρησιμοποιησω κυριως το Σαββατο που θελω να παρω και το hope on bus, οποτε μηπως θα βγαλω αδικα την καρτα η συμφερει κατι αλλο για τα μεσα?
αν πάρεις hope on/hope off bus, δεν χρειάζεσαι και την κάρτα,αφού σε πάει σ'όλα τα βασικά σημεία. εξάλλου οι αποστάσεις είναι αρκετά μικρές στο κέντρο.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Οποτε με συμφερει να παρω hope on hope off bus αυτο ισχυει για μια η δυο μερες? Και να βγαλω ενα ticket απλο απο και προς αεροδρομιο για μεσα? Vaci utca θα μεινω οποτε θα ειμαι κοντα στα παντα νομιζω
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Οποτε με συμφερει να παρω hope on hope off bus αυτο ισχυει για μια η δυο μερες? Και να βγαλω ενα ticket απλο απο και προς αεροδρομιο για μεσα? Vaci utca θα μεινω οποτε θα ειμαι κοντα στα παντα νομιζω
Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ hope on hope off buses στα ταξίδια μου,πάντα ΜΜΜ συμφέρουν οικονομικά. Στη Βουδαπέστη πήρα 72 travel card , την έβγαλα στο αεροδρόμιο από το μηχάνημα δίπλα στη στάση του 200Ε.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Ο μονος λογος που το σκεφτηκα ειναι επειδη εχει "ξεναγηση" στα ελληνικα και για τη βολτα στο δουναβη! Διαφορετικα κι εγω τα μεσα ηθελα να χρησιμοποιησω! Μεχρι τι ωρα κινουνται? Γνωριζει κανεις?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
24 ώρες ticket, έναν καλόν οδηγό (lonely planet ή free walking tour) και το hop on/off το αφήνεις. 9 χρόνια globtroter κάτι έμαθα ;)
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Ευχαριστω παρα πολυ! Αν εχετε οτιδηποτε αλλο να προτεινετε,αναμενω! Παρασκευη Θεου θελοντος,καιρου και εργοδοτη επιτρεποντος πεταω και επιστρεφω με εντυπωσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.099
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom