Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
948
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες...Η Βουδαπέστη είναι μια κούκλα ακόμα και χωρίς λαμπιόνια! Τα οποία ειδικά φετος λόγω ενεργειακής κρίσης δεν ξέρω αν θα ήταν σε περίσσεια.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Τα ίδια πράγματα που υπάρχουν στις Χριστουγιεννιατικες Αγορές, τις βρήσκεις και μετά, άλλα φθηνότερα.
Όσο για την ατμοσφαιρά, ΙΜΟ, δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.760
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ερωτησούλα....
Επειδή ζορίζομαι να βρω εισιτήριο με ξενάγηση για το Κοινοβούλιο, σε κλίμακα 1-10 πόσο αξίζει να το δω εσωτερικά; ξέρει κανείς αν υπάρχιε και οψιόν δίχως audio guide επιτόπου;
Online μου προτείνει μόνο με ξενάγηση και τα αγγλικά είναι ήδη σχεδόν sold out .
Επίσημη τιμή γύρω στα 10 ευρώ αλλά από μεσάζοντες βρίσκεις διαθέσιμα , ακριβότερα όμως και δεν θέλω να πληρώσω τόσα.
Γενικά πάντως έχουν ακριβύνει όοοοολα πολύ! (λουτρά, εστιατόρια κλπ κλπ)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ερωτησούλα....
Επειδή ζορίζομαι να βρω εισιτήριο με ξενάγηση για το Κοινοβούλιο, σε κλίμακα 1-10 πόσο αξίζει να το δω εσωτερικά; ξέρει κανείς αν υπάρχιε και οψιόν δίχως audio guide επιτόπου;
Online μου προτείνει μόνο με ξενάγηση και τα αγγλικά είναι ήδη σχεδόν sold out .
Εύα κι απ' έξω καλό είναι, δε πειράζει. :haha:
Πέρα απ' τη πλάκα θυμάμαι από τη πρώτη μου φορά στη πόλη ότι είχε και επιτόπου εισιτήρια για το κοινοβούλιο, πιθανώς βέβαια να μην ισχύει πλέον ή και να διαφοροποιείται αναλόγως τη ξενάγηση. Μπορείς να το δεις όταν είσαι εκεί.
Γενικά πάντως έχουν ακριβύνει όοοοολα πολύ! (λουτρά, εστιατόρια κλπ κλπ)
Δε ξέρω, μου φάνηκε ακόμα αισθητά πιο φθηνή σε όλα σε σχέση με την ακρίβεια της Ελλάδας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.760
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εύα κι απ' έξω καλό είναι, δε πειράζει.
Δεν καίγομαι κιόλας να μπω μέσα, μη νομίζεις!

μου φάνηκε ακόμα αισθητά πιο φθηνή σε όλα σε σχέση με την ακρίβεια της Ελλάδας.
νομίζω τίποτα δεν έχει σχέση με προ κόβιντ. Στα λουτρά από 20-22 ευρώ 32 ακατέβατα τώρα! Ούτε μειωμένο εισιτήριο ούτε τίποτα.
Στα εστιατόρια που στις ιστορίες γράφουν ότι έτρωγαν το σκασμό με 15-17 ευρώ μενού/ άτομο τώρα το διπλασίασαν. Θα σας τα πω όταν τα δω με τα μάτια μου (και τα πληρώσω κιόλας 🙁 )
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μου άρεσε αρκετά το κοινοβούλιο & είχε κ μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση. Δεν μπορείς να μπεις χωρίς ξεναγό, έχει οργανωμένα group και διαρκει περιπου 45'. Κ εγώ είχα δυσκολευτεί πολυ για εισιτήρια. Εαν δεν βρίσκεις νωρίτερα ηλεκτρονικά, μπορείς να πας νωρίς την ίδια μέρα να βγάλεις επί τόπου. Εκεί είδα ότι την ίδια μέρα βάζουν κάποιες έξτρα ξεναγήσεις που εμένα δεν μου τις έβγαζε όταν έψαχνα ηλεκτρονικά.
Για τις τιμές συμφωνώ, αισθητά ακριβότερα φέτος σε σχέση με το 2017 που είχα πάει πρώτη φορά και μου είχαν φανεί τα πάντα πάμφηνα. Yπάρχουν βέβαια είδη που είναι αρκετά φθηνότερα σε σχέση με την Ελλάδα καφές, ποτό κλπ.

Για τα λουτρά (αλλά κ γενικά για τις εισόδους) πρόσεχε να κοιτάς στα official site. Széchenyi Thermal Bath - Prices [Official website] (szechenyibath.hu)
Τα 32Ε που αναφέρεις είναι από ένα αλλο site που μοιάζει το όνομα...την πάτησα για τα εισιτηρια του κοινοβουλίου οπου έμοιαζε το domain και πληρωσα διπλη τιμη.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
νομίζω τίποτα δεν έχει σχέση με προ κόβιντ
Καλά αυτό το φαινόμενο νομίζω συμβαίνει παντού (εκτός από τους μισθούς μας φυσικά) δεν είναι μόνο η Βουδαπέστη.
Τι να σου πω, δεν έχει ούτε χρόνο που ξαναπήγα και πάλι δεν τη βρήκα ακριβή, ίσως όμως επειδή δεν έκανα τις ίδιες δραστηριότητες όπως τα λουτρά για παράδειγμα, αλλά κινήθηκα κυριότερα στο δρόμο, με street food, στα μπαρ, τα καφέ, τις ανοικτές αγορές και τα σχετικά.
Εκεί είδα ότι την ίδια μέρα βάζουν κάποιες έξτρα ξεναγήσεις
Μπράβο ναι, σ' αυτό ακριβώς αναφερόμουν, άρα ισχύει ακόμα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.760
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μου άρεσε αρκετά το κοινοβούλιο & είχε κ μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση. Δεν μπορείς να μπεις χωρίς ξεναγό, έχει οργανωμένα group και διαρκει περιπου 45'. Κ εγώ είχα δυσκολευτεί πολυ για εισιτήρια. Εαν δεν βρίσκεις νωρίτερα ηλεκτρονικά, μπορείς να πας νωρίς την ίδια μέρα να βγάλεις επί τόπου. Εκεί είδα ότι την ίδια μέρα βάζουν κάποιες έξτρα ξεναγήσεις που εμένα δεν μου τις έβγαζε όταν έψαχνα ηλεκτρονικά.
Για τις τιμές συμφωνώ, αισθητά ακριβότερα φέτος σε σχέση με το 2017 που είχα πάει πρώτη φορά και μου είχαν φανεί τα πάντα πάμφηνα. Yπάρχουν βέβαια είδη που είναι αρκετά φθηνότερα σε σχέση με την Ελλάδα καφές, ποτό κλπ.

Για τα λουτρά (αλλά κ γενικά για τις εισόδους) πρόσεχε να κοιτάς στα official site. Széchenyi Thermal Bath - Prices [Official website] (szechenyibath.hu)
Τα 32Ε που αναφέρεις είναι από ένα αλλο site που μοιάζει το όνομα...την πάτησα για τα εισιτηρια του κοινοβουλίου οπου έμοιαζε το domain και πληρωσα διπλη τιμη.
'Εχεις απόλυτο δίκιο, κοιτούσα λάθος! Όντως μοιάζει σαν επίσημο Portal την πατάς εύκολα. Πάντως έβλεπα ότι γενικά υπάρχει διαθεσιμότητα για εισιτήρια οπότε δεν θα έκλεινα.
Βέβαια στη μισή τιμή είναι μια χαρά το πακέτο και θα αποφύγω να πάω το σκ οπότε πιστεύω θα είναι καλύτερα. Ευχαριστώ!
Το ίδιο θα κάνω και για το κοινοβούλιο. Δεν κλείνω τίποτα αν βρούμε on-the-spot έχει καλώς αλλιώς θα το ξεπεράσω (εύκολα!)


αλλά κινήθηκα κυριότερα στο δρόμο, με street food, στα μπαρ, τα καφέ, τις ανοικτές αγορές και τα σχετικά
Η δεύτερη φορά είναι πάντα πιο άνετη, χαλαρή κλπ. Σημείωσα και από τη δική σου ιστορία κάποια πράγματα, να δούμε τι θα προλάβω να κάνω με τόσα όσα....
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ερωτησούλα....
Επειδή ζορίζομαι να βρω εισιτήριο με ξενάγηση για το Κοινοβούλιο, σε κλίμακα 1-10 πόσο αξίζει να το δω εσωτερικά; ξέρει κανείς αν υπάρχιε και οψιόν δίχως audio guide επιτόπου;
Online μου προτείνει μόνο με ξενάγηση και τα αγγλικά είναι ήδη σχεδόν sold out .
Επίσημη τιμή γύρω στα 10 ευρώ αλλά από μεσάζοντες βρίσκεις διαθέσιμα , ακριβότερα όμως και δεν θέλω να πληρώσω τόσα.
Γενικά πάντως έχουν ακριβύνει όοοοολα πολύ! (λουτρά, εστιατόρια κλπ κλπ)
Τελη Αυγουστου παντως που ημουν εκει το εισιτηριο στα λουτρα ηταν στα 18 ή 19 ευρω.
 

retzi

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους! Επειδή ενδιαφερόμαστε να κάνουμε κρουαζιέρα στον Δούναβη έχετε να προτείνετε κάτι?? Από ότι είδα πλέον η μοναδική γραμμή στις δημόσιες συγκοινωνίες είναι η D14 ή οποια δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δρομολογιο που να είναι αντίστοιχο με των D12 D13..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πάντως έβλεπα ότι γενικά υπάρχει διαθεσιμότητα για εισιτήρια οπότε δεν θα έκλεινα.
Βέβαια στη μισή τιμή είναι μια χαρά το πακέτο και θα αποφύγω να πάω το σκ οπότε πιστεύω θα είναι καλύτερα. Ευχαριστώ!
Σε κάποια λουτρά διαθεσιμότητα υπάρχει ακόμα και όταν δεν χωράει κανείς άλλος....Εισιτήρια επι τόπου θα βρεις σίγουρα. Το μόνο που δεν θυμάμαι είναι αν η προκράτηση είναι πιο φθηνή.
Και τα τρία γνωστά λουτρά έχουν την ομορφιά τους, αλλά έχουν και πολύ κόσμο....άντε τα Rudas είχαν λιγότερο και η πισίνα στη βεράντα με θέα το Δούναβη ήταν όλα τα λεφτά αργά το απόγευμα που είχε νυχτώσει!
Για πιο φθηνά λουτρά και λιγότερο τουριστικά υπάρχουν πολλά αλλά δεν έχουν τη γκλαμουριά των τριών γνωστών. Αυτό ήταν απο τα πιο φθηνά που πήγα και με τον λιγότερο κόσμο. Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή τη τιμή, αλλά αν θες μπορώ να τη βρω αργότερα.
Και κάτι τελευταίο, το μυστικό για λιγότερο κόσμο σε όλα τα λουτρά είναι να πας πρωί, δλδ μέχρι τις 9:00. Πρωινό λουτρό, καλό ντύσιμο μετά (αν είναι χειμώνας) και μετά βόλτα στη πόλη είναι τέρμα αναζωογονητικό!

Για το κοινοβούλιο συμφωνώ με τη @coco_ απλά να προσθέσω μόνο οτι τα έξτρα τουρς δεν είναι δεδομένα. Εγώ δεν είχα δει όταν πήγα ή τουλάχιστον δεν είναι όλες τις μέρες. Πάντως το κοινοβούλιο τους είναι μακράν ομορφότερο και "ζεστό" (υπερισχύει η ξύλινη επένδυση εσωτερικά) απο το κρυόκωλο το δικό μας.....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους! Επειδή ενδιαφερόμαστε να κάνουμε κρουαζιέρα στον Δούναβη έχετε να προτείνετε κάτι?? Από ότι είδα πλέον η μοναδική γραμμή στις δημόσιες συγκοινωνίες είναι η D14 ή οποια δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δρομολογιο που να είναι αντίστοιχο με των D12 D13..
Αυτή τη ερώτηση τη κάνουν πολλά μέλη και δεν θυμάμαι να έχω δει απάντηση απο κάποιον που να πήγε πρόσφατα......Δεν έχει ρωτήσει κανείς επιτόπου; !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.119
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom