Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Στο Mini Europe είχα πάει ως παιδί. Μου άρεσαν πολύ τότε αυτού του είδους τα πάρκα. Μερικά χρόνια πριν είχα πάει και στο Miniatürk στην Κωνσταντινούπολη, αλλά το Mini Europe ήταν αυτό που ήθελα πάντοτε να δω.
Αν ξαναπήγαινα στις Βρυξέλλες, προτεραιότητά μου θα ήταν να δω κάποιες γειτονιές που δεν έχω δει. Όμως σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι μια επίσκεψη στο Mini Europe είναι ευχάριστη και αν έχετε αρκετό χρόνο στην πόλη μπορείτε να αφιερώσετε μισή τουλάχιστον μέρα για να δείτε το πάρκο σε συνδυασμό με κάποιο ακόμα από τα σημεία ενδιαφέροντος στο Laeken.
Ευχαριστώ πολύ. Θα πάμε για 4 μέρες και ήθελα την μία μέρα να πάω Brugge, οπότε τώρα που μου λες μισή μέρα το ξανά σκέφτομαι γιατί φαντάζομαι θέλεις και χρόνο να πας και να το γυρίσεις όλο.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Να ρωτήσω τα εισιτήρια πολλών διαδρομών στις Βρυξέλλες τα χρησιμοποιεί ένα άτομο ή μπορείς να το χτυπήσεις 2 φορές για 2 άτομα όπως πχ. Βαρκελώνη.
Επίσης είναι μόνο για τις Βρυξέλλες ή και για άλλες πόλεις του Βελγίου;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Φορτώνεις την κάρτα Mobib με όσα εισιτήρια επιθυμείς και κάθε φορά που μπαίνεις σε ένα ΜΜΜ σαρώνεις την κάρτα στο ειδικό μηχάνημα δύο φορές όσα και τα άτομα. Προσοχή γιατί στις Βρυξέλλες είναι υποχρεωτικό να σαρώνεις την κάρτα (πάλι δύο φορές αν είστε δύο άτομα) και όταν αλλάζεις μέσο κατά τη διάρκεια ισχύος του αρχικού εισιτηρίου. Υπάρχει πρόστιμο 10 ευρώ αν έχεις χτυπήσει εισιτήριο στην αρχή της διαδρομής, αλλάξεις μέσο και δεν ξαναχτυπήσεις την κάρτα, έστω κι αν αυτό συμβεί μέσα στη μία ώρα ισχύος του εισιτηρίου. Υποτίθεται ότι αυτό συμβαίνει γιατί έτσι συγκεντρώνουν πληροφορίες για τη χωρητικότητα των δρομολογίων και έτσι μπορούν να βελτιστοποιούν τα ωράριά τους.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Η κάρτα Mobib είναι διαφορετική από την κάρτα των 10 διαδρομών;
Την προμηθεύομαι από εκεί που βγάζεις εισιτήρια;
Και όταν λες ότι την ξανά χτυπάς όταν αλλάζεις μέσο χρεώνει 2η διαδρομή εφόσον δεν έχει περάσει η 1 ώρα ισχύος του εισιτηρίου;
Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο με συγκοινωνίες του εξωτερικού. Δεν ξέρω γιατί.
Επίσης δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το επίσημο σαιτ των ΜΜΜ για να μπω να διαβάσω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Για να φορτώσεις αυτές τις 10 διαδρομές χρειάζεσαι ένα φυσικό μέσο, την κάρτα Mobib Basic που πωλείται σε καταστήματα KIOSK ή BOUTIK. Κοστίζει 5 ευρώ και ισχύει για 5 χρόνια. Πληροφορίες παρακάτω.
http://www.stib-mivb.be/article.html?_guid=30af0085-2483-3410-5394-a71daf08acd1&l=en
https://www.stib-mivb.be/article.html?l=en&_guid=30d93c3b-2b83-3410-94b5-eec92fbd03ff

Όταν χτυπάς την κάρτα πριν τη μία ώρα εννοείται ότι δε χρεώνει ξανά. Προσοχή όμως! Επειδή είστε δύο άτομα θα πρέπει οι δύο σαρώσεις της κάρτας να γίνουν σε ένα μικρό διάστημα άντε μισού-ενός λεπτού ώστε να καταλάβει η κάρτα ότι πρέπει να χρεώσει δύο φορές. Αν σαρώσεις μία φορά και μετά σκεφτείς να σαρώσεις για το συνταξιδιώτη σου μετά από πέντε λεπτά, τη δεύτερη σάρωση τη θεωρεί δικό σου connection και ο συνταξιδιώτης σου δε θα έχει εισιτήριο. Επίσης, προσοχή αν παίζεις με την κάρτα μπροστά απ' το σαρωτή στο πρώτο λεπτό απ' τη στιγμή που κάνεις την πρώτη σάρωση θα συνεχίσει να χρεώνει σα να είσασταν περισσότερα άτομα. Το έχω πάθει μια φορά που νόμισα ότι δεν άκουσα το μπιπ σάρωσης, ξανασάρωσα και με χρέωσε διπλή φορά (έχει και οπτικό επιβεβαίωσης στην οθόνη του σαρωτή).

Επίσης είναι μόνο για τις Βρυξέλλες ή και για άλλες πόλεις του Βελγίου;
Στις Βρυξέλλες γενικά ο φορέας συγκοινωνιών λέγεται STIB/MVIB. Στις φλαμανδικές πόλεις λέγεται De Lijn και στις βαλλωνικές λέγεται TEC. Στις Βρυξέλλες κυκλοφορούν μέσα και από τις τρεις εταιρείες (λεωφορεία διαφορετικών χρωμάτων και πινακίδες στάσεων διαφορετικών σχημάτων) αν και ένας τουρίστας συνήθως χρησιμοποιεί STIB/MIVB. Οπότε για άλλες πόλεις περάν των Βρυξελλών ισχυούν διαφορετικά, άλλες κάρτες και άλλα εισιτήρια.
 
Last edited:

wrong child

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, δεν εχω ιδέα πως να ξεκινήσω μια καινούργια συζήτηση στο φόρουμ, επομένως γράφω εδώ. Χρειάζομαι πληροφορίες για την μετακίνηση στις βρυξέλλες. Συγκεκριμένα απο το Brussels midi, εως την κεντρική πλατεία. Ρωτάω κυρίως γιατί η ώρα που επρόκειτο να μετακινηθώ θα είναι στη 1 το βράδυ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Tο τελευταίο τραμ από σταθμό Midi προς Grand Place (στάση Bourse) είναι κάπου στις μία παρά τέταρτο, το 32.
Για πιο μετά ταξί και επειδή είναι κοντά δε θα στοιχίσει πάνω από 7-8 ευρώ. Για φθηνότερα, ειδικά αν βγάλεις κάρτα Mobib για τα ΜΜΜ, υπάρχει και μία νυχτερινή υπηρεσία shared ταξί που λέγεται Collecto. Λεπτομέρειες πώς καλείς την υπηρεσία, πόσο κοστίζει, πού περιμένεις το ταξί, παρακάτω.
http://www.taxisverts.be/en/collecto/
 

wrong child

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Tο τελευταίο τραμ από σταθμό Midi προς Grand Place (στάση Bourse) είναι κάπου στις μία παρά τέταρτο, το 32.
Για πιο μετά ταξί και επειδή είναι κοντά δε θα στοιχίσει πάνω από 7-8 ευρώ. Για φθηνότερα, ειδικά αν βγάλεις κάρτα Mobib για τα ΜΜΜ, υπάρχει και μία νυχτερινή υπηρεσία shared ταξί που λέγεται Collecto. Λεπτομέρειες πώς καλείς την υπηρεσία, πόσο κοστίζει, πού περιμένεις το ταξί, παρακάτω.
http://www.taxisverts.be/en/collecto/
Ευχαριστώ πολυ πολυ για την βοήθεια! Κάτι ακομα, που μπορώ να βρω αναλυτικά γραμμές τραμ μετρο κ στάσεις; έψαξα στην εφαρμογη stib κ Σ διάφορα σάιτ αλλά δεν νπορω ν τα βαλω σε μια σειρά στο μυαλό μου! Επίσης , τι θα πρέπει να κάνω γ να παω μπριζ μια μέρα? Πως θα μετακινηθω?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Για να μην μπλέκεσαι με γραμμές και ποιο μέσο να χρησιμοποιήσεις, βάλε προορισμό και ακολούθα τις οδηγίες μέσω browser http://www.stib-mivb.be/tripplanner/?l=en ή μέσω app.

Aναλυτικός χάρτης όλων των μέσων εδώ.
http://www.stib-mivb.be/article.html?_guid=00266bf9-0883-3410-bc80-cd51a4d340c3&l=en

Για Μπρυζ τρένο από Gare du Midi/Gare Centrale/Gare du Nord, μισοτιμής (Weekend Ticket) από Παρασκευή απόγευμα μέχρι μεσάνυχτα Κυριακής.
https://www.belgiantrain.be/en

Y.Γ.1 Oι στάσεις λεωφορείων έχουν μια κόκκινη πινακίδα με ένα διακριτικό Β και των τραμ αντίστοιχη με Τ σε περίπτωση που δεν ξέρεις τι μέσο περνάει απ' τη στάση.
Υ.Γ.2 Κάποιες γραμμές τραμ όπως το 32 γίνονται υπόγειες σε μέρος της διαδρομής τους οπότε μην μπερδευτείς και ψάχνεις την υπόγεια στάση του 32 στο Bourse στην επιφάνεια, δεν υπάρχει.
Υ.Γ.3 Κάποιες στάσεις έχουν τελείως διαφορετικές ονομασίες στα γαλλικά και στα ολλανδικά πχ Trinite και Drievuldigheid είναι το ίδιο όνομα στάσης στο Chatelain, οπότε πρόσεχε κι αυτό.
 
Last edited:

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Πάω Βρυξέλλες αύριο! Ουσιαστικά θα έχω 2 ολόκληρες μέρες εκεί. Κ μετά Άμστερνταμ. Έχει πάει κανείς χειμώνα στο Atomium και στο πάρκο δίπλα? Αξίζει ή τσάμπα θα βγω από την πόλη και καλύτερα να κάτσω να την περπατήσω 2 μέρες? Για πειτεε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom