Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Και όμως. Καλά-καλά δε μπορώ να ξεχωρίσω ένα Rubens από ένα Renoir....
Mην με τρελαινεις βραδιατικα..Διαφερουν οσο η νυχτα με την μερα..Πηγαινε με το καλο Βρυξελλες και οταν επιστρεψεις θα δουμε...
Μου φαινεται βεβαια οτι ελαφρως με... εμπαιζεις....Με τον Ιερωνυμο ομως πρεπει να μην εχεις δυσκολια στην αναγνωριση
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η πινακοθηκη των Βρυξελλων αξιζει σιγουρα μια επισκεψη απλα και μονο γιατι φιλοξενει την καλυτερη συλλογη φλαμανδικης τεχνης στον κοσμο.Αν προσπερασεις καπως γρηγορα τα θρησκευτικα θεματα,ειναι βεβαιο οτι οι σκηνες της αγροτικης ζωης,οπως εχουν αποδοθει απο τους Μπρυγκελ(νεωτερο και πρεσβυτερο) θα σε γοητευσουν.
Εγώ πάντως, αν και γενικότερα δεν το έχω καθόλου με τα θρησκευτικά, στη συγκεκριμένη πινακοθήκη πέρασα αρκετή ώρα να παρατηρώ τα έργα αυτής της θεματολογίας. Η φλαμανδική κουλτούρα ήταν διάχυτη, νομίζω ότι οι πίνακες που είδα είχαν αρκετό ενδιαφέρον από διαπολιτισμική, ηθογραφική (δεν ξέρω πως ακριβώς να τη χαρακτηρίσω) άποψη.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
επέστρεψα από Βρυξέλλες που περάσαμε πολύ ωραία. θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθειά σας. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το cosy ξενοδοχείο μου και κυρίως από τη τοποθεσία του. information Hotel Orts Brussels
επίσης έφαγα πολύ καλά σε ένα όμορφο μέρος (τύπου ταβέρνα) που ήταν παλιότερα studio του γλυπτή Ροντέν.
AMADEO * The Place For Ribs *
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Από το αεροδρόμιο και το 12 και το 21 περνάνε απο Schuman. H διαφορά τους είναι οτι το ένα είναι express ενώ το άλλο κάνει πολύ περισσότερες στάσεις.
Αναλυτικά τα δρομολόγιά τους τα έχει εδώ:

http://www.stib.be/irj/go/km/docs/horaires/12/schema/20110901/12_1.gif

Χωρίς κίνηση η απόσταση είναι κανά 35λεπτο ως το κέντρο.

Σχετικά με τα λεωφορεία μια επισήμανση μιας και μόλις επέστρεψα..Αγοράστε τα εισητήριά σας απ το μηχάνημα που θα βρείτε στη στάση του λεωφορείου, κοστίζει 3,5?.. Η αγορά του απο τον οδηγό είναι στα 6?..
Φροντίστε να έχετε κέρματα ή visa διότι το μηχάνημα δε δέχεται χαρτονομίσματα...
 

Χαρά!!!

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλημέρα,
ετοιμάζομαι για ενα ταξιδάκι στις βρυξέλλες μέσα Σεπτεμβρίου, θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος έχει παει Σεπτέμβριο τι καιρό περίπου κάνει? Ευχαριστώ πολυ. :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σίγουρα η θερμοκρασία θα είναι πολύ πιο χαμηλή από ό,τι στην Ελλάδα και πήγαινε έχοντας ως δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα βραχείς :)
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα!! Έχουμε κλείσει ένα ταξιδάκι εξπρές την άλλη βδομαδα για Βέλγιο και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Έχουμε κλείσει 3 διανυκτερεύσεις Βρυξέλλες και νοικιασμένο αμάξι για μεταφορά απ το αεροδρομιο του charleroi!! Φτάνουμε Πέμπτη βραδάκι και επιστροφή Κυριακή απόγευμα!! Σκοπεύουμε μια μέρα να την αφιερώσουμε σε μια ημερησια εκδρομη σε Μπρουζ και ίσως Γάνδη που ειναι πανω στο δρόμο!!
Θελω τα φώτα σας γι αυτες τις 3 πόλεις και ιδιαιτερα για Βρυξέλλες ,Μπρούζ όσο αφορά φαγητό,pub,αξιοθέατα,must see και ότι άλλο κρίνετε απαραίτητο!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες και τα θέματα στην αναζήτηση πληροφοριών για Βέλγιο; :)
έχουμε γράψει πολλά.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες και τα θέματα στην αναζήτηση πληροφοριών για Βέλγιο; :)
έχουμε γράψει πολλά.
Ναι διάβασα αρκετά αν και τα περισσότερα ειδικά εδώ αφορούν την επιλογή ξενοδοχείου !! :) Το καλό είναι ότι έχω μια φίλη εκεί που ευελπιστώ να με ξεναγήσει αλλά πάντα ζητάω βοήθεια από συμφορουμίτες (η αλήθεια είναι ότι τους εμπιστεύομαι πιο πολύ)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Τί προτείνετε ότι θα έπρεπε οπωσδήποτε να γνωρίσει κάποιος που επισκέπτετε για λίγες μέρες τις Βρυξέλλες τον Αύγουστο; Από εστιατόρια, cafe, εμπορικά καταστήματα, μουσεία, γκαλερί, μνημεία, εκδηλώσεις;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τί προτείνετε ότι θα έπρεπε οπωσδήποτε να γνωρίσει κάποιος που επισκέπτετε για λίγες μέρες τις Βρυξέλλες τον Αύγουστο; Από εστιατόρια, cafe, εμπορικά καταστήματα, μουσεία, γκαλερί, μνημεία, εκδηλώσεις;
Σε παραπέμπω στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα από το δικό σου. Επίσης κάνε αναζήτηση εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=113
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom