Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Καλημέρα. Εννοείται ότι αξίζει να πιεις malt στο Εδιμβουργο. Να εχεις υπόψη σου ότι σε πολλές pub προσφερουν malt of the day/month σε πολύ καλή τιμή. Επίσης γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις τα λιγοτερο γνωστά καθώς δεν τα βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα. Όσον αφορά τα highlands εμείς είχαμε πάει Νοέμβρη στο Εδιμβούργο και τα επισκέφθηκε με ημερήσια εκδρομή με λεωφορείο. Ηταν πολύ όμορφα αλλά το αρνητικό είναι ότι το ταξίδι της επιστροφής γίνεται νύχτα και χάνεις τα μισά τοπία.
 

anzel_adve

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα, εννοείτε αξίζει να δοκιμάσεις,έχει απειρους κωδικούς κ πολύ χαμηλότερες τιμές.Εμείς πήγαμε πέρυσι με την παρέα μου,γυρίσαμε όλοι την Σκωτία(αφήσαμε κάτι λίγα) οδικώς.
Φυσικά να επισκευθείς τα highlands μιας και θα είσαι και στο Amberdeen , ειναι πανέμορφα ! Το ιδανικότερο να πήγαινες και Skye island,εκεί να δεις ομορφιά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και αν απ' το Αμπερντίν είναι βολικά και σε τέτοια εποχή αξίζει βόλτα στα highlands
Από το Aberdeen μπορείτε να κάνετε ημερήσια εκδρομή μέχρι το Balmoral Castle που είναι λίγο μετά το Ballater. Βρίσκεται μέσα στα όρια του εθνικού δρυμου Cairngorms και είναι ένα πολύ όμορφο κάστρο! Θα δείτε όμορφα τοπία και χωριουδακια κατά μήκος του ποταμού Dee. Η περιοχή γύρω από το ποτάμι ονομάζεται Royal Deeside, λόγω των βασιλικων τοποθεσιων, καθώς και το Balmoral Castle ανήκει στη Βασιλική οικογένεια.
Στην περιοχή αυτή γίνονται διάφορα events, αλλά κυρίως άνοιξη και καλοκαίρι και όχι την εποχή που θα πάτε εσείς. Είναι τα γνωστά Highland's Games!

Μία άλλη εκδρομή που μπορείτε να κάνετε είναι προς τα βόρεια ως το χωριό Peterhead και στην συνέχεια το Fraserburgh. Το τελευταίο αποτελεί το ανατολικοτερο τμήμα των ηπειρωτικων Χαιλαντς και εκεί υπάρχει ένας φάρος στον οποίο μπορείτε να κάνετε επίσκεψη. Από το σημείο αυτό μπορείτε να έχετε μια θαυμάσια θέα προς την Βόρεια θάλασσα ! Η διαδρομή όμως από το Aberdeen ως εκεί δεν έχει κάτι το αξιόλογο να δεις. Στην ουσία βλέπεις ένα βιομηχανοποιημενο κομμάτι των Χαιλαντς.

Θα μπορούσα να προτείνω και εκδρομή μέχρι το Elgin, αλλά είναι πιο μεγάλη η απόσταση και επιφυλασσομαι για τον χρόνο σας...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν δε σας βγει ο χρόνος για κάποια "γκράντε" εκδρομή (ή ακόμα και να σας βγει), μην παραλείψετε καθοδόν από Εδιμβούργο για Άμπερντιν μια στάση στο πανέμορφο Dunnotar Castle με τη μοναδική θέα στην άγρια θάλασσα και άλλη μία δίπλα, στο γραφικό Stonehaven για βόλτα, καφέ ή/και μεσημεριανό. :)
 

Dimitrios76

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Τρόμσε
Αν δε σας βγει ο χρόνος για κάποια "γκράντε" εκδρομή (ή ακόμα και να σας βγει), μην παραλείψετε καθοδόν από Εδιμβούργο για Άμπερντιν μια στάση στο πανέμορφο Dunnotar Castle με τη μοναδική θέα στην άγρια θάλασσα και άλλη μία δίπλα, στο γραφικό Stonehaven για βόλτα, καφέ ή/και μεσημεριανό. :)
Πραγματικά σας ευχαριστώ οι πληροφορίες είναι πολύ σημαντικές...ελπίζω να μας κάνει και τη χάρη κάπως ο καιρός...αλλιώς σίγουρα η επόμενη επίσκεψη θα είναι άνοιξη ή καλοκαιρι.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Χαίρεται, προγραμάτισα 25-31/7 ταξίδι Γλασκώβη-Εδιμβούργο. Έχω κλείσει διαμέρισμα 24-27/7 Γλασκώβη και 27-31/7 Εδιμβούργο. Έχετε να μου δώσετε ιδέες για το συγκεκριμένο ταξίδι? Πως να διαχωρίσουμε τις μέρες μας για να δούμε αυτά που πρέπει? Και ποια νομίζετε είναι αυτά που πρέπει να επισκεφθούμε όσοι έχετε πάει? Θα ενοικιάσουμε και αυτοκίνητο και θα έχουμε και παιδάκι 5 χρονών μαζί μας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απλά ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο κλείσατε μόνο με βάση αυτές τις δύο πόλεις. Σκέφτομαι ότι θα θέλετε να δείτε και φύση και φαντάζομαι ότι τα πηγαινέλα με ένα παιδάκι θα είναι αρκετά κουραστικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλετε 2-3 διανυκτερεύσεις από τις πόλεις και να τις βάλετε κάπου στα Highlands;

Από εκεί και πέρα μια πολύ εύκολη και όμορφη μονοήμερη από Γλασκώβη, στην οποία θα περάσει όμορφα και το παιδάκι σας, είναι αυτή στη λίμνη Loch Lomond. Είναι λιγότερο από ώρα μακριά από την πόλη, οπότε δύσκολο να κουραστεί. Το καλοκαίρι γίνονται και boat trips στη λίμνη με αφετηρία το Balloch. Ακόμα πιο γραφικό είναι το χωριουδάκι Luss.

Στη Γλασκώβη οπωσδήποτε στους Botanic Gardens και γενικότερα στα πάρκα του West End. Μην περιοριστείτε στο κέντρο που είναι πιο μουντό και βιομηχανικού στυλ, είναι απλωμένη πόλη και τα ομορφότερα σημεία της είναι εκτός του κέντρου. Παρ' όλα αυτά τη γυρίζει κανείς εύκολα με μετρό.

Να πάτε στο Kelvingrove Art Gallery and Museum, όπου είναι δωρεάν και τέλειο για παιδάκια, επειδή είναι διαδραστικό και έχει και δεινοσαύρους! Επίσης δείτε το πρόγραμμα των ημίωρων συναυλιών εκκλησιαστικού οργάνου! Είναι κάτι διαφορετικό που κάποια παιδιά τα ενθουσιάζει, άλλα όχι. Επίσης κλασσικό family attraction της πόλης είναι το Science Centre, απλά επειδή δεν έχω πάει η ίδια δεν μπορώ να σου πω με υπευθυνότητα αν είναι ενδιαφέρον για τόσο μικρά παιδιά όσο το δικό σου.

Το Εδιμβούργο είναι πιο μαζεμένο και παραμυθένιο με το κάστρο του, αλλά για να είμαι ειλικρινής πέρα από βολταρίσματα στα γραφικά στενάκια του δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι πολύ παιδικό για να χαρείτε όλοι. Πχ ένας έφηβος θα ενθουσιαστεί με τα ghost tours και το Edinburgh Dungeon, αλλά σε καμία περίπτωση ένα 5χρονο!

Γενικά δώσε περισσότερες πληροφορίες για τι σας ενδιαφέρει και θα επανέλθουμε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Χαίρεται, προγραμάτισα 25-31/7 ταξίδι Γλασκώβη-Εδιμβούργο. Έχω κλείσει διαμέρισμα 24-27/7 Γλασκώβη και 27-31/7 Εδιμβούργο. Έχετε να μου δώσετε ιδέες για το συγκεκριμένο ταξίδι? Πως να διαχωρίσουμε τις μέρες μας για να δούμε αυτά που πρέπει? Και ποια νομίζετε είναι αυτά που πρέπει να επισκεφθούμε όσοι έχετε πάει? Θα ενοικιάσουμε και αυτοκίνητο και θα έχουμε και παιδάκι 5 χρονών μαζί μας.
Καλησπέρα! Σκωτία = Highlands
Μείνετε 1 ή 2 βράδια Γλασκώβη, 2 βράδια Εδιμβούργο και νοικιάστε αμαξακι για τα highlands και μεινετε αλλά 2-3 βράδια εκει...
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Καλησπέρα! Σκωτία = Highlands
Μείνετε 1 ή 2 βράδια Γλασκώβη, 2 βράδια Εδιμβούργο και νοικιάστε αμαξακι για τα highlands και μεινετε αλλά 2-3 βράδια εκει...
Στα Highlands χρειάζεται να μείνουμε? Δεν το είχα σκεφτεί έτσι νόμιζα μπορούσαμε 1 μέρα. Ευχαριστώ θα το ψάξω. Είχα βάλει 3 βράδια Γλασκώβη και 4 Εδιμβούργο

Απλά ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο κλείσατε μόνο με βάση αυτές τις δύο πόλεις. Σκέφτομαι ότι θα θέλετε να δείτε και φύση και φαντάζομαι ότι τα πηγαινέλα με ένα παιδάκι θα είναι αρκετά κουραστικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλετε 2-3 διανυκτερεύσεις από τις πόλεις και να τις βάλετε κάπου στα Highlands;

Από εκεί και πέρα μια πολύ εύκολη και όμορφη μονοήμερη από Γλασκώβη, στην οποία θα περάσει όμορφα και το παιδάκι σας, είναι αυτή στη λίμνη Loch Lomond. Είναι λιγότερο από ώρα μακριά από την πόλη, οπότε δύσκολο να κουραστεί. Το καλοκαίρι γίνονται και boat trips στη λίμνη με αφετηρία το Balloch. Ακόμα πιο γραφικό είναι το χωριουδάκι Luss.

Στη Γλασκώβη οπωσδήποτε στους Botanic Gardens και γενικότερα στα πάρκα του West End. Μην περιοριστείτε στο κέντρο που είναι πιο μουντό και βιομηχανικού στυλ, είναι απλωμένη πόλη και τα ομορφότερα σημεία της είναι εκτός του κέντρου. Παρ' όλα αυτά τη γυρίζει κανείς εύκολα με μετρό.

Να πάτε στο Kelvingrove Art Gallery and Museum, όπου είναι δωρεάν και τέλειο για παιδάκια, επειδή είναι διαδραστικό και έχει και δεινοσαύρους! Επίσης δείτε το πρόγραμμα των ημίωρων συναυλιών εκκλησιαστικού οργάνου! Είναι κάτι διαφορετικό που κάποια παιδιά τα ενθουσιάζει, άλλα όχι. Επίσης κλασσικό family attraction της πόλης είναι το Science Centre, απλά επειδή δεν έχω πάει η ίδια δεν μπορώ να σου πω με υπευθυνότητα αν είναι ενδιαφέρον για τόσο μικρά παιδιά όσο το δικό σου.

Το Εδιμβούργο είναι πιο μαζεμένο και παραμυθένιο με το κάστρο του, αλλά για να είμαι ειλικρινής πέρα από βολταρίσματα στα γραφικά στενάκια του δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι πολύ παιδικό για να χαρείτε όλοι. Πχ ένας έφηβος θα ενθουσιαστεί με τα ghost tours και το Edinburgh Dungeon, αλλά σε καμία περίπτωση ένα 5χρονο!

Γενικά δώσε περισσότερες πληροφορίες για τι σας ενδιαφέρει και θα επανέλθουμε.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες θα το ψάξω ειδικά αυτό με διανυκτέρευση στα Highlands! Θα επανέλθω!
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Στα Highlands χρειάζεται να μείνουμε? Δεν το είχα σκεφτεί έτσι νόμιζα μπορούσαμε 1 μέρα. Ευχαριστώ θα το ψάξω. Είχα βάλει 3 βράδια Γλασκώβη και 4 Εδιμβούργο
Εννοείται οτι πρέπει. Ολη η μαγεία της Σκωτίας εκει είναι. Θα πρότεινα 3 βράδια να τα αφιερώσεις εκει. Εγω ιδανικά θα τα έβαζα 1 βράδυ Fort William, 1 Isle of Skye και 1 Inverness. Οι διαμονές αυτές θα σου δώσουν την δυνατότητα να εξερευνήσεις τις τριγύρω περιοχες (λιμνές, καστρα κτλ) χωρις να κάνεις πισωγυρίσματα.
Αν σου φαίνεται too much λογω παιδιού, τότε κλείσε 1 βράδυ στο Fort William και 1 στο Inverness... Αν και το Isle of Skye είναι όλα τα λεφτά...
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Απλά ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο κλείσατε μόνο με βάση αυτές τις δύο πόλεις. Σκέφτομαι ότι θα θέλετε να δείτε και φύση και φαντάζομαι ότι τα πηγαινέλα με ένα παιδάκι θα είναι αρκετά κουραστικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλετε 2-3 διανυκτερεύσεις από τις πόλεις και να τις βάλετε κάπου στα Highlands;

Από εκεί και πέρα μια πολύ εύκολη και όμορφη μονοήμερη από Γλασκώβη, στην οποία θα περάσει όμορφα και το παιδάκι σας, είναι αυτή στη λίμνη Loch Lomond. Είναι λιγότερο από ώρα μακριά από την πόλη, οπότε δύσκολο να κουραστεί. Το καλοκαίρι γίνονται και boat trips στη λίμνη με αφετηρία το Balloch. Ακόμα πιο γραφικό είναι το χωριουδάκι Luss.

Στη Γλασκώβη οπωσδήποτε στους Botanic Gardens και γενικότερα στα πάρκα του West End. Μην περιοριστείτε στο κέντρο που είναι πιο μουντό και βιομηχανικού στυλ, είναι απλωμένη πόλη και τα ομορφότερα σημεία της είναι εκτός του κέντρου. Παρ' όλα αυτά τη γυρίζει κανείς εύκολα με μετρό.

Να πάτε στο Kelvingrove Art Gallery and Museum, όπου είναι δωρεάν και τέλειο για παιδάκια, επειδή είναι διαδραστικό και έχει και δεινοσαύρους! Επίσης δείτε το πρόγραμμα των ημίωρων συναυλιών εκκλησιαστικού οργάνου! Είναι κάτι διαφορετικό που κάποια παιδιά τα ενθουσιάζει, άλλα όχι. Επίσης κλασσικό family attraction της πόλης είναι το Science Centre, απλά επειδή δεν έχω πάει η ίδια δεν μπορώ να σου πω με υπευθυνότητα αν είναι ενδιαφέρον για τόσο μικρά παιδιά όσο το δικό σου.

Το Εδιμβούργο είναι πιο μαζεμένο και παραμυθένιο με το κάστρο του, αλλά για να είμαι ειλικρινής πέρα από βολταρίσματα στα γραφικά στενάκια του δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι πολύ παιδικό για να χαρείτε όλοι. Πχ ένας έφηβος θα ενθουσιαστεί με τα ghost tours και το Edinburgh Dungeon, αλλά σε καμία περίπτωση ένα 5χρονο!

Γενικά δώσε περισσότερες πληροφορίες για τι σας ενδιαφέρει και θα επανέλθουμε.
Πολύ ωραίες ιδέες τα έχω δει σε εικόνες και θέλει ψάξιμο πολύ τελικά το ταξίδι όμως με προβλημάτισαν οι τιμές των ξενοδοχείων στα highlands.Είναι υπερβολικά ακριβές!

Εννοείται οτι πρέπει. Ολη η μαγεία της Σκωτίας εκει είναι. Θα πρότεινα 3 βράδια να τα αφιερώσεις εκει. Εγω ιδανικά θα τα έβαζα 1 βράδυ Fort William, 1 Isle of Skye και 1 Inverness. Οι διαμονές αυτές θα σου δώσουν την δυνατότητα να εξερευνήσεις τις τριγύρω περιοχες (λιμνές, καστρα κτλ) χωρις να κάνεις πισωγυρίσματα.
Αν σου φαίνεται too much λογω παιδιού, τότε κλείσε 1 βράδυ στο Fort William και 1 στο Inverness... Αν και το Isle of Skye είναι όλα τα λεφτά...
Έψαξα για διαμονή σε αυτά που μου έχετε πει και πραγματικά είναι υπερβολικά ακριβές οι τιμές! Κάτι ενδιάμεσο Εδιμβούργου με Highlands δεν βγαίνει σε πιο προσιτές τιμές?
 
Last edited by a moderator:

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Καλησπέρα! Σκωτία = Highlands
Μείνετε 1 ή 2 βράδια Γλασκώβη, 2 βράδια Εδιμβούργο και νοικιάστε αμαξακι για τα highlands και μεινετε αλλά 2-3 βράδια εκει...
Μια διευκρίνηση θα ήθελα για τα Highlands θα πάμε από Γλασκώβη ή από Εδιμβούργο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom