Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.574
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Μια διευκρίνηση θα ήθελα για τα Highlands θα πάμε από Γλασκώβη ή από Εδιμβούργο?
Η επιλογή ειναι δική σας σε σχέση με το γενικό πλάνο του ταξιδιού σας.
Οι μέρες είναι λίγες, όμως μήπως χωράνε στο πρόγραμμά σας -για το παιδί- μεταξύ άλλων και αυτά :
  • Ανάμεσα σε Γλασκωβη και Εδιμβούργο το Falkirk Wheel.
  • Λίγο παραπάνω απο το Ινβερνές τους Falls of Shin.
Αναζητήστε στο διαδύκτιο πληροφορίες.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Απλά ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο κλείσατε μόνο με βάση αυτές τις δύο πόλεις. Σκέφτομαι ότι θα θέλετε να δείτε και φύση και φαντάζομαι ότι τα πηγαινέλα με ένα παιδάκι θα είναι αρκετά κουραστικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλετε 2-3 διανυκτερεύσεις από τις πόλεις και να τις βάλετε κάπου στα Highlands;

Από εκεί και πέρα μια πολύ εύκολη και όμορφη μονοήμερη από Γλασκώβη, στην οποία θα περάσει όμορφα και το παιδάκι σας, είναι αυτή στη λίμνη Loch Lomond. Είναι λιγότερο από ώρα μακριά από την πόλη, οπότε δύσκολο να κουραστεί. Το καλοκαίρι γίνονται και boat trips στη λίμνη με αφετηρία το Balloch. Ακόμα πιο γραφικό είναι το χωριουδάκι Luss.

Στη Γλασκώβη οπωσδήποτε στους Botanic Gardens και γενικότερα στα πάρκα του West End. Μην περιοριστείτε στο κέντρο που είναι πιο μουντό και βιομηχανικού στυλ, είναι απλωμένη πόλη και τα ομορφότερα σημεία της είναι εκτός του κέντρου. Παρ' όλα αυτά τη γυρίζει κανείς εύκολα με μετρό.

Να πάτε στο Kelvingrove Art Gallery and Museum, όπου είναι δωρεάν και τέλειο για παιδάκια, επειδή είναι διαδραστικό και έχει και δεινοσαύρους! Επίσης δείτε το πρόγραμμα των ημίωρων συναυλιών εκκλησιαστικού οργάνου! Είναι κάτι διαφορετικό που κάποια παιδιά τα ενθουσιάζει, άλλα όχι. Επίσης κλασσικό family attraction της πόλης είναι το Science Centre, απλά επειδή δεν έχω πάει η ίδια δεν μπορώ να σου πω με υπευθυνότητα αν είναι ενδιαφέρον για τόσο μικρά παιδιά όσο το δικό σου.

Το Εδιμβούργο είναι πιο μαζεμένο και παραμυθένιο με το κάστρο του, αλλά για να είμαι ειλικρινής πέρα από βολταρίσματα στα γραφικά στενάκια του δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι πολύ παιδικό για να χαρείτε όλοι. Πχ ένας έφηβος θα ενθουσιαστεί με τα ghost tours και το Edinburgh Dungeon, αλλά σε καμία περίπτωση ένα 5χρονο!

Γενικά δώσε περισσότερες πληροφορίες για τι σας ενδιαφέρει και θα επανέλθουμε.
Τελικά έχω χωρίσει τις μέρες σε 25-26/7 στην Γλασκώβη, 27/7 πρωι ξεκινούμε για Highlands με διανυκτέρευση στο Ινβερνες και επιστροφή αργά στο Εδιμβούργο στις 28/7 για να μας μείνουν 2 ολόκληρες μέρες εκεί. Μπορείτε να μου πείτε πως να βγάλω το πρόγραμμα για την διαδρομή προς και από το Ινβερνές για να μπορέσω να δω αυτά που είναι πιο σημαντικά? Εδιμβούργο και Γλασκώβη νομίζω θα προλάβουμε αυτά που μας προτείνατε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με συγχωρείς, αμέλησα κι εγώ να σου απαντήσω, αλλά επειδή δεν έχω κάνει ένα road trip σαν αυτό που θες (στα Highlands είχα κάνει ως φοιτήτρια απλά κάποιες μονοήμερες) δεν έχω να προσθέσω κάτι σε όσα σου έχω ήδη πει.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καμία απάντηση για βοήθηεια? :(
Για τις διαδρομές η @Sassenach77 τα λέει εξαιρετικά στο άλλο θρεντ. Η μόνη μου επιφύλαξη, επειδή και γω τις έκανα με την τετράχρονη τότε κόρη μου, είναι ότι έχουν πολλά να δεις και θα πρέπει να είστε πολλές ώρες στο δρόμο με το παιδάκι.
Στη Γλασκώβη θα προτείνω ένα ακόμη μουσείο που είναι ιδανικό για παιδιά: Riverside Museum ή μουσείο μεταφορών με πολλά οχήματα μέσα, διαδραστικά παιχνίδια και το καράβι στο ποτάμι.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Για τις διαδρομές η @Sassenach77 τα λέει εξαιρετικά στο άλλο θρεντ. Η μόνη μου επιφύλαξη, επειδή και γω τις έκανα με την τετράχρονη τότε κόρη μου, είναι ότι έχουν πολλά να δεις και θα πρέπει να είστε πολλές ώρες στο δρόμο με το παιδάκι.
Στη Γλασκώβη θα προτείνω ένα ακόμη μουσείο που είναι ιδανικό για παιδιά: Riverside Museum ή μουσείο μεταφορών με πολλά οχήματα μέσα, διαδραστικά παιχνίδια και το καράβι στο ποτάμι.
Πως ήταν όμως? Δυσκολευτήκατε ή ήταν ωραία απλά πολλές ώρες στον δρόμο? Ποιες ακριβώς διαδρομές ακολουθήσατε?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εμείς είχαμε πιο πολλές μέρες συνολικά. Αφού είδαμε το Εδιμβούργο, μετά κάναμε μία διανυκτέρευση Aberdeen, δύο βράδια στο Inverness (τη μία μέρα πήγαμε ακόμη πιο βόρεια), δύο βράδια Fort William (τη μία μέρα κινηθήκαμε προς Oban) και στη συνέχεια Γλασκώβη. Έχει πολλά να δεις, οι δρόμοι το καλοκαίρι έχουν πολλή κίνηση, θα θέλεις να σταματάς κάθε λίγο για να χαζεύεις. Αν το κάνεις σε μία ημέρα και την επόμενη πίσω θα χάσεις πολλά στη διαδρομή.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Εμείς είχαμε πιο πολλές μέρες συνολικά. Αφού είδαμε το Εδιμβούργο, μετά κάναμε μία διανυκτέρευση Aberdeen, δύο βράδια στο Inverness (τη μία μέρα πήγαμε ακόμη πιο βόρεια), δύο βράδια Fort William (τη μία μέρα κινηθήκαμε προς Oban) και στη συνέχεια Γλασκώβη. Έχει πολλά να δεις, οι δρόμοι το καλοκαίρι έχουν πολλή κίνηση, θα θέλεις να σταματάς κάθε λίγο για να χαζεύεις. Αν το κάνεις σε μία ημέρα και την επόμενη πίσω θα χάσεις πολλά στη διαδρομή.
Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς δεν έχω περιθώριο για άλλες μέρες και στο τέλος θα σκεφτώ να αφήσω έξω τα Χάιλαντς για άλλο ταξίδι γιατί θα χάσω από όλα μάλλον! Τι νομίζεις?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς δεν έχω περιθώριο για άλλες μέρες και στο τέλος θα σκεφτώ να αφήσω έξω τα Χάιλαντς για άλλο ταξίδι γιατί θα χάσω από όλα μάλλον! Τι νομίζεις?
Δυο μέρες για Γλασκώβη είναι καλά. Για Εδιμβούργο το ιδανικό θα ήταν οι τρεις γεμάτες. Το φθινόπωρο επισκεφτηκα για 7 μέρες τη Σκωτία. Ο καταμερισμος μου ήταν 3 Εδιμβούργο, 1 Σεντ Αντριους, 1 Αμπερντίν και 2 Γλασκώβη. Τα χαιλαντς τα άφησα εντελώς για τον λόγο ότι η αδερφή μου μένει στο Αμπερντίν οπότε ειναι αρκετά πιθανό να ξαναπάω στη Σκωτία και να κάνω μια καλή βόλτα προς τα εκεί και όχι μια δυο μέρες στριμωχτες
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Δυο μέρες για Γλασκώβη είναι καλά. Για Εδιμβούργο το ιδανικό θα ήταν οι τρεις γεμάτες. Το φθινόπωρο επισκεφτηκα για 7 μέρες τη Σκωτία. Ο καταμερισμος μου ήταν 3 Εδιμβούργο, 1 Σεντ Αντριους, 1 Αμπερντίν και 2 Γλασκώβη. Τα χαιλαντς τα άφησα εντελώς για τον λόγο ότι η αδερφή μου μένει στο Αμπερντίν οπότε ειναι αρκετά πιθανό να ξαναπάω στη Σκωτία και να κάνω μια καλή βόλτα προς τα εκεί και όχι μια δυο μέρες στριμωχτες
Μάλλον έχετε δίκαιο! Αν προσπαθήσω να δω περισσότερα στο τέλος απλά θα ταλαιπωρηθούμε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάλλον έχετε δίκαιο! Αν προσπαθήσω να δω περισσότερα στο τέλος απλά θα ταλαιπωρηθούμε.
Όπως και να έχει, ακόμα και να μείνετε κατά βάση στις πόλεις, κάντε μερικές κοντινές εκδρομές μονοήμερες να δείτε και λίγο φύση (πχ το πιο απλό, Loch Lomond και πέριξ). Έχει πολύ όμορφη φύση η Σκωτία και είναι κρίμα να μη την απολαύσετε. Όχι ότι δε θα δείτε πράσινο και στις πόλεις (πχ η Γλασκώβη έχει υπέροχα πάρκα, περιπάτους διασχίζοντας τα γεφυράκια του ποταμού Kelvin κλπ κλπ), αλλά όσο να 'ναι πόλεις είναι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και μένα η γνώμη μου είναι να κάνετε μια κοντινή διαδρομή από Γλασκώβη. Μια βόλτα μέχρι τη Loch Lomond είναι πολύ εύκολο και ξεκούραστο να την κάνετε. Αν και, κατά τη γνώμη μου, οι ωραίες διαδρομές αρχίζουν αμέσως μετά πηγαίνοντας προς Glencoe.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom