Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Άλλη απορία που ξέχασα! Όλα τα εισητήρια για τρένα λεωφορεία κτλ πρεπει να τα κλείσω από πριν; ή μόνο το guided tour και τα υπόλοιπα μπορούμε και επί τόπου; Με αγχώνει να κλείσω από πριν συγκεκριμένες ωρες, προτιμώ επί τόπου.. Θα υπάρχει διαφορά στις τιμές;
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
δεν νομίζω να χρειάζεται εμείς δεν τα είχαμε κλείσει από πριν δεν ξέρω βέβαια για τις ημερήσιες στα highlands τι παίζει ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
11.102
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το λεωφορείο από Γλασκώβη για να πάμε Luss από που το παίρνουμε; Βρήκα στο χάρτη και το Balloch και το Luss και το δευτερο φαίνεται δίπλα στη λίμνη..Όμως απο κει τι κάνουμε; περπατιέται κάποια διαδρομή; ή μένουμε Luss και θαυμάζουμε τη λίμνη από κει; Για επιστροφή με κάποιο τρόπο να πάμε απο Luss προς Balloch και να γυρίσουμε Γλασκώβη με τρένο ή δεν αξίζει το κόπο; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις!
Τα λεωφορεία τα παίρνετε από τον Bus Station. Αν έρθετε με λεωφορείο από Εδιμβούργο θα σας αφήσει εκεί. Αν πάλι έρθετε με τραίνο η απόσταση από τον Queen Street Station είναι 5' περπάτημα. Το Luss δεν έχει πολλά να δείτε, απλά είναι πιο γραφικό και σε καλύτερο μέρος στη λίμνη. Το Baloch έχει μονοπάτι για περπάτημα, ενώ το καλοκαίρι υπάρχει και ένα μικρό πλοίο που κάνει βόλτα στη loch. Επίσης υπάρχουν πολλές pub και εστιατόρια και ένα κάστρο σε αρκετά κοντινή απόσταση. Δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος να πάτε από το Luss στο Baloch αν δεν έχετε δικό σας αμάξι.:xmas_rolleyes:Ψάξτο αν θες φυσικά. Πιθανώς να βολεύει περισσότερο να επιλέξετε το Baloch.

Άλλη απορία που ξέχασα! Όλα τα εισητήρια για τρένα λεωφορεία κτλ πρεπει να τα κλείσω από πριν; ή μόνο το guided tour και τα υπόλοιπα μπορούμε και επί τόπου; Με αγχώνει να κλείσω από πριν συγκεκριμένες ωρες, προτιμώ επί τόπου.. Θα υπάρχει διαφορά στις τιμές;
Ναι, επί τόπου κλείστα. Το guided tour απλά κλείστο μερικές μέρες πριν για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Υπόψη ότι για μεταξύ Εδιμβούργου και Γλασκώβης, τα όχι και τόσο συχνά τρένα της εταιρίας Cheap train tickets and train times. Buy cheapest train fares at CrossCountry trains είναι κατά 5 περίπου λίρες φθηνότερα ανά κατεύθυνση από τα υπόλοιπα που εκτελούν το δρομολόγιο.
Για την ξενάγηση, θα μπορούσατε να την κλείσετε 1-2 μέρες πριν από το γραφείο τουρισμού του Εδιμβούργου. Εμείς είχαμε κάνει κράτηση νωρίτερα, η οποία προϋποθέτει και προπληρωμή, αλλά τελικά λόγω μη συγκέντρωσης του απαιτούμενου αριθμού ατόμων, μας προσφέρθηκε είτε η δυνατότητα αλλαγής της εκδρομής με άλλη, είτε σε άλλη μέρα, είτε πλήρης αποζημίωση. Ενημερωθήκαμε την προηγούμενη μέρα, και είμασταν τυχεροί που προλάβαμε ανοιχτό το γραφείο τουρισμού στην Γλασκώβη ανοιχτό. Όταν πάτε θεωρείται ακόμη χαμηλή περίοδος, οπότε δε νομίζω να συναντήσετε πρόβλημα να βρείτε κάποια εταιρία την ημέρα που θέλετε για το πρόγραμμα που θέλετε. Και οι 3 που σας παρέθεσα θεωρούνται αξιόπιστες, και ουσιαστικά προσφέρουν πάνω κάτω το ίδιο πράγμα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Όλες οι πληροφορίες σας είναι πολύ κατατοπιστικές! Και η Σκωτία έχει να προσφέρει τόοοσα πολλά που δε ξέρω τι να επιλέξω! Μπήκα να διαβάσω κριτικές από όλες τις εταιρίες που παρέχουν tours στα Highlands και γενικά στη Σκωτία και μπερδεύτηκα! έχετε να προτίνετε κάποια εταιρία που κάνατε εσείς το tour και μείνατε ευχαριστημένοι; Από σχόλια που διάβασα πολλές εταιρίες κάνουν λίγες και "κακές" στάσεις, δηλαδή λίγες στα αξιοθέατα και τις υπόλοιπες σε σημεία (για φαγητό ή για αγορά souvenirs) χωρίς κανένα ενδιαφέρον. Επίσης άλλες δε σταματούν καν σε βασικά αξιοθέατα και ο χρόνος μέσα στο πουλμαν είναι υπερβολικά πολύς. Η εταιρία που έχει πρώτη το tripadvisor είναι το hairy coo, τι λέτε γιαυτή; Απότι είδα δε πάει loch ness αλλά αυτό δε με πειράζει. Αν κατάλαβα καλά απ'το χάρτη τους πάει loch lomond;; Το tour λέγεται Scottish Highlands tour και πηγαίνει σε αυτά:

Sights we visit include; the World-famous 'Forth Bridge', a visit to the National Wallace Monument in Stirling, views of the stunning Stirling Castle, the beautiful Lake of Menteith, Lunch for approximately one hour in the lovely Highland village of Aberfoyle, The Lochs, Mountains and Glens of the stunning Trossachs: "Scotland in miniature", our exclusive, top-secret, 'Hairy Coo Off-Road Safari', feeding the 'Hairy Coos' (if we can find them!), and a visit to Monty Python's Doune Castle.

αξίζει το κόπο ή θα χάσουμε πολλά που θα βλέπαμε με κάποια άλλη εταιρία; Έχετε να προτίνετε κάποια δοκιμασμένη καλύτερη; Αυτοί επιτρέφουν 6 το απόγευμα αλλά αφού νυχτώνει νωρίς τη παραπάνω ώρα λογικά δε θα τη χαιρόμασταν και πολύ. Διαφημίζουν ότι ο χρόνος μέσα και έξω απ'το van είναι 50-50..Από κόστος το ίδιο περίπου θα μας έρθει..Λέει free tour αλλά εννοεί πως πληρώνεις στο τέλος (και όχι πριν το tour) όσο πιστεύεις εσύ ότι άξιζε, και αυτοί το κοστολογούν 37 pounds/ατομο.

Σαν γενικό συμπέρασμα πάντως επιβάλλεται ταξίδι στη Σκωτία ξανά αλλά άνοιξη..Είδα τόσες φωτογραφίες από τις λίμνες και τα τοπία που θα'ναι κρίμα να μη τα δούμε και από κοντά την άνοιξη σε όλο τους το μεγαλείο! Επίσης τέτοια εποχή δε βρήκα διαθέσιμα boat trips..Όποιο tour και να κάνουμε τέλη γενάρη μάλλον θα'ναι "λίγο" και προς το παρόν πρέπει να βρούμε τη καλύτερη χειμερινή λύση...
Όπως και να'χει σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Ημουν εντελώς άσχετη σε σχέση με την ευρύτερη περιοχή, αλλά ήδη έχω μάθει αρκετά πράγματα από τις απαντήσεις σας!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κατ' αρχάς, μη βασίζεσαι και πολύ στο tripadvisor. Το αν αρέσει σε κάποιον το tour ή όχι είναι υποκειμενικό, άσε που αρκετές κριτικές μπορεί να γράφονται από τους εργαζόμενους στην κάθε εταιρία. Εμείς πήγαμε με αυτή Discover Scotland | Tours of Scotland from Glasgow, και δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Ναι μεν μάθαμε πληροφορίες κλπ. αλλά θα προτιμούσα να είχαμε περισσότερο χρόνο έξω. Από την άλλη πήγαμε αρχές Μαρτίου, με αρκετό κρύο και πολύ χιόνι, οπότε δεν τους κατηγορώ, καθώς ήταν αδύνατο να είμαστε έξω από το βανάκι για παραπάνω από ένα 10λεπτο. Σε κάθε περίπτωση το πρόγραμμα είναι πάνω κάτω το ίδιο, και βλέπετε τα ίδια μέρη με οποιαδήποτε εταιρία. Απ' όσο είχα κοιτάξει πάντως, υπάρχουν και πακέτα που περιλαμβάνουν 1 διανυκτέρευση στο inverness και είναι πιο διεξοδικά από το ημερήσιο, οπότε στη θέση σας θα κοιτούσα κι αυτά, καθώς σίγουρα θα δείτε καλύτερα περιοχή.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Κατ' αρχάς, μη βασίζεσαι και πολύ στο tripadvisor. Το αν αρέσει σε κάποιον το tour ή όχι είναι υποκειμενικό, άσε που αρκετές κριτικές μπορεί να γράφονται από τους εργαζόμενους στην κάθε εταιρία. Εμείς πήγαμε με αυτή Discover Scotland | Tours of Scotland from Glasgow, και δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Ναι μεν μάθαμε πληροφορίες κλπ. αλλά θα προτιμούσα να είχαμε περισσότερο χρόνο έξω. Από την άλλη πήγαμε αρχές Μαρτίου, με αρκετό κρύο και πολύ χιόνι, οπότε δεν τους κατηγορώ, καθώς ήταν αδύνατο να είμαστε έξω από το βανάκι για παραπάνω από ένα 10λεπτο. Σε κάθε περίπτωση το πρόγραμμα είναι πάνω κάτω το ίδιο, και βλέπετε τα ίδια μέρη με οποιαδήποτε εταιρία. Απ' όσο είχα κοιτάξει πάντως, υπάρχουν και πακέτα που περιλαμβάνουν 1 διανυκτέρευση στο inverness και είναι πιο διεξοδικά από το ημερήσιο, οπότε στη θέση σας θα κοιτούσα κι αυτά, καθώς σίγουρα θα δείτε καλύτερα περιοχή.
Δυστυχώς για διανυκτέρευση δε γίνεται, έχω ήδη κλείσει όλα τα βράδυα στο Εδιμβούργο..Οπότε μονο ημερήσια μπορούμε να κάνουμε..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
11.102
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Όσον αφορά τα tours, εγώ έχω κάνει με Rabbies Tours και Scottish Tours. Να πω καταρχάς ότι από την στιγμή που επιλέγεις αυτή την εναλλακτική για να περιηγηθείς, θα πρέπει να κατανοείς ότι δεν μπορείς να έχεις την αυτονομία και την επιλογή που σου προσφέρει το ΙΧ. Δυστυχώς. Και σε τουριστάδικα θα πας και οι στάσεις θα γίνουν σε συγκεκριμένες τοποθεσίες και όχι σε όλα τα σημεία που εσύ θα ήθελες. Σίγουρα προτιμώ την εμπειρία του ΙΧ, αλλά από εκεί και πέρα, από το να μην κάνω καθόλου μια διαδρομή, ας την κάνω έστω και με guided tour.

Όσον αφορά τις εταιρείες που αναφέρω, η φιλοσοφία ήταν πάνω-κάτω η ίδια. Νομίζω πως το πόσο καλά θα περάσεις έχει να κάνει κυρίως σε πόσο καλό guide θα πέσεις και τι καιρό θα κάνει. Εγώ έχω κάνει τέτοια tours Νοέμβριο και Αύγουστο και τον Αύγουστο μου είχε κάνει χειρότερο καιρό (ναι μεν, το Νοέμβριο έκανε λίγο πιο πολύ κρύο, αλλά τον Αύγουστο εκτός από κρύο είχε ρίξει και καταρρακτώδη βροχή-αν και δεν μου είχε κάνει τρομερή αίσθηση επειδή στην Γλασκώβη ούτως ή άλλως βρέχει σχεδόν καθημερινά, σε αντίθεση με το Εδιμβούργο που όμως έχει πολύ κρύο)!

Όσον αφορά τον guide, και πάλι ήμουν πιο τυχερή στο tour που είχα κάνει Νοέμβρη (με Rabbies), καθώς ήταν πιο νέος και "σπίρτο" και συνδύαζε ωραία το "μάθημα ιστορίας" που μας έκανε με γενναίες δόσεις σκωτσέζικου χιούμορ. Ο άλλος ήταν πιο μεγάλος, ψιλοεθνικιστής (μου την σπάνε κάτι τέτοια), σίγουρα αυτονομιστής και εν γένει κουραστικός. :xmas_cheesygrin: Μπερδεύτηκε και σε κάποια φάση και βγήκε off schedule, αλλά εντάξει, καλή διάθεση να έχεις και καλά θα περάσεις με τόση φυσική ομορφιά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Όσον αφορά τα tours, εγώ έχω κάνει με Rabbies Tours και Scottish Tours. Να πω καταρχάς ότι από την στιγμή που επιλέγεις αυτή την εναλλακτική για να περιηγηθείς, θα πρέπει να κατανοείς ότι δεν μπορείς να έχεις την αυτονομία και την επιλογή που σου προσφέρει το ΙΧ. Δυστυχώς. Και σε τουριστάδικα θα πας και οι στάσεις θα γίνουν σε συγκεκριμένες τοποθεσίες και όχι σε όλα τα σημεία που εσύ θα ήθελες. Σίγουρα προτιμώ την εμπειρία του ΙΧ, αλλά από εκεί και πέρα, από το να μην κάνω καθόλου μια διαδρομή, ας την κάνω έστω και με guided tour.

Όσον αφορά τις εταιρείες που αναφέρω, η φιλοσοφία ήταν πάνω-κάτω η ίδια. Νομίζω πως το πόσο καλά θα περάσεις έχει να κάνει κυρίως σε πόσο καλό guide θα πέσεις και τι καιρό θα κάνει. Εγώ έχω κάνει τέτοια tours Νοέμβριο και Αύγουστο και τον Αύγουστο μου είχε κάνει χειρότερο καιρό (ναι μεν, το Νοέμβριο έκανε λίγο πιο πολύ κρύο, αλλά τον Αύγουστο εκτός από κρύο είχε ρίξει και καταρρακτώδη βροχή-αν και δεν μου είχε κάνει τρομερή αίσθηση επειδή στην Γλασκώβη ούτως ή άλλως βρέχει σχεδόν καθημερινά, σε αντίθεση με το Εδιμβούργο που όμως έχει πολύ κρύο)!

Όσον αφορά τον guide, και πάλι ήμουν πιο τυχερή στο tour που είχα κάνει Νοέμβρη (με Rabbies), καθώς ήταν πιο νέος και "σπίρτο" και συνδύαζε ωραία το "μάθημα ιστορίας" που μας έκανε με γενναίες δόσεις σκωτσέζικου χιούμορ. Ο άλλος ήταν πιο μεγάλος, ψιλοεθνικιστής (μου την σπάνε κάτι τέτοια), σίγουρα αυτονομιστής και εν γένει κουραστικός. :xmas_cheesygrin: Μπερδεύτηκε και σε κάποια φάση και βγήκε off schedule, αλλά εντάξει, καλή διάθεση να έχεις και καλά θα περάσεις με τόση φυσική ομορφιά.
Έχεις πολύ δίκιο, είναι πολύ σημαντικό να πέσεις σε καλό ξεναγό, με χιούμορ..Εμείς μια φορά είχαμε πέσει σε έναν με γερμανική προφορά και πιάναμε τα μισα από οσα έλεγε, και ήταν και πολύ αυστηρός με τις ώρες, μας "απειλούσε" πως θα γυρίσουμε πίσω μόνοι μας!
Διάβασα ότι οι περισσότερες εταιρίες εχουν στους όρους τους ότι μπορούν να ακυρώσουν τελευταία στιγμή τη κράτηση αν δε συμπληρωθεί ικανός αριθμός ατόμων, λογικό βέβαια αλλα έτσι μενεις ξεκρέμαστος. Ακόμα και με χιόνια αν έχουν μαζευτεί ατομα γίνονται τα tours; Δε ξέρουμε και τι καιρό θα πετύχουμε..
Ποια είναι τα πιο όμορφα σημεία που είναι καλό να περιλαμβάνει το tour; ναχω τουλάχιστον ένα κριτηριο για να επιλέξω.Τα προγραμματα τους είναι παρόμοια αλλά κάνουν στάσεις σε διαφορετικά σημεία..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχεις πολύ δίκιο, είναι πολύ σημαντικό να πέσεις σε καλό ξεναγό, με χιούμορ..Εμείς μια φορά είχαμε πέσει σε έναν με γερμανική προφορά και πιάναμε τα μισα από οσα έλεγε, και ήταν και πολύ αυστηρός με τις ώρες, μας "απειλούσε" πως θα γυρίσουμε πίσω μόνοι μας!
Διάβασα ότι οι περισσότερες εταιρίες εχουν στους όρους τους ότι μπορούν να ακυρώσουν τελευταία στιγμή τη κράτηση αν δε συμπληρωθεί ικανός αριθμός ατόμων, λογικό βέβαια αλλα έτσι μενεις ξεκρέμαστος. Ακόμα και με χιόνια αν έχουν μαζευτεί ατομα γίνονται τα tours; Δε ξέρουμε και τι καιρό θα πετύχουμε..
Ποια είναι τα πιο όμορφα σημεία που είναι καλό να περιλαμβάνει το tour; ναχω τουλάχιστον ένα κριτηριο για να επιλέξω.Τα προγραμματα τους είναι παρόμοια αλλά κάνουν στάσεις σε διαφορετικά σημεία..
Εμάς είχε κακοκαιρία όταν κάναμε το tour, αλλά έγινε, παρά το γεγονός ότι είμασταν μόνο 4 άτομα. Για να είστε σίγουροι ποιο tour θα γίνει, πηγαίνεται κα΄τα τις 3-4 της προηγούμενης μέρας στο γραφείο τουρισμού του Εδιμβούργου και ρωτήστε ποια tour θα γίνουν την επομένη. Έτσι δε θα αντιμετωπήσετε καμία δυσάρεστη έκπληξη. Εμείς είχαμε κλείσει με την timberbush, αλλά τελικά μια μέρα πριν μας το ακύρωσαν, κι ευτυχώς προλάβαμε στο τσακ ανοιχτό το γραφείο τουρισμού της Γλασκώβης όπου και διαλέξαμε ποιο tour θέλαμε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εμάς είχε κακοκαιρία όταν κάναμε το tour, αλλά έγινε, παρά το γεγονός ότι είμασταν μόνο 4 άτομα. Για να είστε σίγουροι ποιο tour θα γίνει, πηγαίνεται κα΄τα τις 3-4 της προηγούμενης μέρας στο γραφείο τουρισμού του Εδιμβούργου και ρωτήστε ποια tour θα γίνουν την επομένη. Έτσι δε θα αντιμετωπήσετε καμία δυσάρεστη έκπληξη. Εμείς είχαμε κλείσει με την timberbush, αλλά τελικά μια μέρα πριν μας το ακύρωσαν, κι ευτυχώς προλάβαμε στο τσακ ανοιχτό το γραφείο τουρισμού της Γλασκώβης όπου και διαλέξαμε ποιο tour θέλαμε.
Καλή ιδέα αυτό! Δεν ήξερα πως γίνεται! Οπότε θα το κάνουμε έτσι, εξάλλου θα πάμε low season και αν γίνει κάποιο tour λογικά θαχει θέσεις και για μας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom