Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά εγώ έχει τύχει να προσπαθώ να κλείσω tour 3 μέρες πριν και να μην βρίσκω (βέβαια ήταν σχετικά high season και φαντάζομαι δεν είναι το πιο συνηθισμένο), οπότε προσωπικά δεν θα το άφηνα για μία μέρα πριν. Τώρα αν ακυρωθεί κάποιο tour και αναγκαστείτε να ψάξετε τελευταία στιγμή για κάτι άλλο πάσο, αλλά ως εκεί.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά εγώ έχει τύχει να προσπαθώ να κλείσω tour 3 μέρες πριν και να μην βρίσκω (βέβαια ήταν σχετικά high season και φαντάζομαι δεν είναι το πιο συνηθισμένο), οπότε προσωπικά δεν θα το άφηνα για μία μέρα πριν. Τώρα αν ακυρωθεί κάποιο tour και αναγκαστείτε να ψάξετε τελευταία στιγμή για κάτι άλλο πάσο, αλλά ως εκεί.
Tελικά για να είμαι σίγουρη έκλεισα με πιστωτική στο hairy coo που σε χρεώνει μόνο αν δεν ακυρώσεις 2 μερες νωρίτερα. Άρα την πρωτη μέρα που θα πάμε θα κοιτάξω εκεί μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο διαθέσιμο και αν ΄ναι θα ακυρώσω το άλλο, αλλιώς hairy coo. Δε μπορεί, 5 αστέρια στο tripadvisor από 618 άτομα, καλό θα είναι..Αυτο το "Trossachs" που πάει το tour τι είναι; περιοχή με παρκο δίπλα σε λίμνη;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Trossachs είναι το εθνικό πάρκο δίπλα στη Loch-Lomond αν δεν κάνω λάθος. Από όσο μπορώ να δω από το πρόγραμμά σου το tour δεν πηγαίνει στα βάθη των Highlands, αλλά βασικά προσεγγίζει κοντινές περιοχές σε Εδιμβούργο και Γλασκώβη. Ωραίο tour φαίνεται, δεν μπορώ να πω! Η Forth Bridge είναι εντυπωσιακή (έχω περάσει άπειρες ώρες εκεί με τον πατέρα μου ο οποίος ασχολείται με τη σιδηροδρομική φωτογραφία, καθώς ουσιαστικά εκεί βρίσκονται 2 γέφυρες-μία για τα αυτοκίνητα και μία για τα τραίνα), από την άλλη στο χωριό που θα σταματήσετε για lunch δεν έχω πάει για να εκφέρω άποψη.

Πάντως, αφού πάει Trossachs φαντάζομαι θα περάσετε και από Loch Lomond, οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνετε ξεχωριστή εκδρομή εκεί. Μπορείτε εναλλακτικά είτε να κάνετε ημερήσια Γλασκώβη, είτε να πάτε St Andrews (αν και είναι πιο μακριά).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το Trossachs είναι το εθνικό πάρκο δίπλα στη Loch-Lomond αν δεν κάνω λάθος. Από όσο μπορώ να δω από το πρόγραμμά σου το tour δεν πηγαίνει στα βάθη των Highlands, αλλά βασικά προσεγγίζει κοντινές περιοχές σε Εδιμβούργο και Γλασκώβη. Ωραίο tour φαίνεται, δεν μπορώ να πω! Η Forth Bridge είναι εντυπωσιακή (έχω περάσει άπειρες ώρες εκεί με τον πατέρα μου ο οποίος ασχολείται με τη σιδηροδρομική φωτογραφία, καθώς ουσιαστικά εκεί βρίσκονται 2 γέφυρες-μία για τα αυτοκίνητα και μία για τα τραίνα), από την άλλη στο χωριό που θα σταματήσετε για lunch δεν έχω πάει για να εκφέρω άποψη.

Πάντως, αφού πάει Trossachs φαντάζομαι θα περάσετε και από Loch Lomond, οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνετε ξεχωριστή εκδρομή εκεί. Μπορείτε εναλλακτικά είτε να κάνετε ημερήσια Γλασκώβη, είτε να πάτε St Andrews (αν και είναι πιο μακριά).
Ναι δεν πάνε στα βάθη των Highlands, φαντάζομαι δε φτάνει ο χρόνος για πιο μακρυνή εκδρομή με πολλές στάσεις έτσι όπως το έχουν οργανώσει..Σίγουρα θα χάνουμε πολλά αλλά για τον λίγο χρόνο που έχουμε ίσως είναι καλύτερα να δούμε λίγα και να τα χαρούμε..Αυτό που με χαλάει είναι πως δε φαίνεται να πηγαίνουν loch Lomond..Είδα στις φωτογραφίες και πάνε loch Katrina και lake of Menteith και loch Drunkie..Φαντάζομαι πως το εθνικό πάρκο είναι τεραστιο και μάλλον σταματανε από την άλλη του πλευρα και από εκει δε φαίνεται η loch Lomond..Θα ήθελα όμως να την δω..Αν κάνουμε αυτό το tour και δε πάμε loch Lomond σκέφτομαι αν βοηθάει ο καιρός να αφιερώσουμε μισή μέρα να πάμε μόνοι μας να την δούμε..
Η Forth Bridge οντως φαίνεται πολύ εντυπωσιακή! Για τη στάση στο χωριό Aberfoyle διάβασα ανάμεικτα σχόλια..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν σου αρέσει το ινδικό πήγαινε όπως και δήποτε στο "Mother India's Cafe". Εγώ έχω πάει μόνο στο αντίστοιχο της Γλασκώβης, αλλά ξέρω πως και αυτό του Εδιμβούργου είναι το ίδιο καλό! Ουσιαστικά δεν έχει κυρίως πιάτα αλλά μικρότερα σε στυλ tapas για μοίρασμα! Πολύ νόστιμο φαγητό!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μήπως έχει κάποιος να προτείνει εστιατόρια και καφέ στο Εδιμβούργο;
Αγαπημένα τα σκυλιά του Εδιμβούργου, στη New Town:
edinburgh italian restaurant - amore dogs
edinburgh restaurant - the dogs
και για κάτι περισσότερο της μόδας στην καρδιά της παλιάς πόλης:
Luxury Hotels | Unique Design Hotels | Hotel Missoni | A unique concept
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
λοιπόν μιας και γύρισα από το Εδι την κυριακή ...
πολύ καλό καφέ έχει το elephant's house και πολύ καλή σοκολάτα και γλυκά το chocolate soup (αν δεν κανω λάθος το όνομα) Επισης καλό φαγητό έχουν το La Tasca στο omni centre για την τοποθεσία έχει site στο ιντερνετ είναι κεντρικά με καλό ισπανικό φαγητο αλλα και οι διάφορες pub που προσφέρουν και τοπικές γεύσεις... θα ρωτήσω την αδερφή μου να μου πει ονόματα καλών και φτηνών παμπ μιας και δεν τα θυμάμαι όλα !!!!προσοχή οι pub στη royal mile ασ τις αποφύγεις μιασ και είναι λίγο ακριβές (14 λίρες το άτομο περίπου )
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
επίσης στο tigerlily στην george street, πολύ καλό φαγητό ,εξυπηρέτηση και περιβάλλον.
επίσης μην αμελήσεις να απόλαυσεις ενα afternoon tea-συνήθως 15.00-17.00 (στο tigerlily ήταν θεικό!).

οσο για την περιοχή των τρόσακς είναι πανέμορφη με τους άγριας ομορφιάς λόφους και τις λαμπυριζουσες λίμνες. Τεράστια βοσκοτόπια (σαν ενα υπέροχο ατελείωτο γκαζόν) με προβατάκια ,ανάμεικτα με υπέροχα πευκοδάση.είναι το σημείο οπου τα λόουλαντς συναντούν τα χάιλαντς.εκεί ζουν πολλά άγρια ζώα και πουλιά ,δεν ειναι άλλωστε τυχαίο οτι εδώ βρίσκεται το πρωτο εθνικό πάρκο της σκωτιας .το πάρκο λοχ λομοντ και τρόσακς.όλη αυτή η περιοχή θα μου μείνει αξέχαστη .

το aberfoyle είναι ενα μικρό χωριουδάκι ,υπάρχει κέντρο επισκεπτών και ενα μεγάλο κατάστημα με σουβενιρ ,κασμιρ και τα σχετικα(ισως η σταση σας να ειναι εκει).

ειμαι σιγουρη πως θα περασετε υπεροχα!!! σε ζηλεύω.....
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
λοιπόν μιας και γύρισα από το Εδι την κυριακή ...
πολύ καλό καφέ έχει το elephant's house και πολύ καλή σοκολάτα και γλυκά το chocolate soup (αν δεν κανω λάθος το όνομα) Επισης καλό φαγητό έχουν το La Tasca στο omni centre για την τοποθεσία έχει site στο ιντερνετ είναι κεντρικά με καλό ισπανικό φαγητο αλλα και οι διάφορες pub που προσφέρουν και τοπικές γεύσεις... θα ρωτήσω την αδερφή μου να μου πει ονόματα καλών και φτηνών παμπ μιας και δεν τα θυμάμαι όλα !!!!προσοχή οι pub στη royal mile ασ τις αποφύγεις μιασ και είναι λίγο ακριβές (14 λίρες το άτομο περίπου )
Τα σημείωσα και αυτά! Ευχαριστώ! Να δω που θα πρωτοπάω! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
επίσης στο tigerlily στην george street, πολύ καλό φαγητό ,εξυπηρέτηση και περιβάλλον.
επίσης μην αμελήσεις να απόλαυσεις ενα afternoon tea-συνήθως 15.00-17.00 (στο tigerlily ήταν θεικό!).

οσο για την περιοχή των τρόσακς είναι πανέμορφη με τους άγριας ομορφιάς λόφους και τις λαμπυριζουσες λίμνες. Τεράστια βοσκοτόπια (σαν ενα υπέροχο ατελείωτο γκαζόν) με προβατάκια ,ανάμεικτα με υπέροχα πευκοδάση.είναι το σημείο οπου τα λόουλαντς συναντούν τα χάιλαντς.εκεί ζουν πολλά άγρια ζώα και πουλιά ,δεν ειναι άλλωστε τυχαίο οτι εδώ βρίσκεται το πρωτο εθνικό πάρκο της σκωτιας .το πάρκο λοχ λομοντ και τρόσακς.όλη αυτή η περιοχή θα μου μείνει αξέχαστη .

το aberfoyle είναι ενα μικρό χωριουδάκι ,υπάρχει κέντρο επισκεπτών και ενα μεγάλο κατάστημα με σουβενιρ ,κασμιρ και τα σχετικα(ισως η σταση σας να ειναι εκει).

ειμαι σιγουρη πως θα περασετε υπεροχα!!! σε ζηλεύω.....
To tigerlily ειναι ξενοδοχείο που έχει και εστιατόριο; ή αλλο είναι αυτό που λέω;
Στο aberfoyle λογικά εκεί που λες θα κάνει στάση για φαγητό..

The Hairy Coo - tour
εδώ έχει το χάρτη της διαδρομής..Θα δούμε λοχ λομοντ; Στο πάρκο φαίνεται να σταματάει;
Ευχαριστώ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom