Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μια άλλη πρόταση, δικιά μου, έχοντας ζήσει 3,5 χρόνια Σκωτία ( 1 Εδιμβούργο + 2,5 Γλασκώβη),θα ήταν να ζήσεις όσο περισσότερο μπορείς το Εδιμβούργο ( βόλτες- νυχτερινή ζωή, φαγητό και αξιοθεάτα) και να αφιερώσεις μία μέρα στην Γλασκώβη για ψώνια και φαγητό( stick to the west end for lunch- δοκίμασε το Gandolfi αν σου αρέσει το προσεγμένο λίγο πιο ακριβό φαγητό αλλά με ντόπια προϊόντα). Τέσσερις μέρες είναι ιδανικές για ένα τέτοιο πλάνο. Τα highlands είναι όντως ότι από τις εμπειρίες ζωής αλλά one day trip κονσέρβες δεν θα σε οφελήσουν. Ο λόγος είναι ότι τα καιρικά φαινόμενα είναι απρόβλεπτα μέσα στο χειμώνα, σε βαθμό που να μην κανουν τίποτα οι υαλοκαθαριστήρες του αυτοκινήτου ή να μην μπορείς να βγεις από αυτό. Επιπλέον διαλέγουν ηπειρωτικές περιοχές (βλ. Loch Lomond) που ναι μεν πολύ όμορφες όχι όμως higlands όπως αυτά που περιμένεις να δεις. Τα τοπία που πραγματικά σε αφήνουν άφωνο έιναι αυτά τις δυτικής ακτής και δη των νησιών αυτής τα οποία κατά βασει είναι και περισσότερο εκτεθιμένα στα τερτίπια του καιρού. Αν παρ' ολα αυτά επιμένεις για μια εκδρομή διάλεξε κάτι που να περιέχει Glencoe , Οban με την σειρά προτεραιότητας. Η Lochness , ειδικά στο σημείο που αμολάνε τους τουρίστες είναι ένα κακό αστείο ( εκτός από το κάστρο του Urquhart που turist trap μεν ατμοσφαιρικό δε)
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Ο λόγος που έβγαλα τη Γλασκώβη από το πλάνο είναι γιατί θέλω να ξαναπάω στη Σκωτία καλοκαίρι και να κάνω ότι δε θα προλάβω τώρα. Αρα την επόμενη φορά ίσως μείνω Γλασκώβη και κάνω ολιγοήμερη εκδρομή στα Highlands ή πάω Oban και προς τα νησιά..Τώρα όμως όπως λες και συ θα επικεντρωθώ στο Εδιμβούργο. Και αυτή η ημερήσια που διαλεξα είναι αρκετά εναλλακτική απ'οτι διαβάζω από τα σχόλια στο tripadvisor. Δε πάνε μακρυά, στη καρδιά των Highlands (δε πάνε loch Ness που και'γω διάβασα αυτά που σχολιάζεις) αλλά περνάνε αρκετό χρόνο έξω από το πούλμαν. Αν ο καιρός είναι τόσο χαλια που δε θα μπορούμε να δούμε τπτ φαντάζομαι δε θα γίνει καν η εκδρομή :(.. Αν όμως γίνει πιστεύω θα'ναι καλό να έχω δει και τη χειμερινή εκδοχή της περιοχής που σίγουρα θα'ναι πολύ διαφορετική απ'τη καλοκαιρινή..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, μη νομίζεις ότι και το καλοκαίρι υπάρχει στις καιρικές συνθήκες η διαφορά που ενδέχεται να αναμένεις. Υπάρχει βέβαια το θετικό των μεγάλων ημερών που είναι σίγουρα σημαντικό και οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες, αλλά και πάλι βρέχει καθημερινά (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και κάνει αρκετή ως πολύ ψύχρα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, μη νομίζεις ότι και το καλοκαίρι υπάρχει στις καιρικές συνθήκες η διαφορά που ενδέχεται να αναμένεις. Υπάρχει βέβαια το θετικό των μεγάλων ημερών που είναι σίγουρα σημαντικό και οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες, αλλά και πάλι βρέχει καθημερινά (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και κάνει αρκετή ως πολύ ψύχρα.
Άρα τις βροχές δε τις γλιτώνουμε όποτε και να πάμε..Τουλάχιστον δε θα κρατανε όλη μερα και δε θα κάνει το βαρύ κρύο που σε περιορίζει ιδιαίτερα. Από τα αρνητικά μάλλον η μικρή μέρα είναι το πιο περιοριστικό..Τι ώρα περίπου νυχτώνει τέλη Γενάρη;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Άρα τις βροχές δε τις γλιτώνουμε όποτε και να πάμε..Τουλάχιστον δε θα κρατανε όλη μερα και δε θα κάνει το βαρύ κρύο που σε περιορίζει ιδιαίτερα. Από τα αρνητικά μάλλον η μικρή μέρα είναι το πιο περιοριστικό..Τι ώρα περίπου νυχτώνει τέλη Γενάρη;
Γύρω στις 4μιση-5 παρά αρχίζει να σουρουπώνει.
 

TheoT

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οι Σκωτζέζοι λένε το εξής: In Scotland one needs weather forecast ev'ry 15 mins. Όποτε βάλε με νου σου! Πονηρή λεπτομέρεια: το γεγονός ότι νυχτώνει γύρω στις 4 δεν σημαίνει ότι θα βλέπετε ήλιο πριν από τις 4. Υπάρχουν μέρες που η αίσθηση που έχεις είναι ότι ξημερώνει στις 9 και νυχτώνει στις 2, αλλά από την άλλη αυτό είναι η Σκωτία.
Καλά να περάσετε αν δεν είστε εκεί ήδη

ΥΓ: Αυθεντική βαρία σκωτζέζικη διάλεκτο πάντως θα ακούσεις μόνο στην Γλασκώβη :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ΥΓ: Αυθεντική βαρία σκωτζέζικη διάλεκτο πάντως θα ακούσεις μόνο στην Γλασκώβη :)
Στα isles η διάλεκτος είναι τρις χειρότερη. :D
Αλλά ναι, στην Γλασκώβη είναι δύσκολα! Θυμάμαι η πρώτη μου επαφή με τη χώρα (αλλά και με τη διάλεκτο) ήταν στο αεροδρόμιο της Γλασκώβης, όταν προσπαθούσαμε με τον μπαμπά μου να βγάλουμε άκρη για το πού βρίσκονταν οι βαλίτσες μου (της είχαν κατά λάθος στείλει Εδιμβούργο). Δεν ξέρω και εγώ πόση ώρα μας πήρε να συννενοηθούμε με τους δύο συμπαθέστατους κατά τα άλλα μεσήλικες υπαλλήλους! Μα δεν καταλαβαίναμε γρι! Το είχα ακούσει πριν πάω αλλά δεν το πίστευα, μου φαινόταν υπερβολικό!

Εντάξει, σε 1-2 εβδομάδες είχα εγκλιματιστεί αρκετά και στο μήνα καταλάβαινα σχεδόν τα πάντα (εκτός από ορισμένους ιδιωματισμούς!). Γέλιο πάντα ρίχνω όταν είμαι με κάποιον καινούριο Γλασκώβη και με βάζουν να κάνω το διερμηνέα!:D
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
echo, είδα οτι στην εκδρομή που επέλεξες με το hairy coo, δεν πάει στο inverness. Εν γνώσει σου δε θέλεις να πας ή δεν το είχες προσέξει?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Οι Σκωτζέζοι λένε το εξής: In Scotland one needs weather forecast ev'ry 15 mins. Όποτε βάλε με νου σου! Πονηρή λεπτομέρεια: το γεγονός ότι νυχτώνει γύρω στις 4 δεν σημαίνει ότι θα βλέπετε ήλιο πριν από τις 4. Υπάρχουν μέρες που η αίσθηση που έχεις είναι ότι ξημερώνει στις 9 και νυχτώνει στις 2, αλλά από την άλλη αυτό είναι η Σκωτία.
Καλά να περάσετε αν δεν είστε εκεί ήδη

ΥΓ: Αυθεντική βαρία σκωτζέζικη διάλεκτο πάντως θα ακούσεις μόνο στην Γλασκώβη :)
Σ'ευχαριστω Theo, ακόμα εδώ είμαστε, την ερχόμενη βδομάδα πάμε!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
echo, είδα οτι στην εκδρομή που επέλεξες με το hairy coo, δεν πάει στο inverness. Εν γνώσει σου δε θέλεις να πας ή δεν το είχες προσέξει?
Ναι το ξέρω πως δε πάνε..Γενικά δε πάνε μακριά, αλλά για ημερήσια (9 με 6.00) καλύτερα να πάρουμε απλά μια γεύση..Τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής θα είναι μέρα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω και προγραμματίζοντας ένα ταξίδι στη Σκωτία για να δούμε την ομορφιά των χάιλαντς,θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο να οργανώσω ένα τέτοιο δύσκολο πιστεύω για μένα ταξίδι.
το ταξίδι αυτό λέμε να γίνει το δεύτερο 15νθήμερο του Ιουλίου και να είναι διάρκειας 7-8 ημερών.θα είμαστε τρία άτομα (σύζυγος,κόρη και εγώ).
επειδή όλοι οι συμμετέχοντες στις παραπάνω ερωτοαπαντήσεις έχετε ήδη πραγματοποιήσει κάτι παρόμοιο,θα ήθελα τις συμβουλές σας στα εξής.
1. ποια πόλη να επιλέξω ως βάση ή αν χρειαστεί και δεύτερη,ποια να είναι?
2.όντας 3 άτομα,είναι καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να κινηθούμε αυτόνομα? και πόσο δύσκολη είναι η οδήγηση στην Σκωτία?
3. ποια είναι τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που θα προτείνατε σε κάποιον να επισκεφθεί??
επειδή δεν έχω ιδέα από την περιοχή,κάθε ιδέα,γνώμη ή συμβουλή θα μου είναι πολύ χρήσιμη στο να ξεκινήσω να οργανώνω το ταξίδι μου και να επανέλθω αργότερα με περισσότερες απορίες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. ποια πόλη να επιλέξω ως βάση ή αν χρειαστεί και δεύτερη,ποια να είναι?
Το ένα θα είναι Γλασκώβη ή Εδιμβούργο, ανάλογα με τα γούστα σου. Απλά φοβάμαι ότι η διαμονή Εδιμβούργο θα είναι ψιλοτσιμπημένη σε εκείνη τη φάση!
Και για 2η, ενδεχομένως Aberdeen ή Inverness!

2.όντας 3 άτομα,είναι καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να κινηθούμε αυτόνομα? και πόσο δύσκολη είναι η οδήγηση στην Σκωτία?.
Ναι, να νοικιάσετε! Θα σας λύσει τα χέρια!
Δεν ξέρω πόσο το έχεις με την οδήγηση από τα αριστερά, αλλά οι δρόμοι είναι καλοί γενικώς!

3. ποια είναι τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που θα προτείνατε σε κάποιον να επισκεφθεί??
επειδή δεν έχω ιδέα από την περιοχή,κάθε ιδέα,γνώμη ή συμβουλή θα μου είναι πολύ χρήσιμη στο να ξεκινήσω να οργανώνω το ταξίδι μου και να επανέλθω αργότερα με περισσότερες απορίες.
Μάκη έχω πολλές προτάσεις να σου κάνω αφού θα κάτσετε και πολλές μέρες!
Ειδικά αν νοικιάσετε αμάξι μπορείτε να πάτε και σε κάστρα και τα σχετικά!
Θα σου γράψω μες στο weekend που θα έχω χρόνο!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω και προγραμματίζοντας ένα ταξίδι στη Σκωτία για να δούμε την ομορφιά των χάιλαντς,θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο να οργανώσω ένα τέτοιο δύσκολο πιστεύω για μένα ταξίδι.
το ταξίδι αυτό λέμε να γίνει το δεύτερο 15νθήμερο του Ιουλίου και να είναι διάρκειας 7-8 ημερών.θα είμαστε τρία άτομα (σύζυγος,κόρη και εγώ).
επειδή όλοι οι συμμετέχοντες στις παραπάνω ερωτοαπαντήσεις έχετε ήδη πραγματοποιήσει κάτι παρόμοιο,θα ήθελα τις συμβουλές σας στα εξής.
1. ποια πόλη να επιλέξω ως βάση ή αν χρειαστεί και δεύτερη,ποια να είναι?
2.όντας 3 άτομα,είναι καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να κινηθούμε αυτόνομα? και πόσο δύσκολη είναι η οδήγηση στην Σκωτία?
3. ποια είναι τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που θα προτείνατε σε κάποιον να επισκεφθεί??
επειδή δεν έχω ιδέα από την περιοχή,κάθε ιδέα,γνώμη ή συμβουλή θα μου είναι πολύ χρήσιμη στο να ξεκινήσω να οργανώνω το ταξίδι μου και να επανέλθω αργότερα με περισσότερες απορίες.
7-8 μέρες είναι πολύ καλή διάρκεια για αυτό το ταξίδι. Αν το οργανώσετε προσεκτικά δεν θα κουραστείτε πολύ και θα περάσετε όμορφα. Η περίοδος επίσης είναι καλή από θέμα καιρού. Πέρσι θυμάμαι Εδιμβούργο από μέσα Ιουλίου και μετά είχε καλές θερμοκρασίες με τις περιστασιακές βροχές του βέβαια (βροχές που κρατάνε 10 λεπτά, οπότε μπαίνεις σε ένα καφέ και βγαίνεις σε λίγο).

Δεν γνωρίζω για τις τιμές των ξενοδοχείων εδώ καθώς μένω μόνιμα, αλλά νομίζω ότι το Εδιμβούργο είναι καλύτερη βάση από Γλασκώβη καθώς έχει πιο πολλά αξιοθέατα. (Δεν χρειάζεται το ξενοδοχείο να είναι απαραίτητα κέντρο, πολλές περιοχές έχουν ενδιαφέρον, και μπορείτε να βγάλετε και dayticket για απεριόριστη χρήση λεωφορίων με 3.50.) Μπορεί κάποιος να περάσει άνετα 3-4 μέρες μένοντας μόνο Εδιμβούργο καθώς έχει πολλές ομορφιές-μουσεία-εστιατόρια-πάμπς. Γενικά είναι το κλασικό χάιλαιτ της Σκωτίας. Η Γλασκώβη είναι πολύ όμορφη πόλη, πιο "λαϊκή", κατά μια άποψη, οπότε αν την επιστευθείτε θα σας δωσει μια άλλη άποψη της Σκωτίας. Είναι 50 λεπτά με το τραίνο.

Αμάξι μπορείτε πάτε και να νοικίασετε από το αεροδρόμιο, καθώς η οδήγηση μέσα στο Εδιμβούργο δεν είναι τόσο εύκολη (πχ. στο κέντρο κυκλοφορούν μόνο ταξί και λεωφορία). Μας φτιάχνουν και το τράμ αλλά τα έργα εδώ πάνε πιο αργά και από την εθνική Αθηνών-Θεσ/νίκης... Από ότι βλέπω από τον χάρτη σας δεν έχετε πολύ εμπειρία από οδήγηση στα αριστερά, οπότε με προσοχή στην αρχη και καλύτερα αυτόματο καθώς το μεγαλύτερο παλούκι είναι οι ταχύτητες. Στην αρχή της πιό πολλές φορές έμπαινα στο λάθος ρεύμα μεχρι να δω μια νταλίκα να έρχετε κατά πάνω μου κορνάροντας (όπως ο Κέβιν Κλάιν σ' εκέινη την παλιά ταινία A fish called Wanda!)

Εκδρομές μπορούν να γίνουν πολλές και διαφορετικές, ανάλογα τα κέφια. Το θέμα έχει πολύ ψωμί και είναι ανάλογα την διάθεση. Ανάλογα την όρεξη για περιπέτεια και τις δραστηριότητες σας (πχ. μπορείς να πας από σκι στα Pentlands μέχρι για μπάνιο στο loch lomond την ίδια εποχή). Η καλύτερη δραστηριότητα είναι η ουσκιοποσία και η πεζοπορίες πάντως. Και τα σκοτεινά νεκροταφία... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom