Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καταρχάς, όσον αφορά τις "βασικές" πόλεις Εδιμβούργο και Γλασκώβη, νομίζω ότι, άνευ μουσείων, μπορεί κανείς να πάρει μια καλή γεύση περνώντας 1-1.5 μέρα στην καθεμία.

Στο Εδιμβούργο τα αξιοθέατα είναι πιο "συμπυκνωμένα". Ξεκινώντας από το περίφημο κάστρο του, προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει περισσότερο να το βλέπεις από κάτω, παρά να μπεις μέσα. Αλλά φυσικά δεν μπορώ να αποτρέψω κάποιον από το να επισκεφτεί το trademark της πόλης! Μέσα υπάρχουν διάφορα μνημεία, μουσείο πολέμου και λοιπά και η είσοδος είναι τσιμπημένη, στις 16 λίρες. Πέρα από το Κάστρο και την περιοχή του Royal Mile, ωραία είναι μια επίσκεψη στον Carlton Hill όπου προσφέρει μια όμορφη θέα της πόλης μετά από μια χαλαρή ανάβαση. Πολύ κοντά είναι και το Old Carlton Cemetery, το οποίο είναι αρκετά εντυπωσιακό! Μια χαλαρή βόλτα προς την περιοχή του Σκωτσέζικου Κοινοβουλίου είναι επίσης ωραία. Και βέβαια, περίπατοι στα κεντρικά γραφικά δρομάκια της πόλης, βλέπε Rose Street και πέριξ. Επίσης, αν θέλετε κάτι διαφορετικό, αρκετό ενδιαφέρον (αν και τουριστικά) έχουν τα tours που σε ξεναγούν στην Υπόγεια Πόλη του Εδιμβούργου.

Από Γλασκώβη στο κέντρο, πέρα από ορισμένα εντυπωσιακά κτίρια, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει η περιοχή του Καθεδρικού και της Νεκρόπολης (προς τα δυτικά). Εκεί κοντά υπάρχει και ένα μικρό και πολύ ενδιαφέρον μουσείο, το St Mungo Μουσείο των Θρησκειών (ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία, απλώς θα αναφέρω 1-2 μπας και, αλλά και για όποιον άλλο τυχόν το διαβάσει). Στο κέντρο υπάρχουν και δύο πολύ ιδιαίτερα μέρη για τσάι, πρωινό και γρήγορο γεύμα, τα Willow Tea Rooms, τα οποια είναι διακοσμημένα βάσει σχεδίων του "τρομερού παιδιού" της Γλασκώβης, του αρχιτέκτονα, σχεδιαστή και ζωγράφου Charles Rennie Machintosh. Βασικά μπορώ να προτείνω πολλά ακόμα μέρη για φαγητό-ποτό, απλά τα συγκεκριμένα αξίζουν πολύ για ένα τουρίστα, καθώς σε εισάγουν στο έργο ενός καλλιτέχνη που αποτελεί το σήμα-κατατεθέν της γλασκωβέζικης αρχιτεκτονικής. Επίσης, στο κέντρο της Γλασκώβης μου αρέσει, όταν έχει καλό καιρό, το περπάτημα δίπλα στον ποταμό Clyde, χαζεύοντας τα industrial κτίρια της πόλης, τις γέφυρες και λοιπά. Να τονίσω ότι σε αντίθεση με άλλες πόλεις όπου η παραποτάμια περιοχή είναι η πιο high-class, αυτό δεν ισχύει για τη Γλασκώβη όπου το στυλ αυτού του κομματιού είναι καθαρά βιομηχανικό. Αυτό βέβαια κάνει και τη βόλτα ξεχωριστή. Καλύτερα να μην κάνετε αυτή τη διαδρομή αργά το βράδυ.

Από εκεί και πέρα η ομορφότερη περιοχή της Γλασκώβης είναι το West End, με το εντυπωσιακό Kelvingrove Park και τους ακόμα πιο εντυπωσιακούς Βοτανικούς Κήπους. Και από τις δύο αυτές οάσεις πρασίνου διέρχεται ο ποταμός Kelvin, παραπόταμος του Clyde και είναι μαγεία! Ειδικά στους Κήπους με τα όμορφα γεφυράκια!
Η περιοχή του Πανεπιστημίου είναι επίσης must, ιδιαίτερα το κεντρικό κτίριο με τον εντυπωσιακό γοτθικό πύργο και τους μικρούς κήπους στον α' όροφό του. Άλλο όμορφο κτίριο είναι το Kelvingrove Museum, στην άκρη του πάρκου. Επίσης, για όσους ενθουσιαστούν με το έργο του Mackintosh αξίζει να επισκεφτούν το Mackintosh House όπου βρίσκεται στη Hunterian Gallery του Πανεπιστημίου (από τα ελάχιστα μουσεία της πόλης που έχουν είσοδο, αλλά αξίζει).
Τέλος, για μένα πολύ ενδιαφέρον έχει μία εκκλησία όπου έχει μετατραπεί σε pub και χώρο τέχνης, η Oran Mor. Και μόνο να περάσεις απέξω βράδυ Σαββάτου και να δεις τους Σκωτσέζους να μεθοκοπάνε στην εκκλησία είναι όλα τα λεφτά! :haha: Αλλά και σε μεγαλύτερο βάθος αν το ψάξεις, έχει ενδιαφέρον! Ας πούμε έχουν πρόγραμμα θεατρικών παραστάσεων (κατά βάση λαμβάνει χώρα μεσημεριανές ώρες), όπου το ονομάζουν A play a pie and a pint, όπου μπορείς να απολαύσεις την παράστασή σου τρώγοντας πίτα και πίνοντας ένα pint ωραίας κρύας μπύρας! :haha: Γενικώς θα το πρότεινα σαν "διαφορετική" έξοδο!

Ας πάω στις εκδρομές! Η Loch Lomond είναι ένα must! Τα βασικά χωριά που επισκέπτεται κανείς είναι 2. Το Balloch είναι μεγάλο, πιο τουριστικό, με πολλές επιλογές για φαγητό και καφέ, ενώ κατά τους θερινούς μήνες μπορεί κανείς να πάρει καραβάκι και να κάνει βόλτα στη λίμνη. Επίσης έχει και ένα κάστρο εκεί κοντά. Το Luss είναι πιο γραφικό, ήσυχο και φυσιολατρικό. Αν νοικιάσετε αμάξι προτείνω να πάτε και στα 2!

Πριν λίγα χρόνια είχα κάνει ένα tour που πήγαινε στο Oban, ένα γραφικό ψαροχώρι. Πέρα από τη Loch Lomond περάσαμε και από άλλες όμορφες λιμνούλες σε μια υπέροχη διαδρομή που αξίζει. Τσεκάρετε τη Loch Awe και το Kilchurn Castle.

Μια ακόμα διαδρομή που προτείνω είναι προς Aberdeen. Η πόλη είναι ενδιαφέρουσα, ενώ λέει πολύ μια επίσκεψη στο Dunnottar Castle και τη δραματική του θέα! Ένα όμορφο ψαροχώρι εκεί κοντά είναι το Stonehaven.

Επίσης, αν και εγώ έχω κάνει απλά ένα γρήγορο πέρασμα, ξέρω ότι αξίζει πολύ μια επίσκεψη στο Stirling. Όχι τόσο για την πόλη, όσο για το κάστρο και το μνημείο του William Wallace!

Για την καρδιά των Highlands νομίζω έχεις ήδη πολλές πληροφορίες!

Αυτά χοντρικά! Για ό, τι άλλο θες με ρωτάς!

Αν πάει κάποιος χωρίς αμάξι,με λεωφορείο από Γλασκώβη στο Luss,αξίζει να αφιερώσει κάποιες;ώρες;
μπορείς από κεί να περπατήσεις κατά μήκος(υπάρχει περιπατητικό μονοπάτι)της λίμνης;
Για το Balloch ποιά η γνώμη σας;έτσι όπως τα βλέπω στο χάρτη το Balloch φαίνεται πιό "απλωμένο"σε σχέση με το Luss.Αν έχει να επιλέξει κάποιος ανάμεσα στα δύο για ημερήσια εκδρομή από Γλασκώβη τι θα προτείνατε;
Να σου πω εγώ δεν έχω κάνει πεζοπορία στη Loch Lomond. Στο Balloch είχα δει ένα μονοπάτι, για Luss τσέκαρε εδώ. Για απλή επίσκεψη στο Luss ένα δίωρο είναι αρκετό. Εγώ αν είχα να επιλέξω δεν ξέρω, αναλόγως. Και τα 2 μου αρέσουν (βλ. παραπάνω).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητή μου underwater,το πρώτο που μπορώ να πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ για την περιεκτικότατη και εμπεριστατωμένη απάντησή σου.μόλις η κόρη μου οριστικοποιήσει την άδεια της θα ξεκινήσει το ψάξιμο των πόλεων που θα γίνουν οι διανυκτερεύσεις (το πιο βασικό κατ'εμέ) και κατόπιν η επιλογή των αξιοθέατων που θα επισκεφθούμε.γι'αυτό μην νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες. ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αγαπητή μου underwater,το πρώτο που μπορώ να πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ για την περιεκτικότατη και εμπεριστατωμένη απάντησή σου.μόλις η κόρη μου οριστικοποιήσει την άδεια της θα ξεκινήσει το ψάξιμο των πόλεων που θα γίνουν οι διανυκτερεύσεις (το πιο βασικό κατ'εμέ) και κατόπιν η επιλογή των αξιοθέατων που θα επισκεφθούμε.γι'αυτό μην νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες. ;)
Εντάξει Μάκη, θα περιμένω! :D
Απλά να πω (επειδή το ξέχασα πριν) ότι πιθανώς να χρειαστεί να κάνετε διανυκτέρευση σε περισσότερες από μία πόλεις εκτός Γλασκώβης/Εδιμβούργου για να γυρίσετε με περισσότερη άνεση την επαρχία. Ας πούμε έστω ότι ακολουθείτε τις προτάσεις μου, οι εκδρομές σε Loch Lomond, λοιπές κοντινές λίμνες, Oban και Stirling γίνονται χαλαρά από Εδιμβούργο ή Γλασκώβη. Αν πάτε Highlands και Loch Ness θα κάνετε αλλού διανυκτέρευση. Αν πάτε Aberdeeen, Dunnottar Castle και πέριξ καλύτερο θα ήταν να διανυκτερεύσετε και Aberdeen νομίζω. Δεν ξέρω βέβαια, βλέπετε και αποφασίζετε. Αλλά αν έχετε και αμάξι δε νομίζω να σας κουράσει πολύ η εναλλαγή accommodation.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
στην αναζήτηση μου για διαμονή στο Εδιμβούργο,θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες,ποια περιοχή θεωρείται κέντρο??
ποια περιοχή δηλαδή έχει τα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος κοντύτερα?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
στην αναζήτηση μου για διαμονή στο Εδιμβούργο,θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες,ποια περιοχή θεωρείται κέντρο??
ποια περιοχή δηλαδή έχει τα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος κοντύτερα?
Στην παλιά πόλη, γύρω από τo Royal Mile, ή μετά στη New Town, γύρω από την George Street. Σε οποιαδήποτε από τα δύο σημεία και να είστε,η πλειονότητα των σημείων ενδιαφέροντος θα είναι ένας κοντινός περίπατος μακριά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστώ πολύ marquis
 

maikol77

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ - ΧΑΙΛΑΝΤΣ
Καλησπέρα κι από εμένα!
Διάβασα με μεγάλη προσοχή όλα τα παραπάνω σχόλια, και μετά από αρκετό καιρό συγκρίσεων και αναζητήσεων έχω σχεδόν ολοκληρώσει το 10ήμερο καλοκαιρινό μου ταξίδι στην Σκωτία. Το μόνο που μου μένει (και απευθύνομαι κυρίως σε όσους έχουν μείνει ή διαμένουν στη Σκωτία) είναι μια διανυκτέρευση στο ABERDEEN (ή στην περιοχή Grampian γενικότερα). Έχει πάει κανείς, έχει να προτείνει κάποιο καλό μέρος για διαμονή εκεί? Η βασικότερη απορία μου είναι αν αξίζει να μείνω εντός της πόλης ή αν θα ήταν καλύτερο να προτιμούσα κάποιο από τα χωριουδάκια της περιοχής?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
maikol,καλώς όρισες στην παρέα μας.
σίγουρα κάποιος θα διαβάσει το μήνυμα σου και θα λάβεις την απάντησή στην ερώτησή σου.
επειδή εγώ δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη το πρόγραμμα για το 8 ήμερο ταξίδι μου στη Σκωτία,μήπως θα μπορούσες να περιγράψεις το πρόγραμμά σου???
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τελικά σήμερα κλείστηκαν τα εισιτήρια για Εδιμβούργο. 29 ιουλ. έως 5 αυγ. δηλαδή 6 διανυκτερεύσεις στο Εδιμβούργο σε κεντρικό ξενοδοχείο.το πρόγραμμα λέω να έχει 2 μεμονωμένες ημερήσιες εκδρομές στα Χάιλαντς και μία ημερήσια στη Γλασκόβη.οι υπόλοιπες τρεις μέρες αφιερωμένες στο Εδιμβούργο.
εκτός από όλα αυτά που έχουν αναφερθεί παραπάνω, οποιαδήποτε συμβουλή για το ποια εκδρομή να επιλέξουμε,με ποιο πρακτορείο, τι να μην παραλείψουμε να δούμε είτε στο Εδιμβούργο είτε στην εξοχή θα μου ήταν πολύτιμη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάκη εγώ απλά νομίζω ότι 3 μέρες είναι πάρα πολλές για Εδιμβούργο γενικώς, πόσο μάλλον κατά τη θερινή περίοδο που η μέρα είναι μεγάλη. Θεωρώ ότι σε μία μέρα θα έχετε δει όλα τα βασικά αξιοθέατα, λαμβάνοντας υπόψιν το ότι δεν σας ενδιαφέρουν και τα μουσεία. Εντάξει, βλέποντας και κάνοντας βέβαια, αλλά θα σου πρότεινα να έχεις οπωσδήποτε στο μυαλό σου ένα πλαν και για μία ακόμα ημερήσια πέρα από αυτές σε Highlands και Γλασκώβη. Αν δεις ότι ψήνεστε όντως να περάσετε 3 μέρες Εδιμβούργο απλά δεν το πραγματοποιείς, αν όμως θεωρήσετε ότι μετά από 1-2 μέρες πήρατε μια καλή γεύση της πόλης θα είναι βοηθητικό να έχετε έτοιμο το πρόγραμμα μιας ακόμα απόδρασης.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν είναι άσχημη η ιδέα σου underwater,και βέβαια θα πρέπει να έχω εναλλακτικές εκ των προτέρων και θα ακούσω ευχαρίστως την πρότασή σου.να διευκρινίσω ότι οι μέρες στο Εδιμβούργο θα είναι 2 ολόκληρες και η τρίτη έως τις 5 το απόγευμα, διότι η πτήση μας είναι στις 8 το βράδυ. από την πείρα που έχεις στην περιοχή και τις εκδρομές που έχεις κάνει ποιες είναι αυτές που θα επέλεγες να ξανακάνεις από άποψη ομορφιάς τοπίου και όμορφων διαδρομών και ποιο από τα δύο πρακτορεία που έχεις ήδη αναφέρει θα προτιμούσες για να τις πραγματοποιήσεις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάκη μου εγώ θα έκανα οπωσδήποτε το "κλασικό" tour των Highlands και επίσκεψη στη Loch Lomond. Επίσης τη διαδρομή προς Aberdeen με στάση στο Dunnottar Castle (η οποία όμως θέλει αμάξι-εσείς θα νοικιάσετε εν τέλει ή όχι; ).

Από τα πρακτορεία που έχω αναφέρει πέρασα καλύτερα στην εκδρομή που έκανα με τα Rabbies Tours. Όπως όμως έχω ξαναπεί, τη διαφορά έκανε ο guide μας, καθώς η οργάνωση και στα δύο πρακτορεία ήταν εξίσου καλή κατά τα άλλα. Και το πόσο καλός θα είναι ο guide είναι κάτι που δεν μπορείς να προεξοφλήσεις. Αλλά γενικώς τα περισσότερα πρακτορεία καλά είναι από όσο έχω καταλάβει. Και ένα που είχε αναφέρει η echo2011 στην ιστορία της μου είχε φανεί ενδιαφέρον, Hairy Coo νομίζω το έλεγαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom