Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μέχρι για μπάνιο στο loch lomond την ίδια εποχή).
:eek-91:
Αλήθεια, κάνουν μπάνιο στη Loch Lomond; Δεν έχω δει ποτέ κανένα να κολυμπά εκεί, ούτε καν μες στο κατακαλόκαιρο, εκτός από μια παρέα μεθυσμένων εφήβων τον Μάιο του 2007!
Την έχω στο μυαλό μου σαν πολύ κρύα λίμνη!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
:eek-91:
Αλήθεια, κάνουν μπάνιο στη Loch Lomond; Δεν έχω δει ποτέ κανένα να κολυμπά εκεί, ούτε καν μες στο κατακαλόκαιρο, εκτός από μια παρέα μεθυσμένων εφήβων τον Μάιο του 2007!
Την έχω στο μυαλό μου σαν πολύ κρύα λίμνη!
Χμμμ... ναι έχω ακούσει κάποια άτομα που κάνουν, βέβαια είναι άτομα που ίσως θα κάναν μπάνιο οπουδήποτε. Δεν γνωρίζω πια loch είναι πιο ζεστά, προσωπικά έχω κάνει μπάνιο μόνο σε κάποιες παραλίες ανατολικά του Εδιμβούργου (Gullane, North Berwick) και μην φανταστείς κανένα τρελό μπάνιο....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητοί μου underwater και interted,σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.(περιμένω και από τους υπόλοιπους).όσον αφορά την πείρα μου στην Αγγλική οδήγηση,δεν έχω καμία, αλλά θέλω να πιστεύω ότι μετά από 40 χρόνια με πάρα πολλά χιλιόμετρα σε Ελλάδα και Ευρώπη θα προσαρμοστώ εύκολα. :)
underwater,περιμένω τις προτάσεις και τις συμβουλές σου σε οτιδήποτε θα μπορούσε να με βοηθήσει στην επιλογή της διαμονής και των κυριότερων σημείων ενδιαφέροντος.

interted, αν κατάλαβα καλά,μένεις στο Εδιμβούργο?? θα μπορούσες λοιπόν να γίνεις πιο συγκεκριμένος στις προτάσεις σου,στο τι νομίζεις εσύ ότι αξίζει να δει κάποιος επισκέπτης στα χάιλαντς,από άποψη φυσικής ομορφιάς και τοπίου.
να πω δε ότι δεν με ενδιαφέρει ούτε το σκι ούτε η πεζοπορία ούτε τα μπάνια ούτε τα μουσεία.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάκη μου να σε ρωτήσω (για να προσαρμόσω και τις προτάσεις μου ανάλογα), σε κάστρα και σχετικά σε ενδιαφέρει να μπεις ή τα βάζεις στην κατηγορία "μουσεία" και αυτά;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μάκη μου να σε ρωτήσω (για να προσαρμόσω και τις προτάσεις μου ανάλογα), σε κάστρα και σχετικά σε ενδιαφέρει να μπεις ή τα βάζεις στην κατηγορία "μουσεία" και αυτά;
όταν λέω μουσεία εννοώ τα μουσεία αυτά καθεαυτά. (και βέβαια με ενδιαφέρουν τα κάστρα.)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
όταν λέω μουσεία εννοώ τα μουσεία αυτά καθεαυτά. (και βέβαια με ενδιαφέρουν τα κάστρα.)
Εντάξει. Περισσότερο το ρώτησα επειδή κάποια κάστρα (όπως του Εδιμβούργου) έχουν μέσα μουσεία και το εισιτήριο θεωρώ ότι παραείναι ακριβό για κάποιον που απλά θέλει να δει τη θέα ας πούμε. Anyway, θα επανέλθω αύριο με πληροφορίες! :)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ωραία, τότε το καλύτερο που έχω να προτείνω είναι να κάνετε τον κλασικό γύρο τον Highlands πηγαίνοντας loch lomond με μια μικρή στάση διπλα στην λίμνη (αν θέλετε να διαθέσετε μια μέρα εδώ, μια βόλτα με καραβάκι και διαμονη στο Balloch). Πηγαίνοντας Fort William θα περάσετε από Glencoe. Στην συνεχεια διαμονή στο Fort William, μπορώ να προτείνω ένα εξαιρετικό bed and breakfast λίγο έξω από την πόλη, πολυ καθαρο με θεα το λοχ και περαστικα ελαφια...(http://www.hillview-fortwilliam.com/) Στην συνεχεια θα μπορούσατε να επισκεφθείτε το whisky distillery που έχει στην πόλη. Επίσκεψη στο κάστρο Eilean Donan αν έχετε όρεξη για μερικά ακόμα χιλιόμετρα, αλλα αξίζει. Στην συνεχεια μπορείτε να το κόψετε από Fort Augustus (loch ness), urquhart castle και Inverness (διαμονή σε κάποιο από αυτά, δεν έχω κάτι να προτείνω). Και ο δρόμος της επιστροφής για Edinburgh που περνάει από αρκετά ορεινά μέρη. Έτσι θα δείτε τα βασικά τοπια, κάποια αξιόλογα κάστρα και πιστεύω θα μείνετε ευχαριστημένοι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητέ interted,σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις προτάσεις σου.θα ήθελα να σε ρωτήσω αν όλα αυτά που προτείνεις μπορούν να γίνουν έχοντας σαν βάση μία ή έστω δύο πόλεις μικρές ή μεγαλύτερες σαν ημερήσιες εκδρομές??
επειδή δεν έχω δει τίποτε ακόμη από τα μέρη που λες θα ήθελα να σε ρωτήσω, για τι αποστάσεις μιλάμε??
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ναι μπορούν να γίνουν, στην πιο απλή περίπτωση, με μια διαμονή στο Fort William και μια στο Fort Augustus (μικρές πόλεις). Όμως θα είστε στο τιμόνι για αρκετές ώρες, αλλα είναι ένταξη αν ο σκοπός σας είναι να δείτε τοπια και επισκέψεις σε κάστρα. Αν ξεκινάτε από Edinburgh το Fort William μπορεί να γίνει σε 4 ώρες, από Glasgow είναι πιο κοντά. Η επιστροφή (τελευταία μέρα) ίσως σας κουράσει, αν θέλετε λίγο πιο χαλαρά μπορείτε να κάνετε μια ακόμα διανυχτέρευση κάπου ενδιάμεσα, δεν είμαι ειδικός σε αυτή την περιοχή (loch ness-edinburgh), ίσως κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω και προγραμματίζοντας ένα ταξίδι στη Σκωτία για να δούμε την ομορφιά των χάιλαντς,θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο να οργανώσω ένα τέτοιο δύσκολο πιστεύω για μένα ταξίδι.
το ταξίδι αυτό λέμε να γίνει το δεύτερο 15νθήμερο του Ιουλίου και να είναι διάρκειας 7-8 ημερών.θα είμαστε τρία άτομα (σύζυγος,κόρη και εγώ).
επειδή όλοι οι συμμετέχοντες στις παραπάνω ερωτοαπαντήσεις έχετε ήδη πραγματοποιήσει κάτι παρόμοιο,θα ήθελα τις συμβουλές σας στα εξής.
1. ποια πόλη να επιλέξω ως βάση ή αν χρειαστεί και δεύτερη,ποια να είναι?
2.όντας 3 άτομα,είναι καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να κινηθούμε αυτόνομα? και πόσο δύσκολη είναι η οδήγηση στην Σκωτία?
3. ποια είναι τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που θα προτείνατε σε κάποιον να επισκεφθεί??
επειδή δεν έχω ιδέα από την περιοχή,κάθε ιδέα,γνώμη ή συμβουλή θα μου είναι πολύ χρήσιμη στο να ξεκινήσω να οργανώνω το ταξίδι μου και να επανέλθω αργότερα με περισσότερες απορίες.
θα σου πρότεινα να μείνεις σίγουρα στο Εδιμβούργο και στο Ινβερνές.
(αν δεν σου αρέσει να αλλάζεις πολλά ξενοδοχεία)
Ακόμα ,μην φοβηθείς καθόλου να νοικιάσεις αυτοκίνητο , συνηθίζεις αμέσως την οδήγηση ,είναι πολύ εύκολο να κινηθείς στην Σκωτία(και απαραίτητο κατα τη γνώμη μου).
Εγώ είχα μείνει 3 μέρες στο Εδιμβούργο, χωρίς αυτοκίνητο(δεν το χρειάζεσαι στην πόλη)Στη συνέχεια πήραμε το αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο , κάναμε 1 διαν/ση στο Luss(πανέμορφο,παραλίμνιο χωριό στη Λοχ Λόμοντ) ,2 διαν/σεις στο Ινβερνές ,1 στο St Andrews(ανατολική ακτή).Θα ήθελα να κάνω και 1 διαν/ση στο νησί Σκάι(αλλά δεν ήταν εφικτό)
Με αυτό τον τρόπο μοιράζεις τις αποστάσεις και βλέπεις πολλά μέρη.
Στο Ινβερνές προτείνω ανεπιφύλακτα το καταπληκτικό http://www.traffordbankguesthouse.co.uk/
(αν πας θα με θυμηθείς)
Στο Εδιμβούργο έμεινα στο πανέμορφο http://www.23mayfield.co.uk/
Καλή προετοιμασία!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Eftichia μου,σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.τα σ/κ θα περιμένω και τις προτάσεις της underwater (και όποιου άλλου γνωρίζει και θα ήθελε να βοηθήσει) για να κάνω ένα γενικό πλάνο το οποίο έπειτα θα το θέσω υπ'όψιν σας ώστε να μπορέσω να καταλήξω στο τελικό μου πρόγραμμα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
θα σου πρότεινα να μείνεις σίγουρα στο Εδιμβούργο και στο Ινβερνές.
(αν δεν σου αρέσει να αλλάζεις πολλά ξενοδοχεία)
Ακόμα ,μην φοβηθείς καθόλου να νοικιάσεις αυτοκίνητο , συνηθίζεις αμέσως την οδήγηση ,είναι πολύ εύκολο να κινηθείς στην Σκωτία(και απαραίτητο κατα τη γνώμη μου).
Εγώ είχα μείνει 3 μέρες στο Εδιμβούργο, χωρίς αυτοκίνητο(δεν το χρειάζεσαι στην πόλη)Στη συνέχεια πήραμε το αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο , κάναμε 1 διαν/ση στο Luss(πανέμορφο,παραλίμνιο χωριό στη Λοχ Λόμοντ) ,2 διαν/σεις στο Ινβερνές ,1 στο St Andrews(ανατολική ακτή).Θα ήθελα να κάνω και 1 διαν/ση στο νησί Σκάι(αλλά δεν ήταν εφικτό)
Αν πάει κάποιος χωρίς αμάξι,με λεωφορείο από Γλασκώβη στο Luss,αξίζει να αφιερώσει κάποιες;ώρες;
μπορείς από κεί να περπατήσεις κατά μήκος(υπάρχει περιπατητικό μονοπάτι)της λίμνης;
Για το Balloch ποιά η γνώμη σας;έτσι όπως τα βλέπω στο χάρτη το Balloch φαίνεται πιό "απλωμένο"σε σχέση με το Luss.Αν έχει να επιλέξει κάποιος ανάμεσα στα δύο για ημερήσια εκδρομή από Γλασκώβη τι θα προτείνατε;[/quote]
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom