Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ναι δεν ήξερα να τους σκάσω 100 λιρες για τουρ! Και δεν τα τρώω καλύτερα σε σολομό, μπακαλιάρο και angus burger που είναι και τέλεια;;;
:haha: :haha: :haha:
Εγώ πάντως έκανα βόλτα στους εξωτερικούς χώρους χωρίς να δώσω μία και ήταν πανέμορφα....
DSC_0425.JPG

DSC_0431.JPG

DSC_0437.JPG

DSC_0444.JPG


Εμείς και κάτι εργαζόμενοι ήταν εκεί....ήταν 20:00 όμως
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ναι, γενικά σε αυτή τη περιοχή όλα είναι στο θεό, καθώς είναι απο τα πιο τουριστικά μέρη..... Όσο πιο βόρεια πας τόσο καλυτερεύουν οι τιμές.
Ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που συναντώ τόσο ακριβές τιμές στο παρόν ταξίδι.
Τι ρωτάς ποιητή; Αν είναι καλά να βρεις εκεί κατάλυμα; Γιατί έχεις βάλει αποφυγή διοδίων; Έβαλαν διόδια;;; :shock:
Ναι αυτό εννοώ αν εκείνο το σημείο μετά την τελευταία εξόρμηση και πριν το Glencoe είναι καλά.

Χαχαχα διόδια έχω βάλει να μην έχει στην Αθήνα κάτι που έκανα σήμερα και είχε μείνει απλά. 😂
Δεν το ξέρεις; Ντροπήηηηη :haha: Το νησί Σκάι ανήκει στις εσωτερικές Εβρίδες :)
Τελικά όσο ζεις.... Μαθαίνεις... 😀
Ε καλά αν μιλάμε για τέτοιες τιμές εννοείται πως όχι. Αλλά είσαι σίγουρος;
Έχει και ποιο οικονομικά όντως. Θα το δουμε. Πιστεύετε είναι must να πάμε ;
Ναι δεν ήξερα να τους σκάσω 100 λιρες για τουρ! Και δεν τα τρώω καλύτερα σε σολομό, μπακαλιάρο και angus burger που είναι και τέλεια;;;
:haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που συναντώ τόσο ακριβές τιμές στο παρόν ταξίδι.
Το ΗΒ είναι ακριβή χώρα και ειδικότερα η Σκωτία (στα τουριστικά μέρη) είναι επίσης πολύ ακριβή για τα ελληνικά δεδομένα....

Ναι αυτό εννοώ αν εκείνο το σημείο μετά την τελευταία εξόρμηση και πριν το Glencoe είναι καλά.
Το σημείο που μου δείχνεις είναι στην είσοδο της νήσου Σκάι και δεν έχει καμία σχέση με το Γκλενκόε....Αυτό το σημείο είναι ιδανικό για τη 3η διανυκτέρευση, αφού δείτε το νησί Σκάι!
Πιστεύετε είναι must να πάμε ;
Μust για μένα είναι ότι θέλω να δω εγώ με βάση τα ενδιαφέροντα μου! Εγώ προσωπικά ήθελα να κάνω τουρ αλλά δεν πρόλαβα....φεύγοντας απο το Ελγιν για Σπέισαϊντ στο πρώτο αποστακτήριο που σταμάτησα δεν πρόλαβα το τελευταίο τουρ δυστυχώς.....εννοείται οτι στα επόμενα δύο το ίδιο. Αν κάτι αναπολώ σίγουρα σε αυτό το ταξίδι μου είναι που πήγα στο Σπέισαϊντ και όταν ξαναπάω θα φροντίσω να κάνω ένα τέτοιο τουρ!
Ρώτα τον εαυτό σου αν τον ενδιαφέρουν τα τουρ γευσιγνωσίας και κυρίως τα τουρ παραδοσιακής παραγωγής ποτών και θα λάβεις τη σωστή απάντηση! Εμένα με ενδιαφέρουν, εσένα;
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το ΗΒ είναι ακριβή χώρα και ειδικότερα η Σκωτία (στα τουριστικά μέρη) είναι επίσης πολύ ακριβή για τα ελληνικά δεδομένα....
Ναι, αλλά εως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τις κρατήσεις. Πιο φτηνά μου βγαίνει εκεί, πάρα στην Δημητσάνα.
Το σημείο που μου δείχνεις είναι στην είσοδο της νήσου Σκάι και δεν έχει καμία σχέση με το Γκλενκόε....Αυτό το σημείο είναι ιδανικό για τη 3η διανυκτέρευση, αφού δείτε το νησί Σκάι!
Ναι για αυτή την μέρα ήθελα να πω. Δικό μου λάθος. Οπότε;


Μust για μένα είναι ότι θέλω να δω εγώ με βάση τα ενδιαφέροντα μου! Εγώ προσωπικά ήθελα να κάνω τουρ αλλά δεν πρόλαβα....φεύγοντας απο το Ελγιν για Σπέισαϊντ στο πρώτο αποστακτήριο που σταμάτησα δεν πρόλαβα το τελευταίο τουρ δυστυχώς.....εννοείται οτι στα επόμενα δύο το ίδιο. Αν κάτι αναπολώ σίγουρα σε αυτό το ταξίδι μου είναι που πήγα στο Σπέισαϊντ και όταν ξαναπάω θα φροντίσω να κάνω ένα τέτοιο τουρ!
Ρώτα τον εαυτό σου αν του αρέσουν τα τουρ γευσιγνωσίας και κυρίως τα τουρ παραδοσιακής παραγωγής ποτών και θα λάβεις τη σωστή απάντηση! Εμένα μου αρέσουν, εσένα;
Εννοείται πως θα ήθελα να δω κάτι τέτοιο. Θα το τσεκάρω και βλέπουμε. 😀
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλησπέρα όμορφη τραβελστοριτικη παρέα.. θέλω να κλείσω ταξιδι στο Εδιμβούργο κ χρειάζομαι την βοήθεια σας..το ταξίδι θα είναι απ 4-11/11..4-7 διαμονή Εδιμβούργο από 7 θέλω να κάνω εκδρομή τα χαιλαντς πιυ να περιλαμβάνει το isle of skye..είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω τουρ οργανωμένο ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο?ποιο τουρ θα προτείνατε? Επίσης αν προτείνετε αυτοκίνητο ποια διαδρομή κ πιυ 2 βραδιά διανυκτέρευση?βοήθεια please!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα όμορφη τραβελστοριτικη παρέα.. θέλω να κλείσω ταξιδι στο Εδιμβούργο κ χρειάζομαι την βοήθεια σας..το ταξίδι θα είναι απ 4-11/11..4-7 διαμονή Εδιμβούργο από 7 θέλω να κάνω εκδρομή τα χαιλαντς πιυ να περιλαμβάνει το isle of skye..είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω τουρ οργανωμένο ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο?ποιο τουρ θα προτείνατε? Επίσης αν προτείνετε αυτοκίνητο ποια διαδρομή κ πιυ 2 βραδιά διανυκτέρευση?βοήθεια please!!
Καλησπέρα. Διάβασε μερικές σελίδες πίσω σε αυτό το νήμα. Έχουν γραφτεί πράγματα γι αυτό που ρωτάς. Για τουρ οργανωμένο δεν γνωρίζω, αλλά για ενοικίαση αυτοκινήτου τα έχω γράψει ήδη. Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πάνω σε αυτά που έχω γράψει μου λες.
 

christoscorfu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
καλησπέρα, επισκέφτηκα τον Αύγουστο 4 μέρες Inverness κ 4 Εδιμβούργο. Αυτό που έχω να σου πώ και είναι καθαρά προσωπική γνώμη. Νοίκιασε αμάξι απο το Edinburgh Airport και αναλόγως την ώρα που φτάνεις πήγαινε απευθείας isle of skye (Portree - είναι σχετικά κεντρικά (αν βρείς κατάλυμα - και αν βρείς αν είναι σε καλή τιμή)). Ειδάλως κοίτα να κλέισεις κοντά στο isle of skye γιατί θέλει minimum 2 μερες. Αν μπορείς παραπάνω ακόμα καλύτερα. Να ξέρεις όμως οτι γενικα η οδήγηση είναι πολύ δύσκολη - όχι μόνο λόγω δεξιοτοίμονου αλλά και λόγω του οτι οι δρόμοι δεν....λόγω του οτι πολλά κομμάτια (στο isle of skye - όλα) είναι μία μία λωρίδα. Αν μείνεις κοντά στην είσοδο του isle θα σου πρότεινα να αφιρώσεις και μία μέρα, αν όχι οδηγικά, τότε με το τρένο, την διαδρομή απο Kyle of Lochalsch στο Inverness. Εδιμβούργο σαν πόλη μπορείς να την δείς και σε μιάμιση μέρα . Ειδικά αν έχει τα έργα του καλοκαιριού (επισκευάζονται πάαρα πολλά κομματια και ήταν σαν εργοτάξιο) τότε και μία είναι καλά. Όπωσδήποτε στο Εδιμβούργο πάρε το λεωφορείο που σε κάνει city tour.. Συνοπτικότατα αυτά .
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. 2 ερωτήσεις (προς το παρών) :

1) Από το αεροδρόμιο Εδιμβούργου για παλιά πόλη προτείνεται ταξί ή τα μέσα που προτείνει το Google Maps; Το ταξί πόσο παίζει;

2) Ποια η γνώμη σας για τα Dead / Ghost Tours ; Χαζομαριτσα η αξίζει;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Από το αεροδρόμιο στη πόλη λεωφορείο ή τραμ, αναλόγως τι βολεύει και που πας.
Επισης συμφέρει να βγάλεις ημερήσιο εισιτήριο ΜΜΜ, εμείς τα χρησιμοποιήσαμε πολύ και συμφέρει. Εξαρτάται και που μένεις βέβαια.
Τα τουρς αυτού του είδους έχουν τη πλάκα τους αλλά δεν έκοψα και φλέβα. Φλέβα έκοψα με τη πόλη. Μη χάσεις να πας dean village και να περπατήσεις δίπλα στο ποταμι μέχρι Stockbridge (ή και αντίθετα).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom