Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Από το αεροδρόμιο στη πόλη λεωφορείο ή τραμ, αναλόγως τι βολεύει και που πας.
Επισης συμφέρει να βγάλεις ημερήσιο εισιτήριο ΜΜΜ, εμείς τα χρησιμοποιήσαμε πολύ και συμφέρει. Εξαρτάται και που μένεις βέβαια.
Μένουμε στην περιοχή 7 Minto Street, EH9 1RG, μια ευθεία από την παλιά πόλη. Οπότε θεωρώ είναι προτιμότερο να περπατήσουμε την πόλη, όσο περισσότερο γίνεται.
Τα τουρς αυτού του είδους έχουν τη πλάκα τους αλλά δεν έκοψα και φλέβα.
Το βλέπουμε μήπως και..
Φλέβα έκοψα με τη πόλη.
Είμαι σίγουρος...
Μη χάσεις να πας dean village και να περπατήσεις δίπλα στο ποταμι μέχρι Stockbridge (ή και αντίθετα).
Ωραία πρόταση. Δεν το είχα βάλει έως τώρα το Dean Village στο πρόγραμμα. Ευχαριστούμε.
Visitor Guide - Lothian Buses (δες τέρμα κάτω για τα λεωφορεία) και για τα τραμς μέσα στη πόλη Homepage | Edinburgh Trams . Το ταξί τι το θες;.....
Θα τα κοιτάξω. Το ταξί μόνο για να κερδίσουμε χρόνο.
Το ταξί πάντως κάνει γύρω στα 40 Ευρώ
Άσε, θα πάρουμε συγκοινωνία 😂
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλησπέρα. 2 ερωτήσεις (προς το παρών) :

1) Από το αεροδρόμιο Εδιμβούργου για παλιά πόλη προτείνεται ταξί ή τα μέσα που προτείνει το Google Maps; Το ταξί πόσο παίζει;

2) Ποια η γνώμη σας για τα Dead / Ghost Tours ; Χαζομαριτσα η αξίζει;
Μένουμε στην περιοχή 7 Minto Street, EH9 1RG, μια ευθεία από την παλιά πόλη. Οπότε θεωρώ είναι προτιμότερο να περπατήσουμε την πόλη, όσο περισσότερο γίνεται.


Το βλέπουμε μήπως και..

Είμαι σίγουρος...

Ωραία πρόταση. Δεν το είχα βάλει έως τώρα το Dean Village στο πρόγραμμα. Ευχαριστούμε.

Θα τα κοιτάξω. Το ταξί μόνο για να κερδίσουμε χρόνο.

Άσε, θα πάρουμε συγκοινωνία 😂
Μόλις γύρισα από ταξίδι Εδιμβούργο Γλασκωβη κ χαιλαντς...απο το αεροδρόμιο υπάρχει το 100 που σε παει στο κέντρο της πόλης με 4,5 £το ατομο..τα τους αυτά είναι πολύ τουριστικά αλλά διασκεδαστικα..ότι άλλο χρειαστείς εδώ ειμαστε
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
@Sassenach77 σε ευχαριστώ πολύ.. όλα πήγαν τελεια σύμφωνα με το πρόγραμμα που βγάλαμε.. η οδήγηση κ τα χλμ βγήκαν άψογα...λάτρεψα το ομπαν...χωρίς την πολύτιμη βοήθεια σου δεν θα ηταν το ιδιο ταξιδι...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
1) Από το αεροδρόμιο Εδιμβούργου για παλιά πόλη προτείνεται ταξί ή τα μέσα που προτείνει το Google Maps; Το ταξί πόσο παίζει;
Λεωφορείο και είσαι στην πόλη σε 30 λεπτά το πολύ, δεν υπάρχει λόγος για κάτι άλλο. Κλείσε εισιτήρια από πριν, 7,5 λίρες κόστος μετ επιστροφής, το επίσημο site εδώ.
2) Ποια η γνώμη σας για τα Dead / Ghost Tours ; Χαζομαριτσα η αξίζει;
Δες την ιστορία μου για να πάρεις μια γεύση. Για μένα ναι, για 13 ευρώ και μια ώρα ήταν καλά, πέρα από τα κελάρια της πόλης έκανες και μια μινι ξενάγηση μαθαίνοντας ιστορικά στοιχεία. Δεν είναι κάτι ουαου, έχει όμως την πλάκα του.
Μένουμε στην περιοχή 7 Minto Street, EH9 1RG, μια ευθεία από την παλιά πόλη. Οπότε θεωρώ είναι προτιμότερο να περπατήσουμε την πόλη, όσο περισσότερο γίνεται.
Η πόλη είναι υπέροχη για περπάτημα παρόλο που μένετε λίγο μακριά, ελπιζω να βοηθήσει ο καιρός.
Δεν το είχα βάλει έως τώρα το Dean Village στο πρόγραμμα.
Οπωσδήποτε!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εκεί που μένετε θα χρειαστείτε εκτός από το λεωφορείο από και προς το αεροδρόμιο κ τοπικά λεωφορεία. Οπωσδήποτε βγάλτε ημερήσια εισιτήρια, κατεβάστε την εφαρμογή της lothian για εισιτήρια κ αγόραζε από εκεί κ δείχνε τα στον οδηγό καθώς μπαίνεις.
Επίσης, εγώ δε το ήξερα, χρησιμοποιείς το κινητό κανονικά σαν να είσαι ΕΕ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μόλις γύρισα από ταξίδι Εδιμβούργο Γλασκωβη κ χαιλαντς...απο το αεροδρόμιο υπάρχει το 100 που σε παει στο κέντρο της πόλης με 4,5 £το ατομο..τα τους αυτά είναι πολύ τουριστικά αλλά διασκεδαστικα..ότι άλλο χρειαστείς εδώ ειμαστε
Ευχαριστούμε Θαλια. Σε είδαμε στο Facebook 😁 Μου βγάζει ότι την ίδια διαδρομή την κάνει και το Tram από το αεροδρόμιο. Τι να προτιμήσουμε; Tram η το 100 λεωφορείο;
Επίσης, εγώ δε το ήξερα, χρησιμοποιείς το κινητό κανονικά σαν να είσαι ΕΕ.
Ναι, το είχα δει πριν καιρό που το είχα ψάξει.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Ευχαριστούμε Θαλια. Σε είδαμε στο Facebook 😁 Μου βγάζει ότι την ίδια διαδρομή την κάνει και το Tram από το αεροδρόμιο. Τι να προτιμήσουμε; Tram η το 100 λεωφορείο;

Ναι, το είχα δει πριν καιρό που το είχα ψάξει.
Εγω προτίμησα το 100...εύκολα.. έξω από το αεροδρόμιο.. πληρώνεις με κάρτα στον οδηγό.. το άλλο δεν το έψαξα.. η τιμή πάντως για λεωφορείο είναι 4,5 λίρες το ατομο ανά διαδρομή
 

arris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπέρα στην κοινότητα, έκλεισα πρόσφατα ταξίδι στο Εδιμβούργο αρχές Μαίου και για 4 διανυκτερεύσεις και εγω 2 ερωτησούλες:
Για ξενοδοχείο να κοιτάξω γύρω από την παλιά πόλη;
Επίσης την τελευταία μέρα σκέφτομαι να βάλω μια μονοήμερη στα highlands και μάλλον την παρακάτω που φαίνεται πιο βατή:
Loch Lomond, Stirling Castle & the Kelpies | Timberbush Tours.
Να σημειώσω ότι θα έχουμε και παιδί μαζί μας, ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Last edited:

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
καλησπέρα στην κοινότητα, έκλεισα πρόσφατο ταξίδι στο Εδιμβούργο αρχές Μαίου και για 4 διανυκτερεύσεις και εγω 2 ερωτησούλες:
Για ξενοδοχείο να κοιτάξω γύρω από την παλιά πόλη;
Επίσης την τελευταία μέρα σκέφτομαι να βάλω μια μονοήμερη στα highlands και μάλλον την παρακάτω που φαίνεται πιο βατή:
Loch Lomond, Stirling Castle & the Kelpies | Timberbush Tours.
Να σημειώσω ότι θα έχουμε και παιδί μαζί μας, ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Εμείς μείναμε σε Travelodge όχι κεντρικό αλλά είχε δωρεάν πάρκινγκ και λεωφορείο ακριβώς έξω από το ξενοδοχείο γιατί ήταν όλα πανάκριβα τα υπόλοιπα. Εκδρομή στα highlands δεν πήγαμε γιατί νομίζω θα ήταν κουραστικό για μονοήμερο και θα ήταν καλό να έχεις μέρες πολλές και διανυκτέρευση για να τα απολαύσεις αλλά φυσικά μπορεί και να χάσαμε εμείς που δεν πήγαμε έστω μονοήμερη :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
καλησπέρα στην κοινότητα, έκλεισα πρόσφατα ταξίδι στο Εδιμβούργο αρχές Μαίου και για 4 διανυκτερεύσεις και εγω 2 ερωτησούλες:
Για ξενοδοχείο να κοιτάξω γύρω από την παλιά πόλη;
Επίσης την τελευταία μέρα σκέφτομαι να βάλω μια μονοήμερη στα highlands και μάλλον την παρακάτω που φαίνεται πιο βατή:
Loch Lomond, Stirling Castle & the Kelpies | Timberbush Tours.
Να σημειώσω ότι θα έχουμε και παιδί μαζί μας, ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ωραια εκδρομουλα ειναι μεχρι Lomond αλλα μην πιστευεις οτι θα δεις highlands. Τα δραματικα τοπια ειναι απο Glencoe και πανω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για ξενοδοχείο να κοιτάξω γύρω από την παλιά πόλη;
Εξαρτάται από το μπατζετ σου. Κατά κανόνα πάντως όσα είναι στην παλιά πόλη είναι ακριβά. 1-1,5 χιλιόμετρο μακριά απ' το κέντρο μπορείς να βρεις φυσιολογικές τιμές. Μη σε τρομάζει η απόσταστη, περπατιέται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κι αν δεν περπατιεται, κλείσε κάπου κοντά σε στάση λεωφορείου να σε πηγαινοφέρνει. Εμείς μέναμε στα 2-2.5χλμ από κέντρο, σε ωραία γειτονιά με εστιατόρια κτλ κ χρησιμοποιήσαμε κατά κόρον λεωφορείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom