Κροατία Βοήθεια για Ζαγκρεμπ

Μηνύματα
23
Likes
6
Χαιρετώ όλη την ομάδα!!! Τον Απρίλιο, μετά το Πάσχα λέμε να επισκεφτούμε το Ζάγκρεμπ! Θα ήθελα λοιπόν οποίος γνωρίζει να μου δώσει μερικές πληροφορίες, για αξιοθέατα, που είναι καλύτερα να μείνουμε(βασικό αυτό SOS!!!) και σχετικά για διασκέδαση και φαγητό. Είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτώ ένα μέρος που δεν έχει επισκεφτεί κάποιος φίλος ή γνωστός για να με κατατοπίσει! Οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή!!! Ευχαριστώ 😉
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Χαιρετώ όλη την ομάδα!!! Τον Απρίλιο, μετά το Πάσχα λέμε να επισκεφτούμε το Ζάγκρεμπ! Θα ήθελα λοιπόν οποίος γνωρίζει να μου δώσει μερικές πληροφορίες, για αξιοθέατα, που είναι καλύτερα να μείνουμε(βασικό αυτό SOS!!!) και σχετικά για διασκέδαση και φαγητό. Είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτώ ένα μέρος που δεν έχει επισκεφτεί κάποιος φίλος ή γνωστός για να με κατατοπίσει! Οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή!!! Ευχαριστώ 😉
Καποιοι συμφορουμιτες-ιτισες έχουν γράψει σχετικα πρόσφατα ιστορίες απο Ζαγκρεμπ με πολύ ωραίες πληροφορίες.. Οσον αφορα το που θα μείνεις το Ζαγκρεμπ ειναι μικρο γενικά, η καλύτερα να πω ότι τα αξιοθεατα ειναι μαζεμενα(νομίζω οτι πιο πολυ περπάτησα για να παω στο γήπεδο μπασκετ), οπότε αν βάλεις ως σημειο αναφοράς για παράδειγμα τη main square οτιδήποτε σε απόσταση 10 --20 λεπτών με τα πόδια ειναι καλη επιλογή θα έλεγα...
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Χαιρετώ όλη την ομάδα!!! Τον Απρίλιο, μετά το Πάσχα λέμε να επισκεφτούμε το Ζάγκρεμπ! Θα ήθελα λοιπόν οποίος γνωρίζει να μου δώσει μερικές πληροφορίες, για αξιοθέατα, που είναι καλύτερα να μείνουμε(βασικό αυτό SOS!!!) και σχετικά για διασκέδαση και φαγητό. Είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτώ ένα μέρος που δεν έχει επισκεφτεί κάποιος φίλος ή γνωστός για να με κατατοπίσει! Οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή!!! Ευχαριστώ 😉
Τον Αύγουστο έμεινα στο Hotel National και στο Hotel Meridijan 16 είναι 2 χλμ από την κεντρική πλατεία δίπλα στον Bus station, το πρώτο καλύτερο. Περπατιέται εύκολα ειδικά στην Ivana Tkalcica θα βρεις καφέ και εστιατόρια ουκ ολίγα!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
που είναι καλύτερα να μείνουμε
Κέντρο και μόνο, για κανέναν άλλο λόγο πιο μακριά, συμφωνώ με @Hayate , ότι πιο κοντά στην πλατεία Josip Jelačić.

Αν θέλεις έχω γράψει αναλυτικότερα για την πόλη στην ιστορία μου εδώ.
 
Μηνύματα
23
Likes
6
Κέντρο και μόνο, για κανέναν άλλο λόγο πιο μακριά, συμφωνώ με @Hayate , ότι πιο κοντά στην πλατεία Josip Jelačić.

Αν θέλεις έχω γράψει αναλυτικότερα για την πόλη στην ιστορία μου εδώ.
Διαβάζοντας την ιστορία σου σκάλωσα λίγο... Δεν είχα σκεφτεί καθόλου την περίπτωση του διαβατηρίου και φυσικά είχα προετοιμάστει για να ταξιδέψω με την ωραιότατη ταυτοτητουλα μου! πες μου ότι δεν πρέπει να τρέχω να βγάλω διαβατήριο 😳😳
Επίσης συνάλλαγμα φαντάζομαι Να μήν κάνουμε στο αεροδρόμιο σωστά;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν είχα σκεφτεί καθόλου την περίπτωση του διαβατηρίου και φυσικά είχα προετοιμάστει για να ταξιδέψω με την ωραιότατη ταυτοτητουλα μου! πες μου ότι δεν πρέπει να τρέχω να βγάλω διαβατήριο 😳😳
Φυσικά και δε πρέπει να τρέχεις για διαβατήριο, μπαίνεις κανονικότατα με ταυτότητα. Η αναφορά μου είναι απλά και μόνο στο γεγονός ότι σε τέτοιες χώρες (Κροατία, Σερβία,Ρουμανία) μπαίνεις πιο γρήγορα αν έχεις διαβατήριο στα χέρια σου.

Επίσης συνάλλαγμα φαντάζομαι Να μήν κάνουμε στο αεροδρόμιο σωστά;
Σωστά, αυτός είναι γενικός κανόνας. Στην Κροατία βέβαια δε χρειάζεται πλέον, μπήκαν στην πραγματικότητα του ευρώ εδώ και 22 μέρες!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
216
Likes
455
να ξερεις ομως, οτι οι Ελληνικες ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες ληγουν σε 15 χρονια , απο την ημερομηνια εκδοσης... οποτε ελεγξε αν η ταυτοτητα σου , εχει εκδοθει μετα τον Μαιο του 2008...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom