Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εμενα η μυρωδιά απο τα φαγητά με χάλαγε πολυ.... Ηταν κ καλοκαίρι με απίστευτη υγρασία... Αφού έκανα 5 χρονια να πάω σε κινέζικο.... Κ θα κανω αλλα 5 μου φαινεται να ξαναπάω. Αλλα τα δικά μας κινέζικα ειναι πολυ πιο lite! Καμία σχέση! Αηδιαστικές όντως οι ροχαλες αλλα κ οτι έτριβαν μονίμως όλοι τις κοιλιές τους!με ζέστη κ υδρωτιλα μπλιαζ!!!! Αλήθεια τα μωρά τα εχουν ακομα χωρις παμπερς η τα ανακάλυψαν?
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Και όμως στα hostel είναι πιο πιθανόν να βρεις άτομα που μιλάνε αγγλικά απ' ότι στα μεσαίας κατηγορίας ξενοδοχεία (τάδε έφη Lonely Planet). Γι' αυτό άλλωστε έκλεισα εκεί...
panius μπράβο, όλα αυτά που γράφτηκαν δε σε πτοούν, το λέει η καρδιά σου, θα πας. Εγώ θα αναζητούσα πιο ασφαλείς προορισμούς, Συρία ας πούμε ή έστω Ουκρανία.Νομίζω ότι είναι καιρός και το παρόν θέμα να μετονομαστεί σε "Βοήθειαααα!!! η Κίνα!!"
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Και όμως στα hostel είναι πιο πιθανόν να βρεις άτομα που μιλάνε αγγλικά απ' ότι στα μεσαίας κατηγορίας ξενοδοχεία (τάδε έφη Lonely Planet). Γι' αυτό άλλωστε έκλεισα εκεί... ;)
Στα "δυτικότροπα" hostel, ναι. Αν π.χ. στο Πεκίνο πας να μείνεις στη Wudaoying, ναι, έχεις τεράστια πιθανότητα να μιλάνε οι πάντες Αγγλικά (επειδή ακριβώς δε θα είναι Κινέζοι). Και θα έχεις τα KFC και τα Costa Coffee μες στα πόδια σου. Το ερώτημα όμως είναι αν αυτό το θές...
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Στα "δυτικότροπα" hostel, ναι. Αν π.χ. στο Πεκίνο πας να μείνεις στη Wudaoying, ναι, έχεις τεράστια πιθανότητα να μιλάνε οι πάντες Αγγλικά (επειδή ακριβώς δε θα είναι Κινέζοι). Και θα έχεις τα KFC και τα Costa Coffee μες στα πόδια σου. Το ερώτημα όμως είναι αν αυτό το θές...
Αν εννοείς την περιοχή βόρεια της απαγορευμένης πόλης, κοντά στο Drum Tower θα είμαι εντελώς αντίθετα, κοντά στην Τιεναμέν. Χαίρομαι πάντως που την ανέφερες, να την έχω στα υπόψιν, αν νιώσω χαμένος στη μετάφραση...

panius μπράβο, όλα αυτά που γράφτηκαν δε σε πτοούν, το λέει η καρδιά σου, θα πας. Εγώ θα αναζητούσα πιο ασφαλείς προορισμούς, Συρία ας πούμε ή έστω Ουκρανία.Νομίζω ότι είναι καιρός και το παρόν θέμα να μετονομαστεί σε "Βοήθειαααα!!! η Κίνα!!"
Με τρομάζεις!!! Αν ακυρώσω, εσύ θα φταις να το ξέρεις και θα μου κάνεις και refund τα αεροπορικά :bleh:

Λοιπόν, το πρόγραμμα θα είναι πάνω κάτω ως εξής:

26/4: Άφιξη Πεκίνο
27/4: Πεκίνο
28/4: Τρένο για Pingyao
29/4: Tρένο για Xian
30/4: Xian
1/5: Τρένο για Πεκίνο
2/5 έως 5/5: Πεκίνο
6/5: Αναχώρηση από Πεκίνο ξημερώματα...

Πώς σας φαίνεται; Να το αφήσω; Όλα τα τρένα θα είναι bullet trains, οπότε υπολογίζω μια γεμάτη μέρα στο Pingyao, έτσι για να πιάσω το feelling της παλιάς Κίνας και μιάμιση μέρα στο Xian για τον πήλινο στρατό. Έλεγα να βάλω και άλλη μια μέρα στο Xian, αλλά βλέπω ότι η πόλη δεν είναι και τόσο γραφική (αν εξαιρέσεις τη μουσουλμανική συνοικία), οπότε καλά δεν είναι μιάμιση μέρα;
Επίσης προτάσεις για ξενοδοχεία σε Pingyao και Xian? Εφόσον θα μείνω σε χόστελ στο Πεκίνο, επιτρέπω στον εαυτό μου κάτι πιο πολυτελές στις άλλες πόλεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν εννοείς την περιοχή βόρεια της απαγορευμένης πόλης, κοντά στο Drum Tower θα είμαι εντελώς αντίθετα, κοντά στην Τιεναμέν. Χαίρομαι πάντως που την ανέφερες, να την έχω στα υπόψιν, αν νιώσω χαμένος στη μετάφραση...
Αυτό που έγραψα είναι ένα hutong (στενάκι) ακριβώς πίσω από το Confucius Temple, γεμάτο με hostels, boutique hotels και διάφορα άλλα "δυτικά".
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Hostel στην Κίνα; Υπερβολικά θαραλλέο σε βρίσκω... :)
Σε τρία έμεινα στην Κίνα προ δεκαετίας και έπαθα πλάκα με το πόσο άψογα λειτουργούσαν, από την καθαριότητα μέχρι το φαγητό. Για τα ξενοδοχεία της χώρας έχω την ακριβώς αντίθετη εντύπωση...

Ανεξαρτήτως κατηγορίας καταλλύματος, το πιο δύσκολο είναι να μιλάνε Αγγλικά
Βασικά τα μόνα μέρη στην Κίνα όπου εχεις εγγύηση ότι όλοι θα μιλάνε Αγγλικά της προκοπής είναι τα χόστελ.

Γενικά θα σου σινιστούσα να μην λαμβάνεις υπόψη σου απόψεις από άτομα που δεν έχουν ιδία εμπειρία. Όσο για το αν θα νιώσεις άβολα, δε βλέπω το λόγο. Πριν λίγες μέρες έμεινα σε χόστελ στο Χόλιγουντ και ήμουν κάτω από το μέσο όρο των πελατών ηλικιακά...
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Γεια σας,θα πάω οχτώ μέρες Hongkong και σκέφτομαι τις τέσσερις να πάω η Taiwan που ήθελα αρχικά η Fenghuang μετά από κάποιες αναφορές του Yorgos,ποια είναι η γνώμη σας;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας,θα πάω οχτώ μέρες Hongkong και σκέφτομαι τις τέσσερις να πάω η Taiwan που ήθελα αρχικά η Fenghuang μετά από κάποιες αναφορές του Yorgos,ποια είναι η γνώμη σας;
Δεν είναι για 4 μέρες η Fenghuang. Θα πρέπει να βάλεις και κάτι ακόμη από την επαρχία του Hunan, εδώ μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες:
http://www.china.org.cn/top10/2012-09/23/content_26588598.htm

Το πανέμορφο Guilin δεν είναι απαγορευτικά μακριά για Κίνα* (κάπου 6 ώρες), ενω υπάρχει πτήση με ανταπόκριση από το αεροδρόμιο του Tongren (ΤΕΝ) της Fenghuang για Lijiang (LJG), που για μένα είναι η άλλη όμορφη πόλη της Κίνας. Αν πας σε αυτές τις δύο, θεωρώ ότι έχεις δει ό,τι ομορφότερο έχει αρχιτεκτονικά η χώρα σε αστικό ιστό (γιατί σε χωριά έχει άαααααπειρο υλικό αλλά θές ΠΟΛΥ περπάτημα, εγώ έμεινα 4 μήνες και πάλι δε θεωρώ πως είδα σημαντικό ποσοστό).

Αξίζει να τρέχεις σαν το Βέγγο μέσα σε 4 μέρες για να δεις αυτές τις δύο πόλεις; Εσύ θα το κρίνεις, για μένα ναι, με τα μπούνια. Θες μια γεμάτη μέρα για την καθεμιά, πες μιάμιση. Αν "χαλάσεις" και μισή μέρα για να φτάσεις σε κάθε μία, είναι μια θυσία που καρα-αξίζει τον κόπο κατά την άποψή μου. Αλλιώς κάνεις Fenghuang και Guilin, επίσης πανέμορφα.

*Το βασικότερο μειονέκτημα της Κίνας ως προορισμός είναι οι αποστάσεις. Είναι απλά τεράστιες και πολλές φορές στο ενδιάμεσο δεν υπάρχει κάτι το τρομερά ενδιαφέρον για να "σπάσεις" το ταξίδι. Υπό αυτό το πρίσμα, δεν είναι και τραγικές οι αποστάσεις που λέμε για Κίνα.

Καλώς ήρθες και στο φόρουμ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν είναι για 4 μέρες η Fenghuang. Θα πρέπει να βάλεις και κάτι ακόμη από την επαρχία του Hunan, εδώ μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες:
http://www.china.org.cn/top10/2012-09/23/content_26588598.htm
Το πανέμορφο Guilin δεν είναι απαγορευτικά μακριά για Κίνα*
To Yangshuo στο Guilin ειναι πλέον μόλις 2+ ώρες με το τραίνο από Guangzhou που με τη σειρά της δεν απέχει πολύ από Hong Kong. Mάλλον η πιο γοητευτική εναλλακτική για τη φίλη μας
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
To Yangshuo στο Guilin ειναι πλέον μόλις 2+ ώρες με το τραίνο από Guangzhou που με τη σειρά της δεν απέχει πολύ από Hong Kong. Mάλλον η πιο γοητευτική εναλλακτική για τη φίλη μας
Σωστός, προσοχή όμως στη βίζα διπλής εισόδου, την έχουν πατήσει πολλοί!
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
@Yorgoς ευχαριστώ για το καλωσόρισμα λίγα λόγια θα πω για σένα, είμαι μεγάλος fan σου, μου έχεις αλλάξεις όλο το τρόπο σκέψης ενός ταξιδιού διαβάζοντας σου όλες τις ιστορίες,είδη έχω αρχίσει να διαβάζω αρκετά βιβλία και ειδικά απo τόπους που πρόκειται να επισκεφτώ , πρόσφατα άρχισα την Ιστορία των λαών των Ηνωμένων πολιτειών(HOWARD ZINN) γιατί τον Αύγουστο θα πάω το πρώτο μεγάλο ταξίδι μου Νέα Υόρκη και Μαΐάμι επίσης ο τρόπος Ζωής σου είναι ότι πιο γεμάτο μπορεί να ζήσει κάποιος σε αυτή τη μικρή ζώη που έχουμε με τα δεδομένα βέβαια που έχει ο καθένας,απλά εσύ το έχεις τερματίσει, αυτά τα λίγα.Σχετικά με το ταξίδι θα είναι 10-11 μέρες σύνολο έχω βρει εισιτήρια Θεσσαλονίκη-Hong kong μέσω Μόσχας στα 480€ με stopover 20 και 22 ωρες στο γυρισμό,περιμένω μήπως πέσουν και αλλό βέβαια ,γιατι είναι για το πάσχα του 2017 το ταξιδι.
Οπότε το πρόγραμμα έχει ως εξής
-Δυο μέρες Μόσχα
-Τρεις μέρες Hong Kong
- τέσσερις μέρες Fenghuang μέσω gulin(στάση μια μέρα εκεί) που είδα οτι απο Guangzhou έχει λεωφορείο
η Fenghuang με τραίνο από Shenzhen που είναι ποιο γρήγορα ας είναι καλά το rome2rio.com
που έχει σχεδόν όλους τους τρόπους μεταφοράς από ενα σημείο στο άλλο και αφού φτάσω Fenghuang να πεταχτώ μονοήμερες στις μέρες που θα είμαι εκεί zhangjiajie (εθνικο παρκο) 4 μίση ώρες απόσταση και κάποιο κομμάτι του Σινικού τοίχους που διάβασα οτι είναι εκεί κοντά,θέλω να μένω Fenghuang γιατί από φωτογραφίες που έχω δει είναι ότι πιο εντυπωσιακό έχω δει τα τελευταία χρόνια και έχει τη μαγεία ότι είσαι στην Αρχαία Κίνα αν και με τα νέον το βραδι δεν το λες και τόσο αρχαίο :haha:

Οπότε είδη θα έχω επιβαρυμένο πρόγραμμα δε θέλω να πάρω και άλλες πτήσεις,μόνος θα το κάνω το ταξίδι αυτό δε νομίζω να έχω πρόβλημα ασφάλειας; απλά θέλει καλή προετοιμασία και ας είναι καλά η τεχνολογία μια βίζα transit για Ρωσία με διπλή είσοδο και μια για Κίνα θα χρειαστώ ,επίσης @Yorgos ένα καλό βιβλίο να προτείνεις για την ιστορία της Κίνας Θα ήθελα από σένα.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων @Yorgos
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Nα σαι καλά. Εγώ έπαθα πλάκα με τη Fenghuang, αλλά πήγα πριν 9 χρόνια, δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει, ήταν πάντως ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πόλη, με τους ντόπιους να τραγουδάνε όσο ψάρευαν με τις πιρόγες, τα φαναράκια το βράδυ κλπ, εκπληκτικά πραγματικά, άλλη εποχή, όπως και το Lijiang που να πας σε κάποιο επόμενο ταξίδι οπωσδήποτε.

Ασφάλεια δε νομίζω να έχεις ΚΑΝΕΝΑ θέμα, είναι ασφαλέστατη η Κίνα, όπως και το Χονγκ Κονγκ, αν θες κάνε μια online μη σου χαλάσει κανά δόντι, εγώ συνήθως κάνω μια worldnomads.com χωρίς απώλεια χρόνου και φτηνά και όποτε τους χρειάστηκα ήταν άψογοι.

To "This is China" που θα βρεις στη λίστα ήταν εξαιρετικό, πολύ καλή σύνοψη τόσων χιλιάδων ετών ιστορίας χωρίς να κουράζει.

  • Είχα αγοράσει μιαβιογραφία του Μάο από τον προσωπικό του ιατρό
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Private_Life_of_Chairman_Mao πολύ ενδιαφέρουσα.

  • Αυτό εδώ ήταν πολύ ιντριγαδόρικο
https://www.amazon.es/1421-Year-China-Discovered-America/dp/0061564893

  • Πολύ γνωστό βιβλίο για τη μεταφορά των "μορφωμένων" στην ύπαιθρο προκειμένου να νααμορφωθούν και να "ενωθούν με τις μάζες", εξαιρετική περιγραφή της ζωής στην Κίνα του Μάο
https://www.amazon.com/Wolf-Totem-Novel-Jiang-Rong/dp/0143115146
  • Εγώ που έχω μανία με την "Πολτιστική Επανάσταση", τρομάρα της, θα διάλεγα κι ένα από αυτά:
https://www.quora.com/What-is-the-best-book-on-the-Cultural-Revolution

Tώρα αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη περίοδος, ψάχνεις αναλόγως, αλλά αυτά είναι μια καλή αρχή. Στο Χονγκ Κονγκ μην παραλείψεις να πας στο πολύ μικρό μουσείο για τη σφαγή της Τιεν Αν Μεν, αυτοπλασάρεται κι ως το μικρότερο μουσείο στον κόσμο, για μένα εκπληκτικό ότι τέτοιο πράγμα υπάρχει εντός των ευρύτερων ορίων της κινεζικής επικράτειας και πολύ φιλότιμοι όσοι εργάζονται εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom