Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα σας,
Ετοιμάζομαι για Κίνα την επόμενη εβδομάδα, θα κάτσω 3 εβδομάδες αλλά μπορώ και 4!
ΔΕΝ θα πάω με γκρουπ, θα πάω μόνος και πρέπει να το οργανώσω όλο μόνος μου!

Τα μέρη που θέλω να επισκεφθώ είναι τα εξής:
1/ Beijing
2/Shanghai
3/ Suzhou
4/ Hong Kong
5/ Macau
6/ Guangzhou
7/ Yangshuo
8/ Guilin
9/ Fenghuang
10/ Xian

Θα μπορούσατε όσοι έχετε πάει να μου πείτε πως να διαμοιράσω τις μέρες στην κάθε πόλη αλλά και να προτείνετε αν θέλετε ίσως κάποια πόλη πιο σημαντική που μου χει ξεφύγει..
Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να τις δω σε αυτό το μήνα ή στις 3 εβδομάδες;
Γενικότερα ότι πληροφορία και να μου δώσετε είναι ευπρόσδεκτη!
Φεύγεις την επόμενη βδομάδα και δεν έχεις οργανώσει ακόμη τίποτα; Το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να οργανώσεις ο,τιδήποτε στον ελάχιστο χρόνο που έχεις.

Η Κίνα είναι μια χώρα δύσκολη έως πολύ δύσκολη στο να κινηθείς μόνος σου (μετάφραση: χωρίς κάποιον μαζί σου που να μιλάει κινέζικα και να σε γλυτώνει από πολύ χασομέρι μέχρι να βρεις άκρη στο ο,τιδήποτε θες να κάνεις) - με εξαίρεση, ίσως, την Σαγκάη (και μπορεί και Χονγκ Κόνγκ και Μακάο που δεν πήγα). Οι Κινέζοι δεν μιλούν αγγλικά. Αν μπορείς, βρες κάποια εφαρμογή μετάφρασης και κατέβασέ την στο κινητό σου. Ίσως σε βοηθήσει.

Εκτός κι αν θες να πας μόνο για να πεις ότι πήγες σε όλ' αυτά τα μέρη που αναφέρεις, νομίζω ότι ο χρόνος των 3 εβδομάδων δεν θα σου φτάσει και θα πρέπει να κάτσεις οπωσδήποτε 4. Με δεδομένο ότι δεν έχεις κανονίσει ακόμη τίποτα, υποθέτω ότι θα θέλεις να κινηθείς με ΜΜΜ (λεωφορεία και τραίνα και όχι αεροπλάνα που τα εισιτήρια είναι ακριβά - όχι ότι τα γρήγορα τραίνα είναι φτηνά αλλά τέλος πάντων). Επειδή δεν προλαβαίνεις πια να βγάλεις εισιτήρια τραίνων online από πριν, θεωρώ πολύ σημαντικό - τουλάχιστον - να βάλεις κάτω το χάρτη και να δεις πώς θα κινηθείς και να σημειώσεις τις διαδρομές για να ξέρεις τι θα ζητήσεις εκεί. Θα σε γλυτώσει από πολύ χρόνο και εκνευρισμούς - πίστεψέ με. Φρόντισε να οπλιστείς με μεγάλα αποθέματα υπομονής.

Εάν μπορείς, έχε τυπωμένους στα κινέζικα τους προορισμούς σου (ακόμη και το εστιατόριο που θες να πας να φας) ή - εφόσον μπορείς να συνεννοηθείς - ζήτα από το ξενοδοχείο να στο γράψουν σ'ένα χαρτί.

Για τ'αξιοθέατα δεν θα σου πω κάτι, αφού έχεις επιλέξει αυτούς τους προορισμούς κάτι θα έχεις στο μυαλό σου. Να σου πω μόνο ότι εκτός από τη Suzhou, στην πέριξ περιοχή έχει και άλλα μικρότερα και ομορφότερα μέρη που μπορείς να δεις. Απλά ψάξ'το όσο μπορείς (ανάλογα και με το τι θέλεις να κάνεις).

Καλή τύχη! :)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Χονγκ Κόνγκ και Μακάο υπάρχουν και πάρα πολλοί δυτικοί και μπορείς εύκολα να συνεννοηθείς στα Αγγλικά.Από κει και πέρα ακόμη και σε κεντρικούς σταθμούς τρένων σε Πεκίνο και Σανγκάι δεν καταλαβαίνουν τίποτα.Ούτε τις κινέζικες πόλεις για τις οποίες ήθελα να βγάλω εισιτήριο,προφανώς και τις έλεγα με διαφορετική προφορά από την Κινέζικη.
Συμφωνώ απόλυτα πως είναι δύσκολο να οργανώσεις ταξίδι στην Κίνα 1 βδομάδα πριν και για τόσα πολλά μέρη.Ξεκίνα να ρωτάς συγκεκριμένα πράγματα για την κάθε πόλη ξεχωριστά μήπως το σώσουμε ......
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Κίνα είναι μια χώρα δύσκολη έως πολύ δύσκολη στο να κινηθείς μόνος σου (μετάφραση: χωρίς κάποιον μαζί σου που να μιλάει κινέζικα και να σε γλυτώνει από πολύ χασομέρι μέχρι να βρεις άκρη στο ο,τιδήποτε θες να κάνεις) - με εξαίρεση, ίσως, την Σαγκάη (και μπορεί και Χονγκ Κόνγκ και Μακάο που δεν πήγα). Οι Κινέζοι δεν μιλούν αγγλικά. Αν μπορείς, βρες κάποια εφαρμογή μετάφρασης και κατέβασέ την στο κινητό σου. Ίσως σε βοηθήσει.
Στο Χόγκ Κόγκ και στο Μακαο (λιγότερο) μιλάνε από καλά ώς τέλεια Αγγλικά - δε θα έχεις πρόβλημα. Παραδόξως, κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στο Θιβέτ, όπου κάπου το 60% των Θιβετιανών και το 30% των Κινέζων που ήρθα σε επαφή μίλαγε λίγα τουλάχιστον Αγγλικά.

Στην υπόλοιπη Κίνα όμως... Το χάος. Θυμάμαι πρόσφατα ταρίφα στο Kunming να μην καταλαβαίνει το "Sofitel" μέχρι να του το πει ο άλλος ταρίφας με την κατάλληλη κινεζική προφορά. Η κεντρικό ξενοδοχείο 4* στο Πεκίνο που από όλη τη ρεσεψιόν, Αγγλικά μίλαγε μόνο ένας... Γάλλος. Ή μια ταβερνιάρισα σε μια μικρή πόλη που δεν καταλάβαινε καν τη λέξη "coffee" αλλά απάνταγε "ναι, ναι".

Όμως προσπαθούν να επικοινωνήσουν έστω κι έτσι. Όπως π.χ. ο security σε ένα αεροδρόμιο, όπου είχε φροντίσει να γράψει σε ένα χαρτί ότι επιτρέπονται μόνο 2 powerbank ανά επιβάτη στις πτήσεις εσωτερικού και έπρεπε να ξεφορτωθώ το τρίτο (γκρρ..).

Εφαρμογή μετάφρασης; Διάλεξε όποια θες, αλλά έχε υπόψη σου ότι τίποτα της google δεν παίζει στην Κίνα.
Και τα VPN, δεν έχουν 100% επιτυχία (στο τελευταίο ταξίδι, το VPN που είχα δούλευε μία στις 3 φορές, μάλλον ανάγογα με το φόρτο της κεραίας κινητής που συνδεόμουνα).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οι Κινέζοι δεν μιλούν αγγλικά
Βασικά μιλάνε μία δική τους διάλεκτο, την κινεζικοαγγλικη και ο θεός βοηθός! Πρόσφατα σε ταξίδι δεν καταλάβαινε το ''online check in''.

Επίσης για επικοινωνία με ελλάδα, αν σε ενδιαφέρει, κατέβασε το wechat.

Εδώ ένα site που θα βρεις πληροφορίες για εισιτήρια τρένων, τιμές κτλ κτλ https://www.travelchinaguide.com/china-trains/ticket-service.htm
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
Τελικά οι εβδομάδες γίναν 4, γεμάτος μήνας. Έχετε δίκιο ότι η οργάνωση έγινε αργά αλλά δυστυχώς για λόγους επαγγελματικούς και "συναδελφικούς" , δεν ήξερα πότε ακριβώς θα έπαιρνα την άδεια μου και έτσι επειδή δεν ήθελα να πάω τους επόμενους μήνες Κίνα λόγω οτι θα καλοκαιριάσει πιο πολύ και θα έχει περισσότερη ζέστη, προτίμησα να το κάνω έτσι.
Το καλό είναι οτι έχω έναν φίλο που με βοηθάει στην οργάνωση του ταξιδιού καθώς δεν
έχω σχεδον καθόλου χρόνο που δουλεύω κάθε μέρα.
Ένα πρώτο πλάνο για το πως θα διαμοιραστούν οι μέρες είναι το εξής:

22.05 άφιξη Beijing
27.05 αναχώρηση για Shanghai
31.05 αναχώρηση για Suzhou
02.06 αναχώρηση για Hong Kong & Macau
06.06 αναχώρηση για Guangzhou
09.06 αναχώρηση για Yangshuo
11.06 αναχώρηση για Guilin
13.06 αναχώρηση για Fenghuang
15.06 αναχώρηση για Xian
17.06 αναχώρηση για Beijing

Πως σας φαίνεται το πλάνο;
Ποια αξιοθέατα δεν πρέπει με τίποτα να χάσω από την κάθε πόλη;
Και το πολύ σημαντικό χρειάζεται visa για την επίσκεψη μου στη Κίνα;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Ποια αξιοθέατα δεν πρέπει με τίποτα να χάσω από την κάθε πόλη;
Και το πολύ σημαντικό χρειάζεται visa για την επίσκεψη μου στη Κίνα;
Χρειάζεται να πας στην Πρεσβεία της Κίνας για την έκδοση Βίζας.Νομίζω υπάρχει δυνατότητα να εκδοθεί σε 3 εργάσιμες με παραπάνω χρήματα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και το πολύ σημαντικό χρειάζεται visa για την επίσκεψη μου στη Κίνα;
Φυσικά, και δεν είναι και εύκολη. Αυριο το πρωί (το εννοώ) πας στην πρεσβεία στο Ψυχικό με:
- Διαβατήριο
- Φωτογραφίες
- Αεροπορικά εισιτήρια
- Κρατήσεις ξενοδοχείων για όλα τα βράδια (αν δεν έχεις φιξάρει το πρόγραμμα, κάνε ακυρώσιμες κρατήσεις)
- ΣΤΥΛΟ για να συμπληρώσεις την αίτηση (εκεί δεν έχουν ποτέ αρκετά - κατέβασε την αίτηση και συμπλήρωσε τα βασικά από το site της πρεσβείας http://gr.china-embassy.org/eng/lsqw/ls2/ , αλλά θα σου ζητήσουν οπωσδήποτε και διορθώσεις )

Προσοχή, χρειάζεσαι βίζα ΔΙΠΛΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ (για το Hong Kong/Macau, βγαίνεις από την Κίνα και στην επιστροφή ξαναμπαίνεις).
Αν πάς άυριο 09:00 - 12:00, η βίζα θα είναι έτοιμη την Παρασκευή με €60 (πληρωτέα υποχρεωτικά με κάρτα - ή με έμβασμα αλλά μη μπλέξεις - κατά την παραλαβή). Αν πάς την Τετάρτη, θα πληρώσεις "fast track" κερατιάτικα €25. Αν πας Πέμπτη, το γρηγορότερο που μπορείς να έχεις τη βίζα, πληρώνοντας τα κερατιάτικα, είναι τη Δευτέρα το πρωί στις 9.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Φυσικά, και δεν είναι και εύκολη. Αυριο το πρωί (το εννοώ) πας στην πρεσβεία στο Ψυχικό με:
- Διαβατήριο
- Φωτογραφίες
- Αεροπορικά εισιτήρια
- Κρατήσεις ξενοδοχείων για όλα τα βράδια (αν δεν έχεις φιξάρει το πρόγραμμα, κάνε ακυρώσιμες κρατήσεις)
- ΣΤΥΛΟ για να συμπληρώσεις την αίτηση (εκεί δεν έχουν ποτέ αρκετά - κατέβασε την αίτηση και συμπλήρωσε τα βασικά από το site της πρεσβείας http://gr.china-embassy.org/eng/lsqw/ls2/ , αλλά θα σου ζητήσουν οπωσδήποτε και διορθώσεις )

Προσοχή, χρειάζεσαι βίζα ΔΙΠΛΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ (για το Hong Kong/Macau, βγαίνεις από την Κίνα και στην επιστροφή ξαναμπαίνεις).
Αν πάς άυριο 09:00 - 12:00, η βίζα θα είναι έτοιμη την Παρασκευή με €60 (πληρωτέα υποχρεωτικά με κάρτα - ή με έμβασμα αλλά μη μπλέξεις - κατά την παραλαβή). Αν πάς την Τετάρτη, θα πληρώσεις "fast track" κερατιάτικα €25. Αν πας Πέμπτη, το γρηγορότερο που μπορείς να έχεις τη βίζα, πληρώνοντας τα κερατιάτικα, είναι τη Δευτέρα το πρωί στις 9.
Ζω στη Γερμανία φίλε μου επομένως εύχομαι όσα λες να ισχύουν και εδώ (δηλαδή οι μέρες που χρειάζονται για την έκδοση).
Αύριο πρωι πρωι κι ολας θα πάω στην κινέζικη πρεσβεία αλλά και στην ελληνική
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Για πόσες μέρες λέτε είναι το Guangzhou και το Fenghuang? 2 γεμάτες μέρες για το καθένα είναι καλά;
 
Last edited:

DIMORTAS

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Πρόσθεσα απλά την δικιά μου εμπειρία και τις διατροφικές μου συνήθειες κατά την διαμονή μου στο Πεκίνο. Δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα γιατί προφανώς ο κάθε ταξιδιώτης γνωρίζει τα όριά του. Εξακολουθώ να επιμένω όμως πως είναι υπερβολικό να παίρνει κάποιος από εδώ φαγητά.
Να προσθέσω πως με 20 μηνών παιδί κάναμε πρόσφατα ταξίδι σε Μαλαισία, Σιγκαπούρη , Ταϊλάνδη και το ταΐσαμε σχεδόν ότι φάγαμε και εμείς. Ακόμη και από πάγκους . Άλλες χώρες αυτές και δεν είναι Κίνα αλλά ακούω σχεδόν τις ίδιες απόψεις για το φαγητό στην Ασία. Απόψεις γεμάτες δισταγμό και φόβο.
Ίσως δεν μου έχει τύχει ακόμη εμένα η στραβή και για αυτό είμαι άνετος. Προφανώς και χρειάζεται προσοχή στην επιλογή του εστιατορίου αλλά όχι υπερβολές.
Για τέλεια πάπια Πεκίνου προτείνω το Quanjude Roast Duck στον πεζόδρομο wangfujing πολύ κοντά στην tiananmen. O σεφ έρχεται στο τραπέζι για να φιλετάρει μπροστά σου την ολόκληρη πάπια η οποία έχει ψηθεί σε ξυλόφουρνο. Παραδοσιακό μαγαζί με πολύ κόσμο αλλά είτε θα περιμένει κάποιος 2 ώρες αναμονή είτε μπορεί να κλείσει τραπέζι από το ίντερνετ.
Επειδή δεν μου βγάζει κάποιο ταξίδι σου στη Μαλαισία κτλ (μάλλον δεν ψάχνω σωστα), μπορείς να στείλεις λινκ? Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ταξίδι-Όνειρο
EBC Nepal
Μετά από 2 χρόνια που είχα στο πλάνο το ταξίδι για Hong kong και Νότια Κίνα (Guilin,Fenghuang και Zhangjiajie) έκλεισα τελικά τα εισιτήρια για Μάρτιο του 2019 για 15 μέρες. Και έχω κάποιες απορίες.
-Τα tour να τα κλείσω όλα απο το ίντερνετ η να τα κλείνω επιτόπου;
-τα ταξί ειναι ακριβά;
-όλες τις μετακινήσεις(τρένα,λεωφορεία) από Hong Kong προς τελικό προορισμό Zhangjiajie να τις κλείσω απο πρίν Η επιτόπου;
Αυτά τα λίγα και στρώσιμο για πολύ διάβασμα γιατί πρώτη φορά παω Κίνα και με αγχώνει λίγο το θέμα με τη γλώσσα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom