Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Σκέφτομαι τελικά 5 μέρες Σανγκάη και 5 μέρες Πεκίνο (ίσως και μία ημέρα Pingyao) με το σκεπτικό ότι αφού δεν θα δω που δεν θα δω πολλά, ας χαρώ τουλάχιστον αυτούς τους 2 προορισμούς όσο περισσότερο γίνεται. Πεκίνο- Σανγκάη έχει τρένο με 5 ώρες οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα , αύριο φεύγω για επαγγελματικό ταξίδι στην Κίνα συγκεκριμένα στο Πεκίνο και σε μια πόλη Hangzhou λεγεται που θα διαρκέσει 1 εβδομάδα .Αυτοκίνητο δε θα έχω οπότε δε μπορώ να κάνω εξορμήσεις σε διπλανές πόλεις εύκολα . Θέλω να μου πείτε τα βασικά αξιοθέατα και τι αξίζει να επισκεφτώ , δε τα πάω και πολύ καλά με την Ασία και η αλήθεια είναι ότι ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος για να διαβάσω τις ιστορίες ( νωρίς το θυμήθηκα όπως καταλαβαίνετε ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Στο Πεκίνο μπορείς να κάνεις μια οργανωμένη ημερήσια εκδρομή για Σινικό τείχος, καλοκαιρινά ανάκτορα κλπ. Ψάξε λίγο στο διαδίκτυο για τιμές γιατί το 2012 είχα βρεί περίπου $30 το άτομο και το ξενοδοχείο ήθελε να μου πουλήσει το ίδιο $ 100. Τελικά το κανονίσανε αυτοί αλλά για τα $ 30.

Επίσης μπορείς να πας μ'ένα ταξί έξω απο την απαγορευμένη πόλη, όπου θα βρείς ξεναγούς που καλό είναι να τους χρησιμοποιήσεις για να έχεις καλή γνώση του τί βλέπεις.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σκέφτομαι τελικά 5 μέρες Σανγκάη και 5 μέρες Πεκίνο (ίσως και μία ημέρα Pingyao) με το σκεπτικό ότι αφού δεν θα δω που δεν θα δω πολλά, ας χαρώ τουλάχιστον αυτούς τους 2 προορισμούς όσο περισσότερο γίνεται. Πεκίνο- Σανγκάη έχει τρένο με 5 ώρες οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω.
Ειχα κάνει το ίδιο πρόγραμμα για 8 διανυκτερεύσεις και νομίζω ήταν ικανοποιητικό. Το Πεκίνο σίγουρα έχει πιό πολλά να δει ο τουρίστας, γιαυτό μήπως πρέπει να "ρίξεις" λίγο το βάρος προς εκεί. Είχαμε πάει αεροπορικώς, περίπου 150 ευρώ aller/retour Πεκίνο-Σαγκάη.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγώ θα πάω Σανγκάη και θα γυρίσω από Πεκίνο οπότε θα με βολέψει μόνο το τρένο για μεταξύ τους.
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλημέρα. Σκέφτομαι για Σανγκάι τον Μάρτιο για δέκα μέρες. Είναι καλή περίοδος? Εννοώ για τον καιρό. Σκεφτόμουν να μείνω μόνο Σανγκάι είναι πολλές οι μέρες λέτε? Επίσης μέσο όρο πόσα χρήματα πιστεύεται θα είναι αρκετά να έχω μαζί μου, εκτός ξενοδοχείο και αεροπορικά? Είναι ακριβή πόλη? Ευχαριστώ.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα. Σκέφτομαι για Σανγκάι τον Μάρτιο για δέκα μέρες. Είναι καλή περίοδος? Εννοώ για τον καιρό. Σκεφτόμουν να μείνω μόνο Σανγκάι είναι πολλές οι μέρες λέτε? Επίσης μέσο όρο πόσα χρήματα πιστεύεται θα είναι αρκετά να έχω μαζί μου, εκτός ξενοδοχείο και αεροπορικά? Είναι ακριβή πόλη? Ευχαριστώ.
Για Σαγκάη μόνο 10 μέρες είναι εξαιρετικά πολλές κατά τη γνώμη μου. Εγω είχα πάει Μάρτιο, έμεινα 4 νύχτες και άλλες 4 στο Πεκίνο. Βέβαια το Πεκίνο είχε κρύο αρκετό ακόμα. Θα πρέπει ή να μείνεις εκεί και να κάνεις ημερήσιες ή να μοιράσεις διανυκτερεύσεις σε κάποια άλλη πόλη.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Καλημέρα. Σκέφτομαι για Σανγκάι τον Μάρτιο για δέκα μέρες. Είναι καλή περίοδος? Εννοώ για τον καιρό. Σκεφτόμουν να μείνω μόνο Σανγκάι είναι πολλές οι μέρες λέτε? Επίσης μέσο όρο πόσα χρήματα πιστεύεται θα είναι αρκετά να έχω μαζί μου, εκτός ξενοδοχείο και αεροπορικά? Είναι ακριβή πόλη? Ευχαριστώ.
Καλημέρα!!! Και εγώ πιστεύω ότι είναι εξωφρενικά πολύ το 10 μέρες Σαγκάη. Εμείς το είχαμε σπάσει με 5 μέρες Πεκίνο και 4 μέρες Σαγκάηπου είναι μια χαρά.
Μια χαρά είναι η εποχή που το σχεδιάζεις. Εμείς είχαμε πάει τέλη Μαρτίου. Στο Πεκίνο είχε σχετικό κρύο αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό και στην Σαγκάη ο καιρός ήταν μια χαρά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλημέρα. Σκέφτομαι για Σανγκάι τον Μάρτιο για δέκα μέρες. Είναι καλή περίοδος? Εννοώ για τον καιρό. Σκεφτόμουν να μείνω μόνο Σανγκάι είναι πολλές οι μέρες λέτε? Επίσης μέσο όρο πόσα χρήματα πιστεύεται θα είναι αρκετά να έχω μαζί μου, εκτός ξενοδοχείο και αεροπορικά? Είναι ακριβή πόλη? Ευχαριστώ.
10 μέρες στη Σανγκάη είναι πάρα πολλές. Εγώ θα έβαζα 4 - αν πας και καμμιά βόλτα προς Suzhou ή Hangzhou. Για τις υπόλοιπες μέρες μπορείς να προσθέσεις π.χ. Σιάν, Γκουϊλίν, Γιανγκσούο ή Χονγκ-Κονγκ, Μακάο, κλπ. Επιλογές υπάρχουν πολλές, ανάλογα με τις επιθυμίες σου.

Η Σανγκάη είναι πιο ακριβή από άλλες μικρότερες πόλεις.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να δώσω μερικές πληροφορίες σχετικά με την Κίνα και συγκεκριμένα για την Σανγκάη και Πεκίνο όπου και επισκέφθηκα πρόσφατα.

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι είναι ένα ταξίδι πολύ φθηνό, ασφαλές και εύκολο. Σε όσους αρέσει να οργανώνουν το ταξίδι τους, όπως και εμένα, δεν χρειάζεται για κανένα λόγο πρακτορείο.
Θα χρειαστείτε από πριν να κατεβάσετε το Shanghai map το οποίο έχει όλα τα μετρό της Κίνας και είναι απίστευτη εφαρμογή. Δίνει γρήγορες και εύκολες οδηγίες για τις γραμμές, τον χρόνο ταξιδιού, το κόστος, τις αλλαγές κτλ..

Για translator είχα το offline της google αν και δεν το χρησιμοποίησα παραπάνω από 2-3 φορές. Με σπαστά αγγλικά και νοήματα η επικοινωνία γίνεται πολύ εύκολη.

Συνάλλαγμα-συναλλαγές
Εγώ αν πήγαινα ξανά θα έβγαζα από ένα ΑΤΜ με κάρτα ALPHA ένα μεγάλο ποσό εξαρχής και μετά βλέποντας και κάνοντας. Η κάρτα τις Πειραιώς και σε ανάληψη και σε συναλλαγή είναι ληστρική. Ήταν το μόνο που με χάλασε σε όλο το ταξίδι.

Φαγητό
Για μένα ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι του ταξιδιού διότι δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά αγγλικό μενού και η επιλογή του φαγητού γίνεται μόνο από τις φωτογραφίες. Εγώ όντας χορτοφάγος δυσκολεύτηκα πολύ γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό του φαγητού έχει κρέας, κρέας που δεν το καταλαβαίνεις.

Data – VPN
Είχα κατεβάσει 3 εφαρμογές με 7 μέρες δωρεάν VPN, το XpressVPN, NordVPN και ThunderVPN. Έκανα το λάθος και τις είχα και τις 3 ενεργοποιημένες από Ελλάδα οπότε όταν ξέμεινα αγόρασα 1 μήνα με κόστος 12€ από την XpressVPN για τις υπόλοιπες 4 μέρες και όταν γύρισα ζήτησα να μου το επιστρέψουν, όπως και έγινε. Αυτό βέβαια δεν θα χρειαστεί να το κάνετε εσείς αφού αν έχετε ενεργοποιήσει τη μία και δουλεύει, θα μπορέσετε μετά να εκκινήσετε το free trial και στις άλλες εκεί.
Όσο για data, αγόρασα μία κάρτα SIM από το αεροδρόμιο της Σανγκάης με κόστος 20€ περίπου και 3 giga τα οποία δεν εξαντλήθηκαν κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Πολύ πιθανών να είναι πιο φτηνά από το κέντρο αλλά επειδή εγώ ήθελα πρόσβαση στο google maps από το αεροδρόμιο, δεν είχα άλλη επιλογή.

Αγορές
Οι αγορές στα σουβενίρ με εξάντλησαν πραγματικά. Όπως έχουν αναφέρει και άλλα μέλη εδώ, οι Κινέζοι σε ξεκινούν από μία εξωφρενική τιμή και πρέπει να την παζαρέψεις πολύ για να πέσει στην τιμή που εσύ πιστεύεις ότι αξίζει. Σε γενικές γραμμές δεν κατάφερα να πάρω μπιχλιμπίδια λιγότερο από 1,5€ (10 Γιουάν) και πάντα μου το ξεκινήσουν από 15-20€, οπότε κάποια στιγμή βαρέθηκα να κάνω συνέχεια το ίδιο και ίδιο.


Σανγκάη
Προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο από Πεκίνο και αν είχα παραπάνω ημέρες θα καθόμουν απλά να χαζεύω και να περπατάω. Μπορώ να πω ότι 3-4 ημέρες είναι υπεραρκετές για να δεις τα βασικά.
Η περιοχή που διάλεξα να μείνω ήταν δίπλα στο Yu garden και δεν το μετάνιωσα. Είναι δίπλα στο πιο ωραίο μέρος της Σανγκάης και κοντά στην προκυμαία με θέα τους ουρανοξύστες.
Από ουρανοξύστες αν και ανέβηκα στο Shanghai Τower με κόστος 20€, αν πήγαινα ξανά θα διάλεγα το Oriental Pearl ΤV Tower, λόγω του πλήθους των δραστηριοτήτων που έχει να κάνεις μέσα.

Πεκίνο
Πολύ μεγάλο, ιστορικό και φιλικό. Παρόλα αυτά μου άρεσε λιγότερο από Σανγκάη. Εδώ δεν έχω να σας δώσω παραπάνω πληροφορίες από τους ταξιδιωτικούς οδηγούς.

Έμεινα σε ξενοδοχείο σε hutong βόρεια της Aπαγορευμένης Πόλης και δεν το μετανιώσα. Πολύ καλύτερο από το να μένεις σε δυτικό 5αστερο ξενοδοχείο. Νιώθεις περισσότερο το κλίμα του κατοίκου και του αληθινού Πεκίνο.

Όσο για το Σινικό τοίχος, διάλεξα το Jinshaling λόγω της ομορφιάς και της δυσκολίας του. Θα πρέπει όμως να ξέρετε ότι είναι πολύ δύσκολο το περπάτημα επάνω σε αυτό το κομμάτι και είναι πολύ πιθανό να μην τον ευχαριστηθείτε και να πάρετε το vibe που θα έδινε σε άλλες περιπτώσεις.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν σκεφτώ κάτι άλλο να προσφέρω θα συμπληρώσω, φυσικά όποιος επιθυμεί παραπάνω πληροφορίες, πολύ ευχαρίστως να απαντήσω σε κάθε προσωπικό μήνυμα.
 

Gorgonakos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Ήθελα λίγο τα φώτα σας όσον αφορά το ταξίδι στη Κίνα. Ετοιμαζόμαστε να ταξιδέψουμε για το Πάσχα.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν πολυτρελλαίνομαι ιδιαίτερα περισσότερο ο φίλος μου θέλει να πάμε.
'Ηθελα να ρωτήσω έχει αλλάξει κάτι με τη βίζα από την αρχή του έτους; Πρέπει να είμαστε παρόντες στη πρεσβεία;
Επίσης θα ήθελα να σας ζητήσω τη γνώμη σας για ποιο γραφείο φημίζεται για τη Κίνα.
Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Ήθελα λίγο τα φώτα σας όσον αφορά το ταξίδι στη Κίνα. Ετοιμαζόμαστε να ταξιδέψουμε για το Πάσχα.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν πολυτρελλαίνομαι ιδιαίτερα περισσότερο ο φίλος μου θέλει να πάμε.
'Ηθελα να ρωτήσω έχει αλλάξει κάτι με τη βίζα από την αρχή του έτους; Πρέπει να είμαστε παρόντες στη πρεσβεία;
Επίσης θα ήθελα να σας ζητήσω τη γνώμη σας για ποιο γραφείο φημίζεται για τη Κίνα.
Ευχαριστώ
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με την βίζα.Η Κίνα πλέον είναι "πολύ εύκολος" προορισμός.Δεν θα πήγαινα με γραφείο/πρακτορείο.

:welcome:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom