Ουζμπεκιστάν Βοήθεια για Ουζμπεκιστάν

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γιατί αν είναι το 4 μπροστά τι πειράζει? με στεναχωρείς τώρα
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.385
Πλάκα πλάκα, σας διαβάζω σχεδόν το μισό ως την εώς τώρα ζωή μου.

@taver σε ευχαριστώ πολύ, δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο των εσωτερικών και με ένα γρήγορο ψάξιμο, το Τασκένδη Urgench κοστίζει κάτω από πενηντάρικο.

Θα βάλω και μία διαμονή Shahrisabz και δύο Τασκένδη κόβοντας τη διπλή διαμονή Μπουχάρας και Χίβας.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.385
@taver Σε ευχαριστώ και πάλι, αν δεν μου είχες πει για τις εσωτερικές θα έχανα σαν το χαζό τρελό χρόνο με επίγειες μεταφορές.

Πλέον υπάρχει κάποιες μέρες και απευθείας πτήση Urgench-Bukhara και έτυχε να είναι μέρα που να με βολεύει, στα 24 ευρώ και θα την κλείσω και αυτή.

Έτσι θα μπορέσω να μπω Τατζικιστάν για να πάω στην Panjakent από αρχαιολογικό ενδιαφέρον (αν και τα frescoes όσο είδα στα γρήγορα έχουν μεταφερθεί σε μουσεία άλλων πόλεων) και ύστερα τρεκ στα seven lakes. Το προτιμώ από αράλη, τερμέζ κτλ που δεν με ψήνουν στο Ουζμπεκιστάν.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
@taver Σε ευχαριστώ και πάλι, αν δεν μου είχες πει για τις εσωτερικές θα έχανα σαν το χαζό τρελό χρόνο με επίγειες μεταφορές.

Πλέον υπάρχει κάποιες μέρες και απευθείας πτήση Urgench-Bukhara και έτυχε να είναι μέρα που να με βολεύει, στα 24 ευρώ και θα την κλείσω και αυτή.

Έτσι θα μπορέσω να μπω Τατζικιστάν για να πάω στην Panjakent από αρχαιολογικό ενδιαφέρον (αν και τα frescoes όσο είδα στα γρήγορα έχουν μεταφερθεί σε μουσεία άλλων πόλεων) και ύστερα τρεκ στα seven lakes. Το προτιμώ από αράλη, τερμέζ κτλ που δεν με ψήνουν στο Ουζμπεκιστάν.
MVSylvia, για να σε ενημερώσω: οσο κουμουνιστρια ήταν η Θάτσερ, άλλο τόσο εχει η Παντζακετ αρχαιολογικό ενδιαφερον.
Για να σε γλυτωσω και να σε προστατεψω θα σου περιγραψω αυτά που θα δεις: 4-5 τσιγκινα υπόστεγα σε ένα χωράφι γεμάτο απο περιτωματα ζωων ΚΑΙ ανθρωπων, σκουπίδια, αγριοχορτα, κάτι περιφερομενα ψωραλεα σκυλιά και τα ερειπια της αρχαιας πόλης περιοριζονται σε κάτι χωμάτινες τάφρους (λάσπη-νερό-άχυρο) γυρω στο 1 μετρο βάθος. Θυμιζει πολύ κάτι ερειπωμενα χωρια στην Ελλάδα σε πολύυυυ μικροτερη έκταση. Μαυρο χαλί! Για να καταλαβεις τι ακριβως εννοω, εγω η ιδια καταλάθος γκρέμισα μια πλευρα ενός τέτοιου τειχους. Η αντιδραση του του ανθρωπου που μας πήγε οταν προσπαθησα να ζητησω συγγνωμη που κατεστρεψα η αθεοφοβη ολόκληρο κομμάτι μιας αρχαιας πόλης ήταν να βάλει τα γέλια. Οι ντοπιοι το χρησιμοποιουν για να βοσκούν τα ζώα τους (ή για αφόδευση ή για να πετουν τα σκουπιδια τους) και κανενα μα κανενα ενδιαφερον δεν εχει. Τωρα αν θες να πας για την πόλη της Παντζακετ τι να σου πω.... Μυγες, ζεστη, και σκονη. Αν θελεις κάτι άλλο για την περιοχη ρωτησε και ευχαριστως να σε κατοπίσω.
(Θα προσπαθησω να σου ανεβασω μια φωτογραφια για να καταλαβεις για τι πάτο μιλάμε)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
IMG_20150814_093734.jpg

IMG_20150814_094126.jpg

Νομιζω οτι καταφερα και ανεβασα φωτο απο αυτό το αρχαιολογικό αριστουργημα.

(επίσης ελπιζω να μην διαβαζει κανενας υπεθυνος της Αρχαιολογικης Υπηρεσιας του Τατζικισταν γιατι με βλέπω με μυστρι και ζεμπέλι με λάσπη να προσπαθω να επανορθωσω την ζημιά)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
MVSylvia, για να σε ενημερώσω: οσο κουμουνιστρια ήταν η Θάτσερ, άλλο τόσο εχει η Παντζακετ αρχαιολογικό ενδιαφερον.
Για να σε γλυτωσω και να σε προστατεψω θα σου περιγραψω αυτά που θα δεις: 4-5 τσιγκινα υπόστεγα σε ένα χωράφι γεμάτο απο περιτωματα ζωων ΚΑΙ ανθρωπων, σκουπίδια, αγριοχορτα, κάτι περιφερομενα ψωραλεα σκυλιά και τα ερειπια της αρχαιας πόλης περιοριζονται σε κάτι χωμάτινες τάφρους (λάσπη-νερό-άχυρο) γυρω στο 1 μετρο βάθος. Θυμιζει πολύ κάτι ερειπωμενα χωρια στην Ελλάδα σε πολύυυυ μικροτερη έκταση. Μαυρο χαλί! Για να καταλαβεις τι ακριβως εννοω, εγω η ιδια καταλάθος γκρέμισα μια πλευρα ενός τέτοιου τειχους. Η αντιδραση του του ανθρωπου που μας πήγε οταν προσπαθησα να ζητησω συγγνωμη που κατεστρεψα η αθεοφοβη ολόκληρο κομμάτι μιας αρχαιας πόλης ήταν να βάλει τα γέλια. Οι ντοπιοι το χρησιμοποιουν για να βοσκούν τα ζώα τους (ή για αφόδευση ή για να πετουν τα σκουπιδια τους) και κανενα μα κανενα ενδιαφερον δεν εχει. Τωρα αν θες να πας για την πόλη της Παντζακετ τι να σου πω.... Μυγες, ζεστη, και σκονη. Αν θελεις κάτι άλλο για την περιοχη ρωτησε και ευχαριστως να σε κατοπίσω.
(Θα προσπαθησω να σου ανεβασω μια φωτογραφια για να καταλαβεις για τι πάτο μιλάμε)
Συμφωνώ κι εγώ που με την παραμικρή πέτρα εντυπωσιαζομαι, μηδέν εις το πηλίκον το μέρος.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.385
Μερικά σκόρπια που θυμάμαι (δεν κρατάω σημειώσεις κτλ, και η μνήμη μου δεν συγκρατεί εύκολα) και ίσως βοηθήσουν. Από τα ευκολότερα ταξίδια να οργανώσει κανείς. Ξόδεψα πολύ λίγο χρόνο για τα διαδικαστικά.

-Ξεκινήστε από Τασκένδη, πάρτε πτήση για Χίβα και κινηθείτε με διάφορες στάσεις που σας ενδιαφέρουν πίσω προς Τασκένδη.

-Μετά τη Σαμαρκάνδη σκεφτείτε να περάσετε τα σύνορα που πλέον είναι ανοιχτά και να μπείτε Τατζικιστάν. Από Σαμαρκάνδη κέντρο μέχρι να μπείτε Ταζικιστάν γίνεται τόσο γρήγορα που ούτε που θα το καταλάβετε.

-Αν δεν έχετε καιρό, κανονίστε έστω ένα τρεκ στα Φαν ή στην ευρύτερη περιοχή. Αξίζει. Για Ουζμπεκιστάν δεν θέλετε βίζα, για Τατζικιστάν βγαίνει εύκολα ηλεκτρονικά και νομίζω είχε περίπου 50 δολλάρια. Αν δεν εχετε χρονο, παρτε οδηγο για το τρεκ για να σας παρει απο τα συνορα με τζιπ. Μην παρετε οδηγο μεσω καραβανισταν ή αντβαντ τουρς, οι τιμες τους ειναι 4πλασιες.

-Για την Παντζακεντ συμφωνω με τα σχολια απο πανω, παρολα αυτα οι τοιχογραφιες που εχουν σωθει απο εκει κ εχουν μεταφερθει στο μουσειο στη Σαμαρκανδη, αξιζουν με το παραπανω.

-Αλλάζεις ευρώ εύκολα. Είχα παρει δολλαρια μετρητά μαζι μου αλλά αν ειχα μονο ευρω πάλι δεν θα είχα πρόβλημα. Το ρειτ περιπου ίδιο παντού. Για Τατζικιστάν όμως δεν ξέρω αν βολεύει το ευρώ, δεν το εψαξα.

-Οι τιμές σε κάποια αξιοθέατα εχουν αυξηθει απο Ιανουάριο 2019 και σε μερικά οι χρεώσεις ειναι αλλες για ξένους. Η γενικη είσοδος στη Χιβα νομιζω ειχε 16 δολλαρια, δεν αξιζει. Πληρωστε ξεχωριστα αν σας ενδιαφερει καπου να μπειτε, βγαινει οικονομικοτερα.

-Οι παντες ειναι ταξι, ιδιαιτερα στην πρωτευουσα. Παζαρεψτε το. Στην αρχη μας ζητουσαν 60 δολλαρια για Μπουχαρα-Σαμαρκανδη αλλα πηγα με 20 χωρις καν να το ψαξω πολυ. Ο τριτος που ρωτησα ζητησε τοσα.

-Απο τα λιγοτερο ενδιαφεροντα ταξιδια που εχω κανει. Δεν μου μπριζωσε το μυαλο καθολου.

-Νομιζω εδωσα 6 δολλαρια στο φυλακα του μασωλειου του Ταμερλανου για να μπω μονη νυχτα μεσα. Αξιζει, δοκιμαστε το, σιγουρα θα δουλεψει.

-Το φαγητο πολυ κακο. Εχασα κιλα. Το καλυτερο το εφαγα στο Hyatt στην Τασκενδη, πολυ φθηνο και πηγα απο απελπισια μηπως κ φαω κατι καλο. Ειχε φαση σαν εμπειρια γιατι ειχαν μαζευτει Ρωσοι πετρελαιο εμποροι εκεινο το βραδυ. Αλλα ακομα και εκει μετριο ηταν.

-Το παζαρι στη Σαμαρκανδη ειχε παρα πολυ ωραιο κ ιδιαιτερο μελι. Δοκιμαστε κ αγοραστε λιγο, εχει πολυ εντονη κ διαφορετικη γευση.

-Οι εσωτερικες πτησεις αξιζουν πολυ, αξιοπιστες χωρις καθυστερησεις, σε βολικες ωρες, τιμες 25-30 ευρω. Δεν πηρα καθολου τρενο. Ευχαριστω τον ταβερ που με εσωσε με τις πτησεις αλλιως ακομα εκει θα ημουν μεσα στα τρενα.

-Τα τρια walking tours που προτεινει το καραβανισταν θα σας βοηθησουν πολυ να οργωσετε την Τασκενδη ευκολα κ απλα. Αφαιρεστε ή προσθεστε κατι κ δεν θα χρειαστει να ψαχτειτε πολυ. Βαλτε τις διαδρομες στο μαπς κ ειστε ετοιμοι. Θα σας αφησουν μια ωραια αισθηση Τασκενδης, παλιας κ νεας.

-Δυο η τρια βραδια καθε βδομαδα, γινεται ενα λειζερ σοου στο Registan. Βρεθηκα τυχαια κ λεω 'ωχ τι κιτσαριο θα δουμε τωρα με τα λειζερ' αλλα διαψευστηκα. Ειχε αισθητικη, ηταν εντυπωσιακο αλλα οχι φθηνο και ηταν ολη η Σαμαρκανδη εκει για people watching. Προσπαθηστε να ειστε Σαμαρκανδη καποιο βραδυ που να εχει το σοου.

-Στη Μπουχαρα μην παραλειψετε να δειτε τα εξής:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Samanid_Mausoleum

Και

https://www.advantour.com/uzbekistan/bukhara/nakshbandi.htm

Αξιζουν πολυ, εχουν ενδιαφερον να ψαξετε την ιστορια τους, ειναι κατι το διαφορετικο κ οι οδηγοι δεν τα πολυαναφερουν.
 
Last edited:

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Ερώτηση: Εάν βρίσκατε 100 ευρώ πήγαινε-έλα Αθήνα-Αμπού Ντάμπι-Σαμαρκάνδη με Wizz για τέλη Ιούλη και όλο τον Αύγουστο, θα το τολμούσατε ή ούτε θα ανοίγατε συζήτηση επί του θέματος λόγω θερμοκρασίας;

Δεν έχω κάποια λόξα με το Ουζμπεκιστάν και την όλη περιοχή εκεί την παρούσα φάση, απλά χάζευα στο app της αεροπορικής προχθές και επειδή φέτος έχω πάρει το Discount Club κοιτούσα μήπως υπάρχει τίποτα αξιόλογο για αυτές τις ημερομηνίες;! Πολύ δύσκολα να πάω βέβαια γιατί αν η φάση είναι "μεσημέρι στην Αθήνα με κίνηση, μέσα σε φίσκα 608 χωρίς ερκοντίσιον" η κατάσταση θα είναι απελπιστίκ με τέτοια ζέστη. Απλά κουβέντα να γίνεται δηλαδή, γιατί τα αεροπορικά είναι τζάμπα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ερώτηση: Εάν βρίσκατε 100 ευρώ πήγαινε-έλα Αθήνα-Αμπού Ντάμπι-Σαμαρκάνδη με Wizz για τέλη Ιούλη και όλο τον Αύγουστο, θα το τολμούσατε ή ούτε θα ανοίγατε συζήτηση επί του θέματος λόγω θερμοκρασίας;

Δεν έχω κάποια λόξα με το Ουζμπεκιστάν και την όλη περιοχή εκεί την παρούσα φάση, απλά χάζευα στο app της αεροπορικής προχθές και επειδή φέτος έχω πάρει το Discount Club κοιτούσα μήπως υπάρχει τίποτα αξιόλογο για αυτές τις ημερομηνίες;! Πολύ δύσκολα να πάω βέβαια γιατί αν η φάση είναι "μεσημέρι στην Αθήνα με κίνηση, μέσα σε φίσκα 608 χωρίς ερκοντίσιον" η κατάσταση θα είναι απελπιστίκ με τέτοια ζέστη. Απλά κουβέντα να γίνεται δηλαδή, γιατί τα αεροπορικά είναι τζάμπα.
Εμείς κλείσαμε για τέλη Αυγούστου και δε μας νοιάζει η ζέστη!! Πέρσι είμασταν Τυνησία καλοκαίρι, Ποσο χειρότερα να είναι ; Στην ανάγκη αν δε παλεύεται είπαμε θα γυρνάμε μεσημέρι στο κατάλυμα, θα ξεκινάμε πολύ πρωί και θα ξαναβγαίνουμε το απόγευμα. Οι τιμές είναι φοβερές!! Εμείς πετάμε από Κωνσταντινούπολη.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Παιδιά τελικά για Ουζμπεκιστάν δεν χρειάζεσαι visa έτσι;

Το σκέφτομαι για κανένα 7ήμερο το Πάσχα καθώς διάβασα για το χαμηλό κόστος ζωής εκεί, αλλά έχω γνωρίσει πρόσφατα και 2 παιδιά από Ουζμπεκιστάν και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον σαν χώρα.

Θα το επιλέγατε για πρώτο ταξίδι Ασία; Αξίζει τα χρήματα; ΄Η καλύτερα να μαζέψουμε μερικά λεφτά ακόμα και να πάμε κάπου πιο mainstream;
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Παιδιά τελικά για Ουζμπεκιστάν δεν χρειάζεσαι visa έτσι;

Το σκέφτομαι για κανένα 7ήμερο το Πάσχα καθώς διάβασα για το χαμηλό κόστος ζωής εκεί, αλλά έχω γνωρίσει πρόσφατα και 2 παιδιά από Ουζμπεκιστάν και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον σαν χώρα.

Θα το επιλέγατε για πρώτο ταξίδι Ασία; Αξίζει τα χρήματα; ΄Η καλύτερα να μαζέψουμε μερικά λεφτά ακόμα και να πάμε κάπου πιο mainstream;
Όχι, δεν χρειάζεται visa. Αξίζει τα χρήματα και είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη επιλογή για πρώτο ταξίδι στην Ασία. Επίσης δεν θεωρώ απαραίτητη την επιλογή κλασικών προορισμών. Το πρώτο μου ταξίδι στην Ασία ήταν στην ασιατική πλευρά της Ρωσίας και το δεύτερο στην Ιαπωνία και πέρασα πολύ καλά και στα δύο και δεν είχα κανένα θέμα με την οργάνωση τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom