Σάμος Βοήθεια για Σάμο

VassilikiMack

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Μου λείπουν κάτι λίγα νησιά στο Αιγαίο και σχεδόν όλο το Ιόνιο. :haha:

Πάντως σκεφτόμουν να προτείνω στα παιδιά να δούνε και τη Θύμαινα αλλά μάλλον θα με κυνηγάνε!
Δεν το διατυπωσα σωστα...12 μερες συνολο...γι αυτο κ οι 3-4 μερες ικαρια κ φουρνους...εχω μπερδευτει γτ απ την αλλη ειναι κ η πατμος κ λειψοι...πονοκεφαλος...για εφεσο γνωριζεις για το αν παμε με ταυτοτητα η διαβατηριο???
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είμαι Μπολόνια αυτή τη στιγμή αλλά θα βοηθήσω.
Ένα ένα.

Το hot spot, ΚΕΔ πλεον δηλαδή κλειστή ελεγχόμενη δομή, έχει κλείσει οριστικά από το Βαθύ, και έχει μεταφερθεί στη Ζερβού. Είναι μια πιο απομονωμένη περιοχή στο δρόμο για Μυτιληνιούς. Ο πληθυσμός αυτή τη στιγμή δεν ξεπερνάει τα 400 άτομα.

Τώρα, αν έχουν σταματήσει οι ροές, μεγάλα παιδιά είστε, διαβάστε τι καταγγελιες υπάρχουν στην Ευρώπη για τη χώρα μας για το συγκεκριμένο θεμα.
Πάντως μη νομίζετε ότι στο Βαθύ ο χώρος που υπήρχε το κυτ έχει καθαριστεί. Χάλια είναι, μάλλον για να θυμίζει το έκτρωμα που υπήρχε τότε. Τελοσπαντων.

Για τα γύρω νησιά, ε αν ακούσετε την προπαγάνδα του @psilos3 και αφιερώσετε ίδιες μέρες στη Σάμο και στην Ικαρία, θα πέσει φωτιά να σας κάψει! :haha: Σιγά μη προλάβει κάποιος να δει σε 7 μέρες: σπηλιές Πυθαγόρα, Ευπαλίνεια, παραλίες με γαλάζιες σημαίες, κούρους, χωριά, πυθαγόρεια, Ηραία, μοναστήρια, καταρράκτες, Κοκκαρια, Καρλοβασαρα (ποιος γελασε;), να πιει ποτά σε μπαραρες, να δει πεζοπορικές διαδρομές (από την terrain παρακαλώ), καλά ούτε για ζήτω.(σε λίγες μέρες έχουμε και Ανδριάνα Μπάμπαλη δωρεάν, αυτά για μερικούς μερικούς), ενώ η Πρωτοψάλτη καταφθάνει όπως και ο Θανασαρας ο Παπακωνσταντίνου. Είμαι βέβαιος ότι η Ικαρία έχει αντίστοιχα.....#not

Να πω επίσης ότι διοργανώνεται πλέον πιο οργανωμένη εκδρομή στο Σεϊτάνι (που όλοι θέλουν να πάνε, μιλάμε για παραλίες δε παίζουμε ε;) με το Samos cruising.

Για ότι άλλο, εδώ είμαστε.
 

VassilikiMack

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Είμαι Μπολόνια αυτή τη στιγμή αλλά θα βοηθήσω.
Ένα ένα.

Το hot spot, ΚΕΔ πλεον δηλαδή κλειστή ελεγχόμενη δομή, έχει κλείσει οριστικά από το Βαθύ, και έχει μεταφερθεί στη Ζερβού. Είναι μια πιο απομονωμένη περιοχή στο δρόμο για Μυτιληνιούς. Ο πληθυσμός αυτή τη στιγμή δεν ξεπερνάει τα 400 άτομα.

Τώρα, αν έχουν σταματήσει οι ροές, μεγάλα παιδιά είστε, διαβάστε τι καταγγελιες υπάρχουν στην Ευρώπη για τη χώρα μας για το συγκεκριμένο θεμα.
Πάντως μη νομίζετε ότι στο Βαθύ ο χώρος που υπήρχε το κυτ έχει καθαριστεί. Χάλια είναι, μάλλον για να θυμίζει το έκτρωμα που υπήρχε τότε. Τελοσπαντων.

Για τα γύρω νησιά, ε αν ακούσετε την προπαγάνδα του @psilos3 και αφιερώσετε ίδιες μέρες στη Σάμο και στην Ικαρία, θα πέσει φωτιά να σας κάψει! :haha: Σιγά μη προλάβει κάποιος να δει σε 7 μέρες: σπηλιές Πυθαγόρα, Ευπαλίνεια, παραλίες με γαλάζιες σημαίες, κούρους, χωριά, πυθαγόρεια, Ηραία, μοναστήρια, καταρράκτες, Κοκκαρια, Καρλοβασαρα (ποιος γελασε;), να πιει ποτά σε μπαραρες, να δει πεζοπορικές διαδρομές (από την terrain παρακαλώ), καλά ούτε για ζήτω.(σε λίγες μέρες έχουμε και Ανδριάνα Μπάμπαλη δωρεάν, αυτά για μερικούς μερικούς), ενώ η Πρωτοψάλτη καταφθάνει όπως και ο Θανασαρας ο Παπακωνσταντίνου. Είμαι βέβαιος ότι η Ικαρία έχει αντίστοιχα.....#not

Να πω επίσης ότι διοργανώνεται πλέον πιο οργανωμένη εκδρομή στο Σεϊτάνι (που όλοι θέλουν να πάνε, μιλάμε για παραλίες δε παίζουμε ε;) με το Samos cruising.

Για ότι άλλο, εδώ είμαστε.
Γενικα ειμαι του σκληρου προγραμματος,οποτε θα καταφερω να τα χωρεσω τα περισσοτερα.εχουμε κανει αρκετα και πολυ κουραστικα τουρ με τη μηχανη τυπου δυτικη πελοποννησο(απο λαρισα εεεε????🤪) μεχρι μανη και ζακυνθο μαζι,κρητη (με μπαλο ελαφονησο,πρεβελη,κνωσο,χρυση,τα πιο τοπ δηλαδη γιατι το ταιρι ζουσε εκει και γνωριζε) κ σαντορινη μαζι σε τοσες περιπου μερες,και αλλα...απο πεζοπορικες διαδρομες σκεφτομουν να κανουμε σειτανια γτ θα αφησουμε κοκκαλακια κ με τα υπολοιπα...για εφεσο δε μου λεει κανεις και ανησυχω εγω!!!τα αλλα θα τα βολεψω!!!!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γενικα ειμαι του σκληρου προγραμματος,οποτε θα καταφερω να τα χωρεσω τα περισσοτερα.εχουμε κανει αρκετα και πολυ κουραστικα τουρ με τη μηχανη τυπου δυτικη πελοποννησο(απο λαρισα εεεε????🤪) μεχρι μανη και ζακυνθο μαζι,κρητη (με μπαλο ελαφονησο,πρεβελη,κνωσο,χρυση,τα πιο τοπ δηλαδη γιατι το ταιρι ζουσε εκει και γνωριζε) κ σαντορινη μαζι σε τοσες περιπου μερες,και αλλα...απο πεζοπορικες διαδρομες σκεφτομουν να κανουμε σειτανια γτ θα αφησουμε κοκκαλακια κ με τα υπολοιπα...για εφεσο δε μου λεει κανεις και ανησυχω εγω!!!τα αλλα θα τα βολεψω!!!!
Άμα είστε του σκληρού οκ. Στο μεγάλο Σεϊτάνι χρειάζεται 1 ώρα + για να φτάσεις μέσα από μια φανταστική διαδρομή βέβαια. Αντίστοιχα ωραία διαδρομή είναι και αυτή των καταρρακτών.

Στην Έφεσο πήγαν οι γονείς μου πριν μερικά χρόνια (μαζί με Σμύρνη) και είχαν μόνο ταυτότητα. Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Το καραβάκι που σας βολεύει είναι αυτό από το Βαθύ, που πάει Κουσάντασι πρώτα. Μετά η Έφεσος είναι δίπλα.
Και εγώ παλαιότερα με ταυτότητα είχα πάει Κουσάντασι.
 

VassilikiMack

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Άμα είστε του σκληρού οκ. Στο μεγάλο Σεϊτάνι χρειάζεται 1 ώρα + για να φτάσεις μέσα από μια φανταστική διαδρομή βέβαια. Αντίστοιχα ωραία διαδρομή είναι και αυτή των καταρρακτών.

Στην Έφεσο πήγαν οι γονείς μου πριν μερικά χρόνια (μαζί με Σμύρνη) και είχαν μόνο ταυτότητα. Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Το καραβάκι που σας βολεύει είναι αυτό από το Βαθύ, που πάει Κουσάντασι πρώτα. Μετά η Έφεσος είναι δίπλα.
Και εγώ παλαιότερα με ταυτότητα είχα πάει Κουσάντασι.
Των
Άμα είστε του σκληρού οκ. Στο μεγάλο Σεϊτάνι χρειάζεται 1 ώρα + για να φτάσεις μέσα από μια φανταστική διαδρομή βέβαια. Αντίστοιχα ωραία διαδρομή είναι και αυτή των καταρρακτών.

Στην Έφεσο πήγαν οι γονείς μου πριν μερικά χρόνια (μαζί με Σμύρνη) και είχαν μόνο ταυτότητα. Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Το καραβάκι που σας βολεύει είναι αυτό από το Βαθύ, που πάει Κουσάντασι πρώτα. Μετά η Έφεσος είναι δίπλα.
Και εγώ παλαιότερα με ταυτότητα είχα πάει Κουσάντασι.
Λες να παμε δυο μας εφεσο κ οχι με εκδρομικο? Για τους καταρρακτες στο ποταμι εννοεις?γτ εγω κατεληξα στης αμπελου λογω μικροτερης διαδρομης.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν ξέρω για Έφεσο. Οι γονείς μου νομίζω είχαν παζαρεψει έναν ταξιτζή και τους έκανε βόλτες πολλές ώρες.

Οι καταρράκτες στο Ποτάμι έχουν σαφώς μεγαλύτερη διαδρομή, είναι 3 έτσι και αλλιώς, αλλά είναι φανταστική πεζοπορία. Μάλιστα υπάρχει και ένα μαγαζί σε ένα πολύ ψηλό σημείο, πραγματικά μέσα στο δάσος, για ξεκούραση - φαγητό - γουατεβερ.
Μια χαρά είναι βέβαια και στην Άμπελο, καταλήγει η διαδρομή σε έναν αρκετά μεγάλο. Μετά μπορείτε να κάτσετε και στο χωριό για φαγητό.
Αν πάντως είστε Καρλόβασι, οι καταρράκτες είναι αχαστοι. Βασικά, στου Καρλοβάσου, μπαίνεις μέσα στο νερό αν θέλεις, ανεβαίνεις τον πρώτο με χέρια, τον δεύτερο με σχοινί, δε συγκρίνετε η όλη κατάσταση. Αν δεν τα θέλετε αυτά τα εξτριμ, μπορειτε να πάτε από τα σκαλιά (και άρα περνάτε και από το μαγαζί) και καταλήγετε μετά τον 2ο καταρράκτη.(αυτόν με το σχοινί δλδ και τον βλέπετε από πάνω). Must see το όλο σκηνικό λέω εγώ, αλλά όπως βολεύει και το πρόγραμμα σας. Να ξέρεις ότι σε αυτούς τους καταρράκτες θα αφιερώσεις κάποιες ώρες.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Καλησπερα στην παρεα!Λεμε Σαμο φετος για 12 μερες και οτι προλαβουμε απο τα γυρω,μαλλον ικαρια κ φουρνους 3-4 μερουλες.Το σιγουρο ειναι η αρχαια εφεσος,αλλα ελπιζω να μη θελει διαβατηριο.οποιος ξερει να απαντησει,θα βοηθησει πολυ!Για τις υπολοιπες πληροφοριες το ποστ απο την αρχη μεχρι το τελος ειναι πολυ βοηθητικο,εχω κανει ηδη σε μια μερα το προγραμμα με τα μερη και πως να μοιραστουν!!!
Έφεσο πας μέσω Κουσαντασι με καραβάκι και ταυτότητα. Εμείς το είχαμε κλείσει μέσω πρακτορείου στο νησί κ πέρα από το ότι μας συνέφερε οικονομικά , μας βόλεψε κιόλας. Είχαμε ξεναγό και το βασικό πούλμαν με κλιματισμό. Όταν μας άφησαν μετά την ξενάγηση της Εφέσου, ελεύθερο χρόνο στο Κουσαντασι απλα δεν ακολουθήσαμε το γκρουπακι , κάναμε τις βόλτες μας κ συναντηθηκαμε για την επιστροφή στο νησί.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Έφεσο πας μέσω Κουσαντασι με καραβάκι και ταυτότητα. Εμείς το είχαμε κλείσει μέσω πρακτορείου στο νησί κ πέρα από το ότι μας συνέφερε οικονομικά , μας βόλεψε κιόλας. Είχαμε ξεναγό και το βασικό πούλμαν με κλιματισμό. Όταν μας άφησαν μετά την ξενάγηση της Εφέσου, ελεύθερο χρόνο στο Κουσαντασι απλα δεν ακολουθήσαμε το γκρουπακι , κάναμε τις βόλτες μας κ συναντηθηκαμε για την επιστροφή στο νησί.
Ποση ώρα είναι η Έφεσος από κει που σε αφήνει το καραβάκι, αν πας με πούλμαν;
 

VassilikiMack

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Έφεσο πας μέσω Κουσαντασι με καραβάκι και ταυτότητα. Εμείς το είχαμε κλείσει μέσω πρακτορείου στο νησί κ πέρα από το ότι μας συνέφερε οικονομικά , μας βόλεψε κιόλας. Είχαμε ξεναγό και το βασικό πούλμαν με κλιματισμό. Όταν μας άφησαν μετά την ξενάγηση της Εφέσου, ελεύθερο χρόνο στο Κουσαντασι απλα δεν ακολουθήσαμε το γκρουπακι , κάναμε τις βόλτες μας κ συναντηθηκαμε για την επιστροφή στο νησί.
Καλησπερα.Δωσε μου πληροφοριες αν θυμασαι για τιμη και για ποια χρονολογια μιλαμε?
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Οι ντόπιοι στη Σάμο μήπως μπορούν να μας πούνε πώς είναι τα πράγματα και αν έχει πολύ τουρισμό ήδη; Δηλαδή αν υπάρχουν ακόμα καταλύματα;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Οι κρατήσεις στη Σάμο λένε ότι θα φτάσουν στα επίπεδα του 2019, 300.000 αφίξεις μόνο από διεθνείς πτήσεις τότε. Πολύ καλά δηλαδή.

Ειδικά από τη μεριά του Πυθαγορείου μαθαίνω ότι ήδη γίνεται χαμός. Είναι βέβαια και η ναυαρχίδα του τουρισμού εδώ.

Ακόμα και στο Καρλόβασι βλέπω συνεχώς τουρίστες και ας είναι σχετικά νωρίς. Τώρα αν υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια δε ξέρω, αλλά όλο και κάτι θα βρεθεί. Επιλογές υπάρχουν πολλές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom