Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Σκωτία

D

Delmer 18215

Guest
Καλησπέρα σε όλους ...Την Κυριακή πετάω για Σκωτία όπως θα καταλάβατε...Όποιος ξερει θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μένα να μου λέγατε για τον καιρό εκεί..Δεν έχω ιδέα τη ρούχα να πάρω και θα καταλήξω να παίρνω ότι να ναι. :) :p
 

sofia22

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο
Καλημέρα ειμαι νέο μέλος οπότε συγχωρέστε με αν γράφω σε λάθος σημείο..
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι (μέγα όνειρο) στην Σκωτία. Έχω διαβάσει σχεδόν όλες σας τις ιστορίες και με εχουν βοηθήσει πραγματικά παρα πολύ. Αυτό που δεν βρήκα πουθενά και που είναι το μεγάλο ερώτημα, ειναι η εποχή που έχω διαλέξει. Λόγω δουλειάς, θα παρατηρήσατε οτι ειναι Αυγουστος και είμαι ακόμα εδω, (και δεν προβλέπεται καθόλου άδεια) οι μόνες μέρες που μπορούμε να το σκάσουμε ειναι απο 24 έως 30- 31 Οκτώβρη.
Όπως σας είπα και παραπάνω η Σκωτία ειναι προορισμός όνειρο οπότε αν είναι να πάω και να μην δω τίποτα απο τις ομίχλες ή απο την κακοκαιρία θα προτιμούσα να αλλάξω προορισμό και να το αφήσω για κάποια στιγμή που θα μπορέσω να ξαναφύγω. Επίσης δεν εχω καταλήξει αν ειναι καλύτερο να πάμε με οργανωμένο γκρούπ ή να πάμε μόνοι μας (θα είμαστε 4 άτομα, όλοι ενήλικες). Το κακό με μερικά γκρούπ ειναι οτι βάζουν και μία μερα Λονδίνο ή Μάντσεστερ που δεν νομίζω οτι ειναι ανάγκη να χάσω μέρες αλλού. Άλλωστε δεν έχω πολλές. Οπότε αν ειναι να το οργανώσουμε απο μόνοι μας πρέπει να αρχίσω να το φτιάχνω απο τώρα.
Θα με βοηθούσαν παρα πολύ οι έμπειρες γνώμες σας. :)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Διαβασε τις ιστορίες των μελών, βρες αεροπορικά, μπες στο tripadvisor να διαβάσεις γνώμες για ξενοδοχεία και μαγαζια για φαγητο και πιστεύω θα είσαι έτοιμη και φυσικα χωρίς γκρουπ.
 

sofia22

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο
Διαβασε τις ιστορίες των μελών, βρες αεροπορικά, μπες στο tripadvisor να διαβάσεις γνώμες για ξενοδοχεία και μαγαζια για φαγητο και πιστεύω θα είσαι έτοιμη και φυσικα χωρίς γκρουπ.
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. η αλήθεια ειναι οτι με περιορίζει το γκρουπ απο πολλές απόψεις οπότε προσανατολίζομαι στο να το οργανώσουμε μονοι μας. Να το τολμήσω λεω για τέλος Οκτώβρη και ο θεός βοηθός..
 

sofia22

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο
Ειμαι λοιπόν στην αναζήτηση εισητηρίων και ξενοδοχείων ή b&b. Λέμε για 3 διανυκτερεύσεις Εδιμβούργο και τις υπόλοιπες 3 να τις μοιράσουμε μεταξύ Γλασκώβης και καπου αλλού ισως (δεν εχουμε αποφασίσει ακόμα που) Αν έχετε ήδη μείνει κάπου θα μου ήταν χρησιμη η πληροφορία για διαμονή. Κοιτάω μέσα απο το tripadvisor αλλα θα ήθελα και την γνώμη σας. Λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε τα highlands άνετα οπότε ποιο θα ήταν το κατάλληλο μέρος να μεινουμε ετσι ώστε να μην ειναι παρα πολύ μεγάλη η απόσταση?
Τέλος γνωρίζει κανείς κάποιο αποστακτήριο που θα μπορούσαμε να επισκεφθούμε? :cool:

.... Θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις ....
 

sofia22

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο
Έχει νοικιάσει κανείς σας αυτοκίνητο απο https://www.economybookings.com ? έχει πολύ καλές τιμές. Βρίσκω και στην Hertz αυτοκίνητο αλλά με αρκετή διαφορά (βέβαια ειναι αξιόπιστη). Είμαστε και 5 άτομα οπότε πρέπει να επιλέξουμε κάτι μεγάλο..
 

Lits

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα,
πρόκειται να επισκεφτώ τη Σκωτία την επόμενη εβδομάδα και θα ήθελα να μάθω τι καιρό κάνει εκεί...βλέπω στα διαφορα sites ότι θα έχει ως 20 βαθμούς...
τι ρούχα χρειαζεται να πάρω μαζί?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα,
πρόκειται να επισκεφτώ τη Σκωτία την επόμενη εβδομάδα και θα ήθελα να μάθω τι καιρό κάνει εκεί...βλέπω στα διαφορα sites ότι θα έχει ως 20 βαθμούς...
τι ρούχα χρειαζεται να πάρω μαζί?

που είδες 20 βαθμούς;;εγώ τώρα που κυττάζω πχ Γλασκώβη στο freemeteo μου δίνει θερμοκρασίες μεταξύ 14-17 max και 6-10 χαμηλές.
Μέσα αυγούστου που ήμουν εκεί για μιά βδομάδα τότε οι μέγιστες ήταν γύρω στους 22-24 αλλά το βράδυ πάλι έκανε ψύχρα έπεφτε γύρω στους 10 μπορεί και λιγότερο,αφού να φαντασθείς παρ όλο που δεν είμαι και κρυουλιάρα στο ξενοδοχείο χρειαζόταν για λίγο θέρμανση το βράδυ και νωρίς το πρωί.Και εννοείτα το βράδυ έξω χρειαζόταν μπουφανάκι,ενώ όλη τη μέρα ο καιρός ήταν ανοιξιάτικος και μπορούσες να κυκλοφορήσεις άνετα μ ένα πουκάμισο αλλά και πάλι τύχαινε στην ίδια μέρα με διαφορά λίγων ωρών να χρειασθεί να βάλω και το μπουφάν.Είναι ευμετάβλητος ο καιρός και έχει μεγάλη διαφορά μεταξύ νύχτας και μέρας.
 

Lits

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
δηλαδή όπως μου τα λες...κανονικός χειμώνας!
εγώ που είμαι και κρυουλιαρα, να πάρω μαζί μπότες ugg και μπουφαν κανονικο, λες?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καναδυό μέρες πριν φύγεις θα δείς πάλι την πρόβλεψη ,τις θερμοκρασίες ,γιατί όλο και θ αλλάξουν μέχρι τότε, παίρνεις υπόψιν σου και αυτά που σου είπα και αποφασίζεις.
 

Lits

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
τελικά τι ρούχα χρειαστηκες???
φεύγω κ εγώ την Δευτερα κ εχω το ιδιο θεμα με σενα....κανει πολυ κρυο?να παρω κανονικα χειμωνιατικα?θερμοκρασίες λεει ως 17 βαθμούς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom