Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Σκωτία

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φθάνω στο Εδινβούργο Κυριακή 6.5.12 στις 24.00 και φεύγω για Λονδίνο στις 10.5.12. Επειδή οι ημέρες είναι πολύ λίγες, θέλω να τις αξιοποιήσω όσο το δυνατόν καλύτερα. Γι αυτό χρειάζομαι την βοήθειά σας για τον σχεδιασμό. Θέλω να σας θέσω υπόψη ότι αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι τα μουσεία (αν και ενα ή δύο κάστρα θα δω οπωσδήποτε) αλλά κυρίως τα τοπία. Λοιπόν το έχω φανταστεί ώς εξής:
Δευτέρα:Εδινβούργο Τρίτη:νοικιάζουμε αυτοκίνητο (ξέχασα να πω ότι ταξιδεύω με τον καλό μου) και φθάνουμε μέχρι Γκλενκόε. Επιστρέφοντας κάνουμε στάση στην Γλασκώβη για ποτό. Τετάρτη: Ξεκινάμε για Ινβερνές και διανυκτερεύουμε εκεί έχοντας κάνει όσο περισσότερα χιλιόμετρα μπορούμε βλέποντας διαφορα μέρη. Πέμπτη πρωί με τρένο για Λονδίνο.
Τί λέτε; Βγαίνει; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πάρκινγκ στην Σκωτία

Κατ' αρχήν ζητώ την κατανόησή σας γιατί υπέβαλα ερώτημα που έχει ήδη απαντηθεί. Επειδή είμαι πολύ νέα στην παρέα (λιγότερο νέα στην ηλικία και ως εκ τούτου όχι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με το ιντερνετ) ανακάλυψα τις πληροφορίες που ζητούσα, εκ των υστέρων και πρέπει να πω ότι βοηθήθηκα πολύ.
Αυτό που παρακαλώ κάποιος να μου πει είναι τι γίνεται με το παρκινγκ στις πόλεις και στην ύπαιθρο. Βρίσκεις εύκολα και πόσο κοστίζει;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Κατ' αρχήν ζητώ την κατανόησή σας γιατί υπέβαλα ερώτημα που έχει ήδη απαντηθεί. Επειδή είμαι πολύ νέα στην παρέα (λιγότερο νέα στην ηλικία και ως εκ τούτου όχι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με το ιντερνετ) ανακάλυψα τις πληροφορίες που ζητούσα, εκ των υστέρων και πρέπει να πω ότι βοηθήθηκα πολύ.
Αυτό που παρακαλώ κάποιος να μου πει είναι τι γίνεται με το παρκινγκ στις πόλεις και στην ύπαιθρο. Βρίσκεις εύκολα και πόσο κοστίζει;
Γειά σου Dina, ταξιδεύω και γω σε λίγες μέρες στο Εδιμβούργο και έψαξα αρκετά στο φόρουμ. Διάβασα λοιπόν σε κάποιο θέμα οτι το πάρκινγκ στην πόλη είναι ακριβό και κόβουν κλήσεις αβέρτα..Ας το επιβεβαιώσουν βέβαια οι φίλοι που ήδη έχουν πάει. Εγώ δε θα νοικιάσω αυτοκίνητο οπότε δε το κοίταξα παραπάνω..
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Echo, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Και εγώ πρόκειται να νοικιάσω και γι αυτό ρωτάω.
Αν ξέρεις κάποια εταιρεία με καλές τιμες και αξιόπιστα αυτοκίνητα ενημέρωσέ με, παρακαλώ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Echo, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Και εγώ πρόκειται να νοικιάσω και γι αυτό ρωτάω.
Αν ξέρεις κάποια εταιρεία με καλές τιμες και αξιόπιστα αυτοκίνητα ενημέρωσέ με, παρακαλώ.
Δυστυχώς δεν έχω ιδέα, αν θες κάτι από τρένα, λεωφορεία κτλ. τα έχω ψάξει..Καλύτερα αλλαξε το τίτλο του θέματος για εταιρίες ενοικιασης αυτοκινητων στη Σκωτία, για να το δουν τα αλλα μέλη και να απαντήσουν..Καλό ψάξιμο!:xmas_wink:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
καλή ιδέα. Θα προσπαθήσω έτσι. Ευχαριστώ
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μόλις γύρισα από ενα πολύ σύντομο αλλά σούπερ περιεκτικό ταξίδι στην Σκωτία. Θέλω να εκφράσω ένα μεγάαααλο ευχαριστώ στα μέλη του φόρουμ για τις χρήσιμες πληροφορίες που βρήκα εδώ και με βοήθησαν.
Θα επανέλθω σύντομα για τις προσωπικές μου εμπειρίες και εντυπώσεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ντίνα καλώς όρισες και περιμένουμε τη συνέχεια της ιστορίας σου με αγωνία.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ντιναζου μια εικονα αξιζει οσο χιλιες λεξεις. Ριξε φωτος στο λαο.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ακριβώς πάνω στην ώρα.....
Κι ετοιμάζω οδικό: Μαντσεστερ-Σταφορντ-Μαντσεστερ-Εδιμβούργο....
Περιμένω....
 

norwich

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ ΣΚΩΤΙΑ.

Καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοικος Αθήνας, 23 χρονών, απόφοιτος λυκείου και μετά από πολύ σκέψη, βλέποντας την κατάσταση της χώρας μας, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να μεταναστεύσω στο εξωτερικό.

  1. Έχω φτάσει κυριολεκτικά σε απόγνωση, έχω απελπιστεί πλήρως και σε λίγο καιρό σκοπεύω να το πράξω μόνιμα, για να βρω μια κανονική εργασία ώστε να μπορέσω να ζήσω επιτέλους αξιοπρεπώς.


    Μετά από μέγαλο ψάξιμο, έχω επιλέξει τη Σκωτία (στο Εδιμβούργο).


    Τα έγγραφα που χρειάζομαι, μπορώ εύκολα και σιγά-σιγά να τα μαζέψω.


    Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι, προς το παρόν, δεν έχω αρκετά χρήματα για να βρω ένα σπίτι και για να μπορέσω να ζήσω στην αρχή.


    Έχω επιχειρήσει να ψάξω για δουλειά πριν φύγω για το Εδιμβούργο, ώστε να έχω εξασφαλισμένη εργασία και σπίτι στη Σκωτία από την αρχή.


    Αλλά ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής στην Ελλάδα, με το ανθυγεινό περιβάλλον, το άγχος και την πίεση, είναι κάθε άλλο παρά ιδανικές, δε μου δίνεται πολύς χρόνος και δεν κατέληξα κάπου...


    Οπότε, όπως προείπα, το μόνο μου πρόβλημα είναι να βρω δουλειά και σπίτι.


    Θα ήθελα όποτε έχετε φυσικά χρόνο & προθυμία, να στείλετε μήνυμα, ώστε να βοηθηθώ περισσότερο και να μου δώσετε μερικές σημαντικές πληροφορίες για να μειώσω λίγο το βαθμό δυσκολίας που υπάρχει σε κάθε καινούργια αρχή (π.χ. με τα έξοδα).


    Να βοηθήσω κι εγώ λίγο στα ερωτήματα.

    Α) Είναι σωστό φυσικά το ότι πρέπει να βγάλω διαβατήριο, αν θέλω να μείνω μόνιμα στη χώρα, ενώ για 3 μήνες μόνο, μπορώ να κινούμαι και με την ταυτότητα.

    Τι χρειάζεται όμως πρώτα να κάνω με το που θα πάω στη χώρα??

    Άκουσα πως μπορώ να μετακινούμαι ελεύθερα 3 μήνες.

    Αν δε βρω εργασία, μετά τους 3 μήνες, θα πρέπει να φύγω ή θα πρέπει να αποδείξω ότι έχω αρκετά χρήματα στην τράπεζα για να παραμείνω??

    Ξέρετε πόσο είναι περίπου ο κατώτερος βασικός μισθός??



    Β) Πάμε λίγο στις δαπάνες.
    Περίπου τιμές και ακρίβεια σε σούπερ μάρκετ και τρόφιμα??

    Όταν κάποιος πρωτοφτάνει στο Εδιμβούργο, πώς βγάζει χρήματα και πού μένει τις πρώτες μέρες?? Σε ξενώνα?? Σε ξενοδοχείο?? Ή ψάχνει να βρεί κατευθείαν ένα διαμέρισμα??

    Γιατί αν δω ότι είναι πολύ τσουχτερά τα ενοίκια και δεν καταφέρω να βρω με τη μία κάτι φθηνό, τότε θα αναγκαστώ να διανυκτερεύσω σε κανένα hotel καμίας μικρότερης επαρχιακής πόλης...

    Θα μπω βέβαια και στις ειδικές ιστοσελίδες, απλά θέλω να έχω και μερικές προσωπικές εμπειρίες από άτομα που είτε ζουν ήδη στη χώρα είτε το έχουν ψάξει καλύτερα μόνοι τους.

    Βλέπετε, θέλω να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα από το λογαριασμό μου (μπας και δε μου φτάσουν), μέχρι να βρω μια δουλειά για να καλύπτω τα έξοδα πλέον με το μισθό.

    Εγκληματικότητα στις πόλεις??​



  2. Γ) Και κάτι τελευταία. Άκουσα πως τελευταία υπάρχει αρκετή ζήτηση από Έλληνες που έρχονται στη χώρα.

    Πώς βλέπουν οι Σκωτσέζοι τους Έλληνες μετανάστες?? Είναι φιλικοί? Ευγενικοί?

    Εύχομαι να μη κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου, απλά μερικοι θα έχετε αποκτήσει τη στοιχειώδη εμπειρία για να δώσετε μερικες πληροφορίες ακόμα!!

    Ειλικρινά έχω φτάσει σ'ένα σημείο που δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και θέλω πάση θυσία να αλλάξω τον τρόπο της ζωής μου σε μία νέα χώρα.

    Είναι ίσως η τελευταία μου ελπίδα...

    Ελπίζω να καταλάβετε τη θέση που βρίσκομαι τόσο καιρό, χωρίς να μπορέσω να βρω ούτε μία (έστω προσωρινή) δουλειά και να με βοηθήσετε για να φύγω μια ώρα αρχίτερα από εδώ...


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom