Ιταλία Βοήθεια για διαδρομή Bolzano - Cortina D' Ampezzo (strada delle Dolomiti)

marita_greek

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα βοήθεια από όσους έχουν επισκευθεί τις Δολομιτικές Άλπεις, καθώς σχεδιάζω ένα road trip τις επόμενες εβδομάδες προς τα εκεί. Ένα από τα ημερήσια δρομολόγια που σκοπεύω να κάνω είναι το Bolzano - Cortina D' Ampezzo, το λεγόμενο (όπως έχω διαβάσει εδώ μέσα) Strada delle Dolomiti.

Κοιτώντας τις διαδρομές από το google maps βλέπω ότι υπάρχουν πολλές εναλλακτικές της συγκεκριμένης διαδρομής. Επίσης από τα σχετικά threads εδώ μέσα βλέπω ότι, όσοι έχετε επισκευθεί αυτά τα μέρη έχετε ακολουθήσει εναλλακτικές διαδρομές από διαφορετικά χωριουδάκια/πόλεις. Άλλοι έχετε πάει από νότια, περνώντας από Nova Levante, Carezza, Vigo di Fassa, Moena, San Pellegrino, Falcade, Agordo. Άλλοι από βορρά, περνώντας από Ortisei, Passo Gardena, Corvara in Badia. Επίσης, (ξανά εδώ μέσα!) διάβασα ότι από το χωριό Μalga Ciapela ξεκινάει τελεφερίκ που ανεβαίνει στην κορυφή της Marmolada.

Tα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1. Ποιά θεωρείται ομορφότερη διαδρομή, που περνάει από όμορφα passo και χωριά (θα πάω αρχές Ιούνη, οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα με χιονισμένους δρόμους κτλ);
2. Πώς μπορώ να συνδυάσω στο πέρασμά μου και ανάβαση με το τελεφερίκ στην κορυφή της Marmolada;
3. Αυτή την εποχή έχει ανοικτά χιονοδρομικά σε όποια διαδρομή ακολουθήσω, που μπορώ να κάνω π.χ. μερικές κατεβασιές, όσο ο φίλος μου θα πίνει ένα ζεστό ρόφημα σε κάποιο σαλέ της Marmolada;
4. Last but not least... Σε μία ημέρα προλαβαίνω να τα κάνω όλα αυτά; Μήπως θα έπρεπε να παραλείψω κάτι (π.χ. σκι), τι πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Η Marmolada ειναι πολυ ωραια περιοχη . η διαδρομη εως εκει απο Alleghe-Caprile-Roca pietore MalgaCiapela ειναι πολυ ομορφη. Για αν θα ειναι ανοικτες οι πιστες την εποχη που θα πας αρκει να μπεις στο σαιτ του χιονοδρομικου να δεις.. Αν και υπαρχει συνδεση με τα αλλα χιονοδρομικα εως ακομη και μεχρι Κορτινα δεδομενου οτι δουλευουν ολα ειναι κομματι δυσκολο να το κανεις σε μια μερα..
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εχω ανοίξει χάρτη και προσπαθώ να θυμηθώ αλλα δεν τα παω και πολύ καλά.... Θυμήθηκα οτι μείναμε στο χωριο Arabba (ενα μικρό χωριό χωρις πολλές επιλογες αλλά σε βολικη τοποθεσία) Ανεβήκαμε με το τελέφερίκ Marmolada και ηταν υπέροχα ηταν ο πρωτος παγετώνας που εβλεπα στη ζωή μου και ενθουσιάστηκα ....Θυμάμαι το sella pass που ανεβήκαμε ωραίο!! Θα βρώ και τους υπόλοιπους της παρέας να μου θυμήσουν και άλλες λεπτομέριες . Παντως ηταν απο τις ωραιότερες βόλτες οι Δολομίτες!!!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
για θυμήσου...... για θυμήσου.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Λοιπόν βρήκα μια βοήθεια και έχω μια νέα πληροφορία... Αν εχεις χρόνο και διάθεση για περίεργη οδήγηση και τοπία δες το Stelvio Pass είναι σχεδόν στα σύνορα, αριστερά απο το Μπολτσάνο. Βεβαια σε βγάζει απο τον δρόμο σου δεν ξερω αν θελεις να μεινεις κανένα βράδυ πανω στα βουνα. Εμείς είχαμε διανυκτερεύσει 3 βράδια και γυρνούσαμε .
stelvio-pass-hairpins.jpg
 

marita_greek

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ! Όχι, δυστυχώς δεν έχω χρόνο, οι μέρες μου είναι περιορισμένες, από Bolzano θα κατευθυνθώ προς Cortina γιατί μετά πρέπει να αρχίσω να κατηφορίζω προς νότο. Αν επιλέξω τη νότια διαδρομή που μου βγάζει στο google maps θα περάσω κι από Arraba, και μάλλον έτσι βολεύει, αν θέλω να περάσω κι από Malga Ciapela για το τελεφερίκ/σκι.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπερα φιλε μου!! Βρηκα στο forum το θεμα σου και θα ηθελα καποιες πληροφοριες,γτ θα βρεθω στην περιοχη τελη Απριλιου!! Εχω κλεισει 2 διανυκτερευσεις,μια στο Bolzano και μια στην Cortina D Ampezzo!! Θα ηθελα πληροφοριες για μια διαδρομη με ομορφα χωρια και δραστηριοτητες αναμεσα σε Bolzano και Cortina καθως και καποιο μερος φαγητου αν θυμασαι!! Φυσικα για οποιον εχει ταξιδεψει σ εκεινα τα μερη,καθε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπερα φιλε μου!! Βρηκα στο forum το θεμα σου και θα ηθελα καποιες πληροφοριες,γτ θα βρεθω στην περιοχη τελη Απριλιου!! Εχω κλεισει 2 διανυκτερευσεις,μια στο Bolzano και μια στην Cortina D Ampezzo!! Θα ηθελα πληροφοριες για μια διαδρομη με ομορφα χωρια και δραστηριοτητες αναμεσα σε Bolzano και Cortina καθως και καποιο μερος φαγητου αν θυμασαι!! Φυσικα για οποιον εχει ταξιδεψει σ εκεινα τα μερη,καθε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!
Θα εχεις αυτοκίνητο? Πας για σκι ή κάτι παρόμοιο ή απλώς για βόλτα? Εμεις είχαμε πάει Ιουλιο οπότε μπορείς να φανταστείς πως σίγουρα θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές ....
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θα εχεις αυτοκίνητο? Πας για σκι ή κάτι παρόμοιο ή απλώς για βόλτα? Εμεις είχαμε πάει Ιουλιο οπότε μπορείς να φανταστείς πως σίγουρα θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές ....
Καλησπερα φιλε μου και ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!! Αυτοκινητο θα εχω ναι,,,το θεωρω απαραιτητο πολυ!!!Δεν παω για σκι,,,μου αρεσουν πολυ τα παραδοσιακα χωρια και η φυση και επειδη η περιοχη εχει πολλα απο αυτα την ειχα ξεχωρισει
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπερα φιλε μου και ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!! Αυτοκινητο θα εχω ναι,,,το θεωρω απαραιτητο πολυ!!!Δεν παω για σκι,,,μου αρεσουν πολυ τα παραδοσιακα χωρια και η φυση και επειδη η περιοχη εχει πολλα απο αυτα την ειχα ξεχωρισει
Είναι πολύ όμορφο μέρος. Λοιπόν εγώ είχα ενθουσιαστεί με τις διαδρομές ...Falzarego pass , Pordoi pass, με τον παγετώνα στη Marmolada που πρέπει οπωσδήποτε να ανέβεις με το τηλεφερικ κτλ. Και φυσικά τη θέα τα χωριά τη φύση .....Αν σε βοηθήσει ο καιρός θα μπορέσεις να δεις και κάνεις πολλά...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Είναι πολύ όμορφο μέρος. Λοιπόν εγώ είχα ενθουσιαστεί με τις διαδρομές ...Falzarego pass , Pordoi pass, με τον παγετώνα στη Marmolada που πρέπει οπωσδήποτε να ανέβεις με το τηλεφερικ κτλ. Και φυσικά τη θέα τα χωριά τη φύση .....Αν σε βοηθήσει ο καιρός θα μπορέσεις να δεις και κάνεις πολλά...
Για τη Marmolada με μια πρωτη ερευνα νομιζω δεν ειναι ανοιχτο το τηλεφερικ τον Απριλιο οποτε ισως δεν μπορεσω!! Στο bolzano που θα μεινω ειδα οτι εχει ενα τηλεφερικ προς καποια χωρια σε μεγαλο υψομετρο!! Κατα τ αλλα ειδα κατι πολυ ομορφα χωρια οπως ortizei και santa maddalena αλλα απο κει και περα ειμαι στο αγνωστο γτ λογω ημερων θα εχω τη δυνατοτητα να ακολυθησω μονο μια διαδρομη απο bolzano προς cortina
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom