Βοήθεια για διακοπες σε Ρέθυμνο και υπόλοιπη Κρήτη

arist2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα,
είμαι καινούργιος στο φορουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας
Έκλεισα με κοινωνικό τουρισμό δωμάτια για 8 μέρες σε Ρέθυμνο (μέσα στην πόλη στο hotel brasco). Το Ρέθυμνο θα είναι η βάση μας και απο εκεί θα κάνουμε εξορμήσεις...θέλουμε οπωσδήποτε να δούμε όσα αξίζουν απο Νομούς Ρεθύμνου και Χανίων και φυσικά αν προλάβουμε να πάμε και Αγιο Νικόλαο...
Σημείωση: Η θάλασσα δεν θα είναι το ζητούμενο , θέλουμε να κάνουμε μπανάκι αλλά κυρίως θέλουμε να δούμε πράγματα, αρχαία , παραδοσιακά χωριά κ.α.

Είμαστε 2 ζευγάρια με αυτοκίνητο

θα ήθελα λοιπόν πληροφορίες:
Α Ρέθυμνο
1. τι να δούμε στην πόλη
2. Που να φάμε καλά και οικονομικά (χωρίς να μας πιασουν....λόγω hi περιόδου) αν ξέρετε πείτε μου και τιμές (κρίση βλέπετε)-πείτε και κανα καλό για γρήγορο φαγητο (γύρο, χάμπουργκερ)
3. Που να βγούμε για ποτάκι, καφέ και πιο αργά;
4. Καμια κοντινή παραλία
5. Ποιες περιοχές στο Νομό Ρεθύμνου αξίζει να επισκεφτούμε;
6. Χωριά για επίσκεψη

Β.Χανιά
1. τι να δούμε στην πόλη
2. Που να φάμε καλά και οικονομικά (χωρίς να μας πιασουν....λόγω hi περιόδου)- πείτε και κανα καλό μαγαζί για γρήγορο φαγητό..(γύρους, χαμποργκερ κ.α)
3. Που να βγούμε για ποτάκι, καφέ και πιο αργά;
4. Καμια κοντινή παραλία
5. Ποιες περιοχές στο Νομό Χανίων αξίζει να επισκεφτούμε;
6. Χωριά για επίσκεψη

Γ. Ηράκλειο ( Μονοήμερη εκδρομή, θέλουμε τα ΣΟΣ)
1. τι να δούμε στην πόλη
2. Που να φάμε καλά και οικονομικά (χωρίς να μας πιασουν....λόγω hi περιόδου)- πείτε και κανα καλό μαγαζί για γρήγορο φαγητό..(γύρους, χαμποργκερ κ.α)
5. Ποιες περιοχές στο Νομό Ηρακλειου αξίζει να επισκεφτούμε;

Δ. Λασίθι - Άγιος Νικόλαος ( θα συνδιαστεί με Ηράκλειο..επίσης θέλουμε τα ΣΟΣ, τι αξίζει να δούμε μέσα σε λίγες ώρες.....

Αναμένω τη βοήθειά σας και τις πληροφορίες σας....Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
[
quote=arist2;199282]
Έκλεισα με κοινωνικό τουρισμό δωμάτια για 8 μέρες σε Ρέθυμνο (μέσα στην πόλη στο hotel brasco).
Καλως ηρθες στο φορουμ και με το καλο να ερθεις στη πολη μου
Το ξενοδοχειο σου ειναι ακριβως στο κεντρο της πολης ελπιζω το δωματιο σου να μην εχει φασαρια,αλλα σου επιτρεπει να εχεις προσβαση οπου θελεις χωρις αυτοκινητο, διπλα ακριβως ειναι το κεντρικο παρκιν

θα ήθελα λοιπόν πληροφορίες:
Α Ρέθυμνο
1. τι να δούμε στην πόλη
Θα κανετε τη βολτα σας στη παλια πολη, καλο θα ειναι να εχεται μαζι σας τουριστικο οδηγο για να διαβαζεται και την ιστορια
Το φρουριο της Φορτετζας για τη καταπληκτικη του θεα,
Το παλιο Ενετικο λιμανι, που ΔΕΝ θα καθησετε για φαγητο εκει ειναι ολα τουριστικα
Το μιναρε στη παλια πολη, απεναντι απο το Τουρκικο σχολειο
2. Που να φάμε καλά και οικονομικά (χωρίς να μας πιασουν....λόγω hi περιόδου) αν ξέρετε πείτε μου και τιμές (κρίση βλέπετε)-πείτε και κανα καλό για γρήγορο φαγητο (γύρο, χάμπουργκερ)
''Ζησης '' στα Μυσιρια γυρω στα 7-8 ευρω το ατομο
''Κληματαρια '' στα Μισίρια
La piazza στη παλια πολη για κρεπες, πιτσα κ.λ.π
''Χοβολη'' στο χωριο Λούτρα
Για πολυ καλο φαγητο και ψαγμενες γευσεις
''Θαλασσογραφια'' διπλα στο φρουριο της Φορτετζας
Μεζεδοπολειο ''Μυρογδιες''
''Ουσιες ''
''Πινελιες '' και τα τρια μεζεδοπολεια ειναι στη παλια πολη
Γευσίπλους στην εξοδο για Χανια
''Παρασυρης'' στο χωριο Πάνορμος
3. Που να βγούμε για ποτάκι, καφέ και πιο αργά;
Η παραλιακη ειναι γεματη....διαλεξε απλα πιο σου αρεσει
4. Καμια κοντινή παραλία
Μπανιο μπορεις να κανεις και στη πολη μεσα η παραλιακη ειναι 4 χιλ και εχει γαλαζιες σημαίες
Θα σου προτεινα να την αποφυγεις. πεταξου μεχρι το Μπαλί γυρω στα 20 λεπτα εχει 5 διαφορετικα λιμανακια και δεν φυσαει ποτε
Για παραλιες στο νοτιο Ρεθυμνο εχουμε ανοιξει ποστ για να διαβασεις αναλυτικα
5. Ποιες περιοχές στο Νομό Ρεθύμνου αξίζει να επισκεφτούμε;
Το Ιστορικο μοναστηρι Αρκαδι
Στρατιωτικο μουσειο στο χωριο Χρωμοναστηρι
Πρέβελης μοναστηρι και παραλια
Λιμνη Κουρνά
Πηγες Αργυρουπολης
Κουρταλιοτικο Φαραγγι ( στο δρομο για Πρεβελη )

6. Χωριά για επίσκεψη
Μαργαριτες το χωριο με τα καταπληκτικα κεραμικα
Σπηλι για καφε διπλα στα βρυσακια
Αγια Γαληνη
Μπαλί
Απόφυγε τα Ανώγεια σκετη ταλαιπωρεια και τιποτα το αξιολογο
 

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
Η παλια πόλη του Ρεθύμνου είναι διάσπαρτη από Ενετικά και Τουρκικά κατάλοιπα!!! Έχει κάτι που σε "μαγνητίζει"!!!!!!!Το κέντρο της ζωής είναι η βρύση του Ριμόντι. Εκεί γύρω εχει φοβερά μεζεδοπωλεία...καφέ...και με καλές τιμές!!!Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!
Η rethimno έχει καλύψει νομίζω τα πάντα!!:D
Πολύ ωραία διαδρομή με εναλλαγές τοπίου άγριας ομορφιάς...είναι από το Ρέθυμνο προς τη Χώρα Σφακίων!!!!
 

arist2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
παιδιά μπορείτε να μου πείτε μερικές παραλίες που να μη γίνεται πανικός; Σε περιοχή Ρεθύμνου?

και φυσικά κάποιες που αξίζει να πάω?

ΡΕΘΥΜΝΟ?

Σε ευχαριστώ γι' αυτά που μου έγραψες μπορείς να μου πεις και για Χανιά, Ηράκλειο και Αγιο Νικόλαο τα ΣΟΣ απο φαγητό, αξιοθέατα παραλίες;

Ευχαριστώ και πάλι...
 

arist2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΠΟΦΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ Ή ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΧΑΝΙΑ - ΡΕΘΥΜΝΟ? ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?
 

arist2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ? ΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΡΕΘΥΜΝΟ-ΧΑΝΙΑ

παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος για να αποφύγουμε ταλαιπωρια και να μη χάσουμε χρόνο τι δεν αξίζει να επισκεφτούμε; Σε ρέθυμνο, Χανιά αλλά και στους αλλους νομούς?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
παιδιά μπορείτε να μου πείτε μερικές παραλίες που να μη γίνεται πανικός; Σε περιοχή Ρεθύμνου?

και φυσικά κάποιες που αξίζει να πάω?

ΡΕΘΥΜΝΟ?

Σε ευχαριστώ γι' αυτά που μου έγραψες μπορείς να μου πεις και για Χανιά, Ηράκλειο και Αγιο Νικόλαο τα ΣΟΣ απο φαγητό, αξιοθέατα παραλίες;

Ευχαριστώ και πάλι...
Πανικος γινετε σε ολες τις παραλιες τα σ/κ, που καλο ειναι να τα αφιερωνεις για να γνωρισεις και να περπατησεις τη καθε πολη που εχεις στο προγραμμα σου να δεις
Απαντησεις στις αποριες σου θα δεις στα λινκ που σου εδωσε παραπανω η eva kass και ειμαι σιγουρη οτι θα διαβασεις πολλα
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Καλημερα!
αυτο που μας ρωτας ειναι αντικειμενικο γιατι μπορει κατι που θα σου προτεινουμε εμεις να μην σου αρεσει καθολου.
εσυ πρεπει να δεις τι σε ενδιαφερει πιο πολυ να δεις.
υπαρχουν πολλα ποστ για το θεμα κρητη και ειδικα για χανια και ρεθυμνο.
θα σου παραθεσω το καλυτερο κατα την αποψη μου που εχουμε γραψει,

http://www.travelstories.gr/%EA%F1%DE%F4%E7/6189-%F7%E1%ED%E9%DC-%EF%EB%E9%E3%EF%E7%EC%E5%F1%E5%F2-%E4%E9%E1%EA%EF%F0%DD%F2-14.html#post199389

και........καλο διαβασμα!!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος για να αποφύγουμε ταλαιπωρια και να μη χάσουμε χρόνο τι δεν αξίζει να επισκεφτούμε; Σε ρέθυμνο, Χανιά αλλά και στους αλλους νομούς?
Αλλο πάλι και τούτο!!!!!!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΠΟΦΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ Ή ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΧΑΝΙΑ - ΡΕΘΥΜΝΟ? ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?

γεια σου ξανα!
μπορεις να διορθωσεις το μηνυμα σου γιατι απαγορευονται τα κεφαλαια?
και νομιζω οτι εχεις ανοιξει ενα αλλο θεμα και κανεις το ιδιο ερωτημα.....
προσπαθησε να μην ποσταρεις διπλες φορες γιατι ολα αυτα διαγραφονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom