Ύδρα Πόρος Σπέτσες Βοήθεια για επιλογή Ύδρα-Σπέτσες-Πόρος

nikos1850

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλημέρα.
Αρχές Ιουλίου έχω κλείσει για ένα 3μέρο στο Ναύπλιο και σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου (+2 αγόρια μας) , 1 ημέρα να την περάσουμε πηγαίνοντας με το αυτοκίνητο Σπέτσες - Ύδρα - Πόρος.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό, ώστε να μπορέσουμε να επισκεφτούμε και τα 3 νησιά, έστω και από ένα 2ωρο στο καθένα ή αν θα ήταν προτιμότερο να επισκεφτούμε τα 2 από τα 3, ώστε και να έχουμε περισότερο χρόνο για το καθένα. Δεν έχουμε πάει σε κανένα από τα 3.
Παρακαλώ βοηθήστε και δώστε μου τα "φώτα" σας.
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Εχω πάει και στα τρία αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να γίνουν και τα τρία σε μία μέρα.. επίσης θα είναι πολύ κουραστικό και για τα παιδιά.. θεωρώ θα ήταν καλύτερο να πάτε σε ένα να το ευχαριστηθειτε και να περιπλανηθειτε με την ησυχία σας! Προσωπικά ψηφιζω Πόρο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είναι λίγο ζόρι να το κάνεις αυτό σε μία μέρα.
Είναι προτιμότερο, δεδομένου ότι μιλάς μόνο για 3ήμερο, να δεις το ένα απο τα τρία.
Όλα είναι προσβάσιμα απο ακτές της Αργολίδας, και το πιο κοντινό απ όλα ο Πόρος μέσω Γαλατά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Καλημέρα.
Αρχές Ιουλίου έχω κλείσει για ένα 3μέρο στο Ναύπλιο και σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου (+2 αγόρια μας) , 1 ημέρα να την περάσουμε πηγαίνοντας με το αυτοκίνητο Σπέτσες - Ύδρα - Πόρος.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό, ώστε να μπορέσουμε να επισκεφτούμε και τα 3 νησιά, έστω και από ένα 2ωρο στο καθένα ή αν θα ήταν προτιμότερο να επισκεφτούμε τα 2 από τα 3, ώστε και να έχουμε περισότερο χρόνο για το καθένα. Δεν έχουμε πάει σε κανένα από τα 3.
Παρακαλώ βοηθήστε και δώστε μου τα "φώτα" σας.
Χμ όπως ειπώθηκε αδύνατον σε μια μέρα και τα 3.
Υπολογίστε από Ναύπλιο κανά δίωρο για να βρεθείτε Θερμήσια που είναι το λιμανάκι για Ύδρα. Όπως καταλαβαίνεις την προκρίνω έναντι των άλλων διότι απλά είναι η καλύτερη με τις Σπέτσες να έπονται. Ο Πόρος πτωχός συγγενής.
Είναι ΟΚ για ημερήσια καθώς θα περιοριστείτε σε βόλτες μέσα στη χώρα.
Υπάρχουν κάποια τακτικά δρομολόγια αλλά μπορείτε αν βάλετε το χέρι στη τσέπη να μετακινηθείτε και με τα υδροταξί που πάνε κι έρχονται απέναντι στην ακτή. Ελπίζω να υπάρχει θέση πάρκινγκ γιατί έγινε πολύ της μοδός ο τρόπος αυτός μιας και πιο φθηνά πας Μιλάνο με ryan παρά στην Ύδρα με Hellenic Seaways
Προσωπικά θα επέλεγα όμως κάποιες πιό κοντινές εκδρομές από Ναύπλιο υπάρχουν ωραιότατες παραλίες και πολύ ενδιαφέροντες αρχαιολογικοί χώροι
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πριν απο κάποια χρόνια είχα πάει απο το λιμάνι του Τολό ημερήσια με καραβάκι σε Υδρα και Πόρο. Δεν ξέρω αν το επιτρέπουν οι ηλικίες των παιδιών αλλά κάλυπτει αυτό που θες, αν φυσικά γίνονται ακόμα
 

nikos1850

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :)
Κάθησα και τσεκάρισα λίγο ιντερνετικά κάποιες λύσεις και το σίγουρο είναι ότι θα προσανατολιστούμε σε Ύδρα και Σπέτσες.
Φυσικά θα δούμε πως θα μας κάτσει και από θέμα ωρών.
 

nikos1850

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επιστροφή στην καθημερινότητα.
Καταφέραμε και τα συνδυάσαμε και τα 2 (Ύδρα και Σπέτσες).
Ξεκινήσαμε πρωί από Ναύπλιο και πήγαμε με το αυτοκίνητο στο Μετόχι και περάσαμε με καραβάκι απέναντι Ύδρα , όπου και μείναμε 3 ώρες και στη συνέχεια επιστροφή και μετά μετάβαση Κόστα και με ferry απέναντι Σπέτσες όπου εκεί καθήσαμε 4 ώρες.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε με φίλους την ερχόμενη εβδομάδα να πάμε μια μονοήμερη σε ένα νησί του Αργοσαρωνικού. Τα "υποψήφια" νησιά είναι η Ύδρα, ο Πόρος και οι Σπέτσες. Σε ποιο θα μας συμβουλεύατε να πάμε; Γνωρίζω ότι ο χρόνος παραμονής είναι περιορισμένος για να δεις/κάνεις πολλά, ωστόσο τι θα έπρεπε να μην παραλείψουμε; Δεκτές και οι προτάσεις για καφέ/φαγητό κλπ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε με φίλους την ερχόμενη εβδομάδα να πάμε μια μονοήμερη σε ένα νησί του Αργοσαρωνικού. Τα "υποψήφια" νησιά είναι η Ύδρα, ο Πόρος και οι Σπέτσες. Σε ποιο θα μας συμβουλεύατε να πάμε; Γνωρίζω ότι ο χρόνος παραμονής είναι περιορισμένος για να δεις/κάνεις πολλά, ωστόσο τι θα έπρεπε να μην παραλείψουμε; Δεκτές και οι προτάσεις για καφέ/φαγητό κλπ.
Με περιορισμένο χρόνο καλύτερα Ύδρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom