Γενικά Βοήθεια για επιλογή προορισμού για καλοκαίρι

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σικελια γιατι λες για διακοπες, αρα και θαλασσα. Επισης Μαλτα Gozo για παραλιες και ΤΟΠ συστημα συγκοινωνιων για να μη χρειαστεις καθολου αυτοκινητο για παραλιες.
 
Last edited:

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλημέρα!
Για βοήθησε λίγο το κοινό. Όταν λες διακοπές, εννοείς και μπάνια, παραλία, κλπ.;
Από αυτά που αναφέρεις, η Μαδρίτη πχ. αξίζει αλλά δεν έχει θάλασσα. Επίσης, η Λισαβόνα αξίζει για όλο το χρόνο, είναι πανέμορφη.
Αν θέλεις όμως να κάνεις Ευρώπη τις διακοπές που θα έκανες εδώ σε νησί, αλλάζει.
Όχι δεν τρελαίνομαι με την ιδέα μπάνιο κτλ εννοώ δεν είναι deal breaker. Θα μου άρεσε να είναι παραθαλάσσιο το μέρος και να έχω την επιλογή εαν θέλω να μετακινηθώ να βρω κάπου να ρίξω μια βουτιά. Δλδ πχ δεν θα διάλεγα να πάω Ισλανδία ή Ελβετία (δεν ξέρω εαν βοηθάνε καθόλου τα παραδείγματα 😝😝😝).
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όχι δεν τρελαίνομαι με την ιδέα μπάνιο κτλ εννοώ δεν είναι deal breaker. Θα μου άρεσε να είναι παραθαλάσσιο το μέρος και να έχω την επιλογή εαν θέλω να μετακινηθώ να βρω κάπου να ρίξω μια βουτιά. Δλδ πχ δεν θα διάλεγα να πάω Ισλανδία ή Ελβετία (δεν ξέρω εαν βοηθάνε καθόλου τα παραδείγματα 😝😝😝).
Τότε θα συμφωνήσω ακριβώς με την @paefstra. Σικελία-Μάλτα, έχουν αυτό που θέλεις. Αν έχεις και μέρες, υπάρχει και μεταξύ τους σύνδεση με πλοίο, γύρω στη 1,5 ώρα νομίζω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
.Η αληθεια ειναι πως σε ολη την Ιταλια και σε ολη τη Μαλτα θα βρεις καπου να ριξεις μια βουτια.
Αυτο που για μενα εκανε το περιβαλλον διακοπων Αυγουστο στη Σικελια και το Gozo ειναι τα μαγαζακια με τις ψαθες, τα καπελα και τις πετσετες, τα χαλαρα εστιατορια και μπαρακια τα βραδια με τα τιραντακια και τα σορτσακια σου, τα παγωτα.
Αυτο που οριζω εγω ως διακοπες και ξεκουραση τελος παντων.
Εννοειται οτι μπορεις να τα αγνοησεις και να επικεντρωθεις στα αξιοθεατα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Ευχαριστώ πολύ. Άρα η Σικελία βάζει σοβαρή υποψηφιότητα.... Η Λισαβόνα τι λέει σαν προορισμός το καλοκαίρι? Τι θα συναντήσει κάποιος εκεί?
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ πολύ. Άρα η Σικελία βάζει σοβαρή υποψηφιότητα.... Η Λισαβόνα τι λέει σαν προορισμός το καλοκαίρι? Τι θα συναντήσει κάποιος εκεί?
Πολυκοσμία, αλλά είναι πανέμορφη!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
.Η αληθεια ειναι πως σε ολη την Ιταλια και σε ολη τη Μαλτα θα βρεις καπου να ριξεις μια βουτια.
Αυτο που για μενα εκανε το περιβαλλον διακοπων Αυγουστο στη Σικελια και το Gozo ειναι τα μαγαζακια με τις ψαθες, τα καπελα και τις πετσετες, τα χαλαρα εστιατορια και μπαρακια τα βραδια με τα τιραντακια και τα σορτσακια σου, τα παγωτα.
Αυτο που οριζω εγω ως διακοπες και ξεκουραση τελος παντων.
Εννοειται οτι μπορεις να τα αγνοησεις και να επικεντρωθεις στα αξιοθεατα.
Σικελία που? Κατανια, Παλέρμο ή κάπου αλλού?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σικελία που? Κατανια, Παλέρμο ή κάπου αλλού?
Η καλυτερη θαλασσα που ειδα ηταν στην Cefalu σε συνδυασμο με το μεσαιωνικο σκηνικο. Οι Παλερμιωτες πανε και στο Mondello με απλο αστικο λεωφορειο, αλλα δεν πηγαμε. Στις φωτο δειχνει πολυ ωραιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom