Ιταλία Βοήθεια για λίμνη Κόμο (ξενοδοχείο-αυτοκίνητο)

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω έχω να ταξιδέψω στο εξωτερικό 6 χρόνια.Όπως καταλαβαίνετε είμαι κολλημένος στο forum κάθε μέρα και ταξιδεύω μαζί σας με τις ιστορίες σας.Τώρα παίρνω το ρίσκο να κάνω ένα κοντινό ταξίδι μαζί με την γυναίκα μου στο Μιλάνο και συγκεκριμένα στη λίμνη Κόμο (τρελαίνομαι για φύση και ηρεμία). Δεδομένου ότι το κάνω πρώτη φορά τελείως μόνος και είμαι αγχωμένος θα ήθελα τη βοήθεια σας.
1. Για την ενοικίαση αυτοκινήτου (από που τι να προσέξω, και τι γίνετε με την ασφάλιση).
2. Με το ξενοδοχείο (σε πιο μέρος είναι καλύτερα όχι μόνο στο Κόμο και άν γίνετε και οικονομικά).
3. Θα κλείσω τα εισιτήρια με easyjet από Θεσ/νίκη για 18 Ιουνίου.
4. Ποια μέρη να πάω σε 3 μέρες που έχω.
Λόγο του προβλήματος που έχω δε μπορώ να κάνω μεγάλες αποστάσεις ούτε με το αεροπλάνο αλλά ούτε και με το αυτοκίνητο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις συμβουλές σας.
 
Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Θα σου πρότεινα να μείνεις στο Κόμο, που είναι πολύ όμορφα και ειδυλλιακά, αφού όπως γράφεις εχεις ανάγκη από ξεκούραση κι ηρεμία. Το Μιλάνο είναι υπόθεση μισής μέρας. Από το Κόμο μπορείς να πας με το τραίνο στο Λουγκάνο μια μέρα και να μην ταλαιπωρηθείς με το αυτοκίνητο. Και η διαδρομή είναι πολύ ωραία και το Λουγκάνο θα σε αποζημιώσει. Τώρα στο Κόμο μπορείς να κάνεις το γύρο της λίμνης με το καραβάκι και να κατέβεις και σε κανένα χωριουδάκι πολύ ωραίο για φαγητό το μεσημέρι. Η περιοχή πάντως εκεί ενδείκνυται γι' αυτό που ζητάς. Τώρα για αυτοκίνητο για τρείς μέρες κι αφού θέλεις και ξεκούραση..., νομίζω ότι με το τραίνο είσαι καλυμμένος.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Καλησπερα σου και απο εμενα....Περσυ επισκεφθηκα το Como.
Οντως Μιλανο-Como αρκετα κοντα με ευκολη προσβαση!!!Εγω εμεινα στο Lecco ενα
καταπληκτικο μερος, σε ενα ξενοδοχειο ακριβως μπροστα στη Λιμνη!!Το προτεινω
ανεπιφυλακτα!!!!Απο εκει με αυτοκινητο και σε μικρη αποσταση, σε εναν πανεμορφο παραλιακο δρομο με τερμα του το Bellagio, ΜΑΓΙΚΟ!!!!!Καφεδακι μπροστα στη λιμνη,χαλαρωση και ψωνια στα παραδοσιακα μαγαζακια......
Ακολουθως καραβακι, περνας απεναντι......VARENNA!!!!!Δεν υπαρχει περιπτωση να μην πας.....!!!!!Το μερος ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΑΓΙΚΟ!!!!Και οπως μου ειχε πει και ο συννοματος μου-μελος του foroum:Εαν δεν μπας θα σε καταγγειλω.........~!!!
Οτι αλλο θελεις στειλε μου pm να σε κατατοπισω.....Για ενοικιαση και τα λοιπα!!!!
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που κάνατε να μου απαντήσετε.Το αυτοκίνητο το σκέφτομαι γιατί δε μπορώ να περπατάω μεγάλες αποστάσεις και το θέλω για τις μετακινήσεις μου.Από τις ταξιδιωτικές ιστορίες που διάβασα στο forum σε αυτά τα μέρη προσανατολίζομαι (Lecco-Bellagio-Varenna-Como-Lugano και λίγο Μιλάνο αν προλάβω). Θέλω να ρωτήσω τους χρόνους που χρειάζονται με το τρένο από αεροδρόμιο στους άλλους προορισμούς και κόστος.
Driver01 πιο είναι το ξενοδοχειο στο Lecco;
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Να ξέρεις ότι μπορείς να περνάς με φέριμποτ από την μία πλευρά της λίμνης στην άλλη(εννοώ και το αυτοκίνητο). το bellagio βρίσκεται στην ανατολική πλευρά ενώ το menaggio και cernobbio (που εγώ τα βρήκα και ομορφότερα)στην δυτική πλευρά. Στο Κόμο αξίζει να μείνεις στα ξενοδοχεία πάνω στην λίμνη, τά οποία όμως είναι λίγο ακριβά, γύρω στα 110-120 ευρώ το δίκλινο. Ο σταθμός του τρένου είναι δίπλα στην λίμνη. κόμο- μιλάνο 45-50 λεπτά το πολύ.ξενοδοχείο στο κόμο το metropole suisse (πάνω στη λίμνη) barcheta (εκατό μέτρα από την λίμνη). Η αλήθεια είναι ότι τα χωριά γύρω από τη λίμνη είναι πιο γραφικά. Οι δρόμοι γύρω από τη λίμνη περιφερειακά είναι στενοί και δεν ενδείκνυνται για μεγάλη ταχύτητα, τί να το κάνεις άλλωστε, αυτό που αξίζει είναι η θέα της λίμνης και το τοπίο.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω έχω να ταξιδέψω στο εξωτερικό 6 χρόνια.Όπως καταλαβαίνετε είμαι κολλημένος στο forum κάθε μέρα και ταξιδεύω μαζί σας με τις ιστορίες σας.Τώρα παίρνω το ρίσκο να κάνω ένα κοντινό ταξίδι μαζί με την γυναίκα μου στο Μιλάνο και συγκεκριμένα στη λίμνη Κόμο (τρελαίνομαι για φύση και ηρεμία). Δεδομένου ότι το κάνω πρώτη φορά τελείως μόνος και είμαι αγχωμένος θα ήθελα τη βοήθεια σας.
1. Για την ενοικίαση αυτοκινήτου (από που τι να προσέξω, και τι γίνετε με την ασφάλιση).
2. Με το ξενοδοχείο (σε πιο μέρος είναι καλύτερα όχι μόνο στο Κόμο και άν γίνετε και οικονομικά).
3. Θα κλείσω τα εισιτήρια με easyjet από Θεσ/νίκη για 18 Ιουνίου.
4. Ποια μέρη να πάω σε 3 μέρες που έχω.
Λόγο του προβλήματος που έχω δε μπορώ να κάνω μεγάλες αποστάσεις ούτε με το αεροπλάνο αλλά ούτε και με το αυτοκίνητο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις συμβουλές σας.
Καταρχην η περιοχη της λιμνης θα σε αποζημιωσει. Πηγα με την γυναικα μου και το τοτε 8,5 μηνων αγορακι μας περυσι το πασχα(17/3 - 20/3). Εμεις μειναμε στο lecco επειδη ηταν πιο προσιτο οικονομικα σε αυτο που εψαχνα εγω. Βεβαια για την εποχη που θα πας απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα το ξενοδοχειο που ειχαμε μεινει (il griso hotel 4*),σου βρισκω πιο φτηνη τιμη με πρωινο για δικλινο 100 ευρω την βραδια μεσα απο το venere(εγω εμεινα με 75 τη βραδια- αν και αρχικα το ειχα κλεισει με 102 και μετα ακυρωσα και ξαναεκλεισα απο αλλου που το βρηκα πιο φτηνα τοτε). Αν δεν εχεις προβλημα στην τιμη στο προτεινω ανεπιφυλακτα μιας και ολα του τα δωματια βλεπουν στην λιμνη και εχουν καταπληκτικη θεα, ειναι καθαρο(4*) και με καλο πρωινο(ακομα και η αιθουσα του πρωινου βλεπει απιστευτα στη λιμνη). Συμφωνω με τον driver που σου προτεινει να πατε bellagio - varena. Προκειται για πολυ γραφικα χωριουδακια και πανεμορφα. Αυτα τα 2 οποσδηποτε να τα βαλεις στο προγραμμα σου. Εγω εψαχνα για διαμονη σε ενα απο αυτα τα 2 αλλα εβρισκα πιο ακριβα, μιας και ειναι πιο τουριστικα. Ετσι εμεινα στο αδιαφορο μεν lecco, αλλα με πανεμορφη θεα στη λιμνη δε, απο το ξενοδοχειο! Οι αποστασεις δεν ηταν τραγικες απο εκει που εμεινα. Μιλαμε πως για bellagio καναμε κανα 25' με το αυτοκινητο σε πανεμορφη διαδρομη κατα μηκος της λιμνης και η varenna ειναι απεναντι με καραβακι. Αν θες ειναι εξισου κανα 25' απο την αλλη πλευρα αν πας στην varenna με το αυτοκινητο απο το ξενοδοχειο που εμεινα. Αν δεις στο χαρτι το lecco ειναι αναμεσα απο bellagio και varena. Το κομο ναι μεν καλο αλλα ειναι πιο μεγαλο και ξεφευγει για μενα απο τα αλλα 2 σε γραφικοτητα. Εννοω πως αν ειχα να επιλεξω αναμεσα απο το κομο ή bellagio/varenna εννοειται το δευτερο θα διαλεγα. Αυτοκινητο ειχα κλεισει απο αεροδρομιο με europcar μιας και εκμεταλευτηκα μια προσφορα της easyjet που αναβαθιζα την κατηγορια του αυτοκινητου στην τιμη του πιο μικρου. Ολα πηγαν πολυ καλα.Αν μπορω να βοηθησω σε κατι στειλε pm.
 
Last edited by a moderator:

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Παιδιά έψαξα σε όλη την περιοχή για ξενοδοχείο και δε βρίσκω κάτω από 90 Ευρώ. Τώρα σκέφτομαι να μείνω μία μέρα στο Μιλάνο και τις δυόμιση μέρες να τις αφιερώσω σε (Como-Bellagio-Varenna και Lugano). Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να μείνω στο Κόμο και από εκεί με μικρές εκδρομές να πάω και στα υπόλοιπα. Τις δύο τελευταίες μέρες στη λίμνη θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο αλλά δε ξέρω αν έχει στο Κόμο. Άν γνωρίζει κανείς ας με ενημερώσει.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Υπάρχει σίγουρα ιστοσελίδα, Como- informazione tourιstico. τα γραφεία της υπηρεσίας βρίσκονται δίπλα από το ξενοδοχείο metropole suisse.Το επισκέφθηκα να ρωτήσω τα δρομολόγια των φέρι. θα σου λύσουν κάθε απορία, για ενοικιάσεις αυτοκινήτων, ξενοδοχεία κ.λ.π.
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Eπισκευτηκα το Κομο το Πασχα... Ειναι πραγματικα υπεροχο..Το Μιλανο δεν αξιζει να το επισκευτεις αν δεν εχεις στα σχεδια σου να πας για ψωνια ..( τα οποια και αυτα τις ιδιες τιμες με την Ελλαδα εχουν, απλα ισως να βρεις καποια σχεδια τα οποια δεν υπαρχουν στην Ελλαδα κοινως αμα δεν σε ενδιαφερει το shopping μην πας ουτε για μιση μερα Μιλανο) Στο Κομο αξιζει παρα πολυ να πας στο Brunatte με το τελεφερικ ενα γραφικο χωριουδακι οπου εχει πανωραμικη θεα στην λιμνη του Κομο και επειτα να αφιερωσεις μια ολοκληρη μερα να επισκευτεις με το ferry (20 Ευρω all day pass )τα χωριουδακια 1 Βαρενα -2 Μπελατζιο - 3 Μενατζιο (τα αναφέρω βαση της αξιολόγησης που εκανα αφου τα επισκευθηκα) .μπορεις να αφιερωσεις μια μερα επισης συνδιαστικα με το brunatte να κινηθεις στο εσωτερικο της παλιας πολης και γυρω απο το Duomo το οποιο ειναι πολυ ομορφο .τα ξενοδοχεια που ειναι πανω στη λιμνη ειναι αρκετα ακριβα φανταζομαι και για το μηνα Ιουνιο θα ειναι ακομα ακριβοτερα ...εγω εμεινα στο Borgovico hotel το οποιο ειναι 10 λεπτα απο το κεντρο της πολης και το λιμανι και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος !Αν παλι νοικιασεις αμαξι θα σου προτεινα να μην μεινεις στο Κομο αλλα σε καποιο χωριουδακι γυρω απο τη λιμνη.. ( θα σου προτεινα την Βαρενα..)
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Παιδιά καλησπέρα!!!Και εγώ θα πάω στο Μιλάνο αρχές Ιουλίου, σύνολο 5 κορίτσια για να πετύχουμε και τις εκπτώσεις, γυναίκες τι να πεις...Τετάρτη μεσημέρι φτάνουμε και φεύγουμε Κυριακή πρωί πρωί με την easyjet.Βάση και όλων αυτών που διάβασα σκεφτόμαστε να μείνουμε μόνο μέχρι την Πέμπτη Μιλάνο (με την ψυχή στο στόμα βέβαια)να δούμε τα βασικά- Duomo-Σκάλα και Πινακοθήκη, να πάμε καμια βόλτα σε κάποιο outlet και να κατευθυνθούμε προς τη Λίμνη Como. Θα μου προτείνατε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να μείνουμε Belagio ή Varenna και όχι Κόμο???
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Παιδιά καλησπέρα!!!Και εγώ θα πάω στο Μιλάνο αρχές Ιουλίου, σύνολο 5 κορίτσια για να πετύχουμε και τις εκπτώσεις, γυναίκες τι να πεις...Τετάρτη μεσημέρι φτάνουμε και φεύγουμε Κυριακή πρωί πρωί με την easyjet.Βάση και όλων αυτών που διάβασα σκεφτόμαστε να μείνουμε μόνο μέχρι την Πέμπτη Μιλάνο (με την ψυχή στο στόμα βέβαια)να δούμε τα βασικά- Duomo-Σκάλα και Πινακοθήκη, να πάμε καμια βόλτα σε κάποιο outlet και να κατευθυνθούμε προς τη Λίμνη Como. Θα μου προτείνατε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να μείνουμε Belagio ή Varenna και όχι Κόμο???
Eαν δεν νοικιασεις αμαξι προτεινω να εισαι Κομο που ειναι καπως κεντρικα ωστε να ειναι βαση σου για να γυρισεις τα τριγυρω ..;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom