Ιταλία Βοήθεια για λίμνη Κόμο (ξενοδοχείο-αυτοκίνητο)

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Την Τετάρτη 16 Ιουνίου με το καλό θα είμαι Μιλάνο ( Malpensa ). Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο από την eurocar και επειδή είναι η πρώτη φορά στο εξωτερικό είμαι πολύ αγχωμένος. Χρειάζομαι τη βοήθεια όσων έχουν εμπειρία για τη διαδικασία παραλαβής και παράδοσης του αυτοκινήτου. Φαντάζομαι ότι το συμβόλαιο θα είναι στα αγγλικά και τα δικά μου δεν είναι πολλή καλά και δε ξέρω τι ακριβός να προσέξω. Έχω ακούσει κάπου ότι σου κρατάνε για εγγύηση 500 ευρώ. Είναι αλήθεια;
Ακόμη από το Κόμο στο Μιλάνο πως είναι καλύτερα να πάω, με το τρένο ή με το αυτοκίνητο; Αν πάω με το τρένο σε ποιο σταθμό κατεβαίνω για το κέντρο;
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Χρειάζεσαι πιστωτική για να παραλάβεις το αυτοκίνητο , στην οποία σου δεσμεύουν ένα ποσό μέχρι να επιστρέψεις το αυτοκίνητο στην κατάσταση που το πήρες . Στην παραλαβή να ελέγξεις για γρατσουνιές και να μην το πάρεις αν δεν το σημειώσουν . Καλό είναι γιά να μην ταλαιπωρηθείς να πας Μιλάνο με το τραίνο , θα κατέβεις μαζί με τους πολλούς στο τέρμα που είναι στο κέντρο της πόλης.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Πως σου επιστρέφουν το ποσό που σου κρατάνε;
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Δεν σου το κρατάνε , το δεσμεύουν και λίγες μέρες ; ώρες ; από την επιστροφή του αυτοκινήτου το ξε_δεσμέυουν , δηλαδή δεν πρόκειται να το δεις στο λογαριασμό σου . Απλώς έχε υπ όψη σου αυτό το ποσό για λόγους πιστωτικού ορίου κάρτας
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Παιδιά ξεθάβω το θέμα αλλά ο τίτλος είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι!
Πάει ένας μήνας που γύρισα από Ρώμη και ήδη νοιώθω συμπτώματα στέρησης!
Σκέφτομαι αυτή τη φορά να πάω Μιλάνο τέλη Ιουνίου για 3-4 μέρες. Λέω να νοικιάσω αμάξι στο αεροδρόμιο και να πάω κατευθείαν Κόμο ώστε να γυρίσω τη λίμνη και τα γύρω χωριά. Μιλάνο σκέπτομαι να πάω για μια μέρα μόνο παίρνοντας τρένο από Κόμο ώστε να μην ψάχνω παρκάρισμα στο Μιλάνο. Λογικά θα προλάβω να δώ τα βασικά του Μιλάνου και ίσως κλείσω εισιτήρια για Σκάλα αν έχει προσιτές τιμές.
Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα?
Είναι υλοποιήσιμο ή μήπως ξεχνώ τίποτα (τί γίνεται με το δίπλωμα οδήγησης? Πρέπει να πληρώσω για ευρωπαικό δίπλωμα ή το ελληνικό αρκεί?)
Όλες οι ιδέες-προτάσεις-συμβουλές δεκτές!:clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
. αν νοικιασεςι αυτοκινητο πας Κομο μενεις σε ενα απο τα πολλα και πανεμορφα χωρια και βλεπεις ολη τη περιοχη. Varena-Menaggio Bellagio.Υπαρχει καραβακι για Varena και Bellagio .Εγω ειχα μειενει στο TREMEZZO και απο εκει πηρα καραβακι για τα χωρια στη απεναντι πλευρα της λιμνης. Δεν αξιζει να θυσιασεις χρονο σκεφτομενος πως ειναι στα 10 βηματα, για lugano.. ..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
LULLU μιλάς με γρίφους γίνε πιο συγκεκριμένη να καταλάβω τί λες!
..Ποιος γριφος καλε?:( απλα λεω οτι δεν μου αρεσε το Lugano..σαφως ωραιοτερα ηταν η Varena, Bergamo. Bellagio kai Tressa που εφτασα εκει τη τελευταια μερα καταιδρωμενη ....μπες στο google δες φωτο και κανε συγκρισεις...:p
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
..Ποιος γριφος καλε?:( απλα λεω οτι δεν μου αρεσε το Lugano..σαφως ωραιοτερα ηταν η Varena, Bergamo. Bellagio kai Tressa που εφτασα εκει τη τελευταια μερα καταιδρωμενη ....μπες στο google δες φωτο και κανε συγκρισεις...:p
Ωραία τώρα εισαι σαφής. Δε σκεπτόμουν να πάω Λουγκάνο αλλά να γυρίσω τα χωριά που αναφέρεις πέριξ της Lago Como!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.452
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom