Γενικά Βοήθεια για ταξίδι αρχές Νοεμβρίου

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι από 31 Οκτωβρίου μέχρι 6 Νοεμβρίου. Δε μπορώ όμως να αποφασίσω όμως τον προορισμό. Ρώμη - βιέννη - Βασιλεία - Βουδαπέστη - Κωνσταντινούπολη? Έχει πάει κάποιος από εσάς σε αυτά τα μέρη ανάλογη περίοδο? Θα ήθελα να πάω κάπου που ο καιρός να μην είναι τεράστιο εμπόδιο στις περιηγήσεις για να μπορέσω να δω περισσότερα μέρη.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πολυ διαφορετικοι προορισμοι μεταξυ τους μου φαινονται!! το Παρισακι που ακομα βλεπω στο χαρτη δεν εχεις τιμησει δεν παιζει??:)
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλό και το Παρισάκι δε λέω...αλλά έχω ακούσει ότι είναι αρκετά ακριβό....έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ναι ειναι αρκετα ακριβο απλα επειδη ειδα Βιεννη και Βασιλεια νομιζα οτι δεν υπαρχει μεγαλος περιορισμος στο μπατζετ...
Βουδαπεστη μου φαινονται πολλες μερες,Ρωμη επισης ακριβη μου φαινεται αλλα εχει φθηνα εισιτηρια απο οτι ειδα...
Οι ειδικοι μαλλον θα σου πουν Κωνσταντινουπολη , εγω δεν ξερω ακομα γιατι το καλοκαιρι θα παω ... οποτε καλυτερα να σου πει καποιος που ξερει;)
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι από 31 Οκτωβρίου μέχρι 6 Νοεμβρίου. Δε μπορώ όμως να αποφασίσω όμως τον προορισμό. Ρώμη - βιέννη - Βασιλεία - Βουδαπέστη - Κωνσταντινούπολη? Έχει πάει κάποιος από εσάς σε αυτά τα μέρη ανάλογη περίοδο? Θα ήθελα να πάω κάπου που ο καιρός να μην είναι τεράστιο εμπόδιο στις περιηγήσεις για να μπορέσω να δω περισσότερα μέρη.
θα σου προτεινα Ρωμη ή Κωνσταντινουπολη
(οπου βρεις καλυτερη προσφορα -παντως εγω πρωτα θα πηγαινα Ρωμη)
καλα να περασεις οπου και να πας
 

elli_sugar

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα...ξανα :-)
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
αν σου αρεσει το ταξιδι με τραινο,μια πολυ καλη ευκαιρια ειναι η Κωνσταντινουπολη..(με τραινο απο Θεσσαλονικη) ομορφη διαδρομη,πολλες εικονες..και ο προορισμος ακομα ομορφοτερος..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Λόγω ημερών και μόνο (5-6 ημέρες) καλή επιλογή είναι η Ρώμη, αλλά όσον αφορά ομορφιά, εναλλαγές παραστάσεων κλπ. κλπ. Κωνσταντινούπολη ασυζητητί!. Εξαρτάται βέβαια και πώς σκοπεύεις να πας (μόνος, με πρακτορείο)... Για παράδειγμα δε θα ήταν κακή ιδέα να συνδυάσεις Βιέννη και Βουδαπέστη.
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Αρχίζω και προσανατολίζομαι προς Βουδαπέστη και Κωνσταντινούπολη. Τη Ρώμη η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να τη δω με ανοιξιάτικο καιρό μιας και θέλει υποθέτω πιο πολύ περπάτημα.... Μήπως ξέρει κανείς αν όντως πάει τρένο από Θεσσαλονίκη Κωνσταντινούπολη, πόσες ώρες κάνει και πόσο περίπου το εισιτήριο?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Μήπως ξέρει κανείς αν όντως πάει τρένο από Θεσσαλονίκη Κωνσταντινούπολη, πόσες ώρες κάνει και πόσο περίπου το εισιτήριο?
Νομίζω κάνει 9-10 ώρες και αν θυμάμαι καλά ξεκινάει (από Θεσσαλονίκη) απογευματόβραδο και φτάνει νωρίς το πρωί, οπότε θα έχεις και όλη τη μέρα μπροστά σου. Για περισσότερα πάρε στον ΟΣΕ να σου πουν. Επίσης επληροφορήθην (για να εξασκήσουμε και τα ελληνικά μας λίγο!!!) ότι τα ΚΤΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ σε συνεργασία με ταξιδιωτικό πρακτορείο σε μεταφέρουν στην Κωνσταντινούπολη νομίζω με 63? πήγαινε-έλα. Είναι καλή ευκαιρία αν ισχύει.

Δες και στο παρακάτω link μερικές πληροφορίες:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%FD%F0%EF%EB%E7-%EC%E5-%F4%F1%DD%ED%EF.html
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Την εποχή για την Ρώμη μη τη φοβάσαι...Αν δεν κάνει κάτι εξωπραγματικό, πάνω κάτω ίδιο καιρό έχουμε. Το να την γυρίσεις και να την δεις θα μπορέσεις να το κάνεις, και με χάλια καιρό αυτή η πόλη σε ελκύει να περπατάς 2 μέρες!
Αν βρεις και καμιά καλή προσφορά το ταξίδι θα σου μείνει αξέχαστο. Έχεις πολλά να πάρεις από τη Ρώμη.
Κωνσταντινούπολη είναι πανέμορφα κι εγώ σχεδόν χειμώνα είχα πάει και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στις μετακινήσεις κανένα. Φύγαμε με αργά απόγευμα με τρένο από Θεσσαλονίκη και σχεδόν στις 8 το πρωί ήμασταν Σίρκετσι(σιδ. σταθμός Κων/πολης). Η διαμονή αν το ψάξεις καλά θα σου βγει αρκετά οικονομική και για να πας και για να μείνεις αλλά και για να δεις- ψωνίσεις.
Βασιλεία, το είχα κάνει ημερήσια από Ζυρίχη, οπότε δεν έχω πολλές εικόνες να σου πω σε αξιοθέατα και τιμές. Σχετικά πάντως με την Κωνσταντινούπολη ήταν πολύ πιο ακριβά στην Ελβετία.

Ό,τι κι αν αποφασίσεις, πιστεύω θα είναι πάντως μια χαρά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom