Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Το εντυπωσιακό με τη Hiroshima είναι ότι ένα μέρος που γνώρισε μία από τις μεγαλύτερες τραγωδίες ξαναχτίστηκε και η ζωή στο μέρος συνεχίζεται κανονικά. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα το πιθανότερο είναι ότι θα είχαν εγκαταλείψει την πόλη. Οι Ιάπωνες πεισματικά την ξαναχτισαν. Αν δεν σας συγκινεί αυτό, τότε μάλλον δεν αξίζει. Αν κι έχει και το νησί Itsukushima εκεί κοντά που έχει ενδιαφέρον.



Το Kyoto υπήρξε πρωτεύουσα της Ιαπωνίας για πάνω από 1000 χρόνια. Έχει χιλιάδες ναούς, αυτοκρατορικο παλάτι, μια φοβερή παλιά συνοικία, την πιο εκτεταμένη συνοικία γκεισων και πολλά άλλα. Όλα όσα είδα στην χώρα αν τα ενώσεις δεν φτάνουν το Kyoto μόνο του. Για τα δικά μου γούστα το Kyoto είναι ο κύριος λόγος για ταξίδι στη χώρα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πρόσθεσα άλλη μια διανυκτέρευση τελικά στο Κιότο. Το πρόγραμμα τελικά το καθόρισε λίγο το ryokan που είχα βρει και είχε συγκεκριμένη ημερομηνία μια σχετικά καλή τιμή συν η προσπάθεια να κρατήσω το budget των διαμονών σε ένα φυσιολογικό για εμάς πλαίσιο (πχ το δωμάτιο που έκλεισα στο Κιότο αν το έκλεινα λίγες μέρες αργότερα ή νωρίτερα είχε σχεδόν την διπλή τιμή). Οποτε το τελικό πλάνο έχει ως εξής:
1 διανυκτέρευση Ναριτά κοντά στο αεροδρόμιο καθώς προσγειωνόμαστε 19:00 το βράδυ (και ήταν και αρκετά πιο οικονομικό)
1 βράδυ Τόκιο
4 βράδια Κιότο
3 βράδια Τόκιο
1 βράδυ Χακόνε
1 βράδυ Τόκιο.
Κάτι που δεν γνωρίζαμε και το ανακαλύψαμε στην πορεία, γιατί παρατήρησα ότι οι τιμές των ξενοδοχείων είναι αισθητά ακριβότερες εκείνες τις μέρες, είναι ότι είναι η Golden Week για τους Ιαπωνες ( 4 εθνικές εορτές εντός 7 ημερών) με αποτέλεσμα να ειναι τα πάντα ακριβότερα.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Θέλω να κάνω μια μονοήμερη από Κιότο στη Χιροσίμα. Όμως για δύο άτομα τα εισιτήρια με τρένο βγαίνουν πάνω από 300 ευρώ. Υπάρχει κάποια εναλλακτική φτηνότερη αλλά εξίσου γρήγορη;;;; χωρίς να χρειαστεί να διανυκτερευσω στη Χιροσίμα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Θέλω να κάνω μια μονοήμερη από Κιότο στη Χιροσίμα. Όμως για δύο άτομα τα εισιτήρια με τρένο βγαίνουν πάνω από 300 ευρώ. Υπάρχει κάποια εναλλακτική φτηνότερη αλλά εξίσου γρήγορη;;;; χωρίς να χρειαστεί να διανυκτερευσω στη Χιροσίμα.
Δεν θα έχεις εβδομαδιαίο pass για τρένα?
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Δεν θα έχεις εβδομαδιαίο pass για τρένα?
Όχι γιατί μετά και την αύξηση δε με συμφέρει. Πάω Οσάκα και γυρνάω από ναριτα. Οπότε έχω μόνο ένα μεγάλο ταξίδι με τρένο από Κιότο προς Τόκιο.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Το λεωφορείο είναι φθηνότερο αλλά δεν μπορείς να το κάνεις πήγαινε-έλα μονοήμερη.
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Καλημερα σε όλους, θα χρειαστώ πάλι τα φώτα σας, κάρτα sim ποια προτείνετε; Έχω δει πολλές και έχω μπερδευτεί, είδα πως αν θελουμε να έχουμε αριθμό και για κλήσεις η mobal είναι μονόδρομος, τουλάχιστον για το ένα κινητό, αλλά πρακτικά δεν έχει κάποιο δωρεαν χρόνο ομιλίας κάθε έχει και λίγα data. Επίσης διάβασα ότι πολλές αν όχι όλες έχουν όριο στην ημερήσια κατανάλωση data και μετά ρίχνουν πολύ την ταχύτητα, διάβασα σε κάποιο forum ότι πρακτικά δεν λειτουργούσε το Ίντερνετ; Υπάρχει κάποια που δεν έχει αυτό το ημερήσιο όριο;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλημερα σε όλους, θα χρειαστώ πάλι τα φώτα σας, κάρτα sim ποια προτείνετε; Έχω δει πολλές και έχω μπερδευτεί, είδα πως αν θελουμε να έχουμε αριθμό και για κλήσεις η mobal είναι μονόδρομος, τουλάχιστον για το ένα κινητό, αλλά πρακτικά δεν έχει κάποιο δωρεαν χρόνο ομιλίας κάθε έχει και λίγα data. Επίσης διάβασα ότι πολλές αν όχι όλες έχουν όριο στην ημερήσια κατανάλωση data και μετά ρίχνουν πολύ την ταχύτητα, διάβασα σε κάποιο forum ότι πρακτικά δεν λειτουργούσε το Ίντερνετ; Υπάρχει κάποια που δεν έχει αυτό το ημερήσιο όριο;
Γιατί δεν νοικιάζεις ένα pocket wf; Για μια εβδομάδα κάνει περίπου 40€ Το κλείνεις από εδώ και σε περιμένει στο ξενοδοχείο σου. Και έχει απεριοριστα data όλη η παρεα
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Γιατί δεν νοικιάζεις ένα pocket wf; Για μια εβδομάδα κάνει περίπου 40€ Το κλείνεις από εδώ και σε περιμένει στο ξενοδοχείο σου. Και έχει απεριοριστα data όλη η παρεα
Γιατί σε περίπτωση που χωριστούμε θελουμε να έχουμε και οι δυο Ίντερνετ για να επικοινωνήσουμε αν χρειαστεί ή για να χρησιμοποιήσουμε το gps, οποτε ίσως είναι μια επιλογή να έχουμε ένα Wi-Fi και μια sim
 

Jobous

Member
Μηνύματα
83
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Μιας και πιάσαμε τα Internet κτλ, εφαρμογές τύπου web banking (τράπεζες κτλ) και revolut που για τις διαδικασίες ενδέχεται να γίνει επαλήθευση μέσω μυνήματος (για την revolut δεν χρειάζεται, αν δεν κάνω λάθος) . πχ θες να "φορτίσεις" την revolut μέσω τράπεζας, τι γίνεται ??? Λειτουργεί κανονικά ή θα υπάρξει πρόβλημα ??? Ευρώπη με roaming δεν έχεις θέμα.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
947
Μιας και πιάσαμε τα Internet κτλ, εφαρμογές τύπου web banking (τράπεζες κτλ) και revolut που για τις διαδικασίες ενδέχεται να γίνει επαλήθευση μέσω μυνήματος (για την revolut δεν χρειάζεται, αν δεν κάνω λάθος) . πχ θες να "φορτίσεις" την revolut μέσω τράπεζας, τι γίνεται ??? Λειτουργεί κανονικά ή θα υπάρξει πρόβλημα ??? Ευρώπη με roaming δεν έχεις θέμα.
Η απάντηση για Ιαπωνία είναι μια. ΜΕΤΡΗΤΑ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom