Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σας!
Διαβάζοντας τις ιστορίες και χαζεύοντας τις φωτογραφίες σας δεν θα μπορούσε να με πιάσει και εμένα μια μεγάλη επιθυμία για την Ιαπωνία!
Θα ήθελα να κάνω κάποιες βασικές ερωτήσεις που μου έρχονται στο μυαλό για να ξεκινήσει να ωριμάζει η ιδέα :p !
1) Διάβασα σε κάποιο site ότι θα πρέπει το διαβατήριο σου να ισχύει 6 μήνες πριν από το ταξίδι στην Ιαπωνία! ισχύει?
2) Σε ποιες αεροπορικές εταιρείες θα προτείνατε να έχουμε το νου μας για προσφορές και εισιτήρια?? Από μία μίνι αναζήτηση στο airtickets είδα για Lufthansa και aeroflot! Επίσης είχα δει ότι και η alitalia είχε βγάλει κάποιες προσφορές πριν λίγο καιρό!
3)Πόσες μέρες κατά την άποψη σας θα χρειαζόταν για να πάρει κάποιος μια καλή δόση από Ιαπωνία?Στο μυαλό μου το έχω κάπου στις 20 με 25 για να δεις έστω κάποια βασικά!
4) Όσων αφορά την διαμονή θα θέλαμε να κινηθούμε οικονομικά! Οι λύσεις είναι hostels , διαμερίσματα , couchserfing? Υπάρχει κάτι άλλο που μας διαφεύγει?
5) Το Jr pass είναι κάτι το απαραίτητο κατά την άποψη σας? Η ιδέα του νυχτερινού λεωφορείου (με γνώμονα του ότι είναι αρκετά άνετο όπως είδα να αναφέρετε) αξίζει για κάποιον με χαμηλό budget? Είδα η τιμή του για 5 μέρες ταξιδιού μέσα σε ένα μήνα να είναι κάπου στα 115 ευρώ (αν δεν έκανα κάποιο λάθος στην μετατροπή) , αυτό σε συνδυασμό ότι θα γλιτώσεις κάποιες διανυκτερεύσεις σου γλιτώνει ένα αξιοσέβαστο ποσό!
6) Δεν θέλουμε να κάνουμε ένα ταξίδι πολυτελείας και γενικά δεν είμαστε της ακριβής κουζίνας ούτε της λογικής να ψωνίζουμε ότι βρίσκουμε , πόσο πιστεύετε θα ήταν το budget που θα χρειαζόταν κάποιος για να περάσει ας πούμε 20 μέρες εκεί?(μόνο για τα έξοδα φαγητού , μουσεία κτλ)
7) Η καλύτερη εποχή αδιαμφισβήτητα είναι Μάρτιος-Απρίλιος , αλλά είδα να αναφέρετε και ο Νοέμβριος. Για την άνοιξη ο λόγος είναι προφανές αλλά για Νοέμβριο ποιος ο λόγος??!
Συγγνώμη που σας κούρασα με τόσες ερωτήσεις αλλά τις θεωρώ ως τις πιο βασικές για να μπορέσουμε να οργανώσουμε τις οικονομίες μας το μυαλό μας κτλ! Δεν θέλουμε να βγάλουμε από την μύγα ξίγκι αλλά να έχουμε μια ιδέα στο αν θα μπορούσαμε να μειώσουμε κάπως το budget μας!
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
7) Η καλύτερη εποχή αδιαμφισβήτητα είναι Μάρτιος-Απρίλιος , αλλά είδα να αναφέρετε και ο Νοέμβριος. Για την άνοιξη ο λόγος είναι προφανές αλλά για Νοέμβριο ποιος ο λόγος??!
Ο ίδιος λόγος! Ο καιρός είναι ευχάριστος και οι κήποι, τα πάρκα και τα δέντρα είναι απόλαυση (κόκκινα και πορτοκαλί χρώματα παντού).

6) Δεν θέλουμε να κάνουμε ένα ταξίδι πολυτελείας και γενικά δεν είμαστε της ακριβής κουζίνας ούτε της λογικής να ψωνίζουμε ότι βρίσκουμε , πόσο πιστεύετε θα ήταν το budget που θα χρειαζόταν κάποιος για να περάσει ας πούμε 20 μέρες εκεί?(μόνο για τα έξοδα φαγητού , μουσεία κτλ)
Δεν νομίζω να πάτε σε πολλά μουσεία, οπότε μην σε απασχολεί. Οι είσοδοι στους ναούς είναι γύρω στο 1,5 με 3 ευρώ. Οι είσοδος στο ιστορικό κάστρο του Matsumoto ήταν κάπου στα 5 ευρώ. 8 ευρώ θα δώσεις για παράσταση στο θέατρο Καμπούκι αν πας χωρίς κράτηση απευθείας στο ταμείο και μόνο για μια πράξη. Για φαγητό μην ανησυχείς. Είναι φθηνό!!!

5) Το Jr pass είναι κάτι το απαραίτητο κατά την άποψη σας? Η ιδέα του νυχτερινού λεωφορείου (με γνώμονα του ότι είναι αρκετά άνετο όπως είδα να αναφέρετε) αξίζει για κάποιον με χαμηλό budget? Είδα η τιμή του για 5 μέρες ταξιδιού μέσα σε ένα μήνα να είναι κάπου στα 115 ευρώ (αν δεν έκανα κάποιο λάθος στην μετατροπή) , αυτό σε συνδυασμό ότι θα γλιτώσεις κάποιες διανυκτερεύσεις σου γλιτώνει ένα αξιοσέβαστο ποσό!
Δεν ξέρω για τα λεωφορεία, νομίζω όμως ότι το JR pass αξίζει. Ταξιδεύεις με τα ταχύτερα τρένα του κόσμου. Γλυτώνεις τα έξοδα μετακίνησης από αεροδρόμιο προς Τόκυο και πίσω. Πας σχεδόν όπου θέλεις μέσα στο Τόκυο με τη γραμμη Yamanote. Γενικά, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πολλές απόψεις.

Όσων αφορά την διαμονή θα θέλαμε να κινηθούμε οικονομικά! Οι λύσεις είναι hostels , διαμερίσματα , couchserfing? Υπάρχει κάτι άλλο που μας διαφεύγει?
Υπάρχουν και τα capsule hotels όπου μπορείτε να μείνετε για 2 - 3 βράδια και να αντισταθμίσετε κάπως τα έξοδα διαμονής. Εγώ έμεινα στο Tokyu Stay Ikebukuro το οποίο ήταν εξαιρετικό και οικονομικό για τα δεδομένα του Τόκυο (γύρω στα 60 ευρώ η βραδιά, αν θυμάμαι καλα)

Πόσες μέρες κατά την άποψη σας θα χρειαζόταν για να πάρει κάποιος μια καλή δόση από Ιαπωνία?Στο μυαλό μου το έχω κάπου στις 20 με 25 για να δεις έστω κάποια βασικά!
Και με 10-12 πλήρεις μέρες μπορείς να δεις πάρα πολλά, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

1) Διάβασα σε κάποιο site ότι θα πρέπει το διαβατήριο σου να ισχύει 6 μήνες πριν από το ταξίδι στην Ιαπωνία! ισχύει?
Μάλλον εννοούν να έχει ισχύ για 6 ακόμα μήνες από τη στιγμή που προσγειώνεσαι Ιαπωνία.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Δεν ξέρω για τα λεωφορεία, νομίζω όμως ότι το JR pass αξίζει. Ταξιδεύεις με τα ταχύτερα τρένα του κόσμου. Γλυτώνεις τα έξοδα μετακίνησης από αεροδρόμιο προς Τόκυο και πίσω. Πας σχεδόν όπου θέλεις μέσα στο Τόκυο με τη γραμμη Yamanote. Γενικά, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πολλές απόψεις.
ΤΗ γραμμή γιαμανοτε με suica/ pasmo card μπορεί να τη χρησιμοποιησεις????
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
panius σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!!
Να φανταστώ ο Νοέμβριος θεωρείτε high season όπως και ο Απρίλης??
Για το jr pass είμαι σίγουρος ότι θα ήταν το ιδανικότερο! Όπως είπες θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , απλά αυτό που με προβληματίζει είναι η τιμή του σε συνδυασμό με το πόσο θα χρειαστεί να μετακινηθεί κάποιος!
Από ότι βλέπω το Jr για 21 μέρες κοστίζει 450 ευρώ!! Για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο στο Τόκιο και πίσω δεν προβληματίζομαι τόσο γιατί από ότι είδα υπάρχουν πάρα πολλά μέσα μεταφοράς και οικονομικά και πιο τσουχτερά!
Απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι η διαφορά στην τιμή με το λεωφορείο ! Αν σκεφτείς ότι για 8 διαδρομές το λεωφορείο θα κόστιζε περίπου 200 ευρώ + ίσως κάποιες διανυκτερεύσεις που θα γλίτωνες αν επέλεγες να ταξιδέψεις βράδυ , μιλάμε για αξιοσέβαστο ποσό!
Βέβαια ασυζητητί το Jr θα ήταν το ιδανικό και το πιο άνετο που θα το πρότεινα και γω στον καθένα, απλά για θέμα budget και μόνο θα το έψαχνα και για λεωφορεία ή ίσως κάτι συνδυαστικό (μικρότερης διάρκειας jr + ένα bus pass)
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις (y)
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
ακριβως αυτα που περιγραφεις θελω να κανω γιαυτο ψαχνομαι.
το φορητο wifi ειναι μια συσκευη που τη νοικιαζεις αυτη ειναι συνδεδεμενμη στα τοπικα δικτυα και την εχεις μαζι σου για να εισαι online συνεχεια, ουσιαστικα ενα φοριτο ρουτερ χωρις ορια στα δεδομενα
Ανάλογα με το πακέτο που θα πάρεις, ίσως έχει και όρια. Προσοχή.
Εάν θέλεις να έχεις το τηλέφωνό σου ενεργό ή εάν δεν θέλεις να μπλέξεις με SIM, είναι καλή λύση.
Εγώ είχα πάρει απο εδώ (75Mbps):
http://www.globaladvancedcomm.com/pocketwifi.html

Ήταν η καλύτερη λύση για εμένα γιατί είχα το τηλ μου κανονικά σε λειτουργία με την δική μου SIM, συνέδεα πάνω κινητά + tablet + laptop χωρίς πρόβλημα.


ΤΗ γραμμή γιαμανοτε με suica/ pasmo card μπορεί να τη χρησιμοποιησεις????
Ναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δυστυχώς όχι πια :( Δες ανακοινωση από μαστερκαρντ...
To: Cardholders of Maestro-branded EMV Cards issued outside of the Asia/Pacific Region
Re: Temporary Suspension of Maestro ATM Acceptance in Japan

Thank you very much for patronage with MasterCard. All Maestro-branded EMV cards issued outside of the Asia/Pacific region are able to withdraw currency only at AEON Bank’s ATMs located at below.

  • Narita International Airport: Terminal 1, 1st Floor: Arrival Lobby, and Terminal 1, 4th Floor: Departure Lobby
  • Kansai International Airport: Terminal 1, 2F
  • Keikyu Airport Line Terminal Station at Haneda Airport Domestic Terminal
  • AEON Mall Makuhari-shintoshin, Aeon Mall Narita, Aeon Narita, Aeon Narita Shopping Center Second, Aeon Bank Kanda Tsukasamachi Building, Tobu Line Asakusa Station Concourse 2nd Floor, AEON Mall Wakayama, and AEON Mall Tendo
However, Maestro-branded EMV cards issued in the following countries are able to withdraw currency at domestic ATMs.

  • Netherlands
  • Canada
Maestro-branded EMV cards issued within the Asia/Pacific Region, Maestro-branded cards without EMV chip, MasterCard-branded cards, and Cirrus-branded cards are not affected by this temporary suspension of service. Cardholders can continue to be able to use these other MasterCard products at ATMs and merchants across Japan.

MasterCard is working with these customer financial institutions to enable full acceptance of all cards as soon as possible.

Please accept our deep apology for the inconvenience caused.
Αν θυμάμαι καλά, η ΕθνοCash δεν έχει EMV chip (αλλά δεν έχω πια ΕθνοCash για να το επιβεβαιώσω: αυτή την εποχή η Εθνική αντικαθιστά σταδιακά τις Maestro με Mastercard Debit).
Και παλιότερα πάντως, international withdrawals με ΕθνοCash δε γινόταν παντού στην Ιαπωνία. Τα περισσότερα ATM δεν έκαναν, έπρεπε να πας σε ATM της Citibank, των 7-11 ή έστω κάποιων συγκεκριμένων τραπεζών.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με το JRPass ταξιδεύεις με τον γιαπωνέζικο ΟΣΕ (σαν ύβρις ακούγεται!) από πόλη σε πόλη. Άρα δεν θα σου χρειαστεί. H Suica είναι για εντός Τόκυο μόνο.
Και εντός Tokyo ταξιδεύεις με τη JRpass (μπαίνεις δωρεάν σε όλες τις γραμμές του JR, π.χ. στη Yamanote, που είναι με διαφορά η πιο χρήσιμη). Αν όμως δε θες να βγείς και εκτός πόλης, δε συμφέρει το κόστος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας!
Διαβάζοντας τις ιστορίες και χαζεύοντας τις φωτογραφίες σας δεν θα μπορούσε να με πιάσει και εμένα μια μεγάλη επιθυμία για την Ιαπωνία!
Θα ήθελα να κάνω κάποιες βασικές ερωτήσεις που μου έρχονται στο μυαλό για να ξεκινήσει να ωριμάζει η ιδέα :p !
1) Διάβασα σε κάποιο site ότι θα πρέπει το διαβατήριο σου να ισχύει 6 μήνες πριν από το ταξίδι στην Ιαπωνία! ισχύει?
2) Σε ποιες αεροπορικές εταιρείες θα προτείνατε να έχουμε το νου μας για προσφορές και εισιτήρια?? Από μία μίνι αναζήτηση στο airtickets είδα για Lufthansa και aeroflot! Επίσης είχα δει ότι και η alitalia είχε βγάλει κάποιες προσφορές πριν λίγο καιρό!
3)Πόσες μέρες κατά την άποψη σας θα χρειαζόταν για να πάρει κάποιος μια καλή δόση από Ιαπωνία?Στο μυαλό μου το έχω κάπου στις 20 με 25 για να δεις έστω κάποια βασικά!
4) Όσων αφορά την διαμονή θα θέλαμε να κινηθούμε οικονομικά! Οι λύσεις είναι hostels , διαμερίσματα , couchserfing? Υπάρχει κάτι άλλο που μας διαφεύγει?
5) Το Jr pass είναι κάτι το απαραίτητο κατά την άποψη σας? Η ιδέα του νυχτερινού λεωφορείου (με γνώμονα του ότι είναι αρκετά άνετο όπως είδα να αναφέρετε) αξίζει για κάποιον με χαμηλό budget? Είδα η τιμή του για 5 μέρες ταξιδιού μέσα σε ένα μήνα να είναι κάπου στα 115 ευρώ (αν δεν έκανα κάποιο λάθος στην μετατροπή) , αυτό σε συνδυασμό ότι θα γλιτώσεις κάποιες διανυκτερεύσεις σου γλιτώνει ένα αξιοσέβαστο ποσό!
6) Δεν θέλουμε να κάνουμε ένα ταξίδι πολυτελείας και γενικά δεν είμαστε της ακριβής κουζίνας ούτε της λογικής να ψωνίζουμε ότι βρίσκουμε , πόσο πιστεύετε θα ήταν το budget που θα χρειαζόταν κάποιος για να περάσει ας πούμε 20 μέρες εκεί?(μόνο για τα έξοδα φαγητού , μουσεία κτλ)
7) Η καλύτερη εποχή αδιαμφισβήτητα είναι Μάρτιος-Απρίλιος , αλλά είδα να αναφέρετε και ο Νοέμβριος. Για την άνοιξη ο λόγος είναι προφανές αλλά για Νοέμβριο ποιος ο λόγος??!
Συγγνώμη που σας κούρασα με τόσες ερωτήσεις αλλά τις θεωρώ ως τις πιο βασικές για να μπορέσουμε να οργανώσουμε τις οικονομίες μας το μυαλό μας κτλ! Δεν θέλουμε να βγάλουμε από την μύγα ξίγκι αλλά να έχουμε μια ιδέα στο αν θα μπορούσαμε να μειώσουμε κάπως το budget μας!
Σας ευχαριστώ πολύ!!
1. Τι εννοείς πριν; Για τις περισσότερες χώρες του κόσμου, πρέπει τη μέρα που θα μπεις στη χώρα, το διαβατήριό σου να έχει τουλάχιστον 6 μήνες ακόμα ισχύ, δηλαδή να μη λήγει πιο πριν. Το ίδιο και για την Ιαπωνία. Αν το διαβατήριό σου λήγει νωρίτερα, πρέπει να βγάλεις καινούργιο.
2. Σε όλες.
3. Και με 1 μέρα κάποια εικόνα την παίρνεις. Τώρα, το είναι βασικό για τον καθένα, διαφέρει... Πάντως κάτω από 10 μέρες (με πολύ εντατικούς ρυθμούς) δε θα πήγαινα.
4.Ότι και σε όλο τον κόσμο.
5. Κάνε τα κουμάντα σου. Μια μόνο φορά το προσπάθησα να κοιμηθώ 2 βράδια σερί σε νυκτερινό λεοφωρείο κι ακόμα βρίζω. Ταξίδι πας, χρειάζεται να παίρνεις και δυνάμεις... Και βέβαια, τα Ιαπωνικά τρένα είναι εμπειρία. Από την άλλη, δε χρειάζεσαι πάσο για όλες τις μέρες. Φρόντισε να στριμώξεις όλες τις μετακινήσεις σε 7 ή 14 μέρες, και πάρε πάσο μόνο γι αυτές.
6. Χωρίς τις μετακινήσεις, υπολόγιζε 10-20% παραπάνω από ότι θα ξόδευες στην Ευρώπη.
7. Τα πεσμένα φύλλα στους ναούς κλπ, δημιουργούν ένα ομορφότατο πολύχρωμο χαλί. Συν το ότι ο καιρός είναι ακόμα καλός.Ο Μάρτιος - Απρίλιος, αν δεν πετύχεις ακριβώς πάνω στο Χαναμι, δε λέει κάτι ιδιαίτερο.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
1. Τι εννοείς πριν; Για τις περισσότερες χώρες του κόσμου, πρέπει τη μέρα που θα μπεις στη χώρα, το διαβατήριό σου να έχει τουλάχιστον 6 μήνες ακόμα ισχύ, δηλαδή να μη λήγει πιο πριν. Το ίδιο και για την Ιαπωνία. Αν το διαβατήριό σου λήγει νωρίτερα, πρέπει να βγάλεις καινούργιο.
2. Σε όλες.
3. Και με 1 μέρα κάποια εικόνα την παίρνεις. Τώρα, το είναι βασικό για τον καθένα, διαφέρει... Πάντως κάτω από 10 μέρες (με πολύ εντατικούς ρυθμούς) δε θα πήγαινα.
4.Ότι και σε όλο τον κόσμο.
5. Κάνε τα κουμάντα σου. Μια μόνο φορά το προσπάθησα να κοιμηθώ 2 βράδια σερί σε νυκτερινό λεοφωρείο κι ακόμα βρίζω. Ταξίδι πας, χρειάζεται να παίρνεις και δυνάμεις... Και βέβαια, τα Ιαπωνικά τρένα είναι εμπειρία. Από την άλλη, δε χρειάζεσαι πάσο για όλες τις μέρες. Φρόντισε να στριμώξεις όλες τις μετακινήσεις σε 7 ή 14 μέρες, και πάρε πάσο μόνο γι αυτές.
6. Χωρίς τις μετακινήσεις, υπολόγιζε 10-20% παραπάνω από ότι θα ξόδευες στην Ευρώπη.
7. Τα πεσμένα φύλλα στους ναούς κλπ, δημιουργούν ένα ομορφότατο πολύχρωμο χαλί. Συν το ότι ο καιρός είναι ακόμα καλός.Ο Μάρτιος - Απρίλιος, αν δεν πετύχεις ακριβώς πάνω στο Χαναμι, δε λέει κάτι ιδιαίτερο.
1)Απλά κατάλαβα λάθος εγώ στο θέμα του διαβατηρίου! ευχαριστώ για την διευκρίνηση :) !
2) Για ένα τέτοιο ταξίδι που δεν μπορεί κάποιος να το κάνει και πολλές φορές θα θέλαμε να έχουμε τον χρόνο μας για να μην χρειάζεται να είμαστε στο τρέξιμο!Οπότε γιαυτό και είμαστε στις 20-25 μέρες περίπου!
5) Σίγουρα η σκέψη μου για λεωφορείο βασιζόταν ότι η διαδρομές θα ήταν διάσπαρτες μέσα σε ένα διάστημα 20-25 ημερών! Αυτό που προτείνεις είναι ίσως το πιο πρακτικό απλά αν σε περίπτωση που το ταξίδι διαρκέσει 25 μέρες μένουν άλλες 10 μέρες και αυτό είναι το μόνο που με προβληματίζει!
Στο Τόκιο οι μετακινήσεις με το μετρό για κάποιον που δεν έχει jr pass είναι ακριβές?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις :)
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Και εντός Tokyo ταξιδεύεις με τη JRpass (μπαίνεις δωρεάν σε όλες τις γραμμές του JR, π.χ. στη Yamanote, που είναι με διαφορά η πιο χρήσιμη). Αν όμως δε θες να βγείς και εκτός πόλης, δε συμφέρει το κόστος.
Ισχύει ότι με τη suica μπορείς να μπεις μόνο στις γραμμές του jr???
Και για τις άλλες εταιρίες χρειάζεται η pasmo?? (Για το μέτρο του Τόκιο μιλαω)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ισχύει ότι με τη suica μπορείς να μπεις μόνο στις γραμμές του jr???
Και για τις άλλες εταιρίες χρειάζεται η pasmo?? (Για το μέτρο του Τόκιο μιλαω)
Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και στο μετρο.

Αν θυμάμαι καλά, η ΕθνοCash δεν έχει EMV chip (αλλά δεν έχω πια ΕθνοCash για να το επιβεβαιώσω: αυτή την εποχή η Εθνική αντικαθιστά σταδιακά τις Maestro με Mastercard Debit).
Και παλιότερα πάντως, international withdrawals με ΕθνοCash δε γινόταν παντού στην Ιαπωνία. Τα περισσότερα ATM δεν έκαναν, έπρεπε να πας σε ATM της Citibank, των 7-11 ή έστω κάποιων συγκεκριμένων τραπεζών.
Αν και δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι, όταν πήγα πέρσι η δική μου Εθνοcash δεν λειτουργούσε πουθενά! Ευτυχώς είχα ευρώ μαζί μου και τις πιστωτικές μου...

panius σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!!
Να φανταστώ ο Νοέμβριος θεωρείτε high season όπως και ο Απρίλης??
Για το jr pass είμαι σίγουρος ότι θα ήταν το ιδανικότερο! Όπως είπες θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , απλά αυτό που με προβληματίζει είναι η τιμή του σε συνδυασμό με το πόσο θα χρειαστεί να μετακινηθεί κάποιος!
Από ότι βλέπω το Jr για 21 μέρες κοστίζει 450 ευρώ!! Για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο στο Τόκιο και πίσω δεν προβληματίζομαι τόσο γιατί από ότι είδα υπάρχουν πάρα πολλά μέσα μεταφοράς και οικονομικά και πιο τσουχτερά!
Απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι η διαφορά στην τιμή με το λεωφορείο ! Αν σκεφτείς ότι για 8 διαδρομές το λεωφορείο θα κόστιζε περίπου 200 ευρώ + ίσως κάποιες διανυκτερεύσεις που θα γλίτωνες αν επέλεγες να ταξιδέψεις βράδυ , μιλάμε για αξιοσέβαστο ποσό!
Βέβαια ασυζητητί το Jr θα ήταν το ιδανικό και το πιο άνετο που θα το πρότεινα και γω στον καθένα, απλά για θέμα budget και μόνο θα το έψαχνα και για λεωφορεία ή ίσως κάτι συνδυαστικό (μικρότερης διάρκειας jr + ένα bus pass)
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις (y)
Θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι προϋπολογισμό έχει για το ταξίδι; Επίσης, πού σκοπεύεις να πας; Θα κάθεσαι για μέρες σε ένα μέρος, ή θα είσαι συνέχεια στη γύρα; Αν σκεφτείς μόνο ότι το αλερετούρ εισιτήριο με σίνκανσεν από Τόκυο - Κυότο κάνει 200 κάτι ευρώ, τότε καταλαβαίνεις ότι παρά την τιμή του, το JRPass είναι μεγάλη ευκαιρία. Το www.japan-guide.com το έχεις ανακαλύψει; Για ρίξε μια ματιά. Είναι Ευαγγέλιο!!
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Για τον προϋπολογισμό ακόμα δεν μπορώ να πω συγκεκριμένο νούμερο αλλά πιστεύω θα μπορούσαμε να διαθέσουμε κάπου 2500 ευρώ το άτομο!
Με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής εδώ μέσα σκεφτόμουν για 6-7 ημέρες Τόκιο και 3-4 ημέρες Κιότο! Από εκεί και πέρα θα ήθελα να μοιράσουμε τις υπόλοιπες μέρες σε άλλες πόλεις - χωριά οπότε αν εξαιρέσεις το Τόκιο που θα φάει αρκετές μέρες..θα είμαστε στην γύρα :)!
Ευχαριστώ για το site , θα το μελετήσουμε :)!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.523
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom