Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Κι απο αυτήν την λίστα έχουμε.
Αν τα δώσω όλα τώρα όμως , τί σκ#@*ά θα γράψω στο trip report ;;;;
Δεν πειράζει...χαλάλι...θα ανεβάζω selfies σαν τον Δευκαλίωνα :cool:


Μην με ρωτήσεις όμως για βούδες και χριστούς γιατί δεν έχω ιδέα. Αν και ξέρω σε ποιό μέρος της Ιαπωνίας είναι ο τάφος του τελευταίου (oh yes :haha::haha::haha:).
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Με συναλλαγμα εφαγα μεγαλη ηττα γιατι πηγα εκει με 170 ευρω περιμενοντας να σηκωσω απο ΑΤΜ εκεί και δεν μου έδινε κανενα σε δυο καρτες VISA που ειχα (Alpha και Eurobank). Μετά το καρδιακό άυπνος, έκανα yen τα 170 αυτα ευρω για να κατεβω στη πολη οπου δουλευε η χρεωστικη της Alpha γι αγορες μονο (ευτυχως) και τελικά η ίδια μου έδωσε 50.000 yen (γυρω στα 370 ευρω) αργότερα που ξαναδοκιμαζα σ ενα ΑΤΜ του εκει ταχυδρομειου (Citibank, 7-Bank και JP Bank είναι που σου δινουν μετρητα μεσω VISA εκει), οποτε μαλλον εχει καποιο οριο κι επειδη ζητουσα περισσοτερα δεν μου εδινε πιο πριν. Ισως καλυτερα να φερεις ευρω και να τα αλλαξεις στο Τοκιο με yen. Ειδοποιησε και τις τραπεζες σου οτι πας, η Eurobank το απαιτει (αν κι ετσι κι αλλιως η καρτα τους δεν δουλεψε καθολου εκει ειτε γι αγορες ειτε για μετρητα).
@Masbass μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόσο προμήθεια πλήρωσες για τις αναλήψεις σου από τα ΑΤΜ εκεί; Είμαι σε φάση να κάνω συνάλλαγμα και δεν ξέρω τι με συμφέρει. Κοιτάζω το site της Πειραιώς και λέει ότι είναι καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα εδώ, παρά στον τόπο προορισμού.
(''Στις περισσότερες περιπτώσεις μετάβασης στο εξωτερικό η αγορά συναλλάγματος είναι πιο συμφέρουσα απ’ ό,τι η μετατροπή από ευρώ σε ξένο νόμισμα στον τόπο προορισμού'')
Αληθεύει; Αν ξέρει κανείς ας ενημερώσει πλιιιιζ!!!
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Για Πειραιως συγκεκριμενα επειδη ρωτησα προσφατα εκτος ΕΕ ειναι καπελο 4 ευρω ανα αναληψη συν 2% επι του ποσου, γενικα δε συμφερει. Εγω στην Ιαπωνια τραβαγα απο χρεωστικη Εθνικης και απ'οτι θυμαμαι ηταν αρκετα καλυτερο αλλα για λεπτομεριες θα σε γελασω.. Βασικα παρε ενα τηλ και ρωτα στην τραπεζα που εχεις λογαριασμο να σου πουν ακριβως τι χρεωνουν και να αποφασισεις.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
@niax δεν είχες πρόβλημα με τα ΑΤΜ στην Ιαπωνία; Διαβάζω ότι ελάχιστα δέχονται ξένες κάρτες.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Εγω ευτυχως δεν επεσα σε κανενα που να μην τη δεχεται. Πρωτη φορα εβγαλα στο Ναριτα και ηταν ολα κομπλε. Επισης μια φορα απο το ΑΤΜ μεσα στο ταχυδρομειο (ταχυδρομεια μεσα στις πολεις εχει πολλα οποτε στην αναγκη πας εκει). Τις αλλες δε θυμαμαι απο που ακριβως τραβηξα αλλα θυμαμαι οτι ο οδηγος μου ελεγε για σιγουρα να πηγαινεις σε city bank. Εγω στανταρ τραβηξα και απο μη city bank αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου. Αν σε συμφερει οικονομικα νομιζω δεν πρεπει να σε προβληματισει αυτο.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Δεν θυμαμαι ποσο ηταν αλλα ετσι κι αλλιως εκανα μια και μοναδικη αναληψη 50.000 yen απο την JP Bank. Πρόσεξε γιατι πιθανοτατα υπάρχει όριο αναλήψεων κι ενώ με την ίδια χρεωστική VISA της Alpha Bank δεν μου έδινε κανένα ΑΤΜ (Citibank, Seven Bank, JP Bank) κι έπαθα καρδιακό με το που έφτασα στο αεροδρόμιο (γιατί ζητούσα 70.000, 80.000, 90.000 yen), λίγο αργότερα στη πόλη ένα ΑΤΜ πάλι της JP Bank μου έδωσε 50.000 yen χωρίς πρόβλημα. Η πιστωτική της Eurobank δεν δούλεψε ποτέ στην Ιαπωνία είτε γι αγορές είτε για ανάληψη μετρητών (κι ας τους είχα ειδοποιήσει οτι θα πήγαινα εξωτερικό και την είχαν περάσει στο σύστημα). Μετά την ψυχρολουσία αυτή αποφάσισα να παίρνω πχ 200 ευρώ μαζί και να τα κάνω τοπικό νόμισμα σε κάποιο ανταλλακτήριο εκεί και μετά βλέπουμε για ΑΤΜ. Οι Mastercard Maestro με chip δεν λειτουργούν εκεί ακόμα (είχα μία της Εθνικής).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Η πιστωτική της Eurobank δεν δούλεψε ποτέ στην Ιαπωνία είτε γι αγορές είτε για ανάληψη μετρητών (κι ας τους είχα ειδοποιήσει οτι θα πήγαινα εξωτερικό και την είχαν περάσει στο σύστημα).
Εντυπωση μου κανει αυτο,για τις αγορες.Αυτες οι καρτες ειναι visa η mastercard.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η πιστωτική visa Eurobank μια χαρά δουλεύει στην Ιαπωνία :D
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
ε εμένα δεν δούλεψε πουθενά και τους είχα ειδοποιήσει μέσω phone banking και την είχαν καταγράψει οτι θα χρησιμοποιείται στην Ιαπωνία για 10 μέρες κλπ κλπ, και ήταν πληρωμένη να έχει περιθώριο αγορών ... ε και δεν δούλεψε πουθενά. Πάντα την έδινα, δεν δούλευε, ε και στο καπάκι η VISA της Alpha έκανε δουλειά.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
ε εμένα δεν δούλεψε πουθενά και τους είχα ειδοποιήσει μέσω phone banking και την είχαν καταγράψει οτι θα χρησιμοποιείται στην Ιαπωνία για 10 μέρες κλπ κλπ, και ήταν πληρωμένη να έχει περιθώριο αγορών ... ε και δεν δούλεψε πουθενά. Πάντα την έδινα, δεν δούλευε, ε και στο καπάκι η VISA της Alpha έκανε δουλειά.
Πάλι καλά που είχες ρεζέρβα!!! Διαφορετικά, καπελάκι στο Sinjuku station και ό,τι έχετε ευχαρίστηση!

Πάντως με 350 ευρώ (+ τα 170 που ήδη είχες), μια χαρά οικονομικά την έβγαλες στην Ιαπωνία!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom