Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Καλησπέρα στην παρέα!
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς σας σε tour του Studio Ghibli;
Επισκέφθηκα το μουσείο του Studio Ghibli τον περασμένο Ιούλιο. Είναι αρκετά όμορφο, γεμάτο παιδάκια (μικρής ηλικίας - των πρώτων τάξεων του δημοτικού τα περισσότερα), αφού μάλλον απευθύνεται κυρίως σε παιδιά. Δεν θα το έλεγα εντυπωσιακό. Φωτογραφίες δεν επιτρέπεται να βγάλεις πουθενά παρά μόνο στους εξωτερικούς χώρους του, δηλαδή στην αυλή και στην ταράτσα του. Το κτίριο είναι διώροφο, αν θυμάμαι καλά, και στο υπόγειο υπάρχει μια μίνι κινηματογραφική αίθουσα όπου προβάλλεται μια ταινία περίπου 15 λεπτών. Δύο ώρες είναι αρκετός χρόνος για να γυρίσεις όλα τα δωμάτια, μπορείς πάντως να μείνεις όση ώρα θες. Αν αποφασίσεις να πας, θα πρέπει να αγοράσεις το ονομαστικό σου εισιτήριο στις 4 το ξημέρωμα (10:00 π.μ. Ιαπωνίας) στις 10 του προηγούμενου μήνα (π.χ. αν θέλεις να πας Ιούλιο, στις 10 Ιουνίου, στις 04:00 π.μ.) εφόσον ισχύει ακόμη ό,τι ίσχυε πέρσι (που είναι και το πιο πιθανό).
IMG_20180708_101655.jpg IMG_20180708_113712.jpg IMG_20180708_102221.jpg IMG_20180708_113814.jpg IMG_20180708_113818.jpg
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
2. το ταξίδι μου θα διαρκέσει 16 μέρες. Προτείνετε wifi pocket η κάρτα SIM? Και έχετε κάποιο site να προτείνετε αντίστοιχα?
SIM κάρτα για data βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές και υπάρχουν ειδικά πακέτα για τουρίστες, αν ψάξεις λίγες σελίδες πιο πίσω σ αυτο το thread έχουμε links.
 

geospanou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
ετοιμάζω και εγώ σιγά σιγά για μέσα Μαΐου το ταξίδι μου στην Ιαπωνία και έχοντας κλείσει πλέον αεροπορικά και διαμονή προσπαθώ να τελειοποιήσω τις τελευτέες λεπτομέρειες.
για τον λόγο αυτό έχω κάποιες ερωτήσεις και ίσως να μπορούσατε να με βοηθήσετε.

1. θέλω να αγοράσω το JR pass online (14 days) και έχω βρει κάποια website (a. https://www.jrailpass.com/ -- b. https://www.jrpass.com/ -- c. https://www.japan-rail-pass.com/ ). Έχει χρησιμοποήσει κάποιος/α από εσάς κανένα από αυτά? Η έχετε να προτείνετε κάποιο site από όπου το αγοράσατε?

2. το ταξίδι μου θα διαρκέσει 16 μέρες. Προτείνετε wifi pocket η κάρτα SIM? Και έχετε κάποιο site να προτείνετε αντίστοιχα?

3. επίσης έχετε κάποια πρόταση για αξιόπιστο travel plug converter που θα μπορούσα να αγοράσω?

4. έχει χρησιμοποιήσει κανείς Revolut (Revolut Visa Card έχω εγώ) στην Ιαπωνία να μου δώσει σχετικό feedback?

σας ευχαριστω όλους εκ των προτέρων :):)
To jp rail θα σε γλυτωσει από πολλά έξοδα σε μετακινήσεις.. Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλές μετακινήσεις εκτόσ Τόκιο. Είναι must have.. Προσωπικά χρησιμοποίησα sim κάρτα διαρκειας 16 μερών και δεν είχα θέμα πουθενά. . Πολλές φορές πήγαινε πιο γρήγορα και από το wifi το ξενοδοχείου.. Από λεφτά χρισημοποιουσα την πιστωτική μου για να βγάλω λεφτά από εκεί.. Eurobank(12 ευρώ έξτρα χρεωσει) αλλά πάλι ήταν καλύτερα από τα συναλακτιρια εκεί.. Μετατροπέα ρεύματος για φόρτιση θα χρειαστείς να πάρεις ένα.. Tips pasmo h suica κάρτα να πάρεις.. Θα την βρεις εκεί που βγάζεις εισητηρια.. Θα σου χρειαστεί για την μετακινήσεις οπωσ και σε πολλές αγορές από 7seven και από αυτόματα μηχανήματα γενικώς... Θα σου λύση τα χέρια και δεν θα χρειάζεσαι να ζαλίζεσαι με τα εισητηρια... Google maps μην ξεχνάς... Σε πάει με ακρίβεια εκεί που θελεις.. Ακόμα και οι γραμμές που θα πάρεις θα είναι στην ώρα τους με το Google maps.. Μαγευτική χώρα φίλε
Καλά να περάσεις...
 

Weskers05

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Καλησπερα , υπαρχει ενα ενδεχομενο το καλοκαιρι να παω ενα ταξιδι στην Ιαπωνια (Τοκιο) για 1 εβδομαδα με 10 ημερες.
Εχω δει αρκετα θεματα που ηδη υπαρχουν ομως τα περισσοτερα ειναι λιγο παλια.
Η ερωτηση μου εχει να κανει σχετικα με το θεμα της αναληψης μετρητων απο ελληνικη καρτα απο καποιο Ιαπωνεζικο ΑΤΜ (πχ Eurobank - Alpha Bank κτλ κτλ) καθως και χρηση Πιστωτικης καρτας (εννοειται ειτε η Πιστωτικη ειτε η καρτα αναληψης ειναι Visa / Visa Electron / Mastercard κτλ).
Τι ακριβως ισχυει ? Εχω διαβασει απο μερικους χρηστες οτι αντιμετωπισαν δυσκολιες στις αναληψεις τους...
Θα ειναι τραγικο να εχω πχ 1-2 καρτες μαζι και να μην μπορω να κανω αναληψη μετρητων απο ΑΤΜ...
Εχω διαβασει οτι ως συνηθως ΑΤΜ του Ιαπωνεζικου Ταχυδρομειου η της Citibank η απο 7/11 -ΔΕΝ- αντιμετωπιζουν θεματα ομως εχουν ως ημερησιο οριο αναληψης τα 50.000 Γιεν. Ισχυει και σημερα κατι τετοιο?
Προσωπικα θα ενημερωσω την τραπεζα μου οτι θα κανω ταξιδι και χρηση καρτας στο εξωτερικο για καθε ενδεχομενο και επισης θα εχω απο πριν (η θα κανω συναλλαγμα στο Αεροδρομιο) ενα ποσο σε μετρητα.
Παρακαλω οποιος πηγε σχετικα προσφατα Ιαπωνια (πχ τα τελευταια 1-2 ετη) να μου δωσει τα φωτα του !
Ευχαριστω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Weskers05 το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό με την ερώτησή σου θέμα. Αν αρχίσεις να το διαβάζεις προς τα πίσω, θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες για το ταξίδι σου.
 

Weskers05

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
To jp rail θα σε γλυτωσει από πολλά έξοδα σε μετακινήσεις.. Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλές μετακινήσεις εκτόσ Τόκιο. Είναι must have.. Προσωπικά χρησιμοποίησα sim κάρτα διαρκειας 16 μερών και δεν είχα θέμα πουθενά. . Πολλές φορές πήγαινε πιο γρήγορα και από το wifi το ξενοδοχείου.. Από λεφτά χρισημοποιουσα την πιστωτική μου για να βγάλω λεφτά από εκεί.. Eurobank(12 ευρώ έξτρα χρεωσει) αλλά πάλι ήταν καλύτερα από τα συναλακτιρια εκεί.. .
Απο ποιο ΑΤΜ εκανες αναληψη Citibank Απο καταστηματα 7-11 ? Αναληψη εκανες με πιστωτικη Η καρτα αναληψης με σημα Visa ? Το ρωταω γιατι ορισμενες φορες γινεται ενα μπερδεμα.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Εγω έκανα κυρίως απο 7-11 και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Οι κάρτες που χρησιμοποιήσαμε ήταν και βίζα και μαστερκαρντ.
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπερα στην παρεα.
Τελη νοεμβριου λεω να την κανω για 10-12 μερες ιαπωνια μια κ το χω χρονια αποθυμενο.
Εχω διαβασει ολο το θεμα!
Κατι που με απασχολει κ ισως φανει γελοιο ειναι το jet lag??
Ειναι εντονο??
Καποιος μου χε πει οτι εχασε 3 μερες μεχρι να συνελθει!!!!
Επισης οι μετακινησεις με μετρο κ γενικα ειναι σχετικα ευκολες η θα
Πελαγωσω???
Thankd
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπερα στην παρεα.
Τελη νοεμβριου λεω να την κανω για 10-12 μερες ιαπωνια μια κ το χω χρονια αποθυμενο.
Εχω διαβασει ολο το θεμα!
Κατι που με απασχολει κ ισως φανει γελοιο ειναι το jet lag??
Ειναι εντονο??
Καποιος μου χε πει οτι εχασε 3 μερες μεχρι να συνελθει!!!!
Επισης οι μετακινησεις με μετρο κ γενικα ειναι σχετικα ευκολες η θα
Πελαγωσω???
Thankd
Προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα με το jet lag. Φτάσαμε Τοκίο απόγευμα, ξεραθήκαμε μέχρι το άλλο πρωί και ήμασταν μια χαρά. Πως γίνεται να χάσεις 3 μέρες :D?

Όλα είναι εύκολα. Στους σταθμούς υπάρχουν χάρτες και στους πίνακες αναγράφονται και στα Αγγλικά και στα Ιαπωνικά. Επίσης για όποια απορία απλά ρωτάς τους υπαλλήλους. Μην περιμένεις άπταιστα Αγγλικά αλλά αν απλά τους πεις που θες να πας ή τους δήξεις στο κινητό θα σε κατευθύνουν. Γενικά όλα είναι πολύ εύκολα μην αγχώνεσαι καθόλου.
Για μετακινήσεις με Τρένο εκτός Τοκίο, η βίβλος
-> http://www.hyperdia.com/en/
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα με το jet lag. Φτάσαμε Τοκίο απόγευμα, ξεραθήκαμε μέχρι το άλλο πρωί και ήμασταν μια χαρά. Πως γίνεται να χάσεις 3 μέρες :D?

Όλα είναι εύκολα. Στους σταθμούς υπάρχουν χάρτες και στους πίνακες αναγράφονται και στα Αγγλικά και στα Ιαπωνικά. Επίσης για όποια απορία απλά ρωτάς τους υπαλλήλους. Μην περιμένεις άπταιστα Αγγλικά αλλά αν απλά τους πεις που θες να πας ή τους δήξεις στο κινητό θα σε κατευθύνουν. Γενικά όλα είναι πολύ εύκολα μην αγχώνεσαι καθόλου.
Για μετακινήσεις με Τρένο εκτός Τοκίο, η βίβλος
-> http://www.hyperdia.com/en/
Σ ευχαριστω πολυ
Κ γω απογευμα θα φτασω

Κ κατι ακομα
Καλυτερα να παρω κ μια sim card??
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπερα στην παρεα.
Τελη νοεμβριου λεω να την κανω για 10-12 μερες ιαπωνια μια κ το χω χρονια αποθυμενο.
Εχω διαβασει ολο το θεμα!
Κατι που με απασχολει κ ισως φανει γελοιο ειναι το jet lag??
Ειναι εντονο??
Καποιος μου χε πει οτι εχασε 3 μερες μεχρι να συνελθει!!!!
Επισης οι μετακινησεις με μετρο κ γενικα ειναι σχετικα ευκολες η θα
Πελαγωσω???
Thankd
Δεν έχω πάει Ιαπωνία, αλλά το μόνο που είχα πάθει όταν είχα πάει Νέα Υόρκη ήταν να μην μπορώ να κοιμηθώ το πρώτο βράδυ, με πήρε ο ύπνος όταν ξημέρωσε :p Φαντάζομαι ότι αν είσαι βολικός άνθρωπος με τον ύπνο, δεν θα έχεις κάποιο μεγάλο θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom