Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Ίσως καλύτερα να έμενες Κυότο, αντί για Οσακά. Στην Οσάκα σε μία μέρα μπορείς να δεις αρκετά πράγματα. Εντάξει το street food της και η βραδινή βόλτα στο Dotonbori είναι ωραία. Το Κυότο όμως είναι τελειως διαφορετικό, η μία μέρα φθάνει να δεις ελάχιστα πράγματα. Είναι πιο παραδοσιακό και με μεγαλύτερο ιστορικοθρησκευτικό ενδιαφέρον.
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Ίσως καλύτερα να έμενες Κυότο, αντί για Οσακά. Στην Οσάκα σε μία μέρα μπορείς να δεις αρκετά πράγματα. Εντάξει το street food της και η βραδινή βόλτα στο Dotonbori είναι ωραία. Το Κυότο όμως είναι τελειως διαφορετικό, η μία μέρα φθάνει να δεις ελάχιστα πράγματα. Είναι πιο παραδοσιακό και με μεγαλύτερο ιστορικοθρησκευτικό ενδιαφέρον.

Μμ οκ
Μπορει κ ν τ αλλαξω κ να μεινω kyoto3 βραδια κ 1 οσακα
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Να ρωτησω κ κατι για την καρτα sim
Λεω να αγορασω μια japan data sim
Θα ειναι οκ στο κινητο μου?,
Λογικα ειναι unlocked
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
947
Εγω 20 -11 φευγω
Λογω σφιχτου budget θα μεινω 6 μετες τοκιο κ 4 μερες οσακα οπου την μια μερα θα την περασω kyoto
Θα προσπαθησω να παω σε οσο πιο πολλα μερη μπορω!!!
Μπορείς να μου πεις πάνω κάτω τι πρόγραμμα θα ακολουθήσεις σε μήνυμα? Γιατί ψάχνομαι και γω για όσο πιο low budget
 

Konstantinos mic

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα,
Εχω προγραμματισει και εγω ταξιδι για Σεπτεμβρη στη μαγευτικη Ιαπωνια και θα ηθελα τα φωτα σας.
Καταρχας η γυναικα μου θα ειναι στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης. Υπαρχει κατι που πρεπει να ξερουμε; Καμια συμβουλη;

Επειδη δεν μπορω να αποφασισω με τα αξιοθεατα τι μου προτεινετε με βαση το παρακατω προγραμμα;
5/9 - 6/9 διαμονη Τοκυο
7/9 - 13/9 διαμονη Οσακα
14/9 - 17/9 διαμονη Τοκυο

Υπολογιζω να παμε μονοημερη σε Nara οσο ειμαστε Οσακα και 3 μερες Κυοτο. Απο τις υπολοιπες μερες θα εχουμε 2 μερες να γυρισουμε την Οσακα.
Στο Τοκυο τις πρωτες δυο μερες λεμε να παμε στο παλατι και σε μερικα shrines. Τη δευτερη φορα που θα ειμαστε Τοκυο θελουμε καμια μερα για βολτα μαγαζια και κανενα παρκο και σιγουρα μια μονοημερη στις 14 ή 15/9 που εχει ενα φεστιβαλ σε ενα χωριο (δε θυμαμαι τωρα το ονομα αλλα ειναι αγωνες τοξοβολιας πανω σε αλογα).

Καμια συμβουλη για μερη που αξιζει να παμε κοντα σε τοκυο και οσακα;
 

Weskers05

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Καλησπερα,
Εχω προγραμματισει και εγω ταξιδι για Σεπτεμβρη στη μαγευτικη Ιαπωνια και θα ηθελα τα φωτα σας.
Καταρχας η γυναικα μου θα ειναι στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης. Υπαρχει κατι που πρεπει να ξερουμε; Καμια συμβουλη;

Επειδη δεν μπορω να αποφασισω με τα αξιοθεατα τι μου προτεινετε με βαση το παρακατω προγραμμα;
5/9 - 6/9 διαμονη Τοκυο
7/9 - 13/9 διαμονη Οσακα
14/9 - 17/9 διαμονη Τοκυο

Υπολογιζω να παμε μονοημερη σε Nara οσο ειμαστε Οσακα και 3 μερες Κυοτο. Απο τις υπολοιπες μερες θα εχουμε 2 μερες να γυρισουμε την Οσακα.
Στο Τοκυο τις πρωτες δυο μερες λεμε να παμε στο παλατι και σε μερικα shrines. Τη δευτερη φορα που θα ειμαστε Τοκυο θελουμε καμια μερα για βολτα μαγαζια και κανενα παρκο και σιγουρα μια μονοημερη στις 14 ή 15/9 που εχει ενα φεστιβαλ σε ενα χωριο (δε θυμαμαι τωρα το ονομα αλλα ειναι αγωνες τοξοβολιας πανω σε αλογα).

Καμια συμβουλη για μερη που αξιζει να παμε κοντα σε τοκυο και οσακα;

Πριν 2 μερες γυρισα απο Ιαπωνια και συγκεκριμενα απο Τοκιο.Εαν θα αφιερωσεις τοσες λιγες μερες στο Τοκιο , καλυτερα να αφησεις τους Ναους κτλ (ετσι και αλλιως δεν εχει κατι τοσο το ιδιαιτερο σε αυτον τον τομεα) και να δεις τετοια σε Κιοτο κτλ.Κατα την αποψη μου , αφιερωνεις πολλες μερες σε Κιοτο και Οσακα υπο την εννοια οτι με 2 μερες στην καθεμια θα παρεις μια γευση.
Στο Τοκιο με τοσες λιγες ημερες διαμονης δεν θα προλαβεις να δεις πολλα , οποτε οπως ειπα πριν , τουλαχιστον ασε το θεμα Ναων και Shrine για το Κιοτο.
Τοκιο θα πρεπει κατα την γνωμη μου να δεις τις εξης περιοχες : Shinjuku , Shibuya , Harajuku , Akihabara.Ειναι 4 πολυ χαρακτηριστικες περιοχες , η καθεμια ξεχωριστη.Θα δεις φωτα , πολυ κοσμο , οτι εχει να κανει με την Ιαπωνικη pop κουλτουρα.Επισης στις συγκεκριμενες περιοχες εχει οτι θες απο φαγητο / καταστηματα.

Εαν θες να με ακουσεις καλυτερα να αφιερωσεις 1 μερα Οσακα και 2 το πολυ Κιοτο χωρις καποια μονοημερη απο εκει.
Οσακα και Κιοτο ειναι αρκετα κοντα μεταξυ τους.Τοκιο αν μπορεις αφιερωσε τουλαχιστον 6 γεματες ημερες.Θα εντυπωσιαστεις...Μονοημερη κοντα στο Τοκιο αξιζει πολυ να πας στο Nikko , που εχει πολλα shrine , εχει ωραια εξοχη , και γενικα παιρνεις γευση μιας "παλαιοτερης" Ιαπωνιας.
 

Weskers05

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Να ρωτησω κ κατι για την καρτα sim
Λεω να αγορασω μια japan data sim
Θα ειναι οκ στο κινητο μου?,
Λογικα ειναι unlocked
Μην αγορασεις καρτα , καλυτερα να νοικιασεις ενα wifi router.Η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη , εχει απεριοριστο bandwith και πιστευω θα σε βολεψει καλυτερα.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Πάντως γενικά, είναι πολλές οι απόψεις. Για μένα επειδή δεν έχεις και πολλές μέρες, αφιέρωσε στην Οσακα 1 μέρα και σίγουρα ένα 3ημερο στο Κυότο (Arashiyama, Fushimi Inari Shrine,Kinkaku-ji). Η Νάρα είναι πολύ όμορφη επίσης και εχουν ενδαιφέρον τα ελαφάκια που κυκλοφορούν κυριολεκτικά παντού. Εγω δεν το μετανιωσα το εξαημερο που πέρασα σε αυτά και ανετα θα έμενα και πολύ περισσότερο. To Tοκυο σίγουρα έχει πολλά πράγματα να κάνεις . Αξίζει επίσης και μία βόλτα στην Asakusa, στο Ueno Park και στα μουσεία του και οπωσδήποτε να πας στο φεστιβάλ . Είχα πετυχει ένα όσο ήμουν και ήταν ξεχωριστή εμπειρία.
 

Weskers05

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Η δικη μου άποψη είναι τι θες να δεις..
Στην Ιαπωνία κατά την γνώμη μου δεν πας τόσο για τα τοπία και τα ελαφακια , που και αυτα έχουν το ενδιαφέρον τους φυσικά , πας για να δεις το -κατα κάποιο τρόπο- το εντυπωσιακό.
Θέλετε από τα φώτα ? Από την κίνηση ? Από τα τρένα και το πώς είναι δομημένες οι πόλεις ? Από τα πλήθη ? Το Τόκιο είναι μια απίστευτη πόλη , εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αλλά γενικά εμένα μου αρέσει να βλέπω κτήρια , σύγχρονες υποδομές , φώτα κτλ.
Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η ποπ κουλτούρα τους , τα anime τα video games και πάει λέγοντας.
Γενικά είναι ιδιαίτερος προορισμός , πιστεύω αν μιλάμε αποκλειστικά για τοπία έχει χώρες και πιο όμορφες και φθηνότερες.
Πχ Ταϊλάνδη.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Οταν αναφερομαι σε τοπια εννοώ το πως έχουν κάνει ολοκληρη τεχνη την δημιουργία ενος κήπου και την αρχιτεκτονική τους και που για πολλούς είναι και αυτά πολύ εντυπωσιακά. Για μένα θέλει ένα συνδυασμό όλων. Να δεις την παραδοσιακή Ιαπωνια σε Κυοτο, Ναρα, Νικκο, αλλά να δεις και την καινουρια σε Τοκυο, Οσακα. Μόνο ετσι θα αρχίσεις να καταλαβαινεις την χώρα. Αν περιοριστείς στο ένα, θα φύγεις έχοντας μια λειψή εικονα της χωρας. Ιαπωνία είναι η Ακιχαμπαρα, αλλα Ιαπωνία είναι και η Gion.
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Πριν 2 μερες γυρισα απο Ιαπωνια και συγκεκριμενα απο Τοκιο.Εαν θα αφιερωσεις τοσες λιγες μερες στο Τοκιο , καλυτερα να αφησεις τους Ναους κτλ (ετσι και αλλιως δεν εχει κατι τοσο το ιδιαιτερο σε αυτον τον τομεα) και να δεις τετοια σε Κιοτο κτλ.Κατα την αποψη μου , αφιερωνεις πολλες μερες σε Κιοτο και Οσακα υπο την εννοια οτι με 2 μερες στην καθεμια θα παρεις μια γευση.
Στο Τοκιο με τοσες λιγες ημερες διαμονης δεν θα προλαβεις να δεις πολλα , οποτε οπως ειπα πριν , τουλαχιστον ασε το θεμα Ναων και Shrine για το Κιοτο.
Τοκιο θα πρεπει κατα την γνωμη μου να δεις τις εξης περιοχες : Shinjuku , Shibuya , Harajuku , Akihabara.Ειναι 4 πολυ χαρακτηριστικες περιοχες , η καθεμια ξεχωριστη.Θα δεις φωτα , πολυ κοσμο , οτι εχει να κανει με την Ιαπωνικη pop κουλτουρα.Επισης στις συγκεκριμενες περιοχες εχει οτι θες απο φαγητο / καταστηματα.

Εαν θες να με ακουσεις καλυτερα να αφιερωσεις 1 μερα Οσακα και 2 το πολυ Κιοτο χωρις καποια μονοημερη απο εκει.
Οσακα και Κιοτο ειναι αρκετα κοντα μεταξυ τους.Τοκιο αν μπορεις αφιερωσε τουλαχιστον 6 γεματες ημερες.Θα εντυπωσιαστεις...Μονοημερη κοντα στο Τοκιο αξιζει πολυ να πας στο Nikko , που εχει πολλα shrine , εχει ωραια εξοχη , και γενικα παιρνεις γευση μιας "παλαιοτερης" Ιαπωνιας.

Εγω θα μεινω 5 μερες τοκιο κ 4 οσακα τη .μια λεω να την φαω ολη μερα κιοτο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom