Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Απο
Μπορείς να μου πεις πάνω κάτω τι πρόγραμμα θα ακολουθήσεις σε μήνυμα? Γιατί ψάχνομαι και γω για όσο πιο low budget

Φιλε απ οτι μου χουν.πει ιαπωνια κ low budget δεν ταιριαζουν
Εγω θα μεινω 5 μερες τοκυο κ θα προσπαθησω να δω οσο πιο πολλα γινεται
Ολη μερα θα μαι στο δρομο οπως εχω κανει σ ολα τα ταξιδια μου
Θα βγαλω ενα 72 hours pass για ολο το μετρο.
Μετα θα παω οσακα κ κιοτο
Κ κει οσο πιο πολλα γινεται
 

Jimytraveller

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Πριν 2 μερες γυρισα απο Ιαπωνια και συγκεκριμενα απο Τοκιο.Εαν θα αφιερωσεις τοσες λιγες μερες στο Τοκιο , καλυτερα να αφησεις τους Ναους κτλ (ετσι και αλλιως δεν εχει κατι τοσο το ιδιαιτερο σε αυτον τον τομεα) και να δεις τετοια σε Κιοτο κτλ.Κατα την αποψη μου , αφιερωνεις πολλες μερες σε Κιοτο και Οσακα υπο την εννοια οτι με 2 μερες στην καθεμια θα παρεις μια γευση.
Στο Τοκιο με τοσες λιγες ημερες διαμονης δεν θα προλαβεις να δεις πολλα , οποτε οπως ειπα πριν , τουλαχιστον ασε το θεμα Ναων και Shrine για το Κιοτο.
Τοκιο θα πρεπει κατα την γνωμη μου να δεις τις εξης περιοχες : Shinjuku , Shibuya , Harajuku , Akihabara.Ειναι 4 πολυ χαρακτηριστικες περιοχες , η καθεμια ξεχωριστη.Θα δεις φωτα , πολυ κοσμο , οτι εχει να κανει με την Ιαπωνικη pop κουλτουρα.Επισης στις συγκεκριμενες περιοχες εχει οτι θες απο φαγητο / καταστηματα.

Εαν θες να με ακουσεις καλυτερα να αφιερωσεις 1 μερα Οσακα και 2 το πολυ Κιοτο χωρις καποια μονοημερη απο εκει.
Οσακα και Κιοτο ειναι αρκετα κοντα μεταξυ τους.Τοκιο αν μπορεις αφιερωσε τουλαχιστον 6 γεματες ημερες.Θα εντυπωσιαστεις...Μονοημερη κοντα στο Τοκιο αξιζει πολυ να πας στο Nikko , που εχει πολλα shrine , εχει ωραια εξοχη , και γενικα παιρνεις γευση μιας "παλαιοτερης" Ιαπωνιας.
Αδερφε να σε ρωτησω
Το google maps κανει δουλεια ε??
 

Weskers05

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Αδερφε να σε ρωτησω
Το google maps κανει δουλεια ε??
Κάνει δουλειά αλλά κολλάει κιόλας.
Όμως είναι αρκετά χρήσιμο.
Αν βλέπεις όπως πρέπει τις πινακίδες και τις οδηγίες , πιθανόν να μην χρειαστεί να ρωτήσεις κανέναν το οτιδήποτε.
Όλα είναι ξεκάθαρα παρόλο που αρχικά θα σου φανεί χάος.
 

Weskers05

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Εγω θα μεινω 5 μερες τοκιο κ 4 οσακα τη .μια λεω να την φαω ολη μερα κιοτο
4 Οσάκα πιστεύω είναι πολλές...
Δεν ξέρω βέβαια τι άποψη έχει ο καθένας.
Πιστεύω καλύτερα θα ήταν 1 γεμάτη ημέρα οσακα και 2 Κιότο.
Αυτό επειδή η οσακα είναι μια σύγχρονη πόλη όμως τέτοιο "σκηνικό" θα δεις στο Τόκιο.
Το Τόκιο είναι πολύ μεγάλο , σε 5 μέρες θα δεις αρκετά αλλά όχι όλα.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Θα επισκευτώ την Ιαπωνία στο 2ο μισό του Σεπτέμβρη και προσπαθώ να οριστικοποιήσω το πρόγραμμα.
2 και κάτι ψιλά εβδομάδες, με 2 ημέρες Οσάκα, 2 ημέρες Κυότο, 3 ημέρες στις Ιαπωνικές άλπεις και τα υπόλοιπα ενδιάμεσα Τόκυο (το γνωρίζω ότι δεν επαρκουν). Θα μεινω Shinjuku για οικοινομία χρόνου στις μετακινήσεις.

Θα ξαναβρεθώ στη χώρα σε μελλοντικό ταξίδι 3 εβδομάδων (μάλλον Οκτώβρη) με πιθανότερη προσέγγιση (1 εβδ, Hokkaido / 1 εβδ. rural Japan / 1 εβδομάδα Tokyo).

Ερώτηση 1: Υπάρχει κάποιος must προορισμός που αξίζει την επίσκεψη από Tokyo ως μονοήμερο ταξίδι ; (να γινει απόσβεση και στο JR pass :) )
Ερώτηση 2 : Βρίσκει κανείς εύκολα τοπικό καλώδιο ρεύματος / μετατροπέα σε US plug στα convenience stores ή να μπω στον μπελά να το πάρω από εδώ;
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Γειά σας και πάλι.

Τελικά έφτιαξα το δρομολόγιο μου ως εξής:

29-1/08 Τόκυο (4 μέρες) και μετά το απόγευμα φεύγουμε για matsumoto
1/09 matsumoto να δούμε το κάστρο και μετά το μεσημεράκι φεύγουμε για Kanazawa
2/09 Kanazawa για να δούμε κήπo Kenroku-en και ίσως κάτι άλλο και απόγευμα τρένο για Kyoto
4-6/09 Kyoto και θα πάμε και μισή μέρα nara. Στις 6 του μήνα το απόγευμα τρένο για Χιροσίμα.
7 /09 Hiroshima-Miyajima ένα μικρό stopover της μισής ώρας στο Himeji για φωτογραφίες και τελικός προορισμός OSaka
8+9/09 Osaka. Άμα δούμε ότι τα είδαμε όλα σε μια μέρα, ξανα τρένο στις 9 του μήνα το πρωί για kyoto.

Τελικά πετάμε το βράδυ από Οσάκα για Busan (South Korea)

Αυτό βγήκε το τελικό πλάνο. Ίσως έχει κάποια πράγματα λίγο στριμωγμένα αλλά θεωρώ πως δοθέντος του διαθέσιμου χρόνου και με βάση αυτά που θέλαμα οπωσδήποτε να δούμε ( πχ το κάστρο στο Matsumoto είναι άχαστο για μας) βγήκε ικανοποιητικά.

Καμια ιδέα της τελευταίας στιγμής έχετε ;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Kanazawa γιατί θες τόσο πολύ να πας; Τόσους κήπους μπορείς να δεις. Δώσε 1 μέρα επιπλέον Τόκυο. 4 μέρες με την πρώτη (jet lag) είναι πολύ λίγες για Τόκυο.
Κόψε από όπου μπορείς και δώσε Τόκυο.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Kanazawa γιατί θες τόσο πολύ να πας; Τόσους κήπους μπορείς να δεις. Δώσε 1 μέρα επιπλέον Τόκυο. 4 μέρες με την πρώτη (jet lag) είναι πολύ λίγες για Τόκυο.
Κόψε από όπου μπορείς και δώσε Τόκυο.
Γιατί απλώς θέλω να δω τον συγκεκριμένο κήπο.

Jet Lag δεν με έχει πιάσει ποτέ σε κανένα ταξίδι μου όσο μακρύ και να ήταν. Ούτε καν στη γη του Πυρός που κοντέψαμε σχεδόν 17 ώρες συνεχόμενη πτήση...

Αλλά στην πραγματικότητα φτάνω στις 27 το απόγευμα οπότε υπολογίζω ότι κατά τις 10 το βράδυ θα είμαι κέντρο Τόκυο , θα πέσω για ύπνο νορμάλ και τελικά θα σηκωθώ την επόμενη μέρα ξεκούραστος και ωραίος. Γι αυτό είπα απ τις 28.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Jet Lag δεν με έχει πιάσει ποτέ σε κανένα ταξίδι μου όσο μακρύ και να ήταν. Ούτε καν στη γη του Πυρός που κοντέψαμε σχεδόν 17 ώρες συνεχόμενη πτήση...
Δεν έχει να κάνει με τη διάρκεια της πτήσης, έχει να κάνει με τη διαφορά ώρας μεταξύ αφετηρίας και προορισμού, και μόνο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Χωρίς να λέω οτι είναι καλύτερος απο τον kenrokuen δες και τον korakuen που είναι στον δρόμο σου.
Νομίζω όλα τα hikari Οσάκα-Χιροσίμα περνάνε και είναι κοντά στον σταθμό.
https://www.japan-guide.com/e/e5701.html
Οπότε δώσε μια παραπάνω μέρα Kansai (kyoto,osaka,...)

bonus point: Κάστρο Okayama (μαύρο) που θα συμπληρώσει την εμπειρία σου με του Ματσουμότο (άσπρο με μαύρο) και χιμέτζι (άσπρο).
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ερώτηση 1: Υπάρχει κάποιος must προορισμός που αξίζει την επίσκεψη από Tokyo ως μονοήμερο ταξίδι ; (να γινει απόσβεση και στο JR pass :) )
Ερώτηση 2 : Βρίσκει κανείς εύκολα τοπικό καλώδιο ρεύματος / μετατροπέα σε US plug στα convenience stores ή να μπω στον μπελά να το πάρω από εδώ;
από Τόκιο κοντινή μονοήμερη νοτιοδυτικά είναι η κλασική Yokohama, λιμάνι με μεγάλη Chinatown, και πιο πέρα αν θες να πας έχει προς τα πιο νότια την υπέροχη Kamakura με 3 μεγάλους ναούς, παλιά εξοχική κατοικία των ευγενών. Λίγο πιο πέρα η Enoshima, λουτρόπολη δημοφιλής το καλοκαίρι για surf και μπάνιο. Πάλι δυτικά ειναι η περιοχή των 5 λιμνών (Fujigoko) στους πρόποδες του Fuji που έχει μπόλικα ωραια τοπια για μονοήμερη, ψαξ΄το.

Θα πας σ ενα DAISO (πολυκαταστημα, εχει παντου) και θα βρεις ο,τι θες απο adaptors παμφθηνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom