Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Έφτιαξα ένα πρώτο πρόγραμμα για το ταξίδι:
Οι ειδήμονες θα το δείτε λίγο, για να προτείνετε καμιά τροποποίηση;
Στο Κιότο κάνεις 2 μονοήμερες? γιατί δεν κάνεις μια διανυκτέρευση?
Mt Koya και Χιροσίμα εγώ είχα βάλει διανυκτερεύσεις.Στο μεν βουνό αξίζει να μείνεις σε βουδιστικό ναό στη δε Χιροσίμα να έχεις αρκετό χρόνο για το πάρκο ειρήνης.Με τα τόσα πήγαινε έλα θα περάσεις τις διακοπές σου στα τρένα.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Στο Κιότο κάνεις 2 μονοήμερες? γιατί δεν κάνεις μια διανυκτέρευση?
Mt Koya και Χιροσίμα εγώ είχα βάλει διανυκτερεύσεις.Στο μεν βουνό αξίζει να μείνεις σε βουδιστικό ναό στη δε Χιροσίμα να έχεις αρκετό χρόνο για το πάρκο ειρήνης.Με τα τόσα πήγαινε έλα θα περάσεις τις διακοπές σου στα τρένα.
Δεν θέλω να αλλάζω συνεχώς ξενοδοχεία και να κουβαλάω βαλίτσες, check in... Γι' αυτό επέλεξα ως κέντρο την Οσάκα. Με ξενοδοχείο κοντά σε σταθμό, τρένα από πολύ νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ και JRPass νομίζω πως θα με βολέψει περισσότερο. Οσάκα >>> Κιότο μισή ώρα περίπου σύμφωνα με το HyperDia και Οσάκα >>> Χιροσίμα γύρω στις 2 ώρες. Έχω κλείσει και στο Κιότο ξενοδοχείο, αλλά σκέφτομαι να το ακυρώσω.
 
Last edited:

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Το Kyoto μου άρεσε πολύ και θα σου πρότεινα η διαμονή σου να είναι εκεί και όχι Osaka.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Αρχίζω να το ξανασκέφτομαι για Κιότο, αλλά, από την άλλη, πάλι να τρέχω με βαλίτσες για 2 βράδια μόνο, ενώ είναι μισή ώρα δρόμος; Ούτε θα χάσω τη βραδινή ατμόσφαιρα στο Κιότο (αν επιθυμώ κάτι τέτοιο) αφού τρένα έχει μέχρι αργά. Άσε που στα ταξίδια, μετά από τις εξαντλητικές ημερήσιες εξορμήσεις, συνήθως κοιμάμαι με τις κότες.
Θα έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι και με τους σταθμούς κάπως...
Αρχικό μου σχέδιο ήταν όσο το δυνατό λιγότερες μετακινήσεις με αποσκευές.
Κατά τ' άλλα, φυσικά και θα ήθελα να μείνω και Mt Kaya, και Nikko, και Χιροσίμα και, εννοείται, Κιότο.

Φαντάζομαι ότι και η αποστολή αποσκευών σε άλλη πόλη δε θα 'ναι φτηνή... Μπορούμε κάπου να δούμε ενδεικτικές τιμές;

Κάποιο άλλο πρακτικό θέμα με τα Σ/Κ για Χιροσίμα και Okunoin παρατηρείτε; (π.χ. διάβασα για Nikko και Hakone "αποφύγετέ τα Σ/Κ") .
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Τις αποσκευές δε χρειάζεται να τις κουβαλάς. Υπάρχει υπηρεσία που αναλαμβάνει τη μεταφορά τους από τη μια πόλη στην άλλη με μικρό κόστος. Την έχω χρησιμοποιήσει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Αν θυμάμαι καλά ήταν λιγότερο από 10 ευρώ για μια μεγάλη αποσκευή ...
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Τις αποσκευές δε χρειάζεται να τις κουβαλάς. Υπάρχει υπηρεσία που αναλαμβάνει τη μεταφορά τους από τη μια πόλη στην άλλη με μικρό κόστος. Την έχω χρησιμοποιήσει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Αν θυμάμαι καλά ήταν λιγότερο από 10 ευρώ για μια μεγάλη αποσκευή ...
10 ευρώ μεγάλη;!
Εμένα αυτό γιατί μου ακούγεται πολύ καλό για να' ναι αληθινό ακόμη τη σήμερον ημέρα;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Κι όμως είναι αληθινό!
Αν ψάξεις στο forum, κάπου υπάρχει link για να το διαπιστώσεις κι εσύ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Αρχίζω να το ξανασκέφτομαι για Κιότο, αλλά,
Αρχικό μου σχέδιο ήταν όσο το δυνατό λιγότερες μετακινήσεις με αποσκευές.
Κατά τ' άλλα, φυσικά και θα ήθελα να μείνω και Mt Kaya, και Nikko, και Χιροσίμα και, εννοείται, Κιότο.

.
Για τις αποσκευές μπορείς να κάνεις το εξής:αν πας Κιότο ή Mt Koyassan για μια διανυκτερεύση άφησε την μεγάλη βαλίτσα στο βασικό ξενοδοχείο σου(Οσάκα σύμφωνα με το πρόγραμμα σου) και πάρε μαζί μόνο ένα μικρό buckpack που και υπεραρκετό είναι και πολύ πιο άνετο στις μετακινήσεις.
Επίσης υπάρχει η επιλογή αν δεν επιστρέψεις στο βασικό ξενοδοχείο να αφήσεις την βαλίτσα σε locker.Ειδικά ο σταθμός της Οσάκα έχει πάρα πολλά και για τεράστιες βαλίτσες. Εγώ προσωπικά αυτό είχα κάνει.
Στην Χιροσίμα αν σε ενδιαφέρει υπάρχει το εργοστάσιο της Mazda, παρέχει εντελώς δωρεάν ξενάγηση με αγγλόφωνο ξεναγό.Αν θέλεις πρέπει να κάνεις κράτηση αρκετό καιρό πριν.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Επίσης υπάρχει η επιλογή αν δεν επιστρέψεις στο βασικό ξενοδοχείο να αφήσεις την βαλίτσα σε locker.Ειδικά ο σταθμός της Οσάκα έχει πάρα πολλά και για τεράστιες βαλίτσες. Εγώ προσωπικά αυτό είχα κάνει.
Μήπως θυμάσαι περίπου την χρέωση για τα lockers στην Οσάκα;
Στην Χιροσίμα αν σε ενδιαφέρει υπάρχει το εργοστάσιο της Mazda, παρέχει εντελώς δωρεάν ξενάγηση με αγγλόφωνο ξεναγό.Αν θέλεις πρέπει να κάνεις κράτηση αρκετό καιρό πριν.
Άξιζε η ξενάγηση; Πόση ώρα κρατούσε περίπου;
Intriguing το ότι δεν σου δίνεται συχνά η ευκαιρία για ξενάγηση σε εργοστάσιο αυτοκινήτων.
Ή ήταν απλώς ξενάγηση σε μουσειακό - εκθεσιακό χώρο;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Μήπως θυμάσαι περίπου την χρέωση για τα lockers στην Οσάκα;

Άξιζε η ξενάγηση; Πόση ώρα κρατούσε περίπου;
Intriguing το ότι δεν σου δίνεται συχνά η ευκαιρία για ξενάγηση σε εργοστάσιο αυτοκινήτων.
Ή ήταν απλώς ξενάγηση σε μουσειακό - εκθεσιακό χώρο;
Δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό για τα lockers αλλά ήταν κέρματα, σίγουρα προσιτή τιμή.
Όσον αφορά την Mazda κράτησε 1,5 με 2 ώρες. Η συγκέντρωση γίνεται σε ένα κεντρικό κτίριο όπου με λεωφορειάκι σε πηγαίνουν σε άλλο κτίριο με γραμμή παραγωγής.Στην διαδρομή βλέπεις ενδιαφέροντα πράγματα μιας και μιλάμε για εργοστάσιο με λιμάνι γέφυρες ποτάμι...Υπάρχει και μουσειακός χώρος και μόνο εκεί επιτρέπετε η φωτογράφιση.
Δεν ξέρω αν αντίστοιχα εργοστάσια στην ευρώπη έχουν ξενάγηση και αν είναι δωρεάν αλλά ακριβώς το ότι είναι δωρεάν με εντυπωσίασε πάρα πολύ. Αν πλήρωνα 15-20 € θα το θεωρούσα φυσιολογικό.
Στο ερώτημα αν άξιζε απαντώ σίγουρα ναι .Προσωπικά διαμόρφωσα το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να καταφέρω να επισκεφτώ το εργοστάσιο και δεν το μετάνιωσα καθόλου.Όμως γούστα είναι αυτά.
Τα εισιτήρια πόσο σου κόστισαν και με ποια εταιρία?

http://www.mazda.com/en/about/museum/reservations/
 
Last edited by a moderator:

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Δυστυχώς Σάββατο θα είμαι Χιροσίμα, οπότε δεν έχει ξενάγηση.
Ούτε όμως τις δύο προηγούμενες μέρες (12 και 13 Ιουλίου) φαίνεται να έχει θέσεις (0 persons λέει)
Άρα μάλλον ήταν γραφτό μου να μην πάω :(
Κρίμα!
Θα το κοιτάξω πάντως μήπως μπορέσω να τροποποιήσω τίποτε...

Τα εισιτήρια πόσο σου κόστισαν και με ποια εταιρία?
Αφού έχασα μια προσφορά με 470, πλήρωσα 564 από Κωνσταντινούπολη με Asiana.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom