Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δυστυχώς Σάββατο θα είμαι Χιροσίμα, οπότε δεν έχει ξενάγηση.
Ούτε όμως τις δύο προηγούμενες μέρες (12 και 13 Ιουλίου) φαίνεται να έχει θέσεις (0 persons λέει)
Άρα μάλλον ήταν γραφτό μου να μην πάω :(
Κρίμα!
Θα το κοιτάξω πάντως μήπως μπορέσω να τροποποιήσω τίποτε...
Επικοινώνησε μαζί τους με email,μπορεί να υπάρξει κάποια ακύρωση και να σε εντάξουν στο γκρουπ.
Είχα ανταλλάξει και εγώ ορισμένα email για διευκρινίσεις μέχρι να κάνω κράτηση και ήταν απόλυτα εξυπηρετικοί.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Επικοινώνησε μαζί τους με email,μπορεί να υπάρξει κάποια ακύρωση και να σε εντάξουν στο γκρουπ.
Είχα ανταλλάξει και εγώ ορισμένα email για διευκρινίσεις μέχρι να κάνω κράτηση και ήταν απόλυτα εξυπηρετικοί.
Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον @AERAS .
Θα τους στείλω mail να ρωτήσω γιατί δεν έχουν ξενάγηση 12, 13 και, αν είναι λόγω συμπλήρωσης του αριθμού, να με έχουν υπόψη για καμιά ακύρωση. Βέβαια, ήδη έχω κλείσει για τις 11, χάνοντας μια μέρα από Κυότο κ ξεκινώντας από κει (ενώ, λογικά, προγραμμάτιζα να πάω από Shin-Osaka.
Εσύ είχες κ διανυκτέρευση Χιροσίμα;
Με δεδομένο ότι η ξενάγηση τελειώνει 11:30, πιστεύεις ότι είναι εφικτό την ίδια μέρα να επισκεφτώ Peace Memorial Park και Museum και Miyajima: (το shrine κλείνει 18:00, το ίδιο κ το Μουσείο)
Τι ώρα είχες πάει εσύ Miyajima;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
ξεκίνησα πρωί με τρένο(προφανώς!!!!) από Οσάκα για Χιροσίμα, επισκέφτηκα πάρκο ειρήνης , μουσείο και γύρω περιοχή.Φάγαμε σούσι σε μη τουριστικές γειτονιές της Χιροσίμα, εντυπωσιαστήκαμε από βιτρίνες που είχαν αντικείμενα με την αμερικανική σημαία,γιαπονεζούλα φορούσε μπλούζα με την αμερικανική σημαία,,.στην Χιροσίμα ρε φίλε ναι...συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα μας.Κοιμηθήκαμε λοιπόν εκεί και την επόμενη το πρωί πήγαμε στην Mazda.Miyajima δεν πήγαμε,δεν μας έφτανε ο χρόνος και γενικά προτιμάμε να δούμε ένα λιγότερο αξιοθέατο αλλά να κερδίσουμε χρόνο περπατήματος σε γειτονιές των πόλεων.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Οκ
Πάμε λοιπόν για το 10ο ξενοδοχείο.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Τις αποσκευές δε χρειάζεται να τις κουβαλάς. Υπάρχει υπηρεσία που αναλαμβάνει τη μεταφορά τους από τη μια πόλη στην άλλη με μικρό κόστος. Την έχω χρησιμοποιήσει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Αν θυμάμαι καλά ήταν λιγότερο από 10 ευρώ για μια μεγάλη αποσκευή ...
Πράγματι είναι φτηνά:
π.χ. βαλίτσα καμπίνας (μέχρι 120 cm συνολικά κ 15 κιλά max) γύρω στα 12,5 ευρώ από Τόκιο προς Χιροσίμα, Κιότο, Οσάκα.
http://www.global-yamato.com/en/hands-free-travel/scene02.html
 

tispoula

Member
Μηνύματα
20
Likes
26
Θα πρέπει να σου πω, πως την Ιαπωνία γενικώς την βρήκα ακριβή χώρα, κυρίως στο φαγητό και τις μετακινήσεις. Εγώ έμεινα 15 μέρες και είχα βγάλει το jr pass από εδώ, τις άλλες κάρτες τις βγάζεις εκεί. Η αλήθεια είναι ότι με βόλεψε πάρα πολύ, διότι στις μετακινήσεις με τα μετρό και τα τραίνα σου φεύγουν τα περισσότερα λεφτά. Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσεις να κάνεις με το jr pass από την στιγμή που δεν σε καλύπτει πέρα των 21 ημερών. Στο Τόκυο είχα βγάλει την κάρτα suisa, όπου την φορτώνεις με κάποια χρήματα γιατί δεν ξέρεις πάντα την ακριβή τιμή του εισιτηρίου που θέλεις να χρησιμοποίησεις και περνάς άνετα από τα μηχανήματα. Ανάλογα με την διαδρομή που κάνεις ισχύει και άλλη τιμή. Σε χρεώνουν με το που την βγάζεις 500 γιέν και με το που φεύγεις από την πόλη που την χρησιμοποίησες την επιστρέφεις στο αρμόδιο γραφείο και παίρνεις τα 500 γιέν πίσω. Δεν μπορείς να βγάλεις την suisa στο Τόκυο και να την επιστρέψεις π.χ στην Οσάκα. Εκεί πρέπει να βγάλεις άλλη suica ή pasmo. Θα πρέπει να σου πω ότι εγώ έκανα 5 διανυκτερεύσεις στο Τόκυο, με 2 ημερήσιες εκδρομές, στην Nikko και Hakone. Στην Hakone μην παραλείψεις να δοκιμάσεις τα Onsen, τα ιαπωνικά λουτρά τους. Μετά φύγαμε από Τόκυο με jr για Τακαγιάμα, όπου κάναμε δύο διανυκτερεύσεις. Από εκεί την μία μέρα επισκεφτήκαμε με λεωφορείο το χωριό shiragawago, εάν πάτε προς τα εκεί, μην το χάσατε. Φεύγοντας από Τακαγιάμα, μείναμε 3 μέρες Κιότο, όπου η μία μέρα ήταν Νάρα και τέλος πήγαμε Οσάκα και Χιροσίμα, όπου από εκεί περάσαμε στο νησί Miyajima. H εποχή που πας θα πρέπει να είναι ιδανική, διότι εμείς φάγαμε αρκετή ζέστη με υγρασία. Οτι άλλο χρειαστείς με χαρά να σε βοηθήσω.
Yasmin σε ποια ιαπωνικα λουτρά πηγατε? κρατούσατε πετσετες κτλ ή σας παρείχαν εκεί? πρεπει να κάνεις κράτηση?
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Yasmin σε ποια ιαπωνικα λουτρά πηγατε? κρατούσατε πετσετες κτλ ή σας παρείχαν εκεί? πρεπει να κάνεις κράτηση?
Καλησπέρα tispoula!!!! Εμείς με το που βγήκαμε στο σταθμό Hakone πήγαμε στο tourist information και ρωτήσαμε σε ποιά λουτρά μπορούμε να πάμε που να επιτρέπονται τα τατουάζ. Θα πρέπει να σου πω ότι γενικά απαγορεύεται η χρήση των λουτρών εάν έχεις τατουάζ. Από εκεί μας είπαν σε ποιό επιτρέπεται το οποίο δεν θυμάμαι να σου πω. Ήταν σ ένα ξενοδοχειακό συγκρότημα. Στα λουτρά αυτά σου παρέχουν πετσέτες και παντόφλες. Θα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται η χρήση μαγιό.
 

tispoula

Member
Μηνύματα
20
Likes
26
Καλησπέρα tispoula!!!! Εμείς με το που βγήκαμε στο σταθμό Hakone πήγαμε στο tourist information και ρωτήσαμε σε ποιά λουτρά μπορούμε να πάμε που να επιτρέπονται τα τατουάζ. Θα πρέπει να σου πω ότι γενικά απαγορεύεται η χρήση των λουτρών εάν έχεις τατουάζ. Από εκεί μας είπαν σε ποιό επιτρέπεται το οποίο δεν θυμάμαι να σου πω. Ήταν σ ένα ξενοδοχειακό συγκρότημα. Στα λουτρά αυτά σου παρέχουν πετσέτες και παντόφλες. Θα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται η χρήση μαγιό.
Τι εννοεις όχι μαγιο;;;;; Και ειναι να φανταστώ χωριστά ανδρων γυναικων εφοσον δε φορας μαγιο!
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Τι εννοεις όχι μαγιο;;;;; Και ειναι να φανταστώ χωριστά ανδρων γυναικων εφοσον δε φορας μαγιο!
Εννοώ ότι είσαι γυμνή και ναι, είναι χωριστά τα λουτρά γυναικών και αντρών!!!!Εγώ θα στο συνιστούσα ανεπιφύλακτα και να πας ενώ έχει σουρουπώσει, διότι τα λουτρά τους είναι εξωτερικά και μερικά μέσα σε μικρές σπηλιές.....Ομορφη εμπειρία
 

edam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπέρα σε όλους.
Μόλις κλείσαμε και εμείς για Τοκυο (HND) απο SKG με Qatar (Α350-900) 30 Ιουνίου με 7 Ιουλίου, 12 ώρες layover στην αναχωρηση στην Doha, και αλλά πολύ σύντομο transfer στην επιστροφή. Για το layover μέσω του Discover Qatar έχει δωρεάν visa και δωρεαν διαμονή , εξασφάλισα το Westin Doha.

Θα διαβάσω όσα έχετε προτείνει πρόσφατα και ή θα δοκιμάσουμε μερικές πόλεις με JR Pass ή θα μείνουμε όλες τις μέρες Τοκυο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom