Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Στα μέρη που θα επισκεφθω έχετε να προτείνετε ένα καλό ονσεν;
Κανείς για edo wonderland nikko;
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία [√]
Για το Fuji μια ωραία ολοήμερη από Τόκιο σε σχετικά καλή τιμή είναι η Hakone 5 lakes (τουλάχιστον έτσι λεγόταν πριν 6 χρόνια). Το βουνό φαίνεται πολύ καλά, ειδικά στη μεγάλη λίμνη, φτάνει να έχει καθαρό καιρό. Εισιτήρια πωλούνται ακόμη και στα γκισέ του σταθμού Σιντζούκου και συνδυάζει 5 μέσα (τρένο, οδοντωτό, τελεφερίκ καμπίνα, καραβάκι, λεωφορείο) για όποιον θέλει να μετακινηθεί με όλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
To Hakone έχει πάθει μεγάλες ζημιές από τον τυφώνα Hagibis τον Οκτώβριο, θα πάρει πολλούς μήνες μέχρι να επανέλθει σε πλήρη λειτουργία. Τσεκάρτε πριν πάτε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το προγραμμα που εχουμε βγαλει ειναι
Αφιξη Τοκυο 4/12
5/12 Τοκυο
6/12 Τοκυο
8/12 Τοκυο
8/12 μονοημερη απο Τοκυο στο kawaguchico για Fuji
9/12 Τοκυο
10/12 Nikko και διανυκτερευση
11/12 πρωινο τρενο απο Nikko για kanazawa. Αφιξη 11:00
12/12 μονοημερη απο kanazawa για gokayama και/ή shirakawa-go
13/12 πρωινο τρενο απο kanazawa για Κυοτο. Αφιξη 11:00
14/12 Κυοτο
15/12 Κυοτο
16/12 Οσακα
17/12 Οσακα
18/12 μονοημερη Ναρα απο Οσακα
19/12 Πρωινο τρενο για χιροσιμα και διανυκτερευση εκει
20/12 τρενο για Τοκυο και επιστροφη Ελλαδα

Βγαινει ή ειναι σκοτωμα ;
Βασικα μονο τα χωρια gokayama με προβληματιζουν αρκετα για το αν βγαινουν ή οχι
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Με τη μικρή εμπειρία μου, φαίνεται λίγο φορτωμένο :)

Όταν είχα πάει, τη Χιροσίμα την έκανα μονοήμερη μένοντας Οσάκα, είναι αρκετά κοντά.

Επίσης ειμαι οπαδός της στρατηγικής η τελευταία διανυκτέρευση να ειναι στην πόλη αναχώρησης, πολύ λιγοτερο άγχος για τη μετακίνηση προς το αεροδρόμιο και τυχόν απρόοπτα έτσι...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πάρε μια μέρα από Οσάκα και δώστη στο Kyoto.

Και δες μήπως μπορείς να το φέρεις όλο ανάποδα (δηλαδή να αρχίσεις από Κυότο), μπας και προλάβεις κόκκινα φύλλα στα δέντρα.

Για τις λίμνες γυρω από το Fuji χρειάζεσαι αυτοκίνητο.

Κατά τα λοιπά καλό είναι.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Με τη μικρή εμπειρία μου, φαίνεται λίγο φορτωμένο :)

Όταν είχα πάει, τη Χιροσίμα την έκανα μονοήμερη μένοντας Οσάκα, είναι αρκετά κοντά.

Επίσης ειμαι οπαδός της στρατηγικής η τελευταία διανυκτέρευση να ειναι στην πόλη αναχώρησης, πολύ λιγοτερο άγχος για τη μετακίνηση προς το αεροδρόμιο και τυχόν απρόοπτα έτσι...
Φορτωμένο είναι σίγουρα. Δεν γινόταν αλλιώς για τις ημέρες που είχα.
Η αναχώρηση είναι 22.00 στις 20/12. Γι'αυτό δεν έβαλα διανυκτέρευση Τόκυο.

Πάρε μια μέρα από Οσάκα και δώστη στο Kyoto.

Και δες μήπως μπορείς να το φέρεις όλο ανάποδα (δηλαδή να αρχίσεις από Κυότο), μπας και προλάβεις κόκκινα φύλλα στα δέντρα.

Για τις λίμνες γυρω από το Fuji χρειάζεσαι αυτοκίνητο.

Κατά τα λοιπά καλό είναι.
Ευχαριστώ για την απάντηση
Στις λίμνες δεν μπορούμε να το κάνουμε με αυτοκίνητο (δεν οδηγεί κανένας) θα πάμε μόνο στην λίμνη Kawaguchiko με τρένο. Είναι ταλαιπωρία αλλά δεν έβγαινε αλλιώς. Μετά επιλογή είναι το αρκετά πιο εύκολο απο άποψη πρόσβασης και μετακίνησης, Hakone. Ακόμη δεν έχω καταλήξει. Απο αυτά που είδα η λίμνη είναι σαφώς καλύτερη αλλά θέλει 2 αλλαγές τρένων και σχεδόν 2.5 ώρες διαδρομή.
Οι προβλέψεις λένε ότι μέχρι μέσα Δεκέμβρη έχει κάποια σημεία στο Kyoto ή στη Nara για να δεις τα φύλλα. Δεν ξέρω αν ισχύει. Αλλά ξέραμε ότι μάλλον έχουμε λίγες ελπίδες να τα προλάβουμε και απλά ελπίζουμε να είμαστε τυχεροί.

Αν έχεις να προτείνεις και κανένα καλό ryokan στο Kyoto...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Φορτωμένο είναι σίγουρα. Δεν γινόταν αλλιώς για τις ημέρες που είχα.
Η αναχώρηση είναι 22.00 στις 20/12. Γι'αυτό δεν έβαλα διανυκτέρευση Τόκυο.



Ευχαριστώ για την απάντηση
Στις λίμνες δεν μπορούμε να το κάνουμε με αυτοκίνητο (δεν οδηγεί κανένας) θα πάμε μόνο στην λίμνη Kawaguchiko με τρένο. Είναι ταλαιπωρία αλλά δεν έβγαινε αλλιώς. Μετά επιλογή είναι το αρκετά πιο εύκολο απο άποψη πρόσβασης και μετακίνησης, Hakone. Ακόμη δεν έχω καταλήξει. Απο αυτά που είδα η λίμνη είναι σαφώς καλύτερη αλλά θέλει 2 αλλαγές τρένων και σχεδόν 2.5 ώρες διαδρομή.
Οι προβλέψεις λένε ότι μέχρι μέσα Δεκέμβρη έχει κάποια σημεία στο Kyoto ή στη Nara για να δεις τα φύλλα. Δεν ξέρω αν ισχύει. Αλλά ξέραμε ότι μάλλον έχουμε λίγες ελπίδες να τα προλάβουμε και απλά ελπίζουμε να είμαστε τυχεροί.

Αν έχεις να προτείνεις και κανένα καλό ryokan στο Kyoto...
Hakone ξέχνα το αυτή την περίοδο:
To Hakone έχει πάθει μεγάλες ζημιές από τον τυφώνα Hagibis τον Οκτώβριο, θα πάρει πολλούς μήνες μέχρι να επανέλθει σε πλήρη λειτουργία. Τσεκάρτε πριν πάτε.
To Kyoto έχει πολλά όμορφα μέρη και σημεία ενδιαφέροντος στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, αλλά το κέντρο του είναι άχρωμο νταμάρι. Αυτό βοηθά τις τιμές των καταλλυμάτων στο κέντρο να είναι κάπως πιο προσιτές, αλλά από Ryokan δεν... (Disclaimer: έχω να πάω Kyoto από το 2010).
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
Αν θέλεις μπορείς να πας εκδρομή στο mt Koya.Έχει ενδιαφέρον το νεκροταφείο οι ναοί και τα ryokan του. Το 2013 είχαμε μείνει ένα βράδυ στο "Koyasan Onsen Fukuchi-in" και ήταν τέλεια. Ναός - Ryoakn με απόλυτα Ιαπωνική ατμόσφαιρα. Τατάμι για ύπνο και φυσικά Onsen.
Κράτηση τότε μπορούσε να γίνει μόνο μέσω του JAPANiCAN.com , νομίζω πλέον μπορείς να το βρεις και σε άλλα site, τσέκαρε το.
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Ανταπόκριση. Σήμερα Κυότο κόκκινα φύλλα υπάρχουν ακόμα αρκετά. Κυότο μένουμε σε παραδοσιακή matchiya airbnb.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Για το Fuji μια ωραία ολοήμερη από Τόκιο σε σχετικά καλή τιμή είναι η Hakone 5 lakes (τουλάχιστον έτσι λεγόταν πριν 6 χρόνια). Το βουνό φαίνεται πολύ καλά, ειδικά στη μεγάλη λίμνη, φτάνει να έχει καθαρό καιρό. Εισιτήρια πωλούνται ακόμη και στα γκισέ του σταθμού Σιντζούκου και συνδυάζει 5 μέσα (τρένο, οδοντωτό, τελεφερίκ καμπίνα, καραβάκι, λεωφορείο) για όποιον θέλει να μετακινηθεί με όλα.
Πο τι μου θύμησες το κάνα όλο αυτό το πακετακι ξεκίνησα 10 ώρα το πρωί από σιντζουκου και στο τσακ τα προλαβα. Δεν έχω πάρει τόσα μέσα στην ζωή μου.το mount fujji αγνοφαινοταν από το τελεφερίκ λόγω σύννεφων κατέληξα μετά στην λίμνη ashi η οποία έχει και είναι Τόρι μέσα.ωραια εκδρομή την συνιστω
 

Renakrvl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,σχεδιάζω το ταξίδι μας στην Ιαπωνία για τον ερχόμενο Οκτώβρη.. Θα ήθελα την βοήθεια σας (Και εγω) σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε με 6 διανυκτερεύσεις στο Τόκιο,και να επισκεφθούμε μονοήμερη το Προς Φίτζι..Σε αυτό το σημείο είναι η πρώτη απορία.. Ποιά εκδρομή θα προτείνατε σε περιοχή γύρω από το Τόκυο?
Στην συνέχεια θα θέλαμε να πάμε 1 με 2 νύχτες σε ένα παραδοσιακό χωριό της κεντρικής Ιαπωνίας και να μείνουμε σε ριοκαν(Όλες οι μετακινήσεις θα είναι με railpass)..Αυτή είναι η δεύτερη μου ερώτηση.. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο παραδοσιακό χωριό που να ναι εύκολα προσβάσιμο?
Έπειτα από την στάση αυτή, θα κλείσουμε το ταξίδι σε Οσάμα και Κιότο με 2 και 3 διανυκτερεύσεις και θα επισκεφθούμε μονοήμερη την κατά και την Χιροσίμα..
Ελπίζω να έχω κάνει ένα αξιοπρεπές πλάνο.. οποιαδήποτε συμβουλή και παρατήσω είναι παραπάνω από καλοδεχουμενες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom