Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Είχα πάει Απρίλιο περίοδο δικού μάς Πάσχα. Τότε ήταν μια αργία τους και είχε αδειάσει το Τόκυο. Είχα japan rail pass Και με τρένο πήγα από Τόκυο Οσάκα Χιροσίμα mt Koyassan Nikko. Έβρισκα πάντα θέση άμεσα. Ειδικά για το δρομολόγιο Τόκυο Οσάκα είχε τρένο κάθε 5 λεπτά...
Τι είναι όμως το green rail pass?
είναι αυτο που λεμε bussiness class train ticket

Τον οκτώβριο ανακοινωθηκε από τωρα μία πολύ μεγαλη αυξηση στις τιμες αυτών των πάσων..
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
953
Καλησπέρα σε όλους σας,

σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να επεπισκεφθούμε την Ιαπωνία τον Σεπτέμβριο από 1 έως 16.

Η αρχική μου σκέψη είναι να φτάσουμε Οσάκα και να γυρίσουμε από Τόκιο δεδομένου πως βρίσκω πιο οικονομικές πτήσεις.

Δυστυχώς για να να είναι πιο on a budget είναι με δύο στάσεις η κάθε πτήση, διάρκειας 28 στο πήγαινε και 25 στο γύρνα.

Θα ήθελα παρακαλώ να μου προτείνετε μέρη που έχετε επεπισκεφθεί, και αν θεωρείτε πως είναι καλή περίοδος για ταξιδέψουμε στην χώρα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
Με ποια αεροπορική; Γιατί έτσι είχα κανει και εγώ και μετά μου ακύρωσαν τη πτήση για Οσάκα αν λέμε για τους ίδιους

Ε αν πας Χιροσιμα πετάγεσαι με το ferry και Mijayima, ειναι πολυ ωραια .. Το ferry περιλαμβάνεται στο JP pass..
Σε μια μέρα τα προλαβαίνω;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σε μια μέρα τα προλαβαίνω;
Οχι θες 2 ολόκληρες μερες στην περιοχη θεωρώ. Π.χ..πρώτη μερα Χιροσιμα και το επόμενο πρωινό Μιγιατζιμα και απόγευμα πάλι μια τελευταία βολτα Χιροσιμα.. Αν υπάρχει πιεση χρόνου μπορείς 1 Χιροσιμα, το επομενο πρωινό Μιγιατζιμα και μετα τρενο για τον επόμενο προορισμο που έχετε επιλέξει..
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
953
Θα το κάνω day trip από Οσάκα, οπότε θα δω τα βασικά της Χιροσίμα. Αν κάνω αυτό που λες, μεσημεράκι θα έχω φύγει για Τόκυο;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
απορία, με βάση την Οσάκα για 4 μέρες που έχω την εντύπωση οτι είναι εξαιρετική επιλογη να βγεις τα βραδια να φας, εκτός απο μία ημερήσια (μεχρι το απόγευμα μαξιμουμ ) Κυότο, τι άλλο αξίζει να δεις στην ακτίνα? Μετα τις 4 μέρες Οσακα θα ακολουθήσουν 4 τόκυο όπου δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο προλαβαινουμε να φύγουμε και να δουμε αξιοπρεπώς το Τόκυο
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
απορία, με βάση την Οσάκα για 4 μέρες που έχω την εντύπωση οτι είναι εξαιρετική επιλογη να βγεις τα βραδια να φας, εκτός απο μία ημερήσια (μεχρι το απόγευμα μαξιμουμ ) Κυότο, τι άλλο αξίζει να δεις στην ακτίνα? Μετα τις 4 μέρες Οσακα θα ακολουθήσουν 4 τόκυο όπου δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο προλαβαινουμε να φύγουμε και να δουμε αξιοπρεπώς το Τόκυο
Εκτός από το Κυότο που είναι μια εξαιρετική επιλογή για ολοήμερη εκδρομή από την Οσάκα θα πρότεινα και Νάρα που μου άρεσε πάρα πολύ. Όσο για το Τόκιο 4 μέρες φτάνουν για να δείτε τα βασικά. Εγώ σε τέσσερις μέρες πρόλαβα να γυρίσω Ueno, Asakusa, Harajuku, Shibuya, Ginza, Shinjuku, Akihabara και Odaiba. Απλά επειδή οι αποστάσεις στην πόλη είναι πολύ μεγάλες να χρησιμοποιήσετε τα μέσα και ιδίως το μετρό.
 

vagelis1989

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι 2 εβδομάδων (12 νύχτες εκεί) τον Νοέμβρη στην Ιαπωνία.
Έχω βρεί πτήσεις που βολεύουν και απο τιμή και απο στάσεις (μονο 1 σε καθε διαδρομή) και φτάνουμε Οσάκα και αναχωρούμε απο Τόκιο.

Το πρόγραμμα που σκέφτομαι εγώ είναι:
Άφιξη Οσάκα- διαμονή 3 νύχτες (1 απο τις 3 θα κάνουμε ημερήσιο ταξίδι στην Χιροσίμα)

Τρένο για Κυότο και διαμονή εκεί 3 νύχτες. (1 απο τις 3 θα κάνουμε ημερήσιο στην Ναρα)

Τρένο για Χάκονε και διαμονή 1 ημέρα σε παραδοσιακό Όνσεν.

Τρένο για Τόκιο και διαμονή 5 νύχτες (σίγουρα την 1 απο τις 5 θα κάνουμε μια ημερήσια για Νικκο).

Υπάρχει περίπτωση να γίνουν και 15 νύχτες ανάλογα το πόση άδεια θα καταφέρω να πάρω απο την δουλειά μου, σε αυτήν την περίπτωση που να προσθέσω αυτές τι ημέρες.

Όσοι έχετε εμπειρία από Ιαπωνία μπορείτε να μου πείτε πως σας φαίνεται το πρόγραμμα?
Θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα γίνεται γιατί αποτελεί όνειρο μας να γνωρίσουμε τον Ιαπωνικό πολιτισμό.
 

vagelis1989

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καποιος γνώστης να μπορει να βοηθήσει με το προγραμμα?
Ξεχναω κατι που πρεπει οπωσδηποτε να δουμε?

Για τα εισητηρια θα κάνω υπομονη για λίγες μερες ακομα ισως βγει κατι φθηνοτερο.

Για το japanrailpass εφόσον παω νοεμβρη θα το βγαλω το σεπτεμβρη ετσι ωστε να μην εχει προλαβει να παρει αύξηση.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Καποιος γνώστης να μπορει να βοηθήσει με το προγραμμα?
Ξεχναω κατι που πρεπει οπωσδηποτε να δουμε?

Για τα εισητηρια θα κάνω υπομονη για λίγες μερες ακομα ισως βγει κατι φθηνοτερο.

Για το japanrailpass εφόσον παω νοεμβρη θα το βγαλω το σεπτεμβρη ετσι ωστε να μην εχει προλαβει να παρει αύξηση.
Υπάρχει μια πολύ καλή και πρόσφατη ιστορία της κυρίας @KIKI με αρκετά τιπς, Θα σου δώσει ιδέες και θα απορρίψει τον τρομολαγνικό μύθο για την ακριβή Ιαπωνία. Εγώ πήγα ολιγοήμερη για τις κερασιές.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Κι εμεις μόλις γυρίσαμε απο Ιαπωνια, αγαπήσαμε την ησυχία, την καθαριότητα και την ευγένεια των ανθρώπων της, θα περάσετε πραγματικά πολύ όμορφα! 😊 Και εδω και σε άλλα threads θα βρείτε πολλές χρήσιμες πληροφορίες, οπότε να μην επαναλαμβάνομαι, να προσθέσω μόνο προς βοήθεια όσων θα ταξιδέψουν άμεσα οτι

💳 όταν φτάσετε στο αεροδρόμιο και πάτε σε κάποιο μηχάνημα να βγάλετε κάρτα Suica θέλει μετρητά yen - οπότε αν δεν έχετε ήδη:
1) πρώτα θα ψάξετε ΑΤΜ/ανταλλακτήριο μέσα στο αεροδρόμιο και θα πάρετε τα yen σας
2) και ΜΕΤΑ θα πάτε σε αυτομ. μηχάνημα για να βγάλετε Suica με μετρητά yen (έχει και Suica γκισέ, αλλά και το μηχάνημα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, οπότε μην περιμένετε άδικα στην ουρά).
*εμείς δεν το ξέραμε και χάσαμε άδικα πολύ χρόνο μέχρι να συννενοηθούμε

🍫 Και για τους λάτρεις της σοκολάτας φέυγοντας να δοκιμάσετε οπωσδήποτε της εξαιρετική NAMA CHOCOLATE - είναι κύβοι φρέσκιας σοκολάτας (πρέπει να καταναλωθει άμεσα) - του βρίσκεις μόνο στα αεροδρόμια (duty free, σε ψυγείο) και στην βάση τους στο Hokkaido, αν πατε προς τα εκει.
ROYCE' CHOCOLATE
Εγώ θα σας πρότεινα το μπλέ κουτάκι! ♥
1684570001432.png
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
953
Κι εμεις μόλις γυρίσαμε απο Ιαπωνια, αγαπήσαμε την ησυχία, την καθαριότητα και την ευγένεια των ανθρώπων της, θα περάσετε πραγματικά πολύ όμορφα! 😊 Και εδω και σε άλλα threads θα βρείτε πολλές χρήσιμες πληροφορίες, οπότε να μην επαναλαμβάνομαι, να προσθέσω μόνο προς βοήθεια όσων θα ταξιδέψουν άμεσα οτι

💳 όταν φτάσετε στο αεροδρόμιο και πάτε σε κάποιο μηχάνημα να βγάλετε κάρτα Suica θέλει μετρητά yen - οπότε αν δεν έχετε ήδη:
1) πρώτα θα ψάξετε ΑΤΜ/ανταλλακτήριο μέσα στο αεροδρόμιο και θα πάρετε τα yen σας
2) και ΜΕΤΑ θα πάτε σε αυτομ. μηχάνημα για να βγάλετε Suica με μετρητά yen (έχει και Suica γκισέ, αλλά και το μηχάνημα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, οπότε μην περιμένετε άδικα στην ουρά).
*εμείς δεν το ξέραμε και χάσαμε άδικα πολύ χρόνο μέχρι να συννενοηθούμε

🍫 Και για τους λάτρεις της σοκολάτας φέυγοντας να δοκιμάσετε οπωσδήποτε της εξαιρετική NAMA CHOCOLATE - είναι κύβοι φρέσκιας σοκολάτας (πρέπει να καταναλωθει άμεσα) - του βρίσκεις μόνο στα αεροδρόμια (duty free, σε ψυγείο) και στην βάση τους στο Hokkaido, αν πατε προς τα εκει.
ROYCE' CHOCOLATE
Εγώ θα σας πρότεινα το μπλέ κουτάκι! ♥
View attachment 430567
Χωρίς suica κινείσαι χτυπώντας πχ την revolut ή είναι απαραίτητη ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom