Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Νέες απορίες κι από μένα, επειδή δεν με ενθουσιάζει η ιδέα της Οσάκα λέω να τραβήξω προς Koyasan και να μείνω σε κάποιο shukubo. Βλέπω εδώ μια λίστα που μοιάζει ολοκληρωμένη: KOYASAN 高野山

Υπάρχει εμπειρία για shukubo από κάποιο μέλος; Αυτό που δεν μου είναι ξεκάθαρο είναι αν πρέπει να ακολουθείς το πρόγραμμα των μοναχών ή κινείσαι όπως γουστάρεις. Ιδανικά δεν θα ήθελα ξύπνημα τα χαράματα για προσευχή.

Σκέφτομαι να πάω από Totsukawa-onsen σε Hongu-cho (εκεί βλέπω είναι μία απ'τις παλαιότερες θερμές πηγές), να πάρω βάρκα από εκεί μέχρι το Singu μέσω του ποταμού και να επιστρέψω με τρένο στην Οσάκα που πηγαίνει παραλιακά και πρέπει να είναι ωραία διαδρομή. Έψαξα αλλά δεν βρήκα σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ, αν υπάρχει καμία ανέκδοτη εμπειρία θα βοηθούσε! Με ενδιαφέρει χρονικά πως βγαίνει κάτι τέτοιο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Νέες απορίες κι από μένα, επειδή δεν με ενθουσιάζει η ιδέα της Οσάκα λέω να τραβήξω προς Koyasan και να μείνω σε κάποιο shukubo. Βλέπω εδώ μια λίστα που μοιάζει ολοκληρωμένη: KOYASAN 高野山

Υπάρχει εμπειρία για shukubo από κάποιο μέλος; Αυτό που δεν μου είναι ξεκάθαρο είναι αν πρέπει να ακολουθείς το πρόγραμμα των μοναχών ή κινείσαι όπως γουστάρεις. Ιδανικά δεν θα ήθελα ξύπνημα τα χαράματα για προσευχή.

Σκέφτομαι να πάω από Totsukawa-onsen σε Hongu-cho (εκεί βλέπω είναι μία απ'τις παλαιότερες θερμές πηγές), να πάρω βάρκα από εκεί μέχρι το Singu μέσω του ποταμού και να επιστρέψω με τρένο στην Οσάκα που πηγαίνει παραλιακά και πρέπει να είναι ωραία διαδρομή. Έψαξα αλλά δεν βρήκα σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ, αν υπάρχει καμία ανέκδοτη εμπειρία θα βοηθούσε! Με ενδιαφέρει χρονικά πως βγαίνει κάτι τέτοιο.
Mn koya : είχαμε μείνει ένα βράδυ στο Koyasan Onsen Fukuchi-in . Πάρα πολύ καλό. Κλασσικό Ιαπωνικό στυλ σε όλα του.
Δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις το πρόγραμμα των μοναχών. Δεν ξυπνήσαμε πρωί, δεν πήγαμε σε προσευχή ,δεν κάναμε το μάθημα καλλιγραφίας. Ο μόνος περιορισμός που ένιωσα ήταν ότι μας ενημέρωσαν πως δεν μπορούμε να περπατήσουμε και να εισέλθουμε σε έναν κήπο που τον χαζεύαμε και ήταν πολύ γουστόζικος. Μόνο μοχαχούς βλέπαμε εκεί. Τουριστική επιχείρηση είναι και φέρονται ανάλογα.
Η διαμονή ήταν με φαγητό, μας το έφεραν στο δωμάτιο και φάγαμε στο πάτωμα σαν παραδοσιακοί Ιάπωνες . Ωραία εμπειρία αλλά το φαγητό δεν μας τρέλανε για τα γούστα μας,ήταν ότι έτρωγαν οι μοναχοί χωρίς κρεάς.
Ευχαριστηθήκαμε πραγματικά τον ύπνο στο πάτωμα...προσοχή μόνο γιατί η "καμαριέρα" νιώθει πως έχει το ελεύθερο να μπαίνει όποτε θέλει..ούτε να κτυπήσει πόρτα ούτε τίποτα..απλά ανοίγει και μπαίνει....χααχχα .
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Με ποια αεροπορική; Γιατί έτσι είχα κανει και εγώ και μετά μου ακύρωσαν τη πτήση για Οσάκα αν λέμε για τους ίδιους


Σε μια μέρα τα προλαβαίνω;
Γυρίσαμε προχθές και κάναμε Miyajima-Hiroshima σε μια μέρα.. Επιλεκτικά είδαμε τα αξιοθέατα αλλά άξιζε τον κόπο.. Από Οσάκα αλλάξαμε τρένο και κατεβήκαμε απευθείας Miyajimaguchi πήραμε το πλοίο και περάσαμε Miyajima, κάτσαμε περίπου 3 ώρες και μετά κατεβήκαμε Hiroshima. Ήταν από τα highlights του ταξιδιού μας!
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Νέες απορίες κι από μένα, επειδή δεν με ενθουσιάζει η ιδέα της Οσάκα λέω να τραβήξω προς Koyasan και να μείνω σε κάποιο shukubo. Βλέπω εδώ μια λίστα που μοιάζει ολοκληρωμένη: KOYASAN 高野山

Υπάρχει εμπειρία για shukubo από κάποιο μέλος; Αυτό που δεν μου είναι ξεκάθαρο είναι αν πρέπει να ακολουθείς το πρόγραμμα των μοναχών ή κινείσαι όπως γουστάρεις. Ιδανικά δεν θα ήθελα ξύπνημα τα χαράματα για προσευχή.

Σκέφτομαι να πάω από Totsukawa-onsen σε Hongu-cho (εκεί βλέπω είναι μία απ'τις παλαιότερες θερμές πηγές), να πάρω βάρκα από εκεί μέχρι το Singu μέσω του ποταμού και να επιστρέψω με τρένο στην Οσάκα που πηγαίνει παραλιακά και πρέπει να είναι ωραία διαδρομή. Έψαξα αλλά δεν βρήκα σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ, αν υπάρχει καμία ανέκδοτη εμπειρία θα βοηθούσε! Με ενδιαφέρει χρονικά πως βγαίνει κάτι τέτοιο.
Εμάς πάντως μας άρεσε πολύ η Οσάκα ίσως και περισσότερο απο το Τόκυο!
 

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
160
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Αχχχχ πετάω στα σύννεφα!! Κλείσαμε επιτέλους τα εισιτήρια μας για 2- 16 Σεπτεμβρίου. Βέβαια για να μας βγουν πιο οικονομικά επίλέξαμε τις πτήσεις με 2 στάσεις και διάρκειας 25 ώρες στο πήγαινε και 25 στην επιστροφή, αλλά τα χρήματα ήταν αισθητά λιγότερα όσον αφορά τις ημερομηνίες που μας βόλευαν. Φτάνουμε Οσάκα και επιστρέφουμε από Τόκυο. Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις ιστορίες για την Ιαπωνία και είμαι σε δίλημμα σχετικά με το πόσες μέρες να ξοδέψουμε και σε ποιο μέρος. Το μόνο σίγουρο είναι πως τα μέρη είναι πολλά και δυστυχώς δεν χωράνε όλα σε ένα ταξίδι. Τί πλάνο έχετε να προτείνετε για αυτές τις ημέρες ? Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε ξενοδοχεία που έχετε μείνει που άξιζαν όσον αφορά σχέση τιμής - ποιότητας?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Mn koya : είχαμε μείνει ένα βράδυ στο Koyasan Onsen Fukuchi-in . Πάρα πολύ καλό. Κλασσικό Ιαπωνικό στυλ σε όλα του.
Δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις το πρόγραμμα των μοναχών. Δεν ξυπνήσαμε πρωί, δεν πήγαμε σε προσευχή ,δεν κάναμε το μάθημα καλλιγραφίας. Ο μόνος περιορισμός που ένιωσα ήταν ότι μας ενημέρωσαν πως δεν μπορούμε να περπατήσουμε και να εισέλθουμε σε έναν κήπο που τον χαζεύαμε και ήταν πολύ γουστόζικος. Μόνο μοχαχούς βλέπαμε εκεί. Τουριστική επιχείρηση είναι και φέρονται ανάλογα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Νομίζω ότι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι ryokan που έχει και θερμές πηγές. Στα shukubo απ'ότι καταλαβαίνω μένεις μέσα σε ναό και υπάρχουν ακόμα και δωρεάν (αν και μάλλον δεν είναι τόσο εύκολο να σε δεχτούν). Μπορεί κι απλά να τα χω μπερδέψει βέβαια γιατί η περιγραφή σου ταιριάζει με τα shukubo, απλά δεν νομίζω να έχουν θερμές πηγές σε ναό.

Ευχαριστηθήκαμε πραγματικά τον ύπνο στο πάτωμα...προσοχή μόνο γιατί η "καμαριέρα" νιώθει πως έχει το ελεύθερο να μπαίνει όποτε θέλει..ούτε να κτυπήσει πόρτα ούτε τίποτα..απλά ανοίγει και μπαίνει....χααχχα .
😂
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Νομίζω ότι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι ryokan που έχει και θερμές πηγές. Στα shukubo απ'ότι καταλαβαίνω μένεις μέσα σε ναό και υπάρχουν ακόμα και δωρεάν (αν και μάλλον δεν είναι τόσο εύκολο να σε δεχτούν). Μπορεί κι απλά να τα χω μπερδέψει βέβαια γιατί η περιγραφή σου ταιριάζει με τα shukubo, απλά δεν νομίζω να έχουν θερμές πηγές σε ναό.



😂
σωστά, ryokan με θερμές πηγές . Είχε και ναό μοναχούς κτλ. Βασικά όσα λες ταιριάζουν μεταξύ shukubo και ryokan ,εκτός του δωρεάν...πληρώσαμε και με το παραπάνω!!!!
Το μοναδικό δωρεάν που εκμεταλεύτηκα στην Ιαπωνία ήταν επίσκεψη-ξενάγηση στο εργοστάσιο της Mazda που βρίσκεται στην Χιροσίμα. Αν σου βγαίνει ο χρόνος αξίζει, απλά θέλει να το κλείσεις νωρίς γιατί είναι ελάχιστες οι θέσεις για το αγγλόφωνο τμήμα.
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Καλησπέρα, να κάνω μία ερώτηση...Γιατί κανείς δεν νοικιάζει αμάξι για να κυκλοφορήσει στην Ιαπωνία; 🤔🤔🤔
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα, να κάνω μία ερώτηση...Γιατί κανείς δεν νοικιάζει αμάξι για να κυκλοφορήσει στην Ιαπωνία; 🤔🤔🤔
Εμένα το τρένο μετά βόλεψε πολύ... Ούτε που μου έλειψε το αμάξι.. Άσε που θα μου ήταν άγχος για το πάρκινγκ.. Μόνο επαρχία ίσως είχε νόημα. Αλλά και πάλι το τρένο καλύπτει τα πάντα
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Εμένα το τρένο μετά βόλεψε πολύ... Ούτε που μου έλειψε το αμάξι.. Άσε που θα μου ήταν άγχος για το πάρκινγκ.. Μόνο επαρχία ίσως είχε νόημα. Αλλά και πάλι το τρένο καλύπτει τα πάντα
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Κι εγώ προτιμώ το ταξίδι με τρένο.
Το rail pass όμως κοστίζει 200€ (δηλαδή για 5 άτομα 1000€) για μια εβδομάδα, ενώ για αντίστοιχο διάστημα η ενοικίαση αυτοκινήτου κοστίζει 300€....
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Κι εγώ προτιμώ το ταξίδι με τρένο.
Το rail pass όμως κοστίζει 200€ (δηλαδή για 5 άτομα 1000€) για μια εβδομάδα, ενώ για αντίστοιχο διάστημα η ενοικίαση αυτοκινήτου κοστίζει 300€....
Η συνθήκη των 5 ατόμων σαφώς διαφοροποιεί τα δεδομένα από άποψη κόστους. Άσε που θυμάμαι να έχουμε πληρώσει για μιά βδομάδα 350€ το άτομο! Πρίν περίπου 10 χρόνια.
Ημασταν 2 άτομα και ούτε που το σκεφτήκαμε για αμάξι. Θεωρώ πάντως ότι είναι απίστευτο πιό βολικό το τρένο. Δεν μας έλειψε καθόλου το αμάξι, δεν πήραμε ποτέ ταξί. Σίγουρα θα αντιμετωπίσεις δυσκολία για το που θα παρκάρεις και θα πληρώνεις parking, (ψάξε και το κόστος των parking) πιθανόν να χρειαστεί να περπατήσεις αρκετά από τα parking στα σημεία ενδιαφέροντος, επίσης οι μεγάλες διαδρομές είναι πιο σύντομες με τα τρένα υψηλής ταχύτητας πάρα με τα αμάξια. Σίγουρα ομώς θα δεις και μια πλευρά της χώρας που δεν βλέπει ο ταξιδιώτης του τρένου,ίσως μια βόλτα στο fuji είναι πιο ωραία και άνετη με το αυτοκίνητο. Δεν πήγαμε καθόλου προς τα εκεί. Κλείνοντας αν ξαναπήγαινα πάλι τρένο θα επέλεγα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Θα ήθελα να προσθέσω και την ανάποδη από εμάς οδήγηση, που για αρκετούς θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας για την επιλογή της ενοικίασης αυτοκινήτου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom