Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

vagelis1989

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καλημέρα,

Το japan rail pass ποσο καιρό πριν μπορώ να το αγορασω ?
Έχουμε κανονίσει να φύγουμε 18 Νοέμβρη.
Ακούω ότι θα ακριβύνει το φθινόπωρο και αν είναι έτσι να το αγοράσουμε από τώρα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχω κλείσει σχεδόν βδομάδα και ήδη θέλω να γράψω πολλά, λογικά θα γράψω ιστορία όταν με το καλό γυρίσω. Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ πολύ θετικές μέχρι στιγμής.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο μεγαλύτερος φόβος μου που ήταν το κόστος τελικά δεν ισχύει καθόλου. Τη βρίσκω φτηνή. Μισές τιμές και κάτω σε διαμονή και φαγητό σε σχέση με ευρωπαϊκές πόλεις.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλά να περνάς , περιμένουμε εντυπώσεις , φωτό και story !!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.670
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω κλείσει σχεδόν βδομάδα και ήδη θέλω να γράψω πολλά, λογικά θα γράψω ιστορία όταν με το καλό γυρίσω. Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ πολύ θετικές μέχρι στιγμής.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο μεγαλύτερος φόβος μου που ήταν το κόστος τελικά δεν ισχύει καθόλου. Τη βρίσκω φτηνή. Μισές τιμές και κάτω σε διαμονή και φαγητό σε σχέση με ευρωπαϊκές πόλεις.
Ισχύει αυτό με το κόστος, έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Από τότε που μπήκαμε στο ευρώ η χώρα είναι φτηνή για μας. Δεν άλλαξε τα τελευταία χρόνια.
Βέβαια εξαρτάται και τι επιλογές κάνεις, αλλά σε γενικές γραμμές είναι φτηνή.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πρίν 10 χρόνια είχα πάει... Φτηνή δεν την βρήκα.. Αλλά όλα είναι σχετικά και θέμα επιλογών . Συγκριτικά με τις υπόλοιπες ασιατικές χώρες ήταν σίγουρα αισθητά ακριβότερη, θα έλεγα πώς είχε τιμές Ελλάδας.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Πρίν 10 χρόνια είχα πάει... Φτηνή δεν την βρήκα.. Αλλά όλα είναι σχετικά και θέμα επιλογών . Συγκριτικά με τις υπόλοιπες ασιατικές χώρες ήταν σίγουρα αισθητά ακριβότερη, θα έλεγα πώς είχε τιμές Ελλάδας.
Έχεις άπειρες επιλογές ύπνου και διατροφής σε πολύ καθαρό περιβάλλον. Αυτό την καθιστά αμέσως οικονομική. Η σύγκριση δεν είναι τόσο με Ελλάδα θα έλεγα, όσο με Ευρώπη.
 

teokyv

Member
Μηνύματα
29
Likes
21
Πριν λίγες μέρες φτάσαμε Τόκιο και όχι δε δεχόντουσαν κάρτες τα τρένα για κέντρο. Έχουν τρέλα με τα μετρητά. Και επίσης πολλά pos είναι μόνο για κάρτες, όχι για τύπου nfc
Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τις πληρωμες με nfc; Δεν το δέχονται στις μικρες επιχηρησεις η και στις μεγαλες πχ ξενοδοχεια;
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
953
Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τις πληρωμες με nfc; Δεν το δέχονται στις μικρες επιχηρησεις η και στις μεγαλες πχ ξενοδοχεια;
Ξενοδοχεία τα είχα πληρώσει όλα μέσω booking, αλλά γενικότερα πολλά φαγαδικα και όχι μόνο street food, λεωφορεία κτλ. Επίσης είχα κλείσει διάφορα μέσω klook.
Seven eleven κτλ δέχονται κανονικά nfc. Δείτε την Suica αυτή την περναγανε παντού αν θυμάμαι καλά, αλλά εμείς δεν είχαμε βγάλει. Δεν έγινε κάτι με τα μετρητά, απλά χρειάστηκε να βγάλω δύο φορές αντί μία καθώς δε τα είδα υπολογίσει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πρίν 10 χρόνια είχα πάει... Φτηνή δεν την βρήκα.. Αλλά όλα είναι σχετικά και θέμα επιλογών . Συγκριτικά με τις υπόλοιπες ασιατικές χώρες ήταν σίγουρα αισθητά ακριβότερη, θα έλεγα πώς είχε τιμές Ελλάδας.
Εντελώς χοντρικά. Τα κυρίως πιάτα έχουν γύρω στα 10ε. Πάνε και στα 20ε αλλά γενικά τρως και πίνεις σε εστιατόρια με 20-25ε εύκολα. Επαναλαμβάνω, αναφέρομαι σε εστιατόρια. Μπύρες γύρω στα 3ε. Καφέδες και κάτι να φας 3-4ε. Διαμονή σε ξενοδοχεία ακόμα και σε κεντρικά τουριστικά μέρη βρίσκεις με 40ε. Σε χοστελ και με 10. Οι τιμές μου θυμίζουν ότι έβρισκες στην Ευρώπη πριν 10 χρόνια.

Α και Playstation 5 και xbox έχουν κάτω από 400ε και το nintendo switch 200 κάτι... Έχω μόνο χειραποσκευη και πάλι το σκέφτομαι να καβατζωσω ένα switch.

Νομίζω οι τιμές οφείλονται στην πτώση του yen.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Ερώτηση για όποιον ξέρει : Σε περίπτωση αγοράς πχ μιας φωτογραφικής μηχανής, ο ΦΠΑ επιστρέφεται (tax free) ??
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Ερώτηση για όποιον ξέρει : Σε περίπτωση αγοράς πχ μιας φωτογραφικής μηχανής, ο ΦΠΑ επιστρέφεται (tax free) ??
Δεν εισπράτεται καν o ΦΠΑ με την επίδειξη του διαβατηρίου.
Ας μας ενημερώσουν αν άλλαξε κάτι από τότε και όσοι έχουν ταξιδέψει πρόσφατα.

Θα ήμουν πολύ προσεκτικός σε αγορά φωτογραφικής, βεβαιώσου ότι ειναι το διεθνές μοντέλο με όλες τις γλώσσες, τα αναμενόμενα interfaces κτλ και ότι καλύπτεται απο διεθνη εγγύηση.

Προσωπικά εστιάζω στους φακούς :D
Τέλος, αν πας σε bic camera μπορείς να κάνεις χρήση voucher για επιπλέον έκπτωση, το yodobashi δεν νομίζω να έχει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom