Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλημέρα. Και εγώ που κοίταγα το βράδυ σε διάφορα site , πράγματι αυτό έγραφαν (επίδειξη διαβατηρίου και άμεση αφαίρεση φπα). Περίπου 10% είναι ο ΦΠΑ. Απλά γράφουν ότι σου το δίνουν συσκευασμένο και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (μιλάμε πάντα για φωτογραφικές κτλ). Αν το ανοίξεις και το περάσεις μετά σαν δικό σου, σαν το είχες φέρει απο πριν , θα κάτσουν αν το ψάξουν ??? Καταγράφεται τι έχεις φέρει??
Περι εγγυήσεων δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι μπορεί να ισχύει η διεθνής. Μόνο της Sony βρήκα που πουλάει μοντέλα που κυκλοφορούν κι αλλού και δίνει και ένα χρόνο εγγύηση (Ελλάδα).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Όπως τα λέτε είναι. Οι τιμές που δείχνουν είναι με ΦΠΑ και όταν πας να αγοράσεις κάτι σου ζητούν διαβατήριο και τελικά σου αφαιρούν το ΦΠΑ απ'την τιμή. Πήρα ένα καινουργιο μοχλό για xbox με 38ε(!) απ' το yodobashi και αφαίρεσε το ΦΠΑ απ'την τιμή. Δεν είμαι σίγουρος αν το κάνουν όλα τα καταστήματα. Τα καινούργια παιχνίδια τα πουλάνε γύρω στα 45ε συγκριτικά με τα 70ε της Ευρώπης, αλλά νομίζω είναι κλειδωμένα αυτά στην έκδοση κάθε χώρας αλλιώς θα γινόταν μακελειό!

Και μιας και το είδα @Jakis απ'την προηγούμενη σελίδα, ο χρόνος που έχεις για το kyoto και με τη μονοήμερη που θες να κάνεις είναι πολύ λίγος. Δεν ξέρω τι θες να δεις στο kyoto αλλά οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες. Μπορεί να θες καμιά ώρα με τρένο για να πας απ' το ένα σημείο ενδιαφέροντος στο άλλο. Ενώ και κάθε χώρος ή περιοχή θέλει πολύ ώρα για να τον γυρίσεις. Μέχρι στιγμής έχω δει tokyo, nikko, Takayama, Nagano, Kanazawa, shirakawago, Sendai, Hirosaki και όλα αυτά μαζί δεν κάνουν ένα kyoto. Ναι έχει άπειρο τουρισμό αλλά είναι άλλη κλάση. Κρίμα που δεν είναι πρωτεύουσα. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις ανοιχτό πόσες μέρες να μείνεις στο kyoto και πόσες στο tokyo και να κινηθείς ανάλογα με αυτά που θα δεις.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Όπως τα λέτε είναι. Οι τιμές που δείχνουν είναι με ΦΠΑ και όταν πας να αγοράσεις κάτι σου ζητούν διαβατήριο και τελικά σου αφαιρούν το ΦΠΑ απ'την τιμή. Πήρα ένα καινουργιο μοχλό για xbox με 38ε(!) απ' το yodobashi και αφαίρεσε το ΦΠΑ απ'την τιμή. Δεν είμαι σίγουρος αν το κάνουν όλα τα καταστήματα. Τα καινούργια παιχνίδια τα πουλάνε γύρω στα 45ε συγκριτικά με τα 70ε της Ευρώπης, αλλά νομίζω είναι κλειδωμένα αυτά στην έκδοση κάθε χώρας αλλιώς θα γινόταν μακελειό!

Και μιας και το είδα @Jakis απ'την προηγούμενη σελίδα, ο χρόνος που έχεις για το kyoto και με τη μονοήμερη που θες να κάνεις είναι πολύ λίγος. Δεν ξέρω τι θες να δεις στο kyoto αλλά οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες. Μπορεί να θες καμιά ώρα με τρένο για να πας απ' το ένα σημείο ενδιαφέροντος στο άλλο. Ενώ και κάθε χώρος ή περιοχή θέλει πολύ ώρα για να τον γυρίσεις. Μέχρι στιγμής έχω δει tokyo, nikko, Takayama, Nagano, Kanazawa, shirakawago, Sendai, Hirosaki και όλα αυτά μαζί δεν κάνουν ένα kyoto. Ναι έχει άπειρο τουρισμό αλλά είναι άλλη κλάση. Κρίμα που δεν είναι πρωτεύουσα. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις ανοιχτό πόσες μέρες να μείνεις στο kyoto και πόσες στο tokyo και να κινηθείς ανάλογα με αυτά που θα δεις.

Καλησπέρα. Εχεις απόλυτο δίκιο για το Kyoto, μακράν η πιο ενδιαφέρουσα πόλη της Ιαπωνίας. Ευτυχώς έχω ήδη πάει μια φορά και έχω δει τα βασικά αξιοθέατα, οπότε θα ειναι πιο χαλαρό το πρόγραμμα. Επίσης μένει εκτός το Seki city, ειναι οντως μακριά και δεν αξίζει τον κόπο (μαχαίρια, πέτρες και συναφή μαγειρικά θα πάρω στο Kappabashi).

Το πρόγραμμα άλλαξε ήδη:
  • Αφιξη HND - Διαμονή Shinjuku - εγκλιματισμός και προετοιμασία (2 ημέρες).
  • Μετάβαση σε Murodo με το νυχτερινό λεωφορείο από Shinjuku (το κόστος πονάει).
  • 6 διανυκτερεύσεις σε καταφύγια για το Mt. Tateyama - Kamikochi trek με αναβάσεις στην 3η και 5η ψηλότερη κορυφή της χώρας (πολύ ακριβό σπόρ η ορειβασία σε αυτά τα μέρη).
  • Μετάβαση στην Takayama από το Kamikochi με το απευθείας λεωφορείο.
  • 2 διανυκτερεύσεις στην Takayama και επίσκεψη στο Shirakawa-go
  • Μετάβαση στο Kyoto και παραλαβή της βαλίτσας μου (επιστροφή στον πολιτισμό) (2 - 3 διανυκτερεύσεις). Απο εδώ και πέρα το πρόγραμμα ειναι ευέλικτο (booking γαρ), δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά στο κόστος διαμονής και το JR Pass θα ειναι ήδη σε ισχύ. - Ημερήσια σε Kobe για εκπάχυνση.
  • Επιστροφή σε Tokyo (3 - 4 διανυκτερεύσεις) - Ημερήσια σε Mashiko (pottery city) και στα αξιοθέατα του Tokyo που δεν έχω δει, επιδρομές σε Kappabashi & Akihabara για στήριξη της τοπικής οικονομίας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
επειδή δεν με ενθουσιάζει η ιδέα της Οσάκα λέω να τραβήξω προς Koyasan
Ευτυχώς δεν έκανα το λάθος να αφήσω έξω την Osaka. Στα δικά μου μάτια ήταν κάτι τελείως διαφορετικό και η μόνη πόλη που είδα και δεν αισθάνθηκα τελείως έξω απ'τα νερά μου. Κατά τ' άλλα το πολιτισμικό σοκ που έχω πάθει δεν το έχω ξαναπαθει σε ταξίδι. Ούτε καν στην Κούβα.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Ευτυχώς δεν έκανα το λάθος να αφήσω έξω την Osaka. Στα δικά μου μάτια ήταν κάτι τελείως διαφορετικό και η μόνη πόλη που είδα και δεν αισθάνθηκα τελείως έξω απ'τα νερά μου. Κατά τ' άλλα το πολιτισμικό σοκ που έχω πάθει δεν το έχω ξαναπαθει σε ταξίδι. Ούτε καν στην Κούβα.
+1000

Η πραγματική πρωτεύουσα της χώρας για τους foodies, η αδιαμφισβήτητη βασίλισσα του Okonomiyaki. Αν και έμεινα λίγο, τη λάτρεψα.
Πολύ ενδιαφέρουσα επίσης φωτογραφικά το βράδυ.

Προτιμήστε τη διαμονή κοντά στο Dotonbori για να μην έχετε άσκοπες μετακινήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.537
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όπως τα λέτε είναι. Οι τιμές που δείχνουν είναι με ΦΠΑ και όταν πας να αγοράσεις κάτι σου ζητούν διαβατήριο και τελικά σου αφαιρούν το ΦΠΑ απ'την τιμή. Πήρα ένα καινουργιο μοχλό για xbox με 38ε(!) απ' το yodobashi και αφαίρεσε το ΦΠΑ απ'την τιμή. Δεν είμαι σίγουρος αν το κάνουν όλα τα καταστήματα. Τα καινούργια παιχνίδια τα πουλάνε γύρω στα 45ε συγκριτικά με τα 70ε της Ευρώπης, αλλά νομίζω είναι κλειδωμένα αυτά στην έκδοση κάθε χώρας αλλιώς θα γινόταν μακελειό!

Και μιας και το είδα @Jakis απ'την προηγούμενη σελίδα, ο χρόνος που έχεις για το kyoto και με τη μονοήμερη που θες να κάνεις είναι πολύ λίγος. Δεν ξέρω τι θες να δεις στο kyoto αλλά οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες. Μπορεί να θες καμιά ώρα με τρένο για να πας απ' το ένα σημείο ενδιαφέροντος στο άλλο. Ενώ και κάθε χώρος ή περιοχή θέλει πολύ ώρα για να τον γυρίσεις. Μέχρι στιγμής έχω δει tokyo, nikko, Takayama, Nagano, Kanazawa, shirakawago, Sendai, Hirosaki και όλα αυτά μαζί δεν κάνουν ένα kyoto. Ναι έχει άπειρο τουρισμό αλλά είναι άλλη κλάση. Κρίμα που δεν είναι πρωτεύουσα. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις ανοιχτό πόσες μέρες να μείνεις στο kyoto και πόσες στο tokyo και να κινηθείς ανάλογα με αυτά που θα δεις.
Απλά για καταγραφη της αντιθέτως άποψης, εμένα οι 4 μερες στο Κυοτο ήταν αυτό που μου άρεσε λιγότερο σε όσες εβδομάδες έμεινα στην Ιαπωνία. Επαρχία (φοβερά χωριά) και ειδικά το Hokkaido ήταν κλασεις ανώτερα ως εμπειρία, Χιροσίμα σίγουρα πιο ανεξίτηλη, Okinawa πιο διαφορετική κι αυτά παρότι βρέθηκα με ντόπιους φίλους στο Κυοτο.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Για να αγοράσω jr pass από Αθήνα έχει κανένας άποψη για το HIS Greece;
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Όσοι σκοπεύετε να επισκεφτείτε την Ιαπωνία μέχρι την Άνοιξη του 2024 και θα χρησιμοποιήσετε jr pass βιαστείτε να το προμηθευτείτε μέχρι 30/9/2023. Από 1/10 αλλάζουν οι τιμές.

Drastic price increase announced for the Japan Rail Pass
japan.png
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.286
Όσοι σκοπεύετε να επισκεφτείτε την Ιαπωνία μέχρι την Άνοιξη του 2024 και θα χρησιμοποιήσετε jr pass βιαστείτε να το προμηθευτείτε μέχρι 30/9/2023. Από 1/10 αλλάζουν οι τιμές.
Είναι δώρο άδωρο.

Until when can the old pass be used
It depends on where you purchase the pass, i.e. whether you buy it through the official website or through a travel agent.

If you purchase the pass through the official website, you have to select a starting date for your pass within one month of purchasing it. So, if you were to purchase it on September 30, you could still use the old rail pass from late October 2023 into November at the latest.

If you purchase the pass through a travel agent, you get a voucher, which must be exchanged to the actual pass in Japan within three months of purchase. When exchanging the voucher, you can select a starting date within a 1-month period. In other words, if you purchase the pass on September 30, you could theoretically exchange the voucher in late December, select a starting date for late January and then use the pass into February 2024. However, by the 2024 cherry blossom season, the Japan Rail Pass - as we know it now - will be history.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
222
Διπλάσιες σχεδόν τιμές οπότε το "2 εβδομάδων" πάει 500 ευρώ. Υπάρχουν εναλλακτικές αν πας σε 3-4 διαφορετικά μέρη ή είναι μονόδρομος το pass?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom