Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
160
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Καλησπέρα ,

Μπορείτε να με βοηθήστε σε ποιες περιοχές να κλείσω τα δωμάτια για Οσάκα ,Κιότο και Τόκιο ?

Ευχαριστώ
Καλησπέρα σας , στο κυοτο είχαμε κλείσει στο παρακάτω και είχαμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι και από τα δωμάτια και από την τοποθεσια
★★★ Hotel Wing International Premium Kyoto Sanjo, Kyoto, Japan

Στην Οσακα είχαμε μείνει στο παρακατω, επίσης μείναμε πολύ ικανοποιημένοι, είχε και ακριβώς δίπλα ένα 24 σουπερμάρκετ με πολλά έτοιμα γεύματα όποτε εξυπηρετούσε απεριγραπτα.
Hearton Hotel Shinsaibashi Nagahoridori

Τέλος στο Τόκιο μειναμε στο Hotel sardonyx ueno αλλά δεν μας άρεσε καθόλου το ξενοδοχειο! Υπερβολικά μικρά τα δωμάτια, πολύ φτωχό πρωινό με μικρή χωρητικότητα καθισμάτων. Σαν περιοχή ήταν αρκετά βολικό , δίπλα σε μετρό.
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα! Επειδή ήδη ο προγραμματισμός του ταξιδιού στην Ιαπωνία μου φαίνεται αρκετά χαοτικός, θα ήθελα την άποψη σας για το πώς να διαχειριστώ τις 16 μέρες (15 βραδια) που θα έχουμε στην διάθεσή μας. Μας ενδιαφέρει να εντάξουμε στο ταξίδι όχι μόνο μεγαλουπόλεις αλλά και αρκετή επαρχία και φύση. Το αρχικό πλάνο που σκεφτόμαστε είναι το εξής:
- 2 βράδια Οσάκα
- 3 βράδια Κυότο απ' όπου θα κάνουμε και ημερήσια Χιροσίμα και Νάρα
- 4 βράδια Τακαγιάμα (ίσως το 1 από τα βράδια να μείνουμε Shirakawago για να το πετύχουμε και χωρίς πολύ κόσμο)
- 4 βράδια Σαπόρο (έχει οικονομικες πτήσεις από Τογιάμα και προς Τόκιο)
- 2 βράδια και 1 ολόκληρη μέρα Τόκιο (η πτήση επιστροφής είναι στις 23:00)

Κάθε συμβουλή θα ήταν πολύτιμη!!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλημέρα! Επειδή ήδη ο προγραμματισμός του ταξιδιού στην Ιαπωνία μου φαίνεται αρκετά χαοτικός, θα ήθελα την άποψη σας για το πώς να διαχειριστώ τις 16 μέρες (15 βραδια) που θα έχουμε στην διάθεσή μας. Μας ενδιαφέρει να εντάξουμε στο ταξίδι όχι μόνο μεγαλουπόλεις αλλά και αρκετή επαρχία και φύση. Το αρχικό πλάνο που σκεφτόμαστε είναι το εξής:
- 2 βράδια Οσάκα
- 3 βράδια Κυότο απ' όπου θα κάνουμε και ημερήσια Χιροσίμα και Νάρα
- 4 βράδια Τακαγιάμα (ίσως το 1 από τα βράδια να μείνουμε Shirakawago για να το πετύχουμε και χωρίς πολύ κόσμο)
- 4 βράδια Σαπόρο (έχει οικονομικες πτήσεις από Τογιάμα και προς Τόκιο)
- 2 βράδια και 1 ολόκληρη μέρα Τόκιο (η πτήση επιστροφής είναι στις 23:00)

Κάθε συμβουλή θα ήταν πολύτιμη!!
Οι μέρες για κάθε πόλη προφανώς και σχετίζονται με τις δραστηριότητες που ενδιαφέρουν τον καθένα. Πχ εγώ προσάρμοσα το πρόγραμμά μου για να πάω στο theme park της Universal στην Οσάκα και στο εργοστάσιο της Mazda στην Χιροσίμα. Θα μπορούμε να είμαστε πιο βοηθητικοί αν στο πρόγραμμα σου μας αναφέρεις και τι θα κάνεις ανά μέρα.
Σε κάθε περίπτωση αν δεν σε ενδιαφέρουν μεγάλες πόλεις η Οσάκα είναι μια από αυτές και είναι προτιμότερο να βάλεις μια επιπλέον βραδιά στο Τόκιο.
Με 3 βράδια Κυότο και 2 μονοήμερες πότε θα το δεις? (βέβαια μιλάω και εγώ που το είδα με μονοήμερη από την Οσάκα,αλλά του αξίζει κάτι παραπάνω). Κυότο-Οσάκα είναι πολύ κοντά και αν θέλεις μονοήμερες προς Χιροσίμο και Νάρα θεωρώ πρέπει να γίνουν από Οσάκα.
Πχ :
1η μέρα άφιξη Οσάκα και περιήγηση στον χαμό της(τι ώρα φτάνετε?)
2η ημερίσια Χιροσίμα ή Νάρα , απόγευμα βράδυ ξανά στον χαμό της Οσάκα
3η μέρα πρωί αναχώρηση από Οσάκα και μονοήμερη κατευθείαν σε Χιροσίμα ή Νάρα (οι βαλίτσες δεν είναι θέμα στον σταθμό της Οσάκα τις αφήνεις σε locker,έχει άπειρα ,έχω αφήσει μεγάλες βαλίτσες εκεί) ,μετά την μονοήμερη άφιξη στοΚυότο
5η μέρα Κυότο.
6η μέρα ξύπνημα Κυότο και αναχώρηση για επόμενο προορισμό.
Τσέκαρε και το πολύ ενδιαφέρον Mt Koya με διαμονή σε βουδιστικό ναό.
Μάλλον σε μπέρδεψα πιο πολύ!!!!!!!!
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι μέρες για κάθε πόλη προφανώς και σχετίζονται με τις δραστηριότητες που ενδιαφέρουν τον καθένα. Πχ εγώ προσάρμοσα το πρόγραμμά μου για να πάω στο theme park της Universal στην Οσάκα και στο εργοστάσιο της Mazda στην Χιροσίμα. Θα μπορούμε να είμαστε πιο βοηθητικοί αν στο πρόγραμμα σου μας αναφέρεις και τι θα κάνεις ανά μέρα.
Σε κάθε περίπτωση αν δεν σε ενδιαφέρουν μεγάλες πόλεις η Οσάκα είναι μια από αυτές και είναι προτιμότερο να βάλεις μια επιπλέον βραδιά στο Τόκιο.
Με 3 βράδια Κυότο και 2 μονοήμερες πότε θα το δεις? (βέβαια μιλάω και εγώ που το είδα με μονοήμερη από την Οσάκα,αλλά του αξίζει κάτι παραπάνω). Κυότο-Οσάκα είναι πολύ κοντά και αν θέλεις μονοήμερες προς Χιροσίμο και Νάρα θεωρώ πρέπει να γίνουν από Οσάκα.
Πχ :
1η μέρα άφιξη Οσάκα και περιήγηση στον χαμό της(τι ώρα φτάνετε?)
2η ημερίσια Χιροσίμα ή Νάρα , απόγευμα βράδυ ξανά στον χαμό της Οσάκα
3η μέρα πρωί αναχώρηση από Οσάκα και μονοήμερη κατευθείαν σε Χιροσίμα ή Νάρα (οι βαλίτσες δεν είναι θέμα στον σταθμό της Οσάκα τις αφήνεις σε locker,έχει άπειρα ,έχω αφήσει μεγάλες βαλίτσες εκεί) ,μετά την μονοήμερη άφιξη στοΚυότο
5η μέρα Κυότο.
6η μέρα ξύπνημα Κυότο και αναχώρηση για επόμενο προορισμό.
Τσέκαρε και το πολύ ενδιαφέρον Mt Koya με διαμονή σε βουδιστικό ναό.
Μάλλον σε μπέρδεψα πιο πολύ!!!!!!!!
Ευχαριστώ για την απάντηση! Όχι δεν μπερδεψες, σίγουρα όχι περισσότερο απ' όσο είχα μπερδευτεί ήδη...
Λοιπόν, στην Οσάκα φτάνουμε 5 το απόγευμα οπότε η πρώτη μέρα εκεί είναι ουσιαστικά ένα βράδυ. Για αυτό και σκεφτήκαμε να αφιερώσουμε ακόμα 1 γεμάτη μέρα εκεί.
Ίσως σε αυτή τη μέρα θα μπορούσαμε να εντάξουμε τη μονοήμερη στη Νάρα.
Τη μονοήμερη στην Χιροσίμα όντως θα βολευε πιο πολύ να την κάνουμε φεύγοντας από Οσάκα και μετά να γυρίσουμε Κυοτο. Η αλήθεια είναι πως οι βαλίτσες με προβλημάτιζαν και σκέφτηκα να πάμε πρώτα Κυότο αλλά το ότι μπορούμε εύκολα να τις αφήσουμε σε locker είναι μια πολύ χρήσιμη πληροφορία (βέβαια σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επιστρέψουμε από Οσάκα να τις πάρουμε?). Οπότε αν το κάνουμε έτσι το πρόγραμμα θα είναι περίπου:
1η μέρα Οσάκα (απόγευμα)
2η μέρα μονοήμερη Νάρα και επιστροφή Οσάκα όπου θα αφιερώσουμε το υπόλοιπο της μέρας.
3η μέρα μονοήμερη Χιροσίμα και επιστροφή Κυότο
4η-5η μέρα Κυότο
6η μέρα αναχώρηση για Τακαγιάμα

Στην ουσία μένουν 2 ολόκληρες μέρες Κυότο + το προηγούμενο βράδυ.

Στην περιοχή της Τακαγιάμα, το πρόγραμμα είναι ακόμα λίγο μετέωρο αλλά σίγουρα θα θέλαμε να δούμε και Kanasawa, Shirakawago, Okuhida onsen.
Σε μια πρώτη σκέψη έλεγα να το κάνουμε ως εξής:
6η μέρα Κυότο προς Τακαγιάμα και να δούμε την Τακαγιάμα μέχρι το βράδυ
7η μέρα ημερήσια στην Kanasawa
8η μέρα ημερήσια προς Okuhida onsen (το σκέφτομαι αν αξίζει να μείνουμε σε κάποιο onsen hotel ή να επιστρέψουμε Takayama)
9η μέρα Shirakawago με διαμονή σε κάποιο gassho house
10η μέρα αναχώρηση προς αεροδρόμιο Toyama για πτήση προς Sapporo
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Γεια σας, θα ήθελα τα φώτα σας για ακόμα μία φορά καθώς με έχει δυσκολέψει πολύ η έρευνα για το ταξίδι αυτό.
Είμαστε ένα ζευγάρι (35-37 ετων) και το όλο θέμα ξεκίνησε όταν αποφασίσαμε (εδώ και μερικούς μήνες) να κάνουμε ένα μακρινό ταξίδι το Πάσχα με όριο τις 10 μέρες. Αρχικά ξεκινήσαμε να κοιτάμε διάφορα μέρη όπως Μπαλί, Φιλιππίνες, Γουατεμάλα μέχρι και Βόρνεο κοίταξα για να είμαι ειλικρινής. Έμπαινα σχεδόν κάθε μέρα, κοιτούσα εισιτήρια σε διάφορα μέρη και έκανα την αντίστοιχη έρευνα και κάπως έτσι αρχίσαμε να φλερτάρουμε και με την Ιαπωνία. Γενικά θα μας άρεσε να συνδυάσουμε μια μεγάλη πόλη με ένα πιο εξωτικό προορισμό, για αυτό το λόγο σκεφτήκαμε να συνδυάσουμε Τόκιο με Οκινάουα. Αξίζει αυτός ο συνδυασμός και πως να μοιράσουμε τον χρόνο? Αυτό που μας έχει δυσκολέψει επίσης πολύ είναι η διαμονή και συγκεκριμένα σε ποια περιοχή στο Τόκιο αξίζει να μείνουμε και να είναι οικονομικά? Και μέσα σε όλα έχω δει μετά από τόση έρευνα και τα Ryokans αξίζει η διαμονή έστω για μία μέρα (ίσως στο Φούτζι σαν μονοήμερη, να πάμε μεσημέρι και να φύγουμε την επόμενη μέρα). Κάθε πρόταση είναι δεκτή ακόμα και αν έχετε να προτείνετε κάτι τελείως διαφορετικό.
Ευχαριστώ πολύ.:)
 

L33T

Member
Μηνύματα
59
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
να με συγχωράτε για το offtopic αλλά σας ζηλεύω, με το καλό να πάτε και αν έχετε όρεξη ,να κάνετε ένα νέο thread με το ταξίδι σας και να το μοιραστείτε μαζί μας
Με το καλό!
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Γεια σας, θα ήθελα τα φώτα σας για ακόμα μία φορά καθώς με έχει δυσκολέψει πολύ η έρευνα για το ταξίδι αυτό.
Είμαστε ένα ζευγάρι (35-37 ετων) και το όλο θέμα ξεκίνησε όταν αποφασίσαμε (εδώ και μερικούς μήνες) να κάνουμε ένα μακρινό ταξίδι το Πάσχα με όριο τις 10 μέρες. Αρχικά ξεκινήσαμε να κοιτάμε διάφορα μέρη όπως Μπαλί, Φιλιππίνες, Γουατεμάλα μέχρι και Βόρνεο κοίταξα για να είμαι ειλικρινής. Έμπαινα σχεδόν κάθε μέρα, κοιτούσα εισιτήρια σε διάφορα μέρη και έκανα την αντίστοιχη έρευνα και κάπως έτσι αρχίσαμε να φλερτάρουμε και με την Ιαπωνία. Γενικά θα μας άρεσε να συνδυάσουμε μια μεγάλη πόλη με ένα πιο εξωτικό προορισμό, για αυτό το λόγο σκεφτήκαμε να συνδυάσουμε Τόκιο με Οκινάουα. Αξίζει αυτός ο συνδυασμός και πως να μοιράσουμε τον χρόνο? Αυτό που μας έχει δυσκολέψει επίσης πολύ είναι η διαμονή και συγκεκριμένα σε ποια περιοχή στο Τόκιο αξίζει να μείνουμε και να είναι οικονομικά? Και μέσα σε όλα έχω δει μετά από τόση έρευνα και τα Ryokans αξίζει η διαμονή έστω για μία μέρα (ίσως στο Φούτζι σαν μονοήμερη, να πάμε μεσημέρι και να φύγουμε την επόμενη μέρα). Κάθε πρόταση είναι δεκτή ακόμα και αν έχετε να προτείνετε κάτι τελείως διαφορετικό.
Ευχαριστώ πολύ.:)
Καλησπέρα και πάλι! Τα εισιτήρια αγοράστηκαν τελικά για Τόκιο, φτάνουμε στο αεροδρόμιο Ναρίτα 7 το απογευμα και και μετά απο 11 μέρες αναχωρούμε απο το ίδιο αεροδρόμιο αργά το βράδυ οποτε έχουμε 11 διανυκτερεύσεις (μαζί με την ημέρα που φτάνουμε) και 11 ολόκληρες μέρες Ιαπωνία.
Πέρα από τις προτάσεις σας πως να διαχειριστούμε τις μέρες και αν αξίζει να συνδυάσουμε και Οκινάουα, θα ήθελα να μου προτείνετε καλύτερο τρόπο μετακίνησης απο το αεροδρόμιο στο κέντρο καθώς είναι μακριά απο ότι είδα αλλά και ποια κάρτα σιμ προτείνετε και αν πωλείται στο αεροδρόμιο ή είναι προτιμότερο να την αγοράσουμε απο καπου άλλου.
Ευχαριστώ και πάλι
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Καλησπέρα και πάλι! Τα εισιτήρια αγοράστηκαν τελικά για Τόκιο, φτάνουμε στο αεροδρόμιο Ναρίτα 7 το απογευμα και και μετά απο 11 μέρες αναχωρούμε απο το ίδιο αεροδρόμιο αργά το βράδυ οποτε έχουμε 11 διανυκτερεύσεις (μαζί με την ημέρα που φτάνουμε) και 11 ολόκληρες μέρες Ιαπωνία.
Πέρα από τις προτάσεις σας πως να διαχειριστούμε τις μέρες και αν αξίζει να συνδυάσουμε και Οκινάουα, θα ήθελα να μου προτείνετε καλύτερο τρόπο μετακίνησης απο το αεροδρόμιο στο κέντρο καθώς είναι μακριά απο ότι είδα αλλά και ποια κάρτα σιμ προτείνετε και αν πωλείται στο αεροδρόμιο ή είναι προτιμότερο να την αγοράσουμε απο καπου άλλου.
Ευχαριστώ και πάλι
Καλησπέρα, για κάρτα sim εξαρτάται από το κινητό σας. Εγώ είχα πάρει από το αεροδρόμιο επειδή δεν δέχεται e-sim. Οπότε θα έλεγα e-sim νωρίτερα, φυσική sim από αεροδρόμιο. Για το τρόπο μετακίνησης από αεροδρόμιο Τόκιο καλύτερα τραίνο. Είχα πάρει το Narita Express που συμπεριλαμβάνεται στo Japan Rail Pass. Για τον διαχωρισμό των ημερών 6 Tokyo και 5 Okinawa είναι καλά. Μπορεί να γίνει και 7 Tokyo και 4 Okinawa, με περισσότερες μέρες στο Tokyo θα μπορούσατε να κάνετε και κοντινές εκδρομές.
 

SansUndertale

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα. Στο τελωνείο εδώ ο υπάλληλος γελώντας μας ρώτησε αν έχουμε να δηλώσουμε τίποτα και αν έχουμε φέρει σπαθιά( μια φίλη είχε φέρει), αλλά δεν προχώρησε σε έλεγχο.
Και η φίλη σου που έφερε σπαθι τί της κάνανε; Ζήτησαν χαρτιά/κάποια άδεια κτλ ή να πληρώσει τελωνειο;

Ή δε χρειάζεται κάτι;
 
Last edited:

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Καλησπέρα, για κάρτα sim εξαρτάται από το κινητό σας. Εγώ είχα πάρει από το αεροδρόμιο επειδή δεν δέχεται e-sim. Οπότε θα έλεγα e-sim νωρίτερα, φυσική sim από αεροδρόμιο. Για το τρόπο μετακίνησης από αεροδρόμιο Τόκιο καλύτερα τραίνο. Είχα πάρει το Narita Express που συμπεριλαμβάνεται στo Japan Rail Pass. Για τον διαχωρισμό των ημερών 6 Tokyo και 5 Okinawa είναι καλά. Μπορεί να γίνει και 7 Tokyo και 4 Okinawa, με περισσότερες μέρες στο Tokyo θα μπορούσατε να κάνετε και κοντινές εκδρομές.
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το δικό μου κινητό δέχεται e-sim που δεν γνώριζα καν ότι υπάρχει, οπότε θαβάλω εγώ από πριν και θα αγοράσουμε και φυσική για το άλλο κινητό εκεί, μάλιστα σκεφτήκαμε μήπως πάρουμε διαφορετική εταιρία σε περίπτωση που η μια έχει καλύτερο σήμα από την άλλη σε κάποιες περιοχές όπως συμβαίνει και με τις δικές μας εταιρίες κινητής.
Προς το παρόν κλείσαμε με δωρεάν ακύρωση ένα κατάλυμα στο Τόκιο - Chuo City (είναι 5’ από τον σταθμό Hatchobōri και 10’ από τον σταθμό Kayabachō), ώστε να έχουμε χρόνο να δούμε πως αξίζει να μοιράσουμε τις μέρες και βάσει εισιτηρίων για Οκινάουα ή αν αξίζει να δούμε κάποιο άλλο μέρος, την Οκινάουα την έχουμε επιλέξει με την λογική ότι είναι πιο εξωτικό σαν μέρος, και κυρίως η μέρα μας θα περνάει στις παραλίες αλλά έχουμε κι έναν ενδοιασμό γιατί ο καιρός μπορεί να μην μας κάνει την χάρη είναι και αρχές Μαΐου.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλησπερα στην παρέα! Πριν από δύο μέρες οριστικοποιήθηκε η αδεια του συζύγου κι έτσι ξεκινάμε κι εμεις για ιαπωνια το Μάιο. Εισιτήρια ετοιμάζομαι να κλείσω τωρα. Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής. Άφιξη πρωι στο Narita και από εκεί λεω να κλείσω απευθείας αεροπορικά για Οσακα. Λεμε να κάνουμε το κλασικό οσακα κιοτο τοκιο καθως ειναι ειναι η πρώτη μας φορά στη χώρα. Αυτό που δεν μπορω να υπολογίσω ειναι το κενό που πρεπει να αφήσω ανάμεσα στην άφιξη μου και στην επομενη αναχώρηση για Οσακα. Υπαρχουν κάποιες χρονοβόρες διαδικασίες όταν φτάνουμε εκει; το εχει κανει καποιος; Ευχαριστώ εκ των προτερων για την οποία απαντηση
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπερα στην παρέα! Πριν από δύο μέρες οριστικοποιήθηκε η αδεια του συζύγου κι έτσι ξεκινάμε κι εμεις για ιαπωνια το Μάιο. Εισιτήρια ετοιμάζομαι να κλείσω τωρα. Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής. Άφιξη πρωι στο Narita και από εκεί λεω να κλείσω απευθείας αεροπορικά για Οσακα. Λεμε να κάνουμε το κλασικό οσακα κιοτο τοκιο καθως ειναι ειναι η πρώτη μας φορά στη χώρα. Αυτό που δεν μπορω να υπολογίσω ειναι το κενό που πρεπει να αφήσω ανάμεσα στην άφιξη μου και στην επομενη αναχώρηση για Οσακα. Υπαρχουν κάποιες χρονοβόρες διαδικασίες όταν φτάνουμε εκει; το εχει κανει καποιος; Ευχαριστώ εκ των προτερων για την οποία απαντηση
Δεν υπάρχει κάποια χρονοβόρα διαδικασία όχι..Κάποιες ωρίτσες φτάνουν..Θα εμένα πρώτη μέρα βέβαια Τόκιο για να μην έχω το άγχος ότι θα αργήσει η πτήση για Ναρίτα και θα χάσω την πτήση για Οσάκα...Μπορείς να μείνεις επίσης 2 μέρες Τόκιο στην αρχή κιαλλες 2 στο τέλος για παράδειγμα,για να "σπασει" και το ταξίδι .. Μπορείτε να πάρετε κάποιο τρένο επίσης ,στην Ιαπωνία είστε,ωραία εμπειρία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.838
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom