Γαλλία Βοήθεια για ταξίδι στη Μασσαλία - Νότια Γαλλία

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Θυμάμαι Μασσαλία είχα φάει στο chez Fonfon, ήταν πολύ ωραία, τσεκαρέ το

Επειδή θα ξαναπάω από την άλλη πλευρά της Ν. Γαλλίας το καλοκαίρι, κάνω ερώτηση για τιπς στο φόρουμ -αν έχετε κάτι καλό για Dordogne, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Arles πέιτε
 

Vasilis37

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ, ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Μασσαλια ειναι πολυ ωραια την ημερα. Οποιος παει για νυχτα θα βαρεθει...
Γενικα δεν εχει επικινδυνες περιοχες στο κεντρο... Κυκλοφορεις ανετα. Επικινδυνα ειναι στα περιχωρα...
Για βολτα σιγουρα πρεπει να πατε στο Κασις, 10 χμλ. δυτικα και στο Εξ αν Προβενς...
(Κασις = xασις και Canabierre = ο δρομος της καναβης, ετσι γενικα τα αναφερω για δειτε τι καναμε εκει οταν χτισαμε αυτη την πολη.... :p )
Μεσα στο κεντρο η περιοχη της οπερας ειναι σαν να εισαι στην Αθηνα. Ιδια κτιρια..
Σιγουρα θα ανεβειτε στην εκκλησια της Παναγιας στον Λοφο οπου εχει θεα 360 μοιρες...
Επισης το καινουριο μουσειο που ανεφερε η Ευαγγελια και τα δυο καστρα αριστερα και δεξια του λιμανιου ειναι πολυ ωραια...
Απο φαγητο δεν ξερω τιποτε επειδη τρωω στην αδερφη μου :p ... αλλα οτι ξερετε απο Ελλαδα και εστιατορια ξεχαστε το... Οι ωρες που σερβιρουν τα εστιατορια ειναι συγκεκρινες (12:00 - 14:00 + 18:00 - 20:00). Αν δεν φας αυτες τις ωρες μενεις νηστικος. Δεν σερβιρουν αλλες ωρες. Το πολυ να βρεις καμια μπακετα σε καμια μπρασερι...
Αυτα τα ολιγα απο εμενα...
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εχω σερβιριστει και μετα τις 21:00 .
Το Cassis ειναι μια οψιον μονο οταν εχουν χρονο και αν μου πεις να διαλεξω μεταξυ αυτου και της οδηγησης στα Calanques θα διαλεγα το δευτερο! Θεα απαράμιλλης ομορφιας
 

Vasilis37

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ, ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Εχω σερβιριστει και μετα τις 21:00 .
Το Cassis ειναι μια οψιον μονο οταν εχουν χρονο και αν μου πεις να διαλεξω μεταξυ αυτου και της οδηγησης στα Calanques θα διαλεγα το δευτερο! Θεα απαράμιλλης ομορφιας
Εχεις δικιο... Ειναι ενα πολυ ωραιο σημειο.... Εχω παει εκει...
Το Κασις ειναι κατι σαν την Πάργα για να καταλαβετε... Πολυ τουριστικο αλλα ομορφο...
Οδηγιες για οσους θελουν να πανε στην περιοχη Calanques :
Πηγαινετε στο πανεπιστημιο του Luminy και απο εκει με τα ποδια μεσα απο το πανεπιστημιο...
Θα βρειτε ευκολα τα μονοπατια...
Η θεα απο ψηλα ειναι καταπληκτικη! :pirate1:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Cassis ειναι μια οψιον μονο οταν εχουν χρονο και αν μου πεις να διαλεξω μεταξυ αυτου και της οδηγησης στα Calanques θα διαλεγα το δευτερο! Θεα απαράμιλλης ομορφιας
Μάλλον εννοείς τη route des Crêtes μεταξύ Cassis και La Ciotat.

Μασσαλια ειναι πολυ ωραια την ημερα. Οποιος παει για νυχτα θα βαρεθει...
Δε θα συμφωνήσω. Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς "για νύχτα"...
 
Last edited by a moderator:

astry200m

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Εχω σερβιριστει και μετα τις 21:00 .
Το Cassis ειναι μια οψιον μονο οταν εχουν χρονο και αν μου πεις να διαλεξω μεταξυ αυτου και της οδηγησης στα Calanques θα διαλεγα το δευτερο! Θεα απαράμιλλης ομορφιας
Εχεις δικιο... Ειναι ενα πολυ ωραιο σημειο....
Οδηγιες για οσους θελουν να πανε στην περιοχη Calanques :
Πηγαινετε στο πανεπιστημιο του Luminy και απο εκει με τα ποδια μεσα απο το πανεπιστημιο...
Θα βρειτε ευκολα τα μονοπατια...
Μάλλον εννοείς τη route des Crêtes μεταξύ Cassis και La Ciotat.
Καλησπέρα και πάλι! Καθώς το ταξίδι πλησιάζει, θα μπορούσατε να μου δώσετε λίγο περισσότερες πληροφορίες για τα Calanques?? Από όσο έχω διαβάσει, πρόκειται για μια ευρύτερη περιοχή με μικρούς κόλπους και σχηματισμούς από τα βράχια. Είδα επίσης ότι τα δημοφιλέστερα είναι νότια της Μασσαλίας ( εκεί δηλαδή που αναφέρεστε πιο πάνω), αλλά υπάρχουν και ΒΔ της πόλης, κοντά στο Niolon.
Αρχικά αξίζει μια ημερήσια βόλτα σε αυτά?? Αν ναι σε ποια?? Και επίσης πως πάει κανείς?
Είδα ότι αξίζει να πας με αυτοκίνητο αλλά αν δεν υπάρχει η δυνατότητα?
Επίσης, αν καταλαβαίνω καλά είναι πολλά μικρά σημεία... Επιλέγω κάποιο ( ποιο??) ή πάω από το ένα στο άλλο..
Και τέλος, για μια βουτιά ενδείκνυται το σημείο...?
Ευχαριστώ πολύ!! Ελπίζω να με προλάβουν οι απαντήσεις σας πριν φτάσω εκεί...
 

kot.opoulaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημερα σας ! Ειμαι καινουριο μελος της ομαδας αν και νιωθω πλεον οικεια, τοσες φορες που εχω διαβασει αναρτησεις!
Θα ηθελα τη βοηθεια σας.. σχεδιαζουμε με το φιλο μου του χρονου το σεπτεμβρη ενα δεκαπενθημερο νοτ.γαλλια.. θα παμε αεροπορικως μασσαλια κ μετα θα νοικιασουμε αυτοκινητο..
Η πρωτη ερωτηση λοιπον βασικα ειναι, εχει κανεις εμπειρια απο ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο, και δη στη Γαλλια; Καποια καλη εταιρεια που να προτεινετε; χρειαζεται οπωσδηποτε πιστωτικη ή αρκει prepaid;;;
 

kons30208

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μπουενος Αιρες-Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Αιρες
Θα παω Νοτια Γαλία και η πόλη που σκευτικα ειναι η Μασσαλία, αλλά θέλω να τη συνδιάσω και με κάποια άλλη πόλη εκει σχετικά κοντά .Θα ήθελα όμως να έχει και αεροδρόμιο.καποια πρόταση?Μονπελιέ,Τουλούζη,Μπορντώ,Λιών?Και αν μπορειτε να μου πείτε και καεα χωριο κοντα στην Μασσαλια για καμια εκδρομη μοοήμερη...
 

black forest

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα παω Νοτια Γαλία και η πόλη που σκευτικα ειναι η Μασσαλία, αλλά θέλω να τη συνδιάσω και με κάποια άλλη πόλη εκει σχετικά κοντά .Θα ήθελα όμως να έχει και αεροδρόμιο.καποια πρόταση?Μονπελιέ,Τουλούζη,Μπορντώ,Λιών?Και αν μπορειτε να μου πείτε και καεα χωριο κοντα στην Μασσαλια για καμια εκδρομη μοοήμερη...
όλες οι πόλεις που ανέφερες έχουν αεροδρόμιο. Εχω πάει μόνο Λυών για μια μέρα-είδα ελάχιστα- και Μονπελιέ για erasmus που είναι η πιο κοντινή πόλη στη Μασσαλία μια μικρή φοιτητούπολη , πολύ όμορφη και ζωντανή αλλά δεν έχει πολλά πράγματα να δεις δηλ αξιοθέατα κλπ.Το θέμα είναι ποια εποχή θα πας , άμα πας ανοιξη ή καλοκαίρι θα σου πρότεινα να πας Τουλούζη ή ακόμη στην Κυανή Ακτή Νίκαια κλπ άμα σε ενδιέφερε . Για χειμώνα σίγουρα Λυών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom