Βοήθεια σος απο Θεσσαλονικη για που ??

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα που με απασχολεί. Θα είμαι σβκρ στην Σκύδρα για μια βάφτιση και σκεφτόμασταν την Δευτέρα να πάμε Σκιάθο απο Βόλο. Είδα όμως τα προγνωστικά του καιρού και βλέπω οτι χαλά ο καιρός. Μπορεί κάποιος να μας πει τι θερμοκρασιες επικρατουν , θα μπορούμε να κάνουμε μπανια?( ερχομαστε απο Κυπρο οπου εδω ειναι κανονικό καλοκαίρι) Σκεφτομασταν να μεινουμε μεχρι Παρασκευη στο νησι. Αν οντως ειναι χαλια ο καιρος τι αλλο μας προτεινετε να κανουμε ... Δεν θα ηθελα να επέλεγα ορεινη Θεσσαλονικη παρόλο που είναι πανέμορφη. Αλλά αν ο καιρός δεν ειναι για μπάνιο και νησιά τι μου προτείνετε να κάνω. Eπίσης βλεπω οτι υπαρχει μια μικρη διαφορα στον καιρο στην Χαλκιδικη σε σχέση με Σκιάθο. Να το σκεφτομασταν για για Χαλκιδική. Αχ εσεις οι ειδήμονες και τόπακες ))) πείτε μου τις ιδεές σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω !
 

KARANIOS

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
η επιλογή της Χαλκιδικής είναι αυτονόητη αν η αφετηρία σας είναι από Νομό Πέλλας, σε σύγκριση με την επιλογή Σκιάθος ,κερδίζοντας ουσιαστικά μια μέρα. Το πως θα είναι ο καιρός όλοι μπαινουν στα site και βλέπουν (το ίδιο θα κάνεις κι εσυ)...
Υγ. επιτρέπονται να γίνονται βαφτίσια με κόσμο? :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω πως θα είναι ο καιρός την επόμενη βδομάδα...βλέπω ότι υπάρχει μια πτωτική τάση στις θερμοκρασίες προς το τέλος αυτής της εβδομάδος και αρχή της επόμενης αλλά είναι ακόμα νωρίς
Αν δεν είναι για μπάνιο ..και δεν αποφασίσετε να πάτε τελικά νησί
θα πρότεινα εκδρομές στα γύρω μέρη από κει που θα είστε δηλ από Σκύδρα...
έχετε πάει Εδεσσα που είναι δίπλα...πανέμορφη πόλη !με τους καταρράκτες και όχι μόνο ,και μέσα η πόλη το εμπορικό της κέντρο,οι πλατείες με τους μικρούς καταρράκτες!,γεφυράκια και ρυάκια παντού!
επίσης τα λουτρά Πόζαρ! κοντά σας..και για φαγητό μετά στο κουκλίστικο χωριό Ορμα!
άλλη πρόταση πρό άλλη κατεύθυνση...γύρω στη μιά μιση ώρα με το αμάξι Λιτόχωρο επίσης όμορφο χωριό ορεινό και λίγο πιό πέρα Παλαιός Παντελεήμονας πανέμορφο διατηρητέο χωριό-οικισμός.
Δεν ξέρω μάλλον δεν κατάλαβα άν θέλετε (εκτός αν την έχετε ξαναεπισκεφθεί )να δείτε ή όχι Θεσσαλονίκη,τι εννοείτε ορεινή Θεσσαλονίκη?Χορτιάτη κλπ γιατί η Θεσσαλονίκη έχει και τα παραλιακά μέτωπα ..Περαία,Ν.Επιβάτες,Αγ.Τριάδα,αρκετά ανεπτυγμένα που προσφέρουν τα πάντα!από απλή βόλτα περπάτημα κατά μήκος της παραλίας σαν άσκηση να πάς από το ένα περίχωρο στο άλλο,
ταβέρνες για όλα τα βαλάντια και με όλα τα καλούδια,
καφέ μπαράκια που ήδη έχουν απλώσει σχεδόν όλα και έχουν στήσει ομπρέλες και ξαπλώστρες στη θάλασσα και για μπάνιο,
τα νερά είναι καθαρά και όσο πιό πέρα τόσο καλύτερα ...

Από Χαλκιδική αν ο καιρός είναι έτσι κι έτσι και ναι και όχι για μπάνιο
πηγαίνετε στην Αφυτο πρώτο πόδι,το πιό κοντινό από θεσνίκη και πιό ΟΜΟΡΦΟ παραδοσιακό γραφικό χωριό,που αξίζει και μπάνιο να μην κάνεις να το περπατήσεις τα σοκάκια του(θυμίζει νησί)..
να απολαύσεις τον καφε σου η το φαγητό σου από τον βράχο ψηλά!!και να βλέπεις την θάλασσα απο ψηλά μαγεία
αν πάλι είναι ο καιρός και για μπάνιο κατεβαίνεις στην παραλία του χωριού και απολαμβάνεις το μπανάκι σου..
γιατί αλλιώς αν δεν είναι πολύ ζεστός ο καιρός και δεν προδιαθέτει για μπάνιο νομίζω δεν αξίζει να σπαταλήσεις χιλιόμετρα να πάς πιό πέρα στην χαλκιδική....
 
Last edited:

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Δεν ξέρω πως θα είναι ο καιρός την επόμενη βδομάδα...βλέπω ότι υπάρχει μια πτωτική τάση στις θερμοκρασίες προς το τέλος αυτής της εβδομάδος και αρχή της επόμενης αλλά είναι ακόμα νωρίς
Αν δεν είναι για μπάνιο ..και δεν αποφασίσετε να πάτε τελικά νησί
θα πρότεινα εκδρομές στα γύρω μέρη από κει που θα είστε δηλ από Σκύδρα...
έχετε πάει Εδεσσα που είναι δίπλα...πανέμορφη πόλη !με τους καταρράκτες και όχι μόνο ,και μέσα η πόλη το εμπορικό της κέντρο,οι πλατείες με τους μικρούς καταρράκτες!,γεφυράκια και ρυάκια παντού!
επίσης τα λουτρά Πόζαρ! κοντά σας..και για φαγητό μετά στο κουκλίστικο χωριό Ορμα!
άλλη πρόταση πρό άλλη κατεύθυνση...γύρω στη μιά μιση ώρα με το αμάξι Λιτόχωρο επίσης όμορφο χωριό ορεινό και λίγο πιό πέρα Παλαιός Παντελεήμονας πανέμορφο διατηρητέο χωριό-οικισμός.
Δεν ξέρω μάλλον δεν κατάλαβα άν θέλετε (εκτός αν την έχετε ξαναεπισκεφθεί )να δείτε ή όχι Θεσσαλονίκη,τι εννοείτε ορεινή Θεσσαλονίκη?Χορτιάτη κλπ γιατί η Θεσσαλονίκη έχει και τα παραλιακά μέτωπα ..Περαία,Ν.Επιβάτες,Αγ.Τριάδα,αρκετά ανεπτυγμένα που προσφέρουν τα πάντα!από απλή βόλτα περπάτημα κατά μήκος της παραλίας σαν άσκηση να πάς από το ένα περίχωρο στο άλλο,
ταβέρνες για όλα τα βαλάντια και με όλα τα καλούδια,
καφέ μπαράκια που ήδη έχουν απλώσει σχεδόν όλα και έχουν στήσει ομπρέλες και ξαπλώστρες στη θάλασσα και για μπάνιο,
τα νερά είναι καθαρά και όσο πιό πέρα τόσο καλύτερα ...

Από Χαλκιδική αν ο καιρός είναι έτσι κι έτσι και ναι και όχι για μπάνιο
πηγαίνετε στην Αφυτο πρώτο πόδι,το πιό κοντινό από θεσνίκη και πιό ΟΜΟΡΦΟ παραδοσιακό γραφικό χωριό,που αξίζει και μπάνιο να μην κάνεις να το περπατήσεις τα σοκάκια του(θυμίζει νησί)..
να απολαύσεις τον καφε σου η το φαγητό σου από τον βράχο ψηλά!!και να βλέπεις την θάλασσα απο ψηλά μαγεία
αν πάλι είναι ο καιρός και για μπάνιο κατεβαίνεις στην παραλία του χωριού και απολαμβάνεις το μπανάκι σου..
γιατί αλλιώς αν δεν είναι πολύ ζεστός ο καιρός και δεν προδιαθέτει για μπάνιο νομίζω δεν αξίζει να σπαταλήσεις χιλιόμετρα να πάς πιό πέρα στην χαλκιδική....
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις εισηγήσεις , να είστε καλα ! Μαλλον οδευουμε προς νησι και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom