Βοηθεια για ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ-ποιο νησι να επιλεξω?

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Καλησπερα!Κατ'αρχας θα ηθελα και εγω να ευχηθω σε ολα τα μελη Καλη χρονια μιας και δεν προλαβα να το πω πουθενα στο forum και να σας ευχαριστησω που..υπαρχετε!αχαχα γιατι στην εφηβικη ηλικια δυστηχως λιγοι εχουν ενδιαφερον προς τα ταξιδια(παρεπιμπτοντως για οσους δεν το ξερουν ειμαι 16 ετων στα 17).Λοιπον,εχω ενα συνθετο προβλημα για το καλοκαιρι και θελω συμβουλες και προτασεις απο μελη του φορουμ!Οπως ειχα γραψει αρκετες φορες παλιοτερα,εχω κανει ανταλλαγες(οταν ημουν 14 ετων) με Βαρκελωνη.2 χρονια και κατι μετα ο Ισπανος(Ισπανοσουηδος για την ακριβεια,η Καταλανος :p ) ο οποιος ειναι 19 ετων ερχεται μαζι με ολη την οικογενεια του(ο αδερφος του 9 περιπου ετων και την Σουηδη μητερα του(μιας και ο οι γονεις του ειναι χωρισμενοι)) οπως και μαζι με ολη την Σουηδικη κοινοτητα Ισπανιας(γυρω στα 12 ατομα).Εμεις λοιπον εχουμε αναλαβει να τους φτιαξουμε το προγραμμα καπως.Θα κατσουν Αθηνα(η γυρω απο αυτην του στυλ Βουλιαγμενη) περιπου 3-4 μερες και μετα θα ηθελαν να δουν καποιο νησι!Θελουν να μεινουν νε σπιτι(και οχι ξενοδοχειο) και γενικως να μην ειναι πολυ ακριβο και σχετικα κοντα στην Αθηνα(οχι Κερκυρα πχ).Απο το μυαλο μας περασαν διαφορα νησια οπως η Τηνος,η Σιφνος και η Αιγινα ενω σε κατι πιο ακριβο η Σαντορινη(η οποια ομως ειναι αρκετα ακριβη).Εχουν παει καποιοι απο την παρεα τους στην Κρητη οποτε αποκλειεται.Η περιοδος που θα ερθουν θα ειναι πιθανοτατα ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ! Δεχομαι προτασεις μιας και σιγουρα θα λαβω υποψην μου την γνωμη σας!Ευχαριστω πολυ! :D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πόσες μέρες θέλουν να μείνουν στο νησί και τί ηλικίες περίπου έχουν οι φιλοξενούμενοί σας?
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τι λες για Σπετσες?
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Λοιπον,κοιταξτε,Λεσβο και Ζακυνθο μαλλον αποκλειονται λογω αποστασης.Δεν θελουν να μετακινηθουν με αεροπλανο και προτιμουν να ταξιδεψουν με καποιο πλοιο ενω το μερος να μην ξεπερναει το πολυ τις 5 ωρες απο Αθηνα(η απο Ραφηνα μιας και σιγουρα θα την επισκεφθουν αφου εκει ειναι το εξωχικο μου).Οι ηλικιες ειναι πολλες και διαφορετικες.Οπως ηδη σας ειπα ο Ισπανος που ειχα φιλοξενησει και φιλοξενηθηκα ειναι 19 ετων,ο αδερφος του γυρω στα 9-10 και η μητερα του πρεπει να ειναι γυρω στα 45 οπως και ολοι οι γονεις των παιδιων που θα ερθουν.Τα παιδια η τελος παντων οι πιο νεοι θα κυμαινονται απο 9 εως και 23.Γενικα θα θελαμε καπου που να εχει το παραδοσιακο ελληνικο μεν,συμπαθητικες παραλιες και να εχει καποια νυχτερινη ζωη(οχι κατι το φοβερο απλα να υπαρχουν 2-3 μπαρακια να πας αν θες).Λογικα θα κατσουν γυρω στις 5-6 μερες οπου και αν πανε(η αν παω και εγω,παμε).Σπετσες μου ακουγεται καλη ιδεα!!Και αρκετα κοντα και αρκετα οικονομικα απ'οσο ξερω!Καμια αλλη ιδεα?
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Και οπως τονισα πριν,θα ειναι 12 ΑΝΘΡΩΠΟΙ διαφορετικης ηλικιας οποτε να μπορει να υπαρχει καποια ευελιξια στο προγραμμα και πραγματα να κανεις για ολες τις ηλικιες.Η Συρος που αναφερθηκε πιο πανω και αυτη καλη ιδεα!Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις! :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για 5-6 ημέρες, αρχές Ιουλίου, σχετικά κοντά στην Αττική, να είναι γραφικά, να έχει ζωή για όλες τις ηλικίες που αναφέρεις, να μην είναι πανάκριβα και να μην κινδυνεύουν να "πήξουν" άγρια, μάλλον Σίφνο ή Πάρο θα έλεγα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.099
Για 5-6 μέρες κι εγώ θα σου έλεγα για Σίφνο.Είμαι μεν ήσυχο νησάκι σε σχέση με άλλα Κυκλαδονήσια αλλά έχει κάποια μπαράκια για το βράδυ.Στον τουρισμό του υπάρχει και νεολαία και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας.Επίσης μια βόλτα στα γραφικά σοκάκια της Απολλωνίας το βράδυ πιστεύω θα ήταν πολύ ωραία.:)
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
και η Ναξος ειναι πανεμορφη και για ολες τις ηλικιες.Μπορουν να κανουν και μια ημερησια εκδρομη στα γυρω νησακια-Ηρακλεια-Δονουσα-Κουφονησια τα οποια ειναι πανεμορφα και κοστιζει γυρω στα 30 ευρω.Υπαρχουν και κατι βιλες που μπορουν να μεινουν και ολοι μαζι στη Μικρη Βιγλα και στο Καστρακι,θα βρω το λινκ και θα επανελθω
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Σιφνο πηγα και μου αρεσε πολυ!Βεβαια πηγα γυρω στα 11-12 οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης ως προς τη βραδυνη ζωη αλλα απ'οσο θυμαμαι μου ειχε κανει εντυπωση το ποσο γραφικα ηταν και ομορφα.Επισης θεωρω οτι επειδη η Σιφνος,τουλαχιστον στους ξενους,δεν ειναι τοσο γνωστη ισως να ηταν η ιδανικοτερη επιλογη διοτι δεν θα εχει κοσμοσυρροη τουριστων!Βεβαια δεν ειναι να το εγκρινω μονο εγω αλλα βεβαια και αυτοι οποτε τη Σιφνο νομιζω την εγκρινουμε ολοι :p Τωρα για τις αλλες προτασεις..Παρο εχω παει.Η Παροικια δεν μου πολυαρεσε αλλα η Ναουσα μου αρεσε πολυ και θυμαμαι εχει ωραια βραδυνη ζωη για παιδια της ηλικιας μου και λιγο παραπανω!Επιπλεον,υπαρχουν και ωραιες παραλιες απ'οτι μου εχουν πει(εκτος αν θυμαμαι λανθασμενα).Ναξο δεν εχω παει και ακτι γνωστοι μου μου ειχαν πει οτι δεν ενθουσιαστηκαν.Απο την αλλη πιστευω,καθως με ενδιαφερει η ιστορια,οτι εχει και καποια εξιοθεατα(Ενετικο καστρο,Πορταρα κλπ) για καποιο ιστορικο ενδιαφερον.KLAIRE ευχαριστω πολυ και αν μπορουσες να βρεις αυτο το λινκ θα σου ημουν υποχρεος!Να προσθεσω μηπως στην λιστα που θα τους προτεινω και τη Μηλο?Εχετε παει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom